Da li vam je neprijatno da dojite na javnom mestu?

odgovora

Objavljeno

Nedavno sam prisustvovala sceni kada je jedna mama dojila bebu u parku. Pomislila sam kako je meni bilo neprijatno da skupim hrabrosti za tako nešto, ali mi je taj prizor bio veoma lep. Ono što me iznenadilo su glasni komentari ljudi koji su se našli u blizini. Bili su različiti, jedni su komentarisali kako je to nepristojno, a drugi kao što sam i ja pomislila, da je lepo i prirodno. U svakom slučaju niko nije ostao ravnodušan.

Da li ste vi dojili na javnom mestu i kako je okolina reagovala na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NARAVNO DA SAM JE DOJILA NA JAVNOM MESTU I OD ONIH SAM KOJI MISLE DA JE TO SKROZ OK I SAVIM NORMALNA I PRIRODNA STVAR. NIKADA ME NIJE BILO NI NAJMANJE SRAMOTA,CAK STA VISE,BILA SAM PONOSNA. NARAVNO,NISAM NAPISALA TRANSPARENT -- EEEEEJ,VIDI JA DOJIM BEBU --,GLEDALA SAM DA UVEK SEDNEM U NEKO SKROVITO MESTO I DA SVE TO BUDE DISKRETNO,ALI SE NIKADA NISAM KRILA.MA UVEK CE BITI NE PROSVECENIH I UVRNUTIH LJUDI TAKO DA NA TO NE TREBA OBRACATI PAZNJU,NISU VREDNI NI POMENA

Anabanana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svega 2 puta, ako se ne varam. Iako je to prirodno i lepo, ja sam nekako ipak gledala da izbegavam da dojim na javnom mestu, jer znam da bi me preki pogledi i ružni komentari učinili da se osećam neprijatno. Ali mi je milo kad vidim takvu scenu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hihihihi! Ja sam se bas u nedelju raznezila kad sam u restoranu videla mamu da doji bebu. Podsetila me je na moje vreme dojenja nase curice... Uvek uzdahnem na to...

Inace jesam dojila u javnosti uvek kada je bilo potrebe , nisam se ustrucavala i nije mi bio problem. Mala bi bila u slingu ili prekrivena muslinom da me niko ne bi zagledao i da njoj nista ne bi odvracalo paznju od dojenja. Ljudi su uglavnom mislili da je uspavljujem ili da spava i samo sam na osmehe uvek nailazila. I ves koji sam nosila su omogucavali da diskretno spustim gornji sloj brusa i da mi bukvalno samo bradavica proviri iz donjeg. To mi je ok, al ne i kad se nose obicni brusevi i onda cela dojka ispadne i nicim se ne pokrije. To ne bih ni sama volela da vidim jer zaista nije neophodno toliko otkrivanje u javnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hihihihi! Ja sam se bas u nedelju raznezila kad sam u restoranu videla mamu da doji bebu. Podsetila me je na moje vreme dojenja nase curice... Uvek uzdahnem na to...

Inace jesam dojila u javnosti uvek kada je bilo potrebe , nisam se ustrucavala i nije mi bio problem. Mala bi bila u slingu ili prekrivena muslinom da me niko ne bi zagledao i da njoj nista ne bi odvracalo paznju od dojenja. Ljudi su uglavnom mislili da je uspavljujem ili da spava i samo sam na osmehe uvek nailazila. I ves koji sam nosila je omogucavao da diskretno spustim gornji sloj brusa i da mi bukvalno samo bradavica proviri iz donjeg. To mi je ok, al ne i kad se nose obicni brusevi i onda cela dojka ispadne i nicim se ne pokrije. To ne bih ni sama volela da vidim jer zaista nije neophodno toliko otkrivanje u javnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam ništa protiv dojenja na javnom mestu, ako se ne vidi cela dojka. Ja nisam nikad dojila napolju, jer sam bebu uvek šetala posle podoja i vraćali se kući za sledeći podoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada nisam dojila Lenu i ne znam kakv je to osecaj! Pretpostavljam da je prelep ali... Nemam nista protiv da vidim neku majku na javnom mestu da doji bebu ali mislim da bi to trebalo diskretno da se radi, da se prebaci neka marama ili pelena da nije sve na ''uzvolte''!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko god da to izgleda prirodno , moje je misljenje da je to intiman trenutak majke i bebe. No ako ipak mora uvek postoji neko malo skrovitije mesto gde bebac moze da rucka.U svakom slucaju majka donosi odluku o tome , mene je konkretno bilo nekako blam,to je moje moje misljenje , sto ne mora da znaci da svi misle tako i da sam ja u pravu 100%.Pozdrav hrabrim mamama!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... jeste to intiman trenutak, ali mislim da nije dovoljan razlog da mama i beba budu u kućnom pritvoru i da nigde ne mogu otići zbog dojenja ... ja nisam imala prilike za to, ali se ne bih se posebno skrivala, samo bih bebonju pokrila ... a za komentare se ne bi brinula, najbitnije je da je beba sita i srećna ... ;) ...
Anabanana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam ništa protiv dojenja na javnom mestu, ako se ne vidi cela dojka. Ja nisam nikad dojila napolju, jer sam bebu uvek šetala posle podoja i vraćali se kući za sledeći podoj.

