Pubertet

odgovora

Objavljeno

ZVONKA, njoj je juce islo malo, nocas nista, jel to ok?

MamaDY, znam da nisam ZVONKA, moram da ti odgovorim. Mislim da je to normalno. Sad moze da se desi da opet ne dobije nekoliko meseci... hormoni luduju i kad se sve to smiri bice i uredna menstruacija. Ne brini...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Kamilice. Ja od kad sam dobila prvi put ide mi normalno i redovno, osim poslednjih par godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MamaDY, znam da nisam ZVONKA, moram da ti odgovorim. Mislim da je to normalno. Sad moze da se desi da opet ne dobije nekoliko meseci... hormoni luduju i kad se sve to smiri bice i uredna menstruacija. Ne brini...

ovo sam i ja htela da kazem. ja sam dobila prvi put, trajalo dva dana i sledecu sam dobila tek posle 6 meseci... isli smo tad kod dr, koji je mojoj mami i meni objasnio da je to normalno, dok se ne regulise ciklus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovo sam i ja htela da kazem. ja sam dobila prvi put, trajalo dva dana i sledecu sam dobila tek posle 6 meseci... isli smo tad kod dr, koji je mojoj mami i meni objasnio da je to normalno, dok se ne regulise ciklus.

I meni je posle prvog puta doslo ponovo tek posle nekoliko meseci...ali moja mama nije bila u toku :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala devojke. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa meni nije bilo smesno...

A o tome koliko puta me je ostavila bez vate(tada nisu postojali ulosci) kao da ne zna da se menstruacija ponavlja mesecno,a mene je bilo sramota da trazim,pa sam od novina i selotejpa pravila uloske...to je bilo strasno...a secam se prvi put kad sam u srednjoj skoli kupila uloske od dyeparca(stedela sam )sreci nije bilo kraja...

Ma tako je bilo 'nekada' u vćini slučajeva....moja mama je mene dobro pripremila, sećam se kao juče da je bilo,tako da je meni to 'prvo dobijanje' ostalo u nekom 'lepom' sećanju i osećala sam se kao da sam tpg trenutka 'porasla'....moje starije ćere već sve znaju o tome...što iz škole od nastavnice biologije što od mene ..često se dotaknemo 'osetljivih' tema i trudim se da o svemu pričam sa njima i na način koji će one ,nadam se ,najbolje razumeti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja učiteljica pod izgovorom da treba nešto oko cveća da joj pomognemo, zadržala devojčice, a pustila dečake kući posle časova. I tada nam je u 4. osnovne ispričala neku slatku pričicu na tu temu. Mene to tada nije zanimalo, niti sam baš nešto shvatala...ne znam da li je to bila njena uobičajena priča za svaku generaciju ili je bila podstaknuta pojavom menstruacije kod jedne naše drugarice...sve u svemu kada sam ja kasnije stasala setila sam se te njene priče i smirenosti i to mi je pomoglo da shvatim šta me sve čeka u pubertetu. Inače, prvu menstruaciju sam dobila na prelazu (leto '94.) sedmog i osmog razreda i tada sam imala 13 godina. Većina mojih drugarica je već imala, a nekolicina nas nije. Znam da sam plakala i vikala "što me Bog kažnjava"? Sa majkom nisam pre toga pričala o tome, ali tada mi je rekla otprilike isto što i učiteljica...ja nisam htela da odrastem, a rast grudi mi je bio fuj...od početka mi je M trajala 4-7 dana i javljala se na 28 dana. U srednjoj su počele veoma bolne, da sam čak od bolova i u nesvest padala i smirilo bi se posle popijena 4 analgina od po 500mg. Posle 1. porođaja bolova više nije bilo, a posle drugog sam stavila spiralu Mirena i više nemam ni krvavljenje, tj. ni ne znam kada mi je menstruacija. Hvala onom ko ju izmisli, jer M mi je nešto najgore što me zadesilo u životu. Dugo vremena sam želela da sam rođena kao dečak samo zbog M.

Što se tiče pitanja da li ću Anji nešto pričati na tu temu, pa nisam sigurna da hoću...ona zna kada ja nosim uloške, nekoliko puta me i pitala, a ja sam joj odgovorila šta i kako. Inače ona je baš jedna napredna, zrelija devojčica u odnosu na njene vršnjakinje i očekujem da će baš ona biti prva devojčica u odeljenju, koja će se susresti sa tom pojavom ranog puberteta, iako se potajno nadam i želim da je M strefi što kasnje, jer je to prava napast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se tiče pitanja da li ću Anji nešto pričati na tu temu, pa nisam sigurna da hoću...ona zna kada ja nosim uloške, nekoliko puta me i pitala, a ja sam joj odgovorila šta i kako. Inače ona je baš jedna napredna, zrelija devojčica u odnosu na njene vršnjakinje i očekujem da će baš ona biti prva devojčica u odeljenju, koja će se susresti sa tom pojavom ranog puberteta, iako se potajno nadam i želim da je M strefi što kasnje, jer je to prava napast.

