Letovanje u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Da i u trudnoci nije preporuceno dugo sedenje , pa se lepo namesti i legi ceo put a pauze pravite kad god ste u prilici ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam isla na more u cetvrtom. I to u CG. Put katastrofa. Nismo pravili bog zna kakve pauze i izdrzala sam. Od 4. do 7. meseca je sasvim ok ici koliko ja znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epa drage moje hvala na odg. lakse se dise kada sa nekim podelis slicna iskustva :) jos samo da pitam dr.sta i kako sto se kupanja u moru tice zbog vaginaleta..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje ja saznala da sam trudna :D pre nedelju dana a sledeci vikend imam uplaceno more,idemo u Grcku kolima,sta da radim?Sad je kasno da odustanem,a bojim se da ce doktorka to da mi kaze kad je pitam. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje ja saznala da sam trudna :D pre nedelju dana a sledeci vikend imam uplaceno more,idemo u Grcku kolima,sta da radim?Sad je kasno da odustanem,a bojim se da ce doktorka to da mi kaze kad je pitam. :unsure:

u svakom slucaju se posavetuj , ja mislim da nece biti problema ... Pa kako trudnice koje zive na primoriju :) ne sele se valjda ? :D Samo sve umereno , bez ekstremnih sportova ( ja ti kazem a je spustala toboganom na moru u 3 mesecu :D morala sam da ga probam :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje ja saznala da sam trudna :D pre nedelju dana a sledeci vikend imam uplaceno more,idemo u Grcku kolima,sta da radim?Sad je kasno da odustanem,a bojim se da ce doktorka to da mi kaze kad je pitam. :unsure:

Cestitam :))

Moja sestra je isla na more bas u tako ranoj trudnoci, mada kad je pitala doktora, on joj je rekao bolje ne...tj doktori uglavnom ne savetuju da se ide u prvom i trecem tromesecju. Ali ne moze ti on zabraniti da ides, ukoliko si tako odlucila.

U svakom slucaju (pretpostavljam da ces ipak otici) bitno je da ne budes dugo u vodi (pogotovo ako je hladnjikava) i naravno da izbegavas jako sunce..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se bas ide na more, ali kad mm bude imao odmor, ja cu biti punih 7 meseci trudna :rolleyes: To me i ne brine toliko, koliko me brine putovanje za vreme bolovanja :unsure:

Pitala sam dr za misljenje, ona kaze da je more ok, samo praviti pauze u toku puta, cuvati se sunca i unositi dosta tecnosti. Plivanje se itekako peporucuje. Samo je dodala da "sam na bolovanju i da ne bi trebalo da putujem iz tog razloga".

Na komisiji su mi napomenuli da "ne napustam mesto stanovanja jer su kontrole rigorozne". Pobogu, da mi je preporuceno strogo mirovanje, a svrckam se po morima, to bi bio bezobrazluk, zloupoteba bolovanja itd. Ali ako mi je bolovanje preporuceno zbog tezine posla koji obavljam, ne vidim razlog zasto ne bih otisla na more. Koje pri tom samo moze blagotvornije da deluje nego sedenje kod kuce i strepnja da li ce neka kontrola da mi bane na vrata i proverava jel camim u stanu na 40 stepeni?!!

Sem toga, svaki drugi covek u BG, ne zivi na adresi na kojoj je prijavljen.. Kako uopste oni mogu da provere gde se nalazi neko ko je na bolovanju? I kakva je to uopste kontrola? Ako neko zna, neka javi...

:huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke drage,ja sam tek saznala da sam trudna,a 20og jula idem na prvi UZ.Mi smo rezervisali more jos u februaru za Grcku,Lefkada. Sta sad da radim?Da otkazujem ili smem da idem? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cestitam :))

Moja sestra je isla na more bas u tako ranoj trudnoci, mada kad je pitala doktora, on joj je rekao bolje ne...tj doktori uglavnom ne savetuju da se ide u prvom i trecem tromesecju. Ali ne moze ti on zabraniti da ides, ukoliko si tako odlucila.