Slažem se u potpunosti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne racunajuci savetovaliste i doktorsku ambulantu, nisam imala prilike. Da budem iskrena, mislim da bi mi u pocetku bilo nelagodno ali bih se posle opustila. Uvek mi padne na pamet komentar mog tate- on smatra da nema nista nepristojno niti "seksualno" u tome (cak i ako su cele grudi obnazene), i da mu takva scena jako topla i uvek mu izmami osmeh na lice jer ga podseti na njegovu mladost, kada smo mi bili bebe.

Anabanana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam ništa protiv dojenja na javnom mestu, ako se ne vidi cela dojka. Ja nisam nikad dojila napolju, jer sam bebu uvek šetala posle podoja i vraćali se kući za sledeći podoj.

Svaka ti cast,ti si onda setala samo po dvoristu ili oko zgrade. Ja stvarno nisam htela da lomom vrat i da trcim iz grada kuci i da prekidam divne setnje po parku da bih dosla kuci da je nadojim. Nama je bilo malo tri sata - toliko smo imali vremena od podoja do podoja - da odemo do grada,prosetamo.... i odtrcimo kuci da sikamo. Naravno da nisam izbacivala obe dojke da me manijaci cudno zagledaju,to je sve bilo vrlo diskretno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dojila sam bebu nekoliko puta na javnim mestima. Naravno, gledala sam da to bude neko skrovito mesto, i zbog toga sto ljudi vole da zveraju a vise da bismo se mi opustili, jer moj bebac oseti kad sam nervozna. Poslednji put sam ga dojila upravo danas jer smo isli do Merkatora i u setnju. Uvek ga pre polaska podojim, ali sto kaze Baca ne mogu da lomim noge da zurimo kuci da bih ga podojila. A i mi volimo duge setnje. Kome se ne svidja da vidi mamu kako doji bebu, njegova stvar, ali to se mene ne tice. Ljudima je normalno da vide sise do zuba na tv-u i na ulici, i ako im je to ok, a nenormalno da mama doji bebu, onda ja stvarno na to nemam komentar. :angry: :angry:

sanja24 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj,ovo mi je bas bila bolna tema.Dojila sam je par puta,ali sam gledala da se malo izolujem,a onda sam bila jos :angry: .Na zapadu doje decu gde stignu,gde se zadese,I niko ne obraca paznju,a kod nas te svi zagledaju.Uffffffffffff...jos sam besna zbog toga i i na samu sebe ,jer mi je bilo neprijatno,a posto niko drugi to ne radi ,i meni je bilo glupo.Non-stop smo bile napolju,pa sam morala da trcim ili do kola ili do stana ,pa nazad u setnju :angry: :angry: :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skoro da neprođe ni jedan dan a da nepodojim bebu na javnom mestu,parku,restoranu, u bašti kafića...pošto bebu dojim na zahtev i izlazimo i šetamo se dosta,takva situacija je neizbežna...na meni je uvek namenski brus za dojilje i adekvatna garderoba,tako da se nikada dojka nevidi,i NIKADA ALI NIKADA nisam naišla na negativan komentar :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skoro da neprođe ni jedan dan a da nepodojim bebu na javnom mestu,parku,restoranu, u bašti kafića...pošto bebu dojim na zahtev i izlazimo i šetamo se dosta,takva situacija je neizbežna...na meni je uvek namenski brus za dojilje i adekvatna garderoba,tako da se nikada dojka nevidi,i NIKADA ALI NIKADA nisam naišla na negativan komentar :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Bravo,ista situacija je bila i kod mene i stvarno ne shvatam kada neka mama kaze da ju je bio blam ili da je to ne ukusno :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasto bi mi bilo neprijatno??? Po meni, to je jedna najnormalnija stvar...dojila sam ih kad god bi plakali i bili gladni...kome se ne svidja prizor dok majka doji svoju bebu neka okrene glavu i bas me briga za komentare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secam se prve setnje kada mi se malecka probudila :unsure: , a ja tek bila kupila svoj omiljeni sladoled... :) Kako je zakmecala - gladna - tako sam (sa zaljenjem) zafrljacila sladisku u obliznji zbunj :blink: , i tutanj kuci!

Sledeci put kada mi je bila gladna napolju sam se smestila na mesto koje nije prometno i probala da je dojim. Snebivala sam se, krila grudi, imala sam sling maramu na sebi i trudila sa da je podojim i da se nista ne vidi. Jos je duva neki jak vetar, pa sam je cas svlacila, cas oblacila, stavljala joj kapu, a kapica joj se popne na vrh glave jer je mala... :blink: Sve sam to poprilicno nespretno cinila - ona se drala jer je bila gladna, a ja se isfrustrirala totalno! Bila sam u panici da li radim stvari kako treba, zatecena time sto je ona gladna a mi daleko od kuce da se skroz opustim i prepustim... sve u svemu - fijasko!

Posto sam zelela da prevazidjem svoju seprtljanciju, stid, i da ne budem rob kuce i "rasporeda casova" kada ce beba da mi siki, istrazivala sam malo po netu.

Tako sam pogledala neki snimak na youtube, gde jedna mama na engleskom prica o dojenju u javnosti. U glavi mi se urezalo sledece: "to je najprorodnija stvar na svetu. Mi odrasli jedemo gde stignemo, zasto to ne bi moglo i nasa beba da radi?!?", kao i sledece: "ako se vi ne budete stideli, i budete potpuno opustena mama koja doji svoje dete - isto tako se i ljudi oko vas nece neugodno osecati i prilazice tome kao da je sasvim prirodna stvar".

Ovaj komentar mi je zaista puno znacio: ako se ja stidim, krijem grudi, pokrivam se, izvijam se - i drugi ce oko mene da se stide, sklanjaju pogled i slicno. Ako sam ja opustena - oni ce ili gledati sa odobravanjem, ili ce se "skandalizovati" - za sta me zaista nije briga. Dojim svoju bebu i gledam sa uzivanjem kako ona uziva!

Danas, kada moja cera ima preko godinu dana, svakodnevno siki napolju. Prosto joj dajem da siki kada god to ona zeli. Prestala sam odavno da osecam grizu savesti (npr. koliko cesto siki, koliko dugo siki, da li je prestara da siki, da li je uredu to ciniti u javnosti...). Dojenje je fenomenalna stvar i za bebu i za mamu, i za njihovu bliskost!