Kako nisi sigurna? Ne planiras nista da joj pricas? Uopste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja učiteljica pod izgovorom da treba nešto oko cveća da joj pomognemo, zadržala devojčice, a pustila dečake kući posle časova. I tada nam je u 4. osnovne ispričala neku slatku pričicu na tu temu. Mene to tada nije zanimalo, niti sam baš nešto shvatala...ne znam da li je to bila njena uobičajena priča za svaku generaciju ili je bila podstaknuta pojavom menstruacije kod jedne naše drugarice...sve u svemu kada sam ja kasnije stasala setila sam se te njene priče i smirenosti i to mi je pomoglo da shvatim šta me sve čeka u pubertetu. Inače, prvu menstruaciju sam dobila na prelazu (leto '94.) sedmog i osmog razreda i tada sam imala 13 godina. Većina mojih drugarica je već imala, a nekolicina nas nije. Znam da sam plakala i vikala "što me Bog kažnjava"? Sa majkom nisam pre toga pričala o tome, ali tada mi je rekla otprilike isto što i učiteljica...ja nisam htela da odrastem, a rast grudi mi je bio fuj...od početka mi je M trajala 4-7 dana i javljala se na 28 dana. U srednjoj su počele veoma bolne, da sam čak od bolova i u nesvest padala i smirilo bi se posle popijena 4 analgina od po 500mg. Posle 1. porođaja bolova više nije bilo, a posle drugog sam stavila spiralu Mirena i više nemam ni krvavljenje, tj. ni ne znam kada mi je menstruacija. Hvala onom ko ju izmisli, jer M mi je nešto najgore što me zadesilo u životu. Dugo vremena sam želela da sam rođena kao dečak samo zbog M.

Što se tiče pitanja da li ću Anji nešto pričati na tu temu, pa nisam sigurna da hoću...ona zna kada ja nosim uloške, nekoliko puta me i pitala, a ja sam joj odgovorila šta i kako. Inače ona je baš jedna napredna, zrelija devojčica u odnosu na njene vršnjakinje i očekujem da će baš ona biti prva devojčica u odeljenju, koja će se susresti sa tom pojavom ranog puberteta, iako se potajno nadam i želim da je M strefi što kasnje, jer je to prava napast.

Pretpostavljam da 'nećeš' da joj pričaš pošto si joj već sve ispričala kroz odgovore na njena postavljena pitanja...jel tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pretpostavljam da 'nećeš' da joj pričaš pošto si joj već sve ispričala kroz odgovore na njena postavljena pitanja...jel tako?

Da...neću sada recimo sesti sa njom i ispričati joj sve, mislim da nju to sada ne zanima i ne shvata baš nabolje, ali kada nešto pita ja lepo objasnim bez uvijanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da...neću sada recimo sesti sa njom i ispričati joj sve, mislim da nju to sada ne zanima i ne shvata baš nabolje, ali kada nešto pita ja lepo objasnim bez uvijanja.

Pa tako je u većini slučajeva što se tiče tako nekih ozbiljnijijih stvarčica...mislim da retko ko kaže e sada smo lepo ručali,hajmo u dnevnu sobu da pričamo! Nekako takve stvari idu spontano i obično se razvije priča onako usput a pokrene je neka sitnica,kao na pr. reklama za uloške na televiziji ili .... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da...neću sada recimo sesti sa njom i ispričati joj sve, mislim da nju to sada ne zanima i ne shvata baš nabolje, ali kada nešto pita ja lepo objasnim bez uvijanja.

