Krštenje

odgovora

Objavljeno

Mi smo zakazali krstenje za 30. jul :)

Лепо, на Огњену Марију :)

На овај дан слави се спомен на свету мученицу Марину, у народу познатију као Огњена Марија. Као и празници светитељки који за њом следе: Благе Марије (4. август) и Трнове Петке (8. август), ни Огњена Марија у црквеном календару нема "црвено слово".

Ипак, сва три спадају у веома поштоване празнике у народу, посебно међу женама, тако да се ова три дана ништа се не ради у руке, нити у пољу. Огњена Марија, света мученица Марина, била је родом из Антиохије Писидијске, од родитеља незнабожачких. Тек у 12 својој години чу Марина за Господа Исуса Христа, како се ваплоти од Пречисте Деве, како чудеса многа сотвори, крсну смрт прими и славно васкрсе. Њено младо срце распали се љубављу према Господу, и она се заветоваше никад се не удавати, и још жељаше свом душом пострадати за Христа и крстити се у крви мучеништва. Њен отац омрзну је због вере њене и не сматраше је ћерком. Намесник царски, Олимврије, сазнавши од Марине да је она хришћанка, пожели од ње најпре да мубуде жена. А када Марина то одби, он јој нареди да се поклони идолима, на што св. Марина одговори: „не ћу се поклонити ни принети жртве бездиханим и мртвим идолима, који нити сами себе познају нити пак знају, да ли их ми чествујемо или бешчествујемо; не дам њима оне части, која припада само Творцу мојему". Тада је Олимврије стави на љуте муке, па је сву рањену и крваву баци у тамницу. У тамници Марина се мољаше Богу, и после молитве јави јој се најпре ђаво у виду страшне змије, која обзину главу њену. Но када се она прекрсти змија се распуче и ишчезе. Тада је облиста светлост небесна, и њој се учини, да ишчезоше зидови тамнице, заједно са кровом, и крст се јави, блистав и висок, а на врху крста бела голубица, од које дође глас: „радуј се, Марино, разумна голубице Христова, кћери Сиона вишњега, јер приспе дан твога весеља." И Марина би исцељена силом Божјом одсвих рана и болова. Безумни судија мучаше је други дан у огњуи у води, али Марина све претрпи као у туђем телу. Најзад је осуди на посечење мачем. Пред саму смрт јави јој се Господ Исус с ангелима. Посечена беше у време цара Диоклецијана, но душом и силом оста у животу на небесима и на земљи. Једна рука св. Марине налази се у ман. Ватопеду у св. Гори. У Албанији пак, на планини Ланга више Охридског језера, налази се манастир св. Марине са једним делом њених чудотворних моштију. Многобројна чудеса догађала су сеи догађају у овом манастиру, којих су сведоци не само хришћани него и муслимани. Толико поштовања имају Турци према овој светињи, да никад нису хтели дарнути ни у светињу нити у имовину овог манастира. Једно времеТурчин је био тутор овог манастира.

свако добро

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prije nekih mjesec dana, definitivno smo se dogovorili i odlučila da našu bebicu krstimo 31. jula... za nekih dvadesetpet dana, pa smo polako počeli i sa pripremama.... Kada sve to prođe pisaću kako je bilo....

Hej,i mi Saru krstimo 31.jula :wub: I to smo zakazali krštenje tek pre nekih desetak dana, čekali smo kuma da nam potvrdi kada stiže iz Italije. Sada sve brzinski spremamo, ostalo je još par dana, a mi ni stajling za taj dan nemamo ;):lol:

Krstenje voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao divnooooo pa vec u ponedeljak ce biti navala slicica sa nasih krstenja :wub: E da, zaboravih da napisem nesto sto me je pop posavetovao a to je da ne kupujemo belo platno koje se prodaje u crkvi vec da detetu kupimo neku belu majicicu (cak i ne mora da bude bela) koju ce kasnije moci da nosi. Sto se tice belog platna, za Vecu smo kupovali, ali ne u crkvi jer je tamo maltene duplo skuplje nego po ostalim textilnim radnjama. Ovog puta ce verovatno ipak biti majicica :) - popa rekao da moze i mi ajde da ga poslusamo :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi se krstimo 31. jula! Izgleda da je to bas popularan datum sad za krstenja na bebcu!

Mama SWAT, zar to belo platno ne donosi kum?

Jel kod vas skidaju decu celu i potope ih ili samo ih malo umiju po glavici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama SWAT, hvala na savetu. Nisam znala za to. Kod nas kumovi kupuju to belo platno, ali zato mi možemo belu majčicu :) pa ću poneti i nju, i pitaću našeg sveštenika da li može to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi se krstimo 31. jula! Izgleda da je to bas popularan datum sad za krstenja na bebcu!

:wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo odlucili da je krstimo 28.8. na Veliku Gospojinu... :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo odlucili da je krstimo 28.8. na Veliku Gospojinu... :wub:

:wub: :wub: :wub: Taj datum mi je posebno drag jer sam tada saznala da nosim svog anđela u sebi :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas u ŠumadijU je običaj da nosimo belo platno - kupuje kum ili roditelji, i da se posle od toga sašije detetu nešto da može da nosi...

Sto sela sto adeta - stara izreka... :)

Od tog belog platna iseče samo mali deo u koji se utisne vosak sa detetovom kosicom... Pa se to čuva... :)

A moj je imao godinu dana bio je februar i minus napolju, tako da smo mu skidali čarapice i kapu za "prskanje" vodom.

Kod nas odavno pop ne kupa celo dete, samo ga malo isprska vodom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub: Taj datum mi je posebno drag jer sam tada saznala da nosim svog anđela u sebi :wub: :wub: :wub:

I ja sam tad saznala :wub:

Krstenje voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi se krstimo 31. jula! Izgleda da je to bas popularan datum sad za krstenja na bebcu!

Mama SWAT, zar to belo platno ne donosi kum?

Jel kod vas skidaju decu celu i potope ih ili samo ih malo umiju po glavici?

Da naravno donosi kum, sorry ja zaboravih i to da napomenem (mi smo se sa kumom dogovorili da to ipak bude majicica :) ), a sto se skidanja tice kada smo Vecu krstili nisu je celu skidali i potapali jer je bio novembar mesec, vec su je samo malo umili po glavici, nozicama i rukama, a sada kako ce biti .... videcemo ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da naravno donosi kum, sorry ja zaboravih i to da napomenem (mi smo se sa kumom dogovorili da to ipak bude majicica :) ), a sto se skidanja tice kada smo Vecu krstili nisu je celu skidali i potapali jer je bio novembar mesec, vec su je samo malo umili po glavici, nozicama i rukama, a sada kako ce biti .... videcemo ;).

Zbunila si me... vec sam htela da zovnem kuma da ga pitam ko to bese kupuje! :lol:

Lep provod u nedelju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao mi se jos nismo smislili da li cemo Elenu krstiti u pravoslavnoj crkvi ili grkokatolickoj... mm je ukrajinac, a ja srpkinja, a nismo ni vencani pa ne znam hoce li nam pop ( ovaj ili onaj ) praviti problem... A sto se mm tice, on je tako neutralan po tom pitanju, kaze izaberi koja ti se crkva vise svidja :blink: Ja bih u njegovoj, ipak je i red, jos cemo se dogovoriti, i volela bih da sve to odlucimo uskoro i da je krstimo 06.10. tada je mm rodjendan :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo i mi smo "rezervisali" 28.08 :) Koja slucajnost!

Htela sam pitati ima li ovde katolika, posto bih volela da me neko uputi u katolicke obicaje pri krstenju.

Mi placamo 2000 din za clansku knjizicu, i to je to. Naravno, napomenuo je pop da mozemo darivati Crkvu, ali nam ne pada na pamet. Po meni je katolicka Crkva zajedno sa Vatikanom veliki lopov, a i nemamo para da se darivamo -_-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, taj datum , 28.avg, nismo mi izabrali, nas pop ima obicaj da krstenje obavlja zadnje nedelje u mesecu... ali i meni je datum "poznat", pre 2 god toga dana sam izgubila bebu... :( Tako da cu tada imati priliku da se pomolim za moja dva mala andjela sto sede na oblaku <3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto, mi smo u nedelju krstili Miju, evo par slikica

vz7-keresz.jpg

132-keresz.jpg

uu-keresz.jpg

h2j-keresz.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

23i-keresz.jpg

kz9-keresz.jpg

9zr-keresz.jpg

f4n-keresz.jpg

kh-keresz.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kazite mi gde bi mogla da kupim neku lepu haljinicu, krstimo nasu devojcicu, a ujedno joj je i prvi rodjendan? hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto, mi smo u nedelju krstili Miju, evo par slikica

Tek sad vidim slike da si stavila ovde :) Lutkica mamina, cini mi se kao da lici na tvoju sestru malo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se popu nesto daruje na krstenju,cula sam peskir i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, kod nas je to obavezno. Kum daruje popu peškir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se popu nesto daruje na krstenju,cula sam peskir i sl.

Mi ništa...samo "taksa"...tj. platili cenu krštenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Честитам крштење

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.