U svakom slucaju (pretpostavljam da ces ipak otici) bitno je da ne budes dugo u vodi (pogotovo ako je hladnjikava) i naravno da izbegavas jako sunce..

ups,tek sad videh da jos neko ima nedoumice kao i ja.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke drage,ja sam tek saznala da sam trudna,a 20og jula idem na prvi UZ.Mi smo rezervisali more jos u februaru za Grcku,Lefkada. Sta sad da radim?Da otkazujem ili smem da idem? :unsure:

Opet ja odgovaram :D

Svakako pitaj svog dr..znam da ne savetuju u prvom i trecem tromesecju..A kad bi trebalo da krenete?

Inace Lefkada je prelepa, bila sam prosle godine, mada je put dosta dug..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet ja odgovaram :D

Svakako pitaj svog dr..znam da ne savetuju u prvom i trecem tromesecju..A kad bi trebalo da krenete?

Inace Lefkada je prelepa, bila sam prosle godine, mada je put dosta dug..

hvala Hellen :rolleyes: ti si ovde izgleda dezurna da odgovaras :lol:

Mi bi trebalo da krenemo 4og avgusta...svakako cu pitati dr,nego mi je sad problem sto smo se dogovorili da idemo nas petoro jednim autom,da bi ustedeli.Tako da cu verovatno morati da ih "ispalim" jer je dug put za guranje u kolima.. :(

Mi smo prosle god bili na Kefaloniji i pretprosle na Lefkadi i odusevljeni smo,pa smo zato opet uplatili. :rolleyes: Bice mi bas zao ako ne budem mogla da odem,ali ipak mi je bitnija moja tackica nego letovanje... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke drage,ja sam tek saznala da sam trudna,a 20og jula idem na prvi UZ.Mi smo rezervisali, more jos u februaru za Grcku,Lefkada. Sta sad da radim?Da otkazujem ili smem da idem? :unsure:

Sve zavisi od toga je li ti trudnoca normalna i kako se ti osecas. Ako nemas mucnine ili neke druge posebne probleme, onda ne vidim sto ne bi isla, samo naravno oprez sa hranom, vodom, ne previse fizickog forsiranja i to je to. Ja sam sa 2,5 meseca trudnoce putovala na medeni mesec. Pitala sam naravno svog lekara je li to bezbedno, rekao mi je da trudnoca nije bolest i ako je uredna, nema razloga da se ne radim stvari koje radim i uobicajeno. Skrenuo mi je paznju jedino na treci trimestar jer pojedine aviokompanije nece da prime trudnice u tako kasnoj trudnoci.

Konsultuj se sa svojim lekarom u svakom slucaju, on ce ti najbolje reci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke drage,ja sam tek saznala da sam trudna,a 20og jula idem na prvi UZ.Mi smo rezervisali more jos u februaru za Grcku,Lefkada. Sta sad da radim?Da otkazujem ili smem da idem? :unsure:

Cestitam!

Posavetuj se sa lekarom i ako ti je sve ok,srecan put i lepo se provedite.

Ja sam isla na more u prvom trimestru,dr.mi je preporucila da dosta plivam,mazem jak zastitni faktor,izbegavam najtopliji deo dana i naravno puno tecnosti,voca i povrca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve zavisi od toga je li ti trudnoca normalna i kako se ti osecas. Ako nemas mucnine ili neke druge posebne probleme, onda ne vidim sto ne bi isla, samo naravno oprez sa hranom, vodom, ne previse fizickog forsiranja i to je to. Ja sam sa 2,5 meseca trudnoce putovala na medeni mesec. Pitala sam naravno svog lekara je li to bezbedno, rekao mi je da trudnoca nije bolest i ako je uredna, nema razloga da se ne radim stvari koje radim i uobicajeno. Skrenuo mi je paznju jedino na treci trimestar jer pojedine aviokompanije nece da prime trudnice u tako kasnoj trudnoci.

Konsultuj se sa svojim lekarom u svakom slucaju, on ce ti najbolje reci ;)

jeeeee...hvala!!!jedva cekam kod dr,da vidim sta ce da kaze,nadam se da je sve ok i da idemoooooo :rolleyes: :***

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cestitam!

Posavetuj se sa lekarom i ako ti je sve ok,srecan put i lepo se provedite.