Da, takav razgovor bi delovao usiljeno, kao da joj drzis predavanje, pa bi joj bilo nelagodno...lepo dete pita i cuje odgovor i svima lepo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam sedela s drugaricama na kafi i valjale su se od smeha na moju rečenicu:MOJA DECA SMRDE KO TVOROVI :lol: ..jao i ja sam to tako 'iz duše' rekla,lupila i ostala živa :lol: misleći na to da se i Miloš i Nikolina strašno osećaju na znoj posle treninga ,žlezde su počele novi ciklus,hormoni bujaju,ja sam praktikovala da stavljaju dezedorans u obliku rolona svaku drugu noć posle tuširanja ali od večeras moraju svaku noć,neznam gde da pitam da li sam poranila sa deo preparatima (uzimam one bez aluminijuma i alkohola)...sinu fali još koji cm da me stigne....svaku noć je po pola sata pod tušem :blink: ....a ja mislim da je on još moja beba :unsure:

p.s.što bi Anastasija rekla dendendorans :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja deca isto tako zanosno mirisu, ali sta da se radi. :) Sto se dendendoransa ( reci Andji da mi je ovo komplikovanije ) tice ne znam da li si poranila, Vanja je pocela da koristi, Petar nije, ali morace skoro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Marija uzasno smrdi cim se malo oznoji ispod desne ruke. Leva manje vise, ali desna...dve kapi znoja i padamo svi u nesvest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja deca isto tako zanosno mirisu, ali sta da se radi. :) Sto se dendendoransa ( reci Andji da mi je ovo komplikovanije ) tice ne znam da li si poranila, Vanja je pocela da koristi, Petar nije, ali morace skoro.

Moja Marija uzasno smrdi cim se malo oznoji ispod desne ruke. Leva manje vise, ali desna...dve kapi znoja i padamo svi u nesvest.

Jao kakve smo...deca nam 'smrde' :P ...i....da li je rano za dendendorans...to jest,da li je PRErano :unsure: ...ali prosto mi je nezamislivo da se toliko oseća :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta cu ja kada smrdi...nije ona kriva, nisam ni ja kriva, ali bolje da joj ja na to skrenem paznju nego da je deca pocnu izbegavati. Zna da joj ja mogu samo pomoci :) A pomoc je dezodorans :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miloš se zaljubio na skijanju...i to u sestru svog druga iz razreda koja je 2 godine starija od njega...kaže da je vukovac i da je položila sa maksimum poena prijemni za sr.školu :lol: ,tzna da mi je bitno to kako ko uči (ranije krenula)...al' ne priznaje da mu se sviđa al' sma mu postavila 'trik' pitanje:"Sine a jel' ti se dopala na Jahorini ili ti se dopadala i ranije"...odgovor:"Na Jahorini.....u bre mama ma ne pitaj me više ništa molim te (ljutito) :lol: ...ljubi ga majka a do juče je bio beba :unsure: ...kako deca brzo rastu...visok je kao ja....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub:

A kako je samo lijep....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub:

A kako je samo lijep....

Jeste Filipa,baš mi je lep,hvala ti....vreme tako brzo prolazi,stvarno kao da je juče bilo da sam trčkarala po parku za njim...a evo sada se sređuje,'miriše'....ali još uvek voli da se igra na neki način,gleda crtane filmove....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uhhhh...majecki Milos... :rolleyes:

:lol: ....dobro je što si u dalekoj Skandinaviji :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste Filipa,baš mi je lep,hvala ti....vreme tako brzo prolazi,stvarno kao da je juče bilo da sam trčkarala po parku za njim...a evo sada se sređuje,'miriše'....ali još uvek voli da se igra na neki način,gleda crtane filmove....

Taj period, kako ga ja zovem ni temo ni ovamo, traje dugo, nekako su jos deca, igraju se gledaju crtace a ovamo khm khm, ne izlaze iz kupatila po pola sata. <_< A toliko strpljenja sa njima treba, najlakse dok su bebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taj period, kako ga ja zovem ni temo ni ovamo, traje dugo, nekako su jos deca, igraju se gledaju crtace a ovamo khm khm, ne izlaze iz kupatila po pola sata. <_< A toliko strpljenja sa njima treba, najlakse dok su bebe.

mama dy upravo tako...najlakše je kada su mali....

ovo mi je najjjjjjjace.... :lol: :lol:

mna,kako Milosu ide sa kupatilom... :lol: :lol: :lol::P

I Miloš je naravno svaku noć po POLA SATA U KUPATILU <_< ....sve baš kako mama dy kaže....uh šta me sve čeka......pa vidi se po mom dolasku na forum,koliko sam nekada mogla da kuckam,a koliko sada <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mama dy upravo tako...najlakše je kada su mali....

I Miloš je naravno svaku noć po POLA SATA U KUPATILU <_< ....sve baš kako mama dy kaže....uh šta me sve čeka......pa vidi se po mom dolasku na forum,koliko sam nekada mogla da kuckam,a koliko sada <_<

Hahaha on je svako vece po pola sata, cekaj jos malo bice po pola sata kad god mu se ukaze prilika. Mm ga vec zeza zbog toga. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.