Moram da pomenem i fenomenalnu "Hug Bug maramu za nosenje beba" (ne znam kakva su pravila foruma, da li smem da postavim link - lako se nadje na google-u) koja omogucava da se beba diskretno doji, kao i da dojite bebu dok se krecete, a da su vam ruke slobodne - ako, naprimer imate starije dete kojim treba da se bavite, ili idete iz nabavke pa nosite neke kese i slicno. Moja malecka veoma cesto zaspi u njoj. Preporucujem svim mamama da nabave po jednu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gde god se nadjem, a bebac trazi, ja ga podojim. Ne vidim nista tu nepristojno. Oni koji tako to vide, davno su izgubili pojam od prirodnosti i njih ce 'civilizacija' tuci po glavi ceo zivot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam ništa protiv dojenja na javnom mestu, ali sama to nikad nisam radila, bilo mi je neprijatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pocetku me je bilo blam,jer sam i bila mnogo mladja sa prvim detetom.,ali posle sam se opustila ,i uopste mi nije neprijatnoo da dojim na javnom mestu,i ne obracam paznju sta ko prica i ogovara,to je moje pravo..Da ostavim dete da place ljudi bi me kritikovali sto ga pustam da place itd,a kad uzmes da ga dojis oni odma,pa kako mozes tu,te nije sramota,zar ne mozes da cekas da stignes kuci.. nijedna zena nebi trebala da se stidi,to je prirodno.. :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ako se vi ne budete stideli, i budete potpuno opustena mama koja doji svoje dete - isto tako se i ljudi oko vas nece neugodno osecati i prilazice tome kao da je sasvim prirodna stvar.

Po meni ovo je pravi savet. Ja sam D dojila gde god je trebalo, u restoranu, na klupi, ma gde god. Nikada nisam dobila ni jedan loš komentar. Obožavam da idem u duge šetnje sa njom, a dojenje mi upravo daje tu slobodu. Šta neću valjda da pustim da mi dete gladaju jer neko ne želi da vidi bebu kako doji? Nisam ja dužna da se bavim tuđim frustracijama. Razumem da je nekim mama neprijatno da doje u javnosti, ali mislim da bi im život bio mnogo jednostavniji kad bi to prevazišle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uopšte me nije blam, kada se zateknemo napolju u vreme kada Isidora treba da rucka, smestimo se na neko ususkano mesto i rucak obavimo bez problema. Komentare ne slušam,koga briga, bitno je da beba uživa. Prolaznike ne vidim jer sve vreme gledam kako bebana uživa. Naravno, nosim odgovarajuću garderobu. Što neko već reče, odrasli mogu da jedu gde hoće: na ulici, u bioskopu, u kafiću, restoranu , zašto onda bebama ne bismo mogli da priuštimo isto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

JA SAM BEBU DOJILA U PARKU PAR PUTA,U DOMU ZDRAVLJA KADA SMO ISLI NA SISTEMSTSKI,TO JE SVE BILO KADA JE BILA MALA,RODJENA JE SITNA,NIJE BILA UOBROCENA(nije ni danas),PA KADA JE HTELA SISU TADA JE I MORALA DA JE DOBIJE.MENI JE BILO MALO NEPRIJATNO,POKRILA SAM NAS PELENICOM I SELA NA KLUPU UDALJENIJU OD PROLAZNIKA,I MUZ MI JE BIO TU,ALI NIKADAA TO NE BIH RADILA U KAFICU ILI PRED DRUGIM MUSKARCIMA KOJI SEDE SA NAMA.KADA ODEMO U GOSTE,ODEM U DRUGU SOBU,UGLAVNOM JE SVE IMAJU.MISLIM DA TU NE TREBA BITI NIKAKVE SRAMOTE,ALI MENI JE MALO BILO NEPRIJATNO!g19120.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

JA SAM BEBU DOJILA U PARKU PAR PUTA,U DOMU ZDRAVLJA KADA SMO ISLI NA SISTEMSTSKI,TO JE SVE BILO KADA JE BILA MALA,RODJENA JE SITNA,NIJE BILA UOBROCENA(nije ni danas),PA KADA JE HTELA SISU TADA JE I MORALA DA JE DOBIJE.MENI JE BILO MALO NEPRIJATNO,POKRILA SAM NAS PELENICOM I SELA NA KLUPU UDALJENIJU OD PROLAZNIKA,I MUZ MI JE BIO TU,ALI NIKADAA TO NE BIH RADILA U KAFICU ILI PRED DRUGIM MUSKARCIMA KOJI SEDE SA NAMA.KADA ODEMO U GOSTE,ODEM U DRUGU SOBU,UGLAVNOM JE SVE IMAJU.MISLIM DA TU NE TREBA BITI NIKAKVE SRAMOTE,ALI MENI JE MALO BILO NEPRIJATNO!g19120.gif

Isti slučaj..jeste to prirodno i sve..ali mi je nekako neprijatno da zure u moje sike dok hranim malog.. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.