Ja sam isla na more u prvom trimestru,dr.mi je preporucila da dosta plivam,mazem jak zastitni faktor,izbegavam najtopliji deo dana i naravno puno tecnosti,voca i povrca.

:rolleyes: mene samo strah,sto je dug put,i zbog velikih vrucina,ali trudicu se maximalno da se pridrzavam svega ako odemo,a nadam se da ce sve biti ok i da cu moci :rolleyes:

hvala na odgovoru :**

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo nadjoh na netu...

Da li smem da putujem u trudnoći?

Saveti lekara

Automobilom, vozom ili avionom?

- Najudobnije prevozno sredstvo za trudnicu je železnički prevoz jer u svakom trenutku možete da ustanete i prošetate. Truckanje ne može da naškodi plodu. A kako biste bili odmori po dolasku, predlažemo da uzmete spavaća kola – savetuje načelnica Službe zdravstvene zaštite žena dr Aleksandra Savin Kostić. – Takođe, ako nemate nikakve probleme sa trudnoćom, duge vožnje automobilom uopšte nisu problem. Iako dugotrajno sedenje povećava opasnost od tromboze, to se može vrlo lako ublažiti. Odmarajte se u kraćim razmacima, a za vreme pauza hodajte. To će osigurati dotok kiseonika detetu. Pre ulaska u vozilo, a ko nemate klimu, provetrite automobil kako bi se temperatura spustila, a tokom vožnje uzimajte mnogo tečnosti.

Važno je i da znate da vazdušni jastuk nije dodatna opasnost za bebu. Ako dođe do sudara, jastuk će se naduvati samo u području glave i grudnog koša.

Veličina stomaka vas svakog dana sve više ograničava. Zbog toga je moguće da u određenim situacijama reagujete sporije. Zato bi trebalo da, kada god je to moguće, nakon šestog meseca trudnoće volan radije prepustite u tuđe ruke.

Sve do 36. nedelje trudnoće trudnice mogu da putuju avionom, ali bi trebalo da znate da svaka kompanija ima svoja pravila do koje nedelje trudnoće je dozvoljeno letenje. Uprkos tome od 28. nedelje trudnoće trebalo bi da sa sobom nosite lekarsku potvrdu u kojoj se pismeno potvrđuje da vam termin porođaja nije blizu. A nakon 34. nedelje skoro sve avio-kompanije primenjuju „zabranu uzletanja".

Najbolje je da odmah pri čekiranju napomenete da ste trudni i da rezervišete sedište u prvom redu ili tik uz prolaz. Tako ćete imati više mesta za noge. Za avion obucite po mogućnosti udobnu odeću koja nije tesna. Tokom leta pokušajte da ustanete na svkai sat bar jednom kako biste rasteretili vene i sprečili trombozu. Ako ste skloni proširenim venama, trebalo bi da obujete i čarape za vene.

Buka, vibracije i ubrzanje nisu opasni za fetus, te ne morate da se brinete da će moguće turbulencije podstaći prevremene trudove.

Gde smem da letujem u trudnoći?

Ukoliko ste u drugom stanju, septembar i oktobar su idealni meseci za letovanje. Budućim majkama preporučujemo da putuju sredinom trudnoće, odnosno u drugom trimestru. U tom periodu nema više mučnina, a mogućnost spontanog pobačaja ili prevremenog porođaja svedena je na minimum. Ako putujete na početku trudnoće, morate biti spremni na manje neprijatnosti jer se organizam tek navikava na drugo stanje.

U trećem trimestru ne bi trebalo da putujete na destinacije koje su više od 500 kilometara udaljene od kuće. Dakle, ako ste zdravi, a vaša trudnoća se normalno odvija (procena ginekologa), nema nikakvog razloga da odlažete put. Odmor je svima neophodan jer utiče na poboljšanje psihofizičkog stanja - i vas i vaše bebe.

- Trudnice ne bi trebalo da letuju na velikim nadmorskim visinama jer prilagođavanje znatno manjoj količini kiseonika može ostaviti posledice na plod. Simptomi takozvane visinske bolesti su nedostatak apetita, muka, povraćanje, glavobolja, malaksalost, kratak dah i psihički problemi. Ukoliko ste ljubitelj planine i redovno letujete na "visokim" destinacijama, izaberite odmaralište na umerenoj nadmorskoj visini (do 1.000 m) – ističe dr Savin - Kostić.

Ipak, većina ljudi pod letovanjem podrazumeva odlazak na more. Kada birate mesto u kojem ćete se odmarati dok ste u drugom stanju, obratite pažnju na to da klima bude blaga a plaže čiste. Crna Gora je najpogodnija destinacija jer je najbliža, a postoji i avio prevoz. Grčka i Turska su u septembru takođe dobar izbor, kao i Bugarska, Hrvatska i Slovenija (prepreka može biti jedino dug put).

U poslednje vreme, letovališta u severnoj Africi sve su popularnija među našim turistima. Međutim, boravak u Egiptu može biti veoma naporan za trudnicu, zbog izuzetno suvog vazduha i visokih temperatura koje leti često prelaze 45 stepeni, dok je u septembru prosek oko 35 stepeni. Dakle, postoji opasnost od opekotina i toplotnog udara, čak i u hladu. Drugi veliki problem jeste voda koja se ne upotrebljava čak ni za oralnu higijenu. Na kraju, specifična hrana takođe može da iritira stomak buduće mame.

Tunis je krajem leta i početkom jeseni mnogo pogodniji za trudnice od jula i avgusta. Nema previsokih temperatura. Indija, Kina, Tajland, Maldivi, Sejšeli, Mauricijus, Kuba, Dominikanska Republika... sve su to zanimljive destinacije koje možete posećivati u ranoj trudnoći.

Nekoliko korisnih saveta

- pijte dovoljno tečnosti - dobro je za prokrvljenost

- odaberite sedište s dovoljno mesta za noge i uz prolaz, tako ćete uvek moći da ustanete i protegnete noge - protežite se slobodno svakih pola sata

- kružite stopalima i nožnim prstima

- sigurnosni pojas postavite ispod stomaka

- obuća treba da bude udobna – ravne cipele, sandale, patike i dovoljno široke u slučaju da noge počnu da otiču

- ne zaboravite da ponesete važna dokumenta: izveštaj i odobrenje ginekologa da možete da putujete (pregled je neophodno uraditi pred sam polazak), podatke o krvnoj grupi i polisu putnog osiguranja (proverite da li pokriva i troškove u vezi sa trudnoćom i eventualnim porođajem)

- ponesite i putnu apoteku, a dopunićete je konsultujući se sa ginekologom

- ne treba zaboraviti ni fotoaparat ili kameru da biste, jednog dana mogli da pokažete svom mališanu kako je izgledalo njegovo prvo letovanje u životu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neko putovao na more a da je pio utrogestan zbog kontrakcija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neko putovao na more a da je pio utrogestan zbog kontrakcija?

Ja :) U kojoj si nedelji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja :) U kojoj si nedelji?

U 20-oj sam nedelji. Isla bih na more ali ne znam da li je pametno zbog kontrakcija. Tek sam pocela da pijem utrogestan 2x1 po 100 mg, jer mi je na poslednjem uz video dr. kontrakcije na zadnjem zidu materice. Jel mozes da mi kazes svoje iskustvo, kojim prevoznim sredstvom si putovala, gde si isla i kako si se osecala? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izbegavala sam duga putovanja tokom trudnoce, nije mi prijatno dok putujem. Narocito leti kada je jako vruce, klima iako hladi nije zdrava a prelaz iz klimatizovane prostorije van je jako nezdrav i mene to odmah razboli. Kraca putovanja su podnosljiva ali u pocetku trudnoce, naravno i kada niste u drugom stanju ima dana kada se raspolozeni i zdravi za putovanje a ima i onih drugih.

Poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo,samo da javim da sam sa tacno 12 punih nedelja sela u auto sa mm i nasom kucom Larom i da smo otisli u crnu goru..Putovali smo 12 sati sbog guzve i tamo i nazad,ali,hvala Bogu,dobro sam se osecala i u putu i na moru.Na sunce sam izlazila od 7 ujutru do 10,11 popodne,i od 16 pa nadalje i mazala se zastitnim faktorom,a stomak sam prekrivala peskirom.Posle svakog izlaska iz vode ,menjala sam donji deo kupaceg i nosila vodu sa sobom za pice.Moje iskustvo je sto se putovanaj tice dobro,a naravno konsultovala sam se i sa svojim lekarom pre puta.

Neuhvatljiva i mama ivana volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja da podelim s vama svoje iskustvo s letovanja. Isla sam u Grcku na Lefkadu u 23 nedelji. Put sam odlicno podnela iako smo putovali preko12 sati, naravno kolima. Takodje sam se kao i Jekalina mazala zastitinim faktorom 40, prekrivala stomak peskirom samo sto ja uopste nisam izlazila na sunce, osim do vode i natrag i dobila sam jako lepu boju pod suncobranom. Menjala sam donji deo kupaceg posle svakog izlaska iz vode. I jos nesto, pre nego sto sam otisla na more imala sam kontrakcije i pijem utrogestan, kad sam se vratila sa mora, kontrakcije su nestale.Dakle, drage mame ako se dobro osecate, slobodno put pod noge, sto vise plivanja i setnje. Pozz:***

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja da podelim s vama svoje iskustvo s letovanja. Isla sam u Grcku na Lefkadu u 23 nedelji. Put sam odlicno podnela iako smo putovali preko12 sati, naravno kolima. Takodje sam se kao i Jekalina mazala zastitinim faktorom 40, prekrivala stomak peskirom samo sto ja uopste nisam izlazila na sunce, osim do vode i natrag i dobila sam jako lepu boju pod suncobranom. Menjala sam donji deo kupaceg posle svakog izlaska iz vode. I jos nesto, pre nego sto sam otisla na more imala sam kontrakcije i pijem utrogestan, kad sam se vratila sa mora, kontrakcije su nestale.Dakle, drage mame ako se dobro osecate, slobodno put pod noge, sto vise plivanja i setnje. Pozz:***

a mi odustali od lefkade zbog dugog puta,a na kraju se ispostavilo da nam je i do CG rebalo 12 sati,kao i do Lefkade :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo,samo da javim da sam sa tacno 12 punih nedelja sela u auto sa mm i nasom kucom Larom i da smo otisli u crnu goru..Putovali smo 12 sati sbog guzve

Isto tako,(ali bez Lare) i dodatak: mi smo prenocili i odmorili u PG, pa ujutro, onako svezi, nastavili put za primorje, a od PG do Budve ima oko sat vremena puta. I to je najbolja kombinacija, ako opet budemo isli u CG, istu taktiku primenjujemo, jer smo sa severa Vojvodine, pa nam za put treba oko 15tak sati.Put smo dobro podneli, osim onih krivina oko i na Zlatoboru/Tari...kanjon Moraca nije nista naspram toga, par puta sam morala reci dragom da malo uspori jer je mucnina nastupala u tim krivinama, pomoglo je disanje u svim varijantama - duboko, plitko, ubrzano :), otvoren prozor i vetar u kosi.A sto se samog letovanja tice tu je bilo, neizbezno pokrivanje stomaka, izlaganje suncu samo ujutro, a ostalo vreme provedeno pod suncobranom, puno puno mackanja sa kremom, uljem... :) i predivne setnje pred zalatak sunca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isto tako,(ali bez Lare) i dodatak: mi smo prenocili i odmorili u PG, pa ujutro, onako svezi, nastavili put za primorje, a od PG do Budve ima oko sat vremena puta. I to je najbolja kombinacija, ako opet budemo isli u CG, istu taktiku primenjujemo, jer smo sa severa Vojvodine, pa nam za put treba oko 15tak sati.Put smo dobro podneli, osim onih krivina oko i na Zlatoboru/Tari...kanjon Moraca nije nista naspram toga, par puta sam morala reci dragom da malo uspori jer je mucnina nastupala u tim krivinama, pomoglo je disanje u svim varijantama - duboko, plitko, ubrzano :), otvoren prozor i vetar u kosi.A sto se samog letovanja tice tu je bilo, neizbezno pokrivanje stomaka, izlaganje suncu samo ujutro, a ostalo vreme provedeno pod suncobranom, puno puno mackanja sa kremom, uljem... :) i predivne setnje pred zalatak sunca!

ej,pa nama sve isto,cak smo i isto trudne :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.