Krštenje

odgovora

Objavljeno

Mi smo krstili naseg sina,tj kum,na njegov 1.rodjendan. A sto se tice toga ko je krsten a ko nije,bitno je da je kum,mi oboje jesmo ali nismo vencani u crkvi.

Krstenje je bilo veoma slatko i intimno,okupan je bio ceo vriska dreka a u sred decembra :D

Drugo ce biti rodjeno u sred leta tako da cemo i njega verovatno za 1.rodjendan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam iz srema i tu su po selima stari popovi sa svojim tarifama..

kada sam kumovala u Indjiji pop je imao tarife za sve : vencavali su se u crkvi i krstili dete.. mislila sam da je to normalno pa tako kad smo isli na dogovor kod naseg pope u Sabornoj u NS ja ga pitam KOLIKO KOSTA VENCANJE?

on se zabecio u mene i kaze :

CRKVENA TAKSA IZNOSI 900DIN ZA VENCANJE I TO JE TO! HOCETE LI VI CASTITI VASEG SVESTENIKA I KOLIKO VASA DOBRA VOLJA..

tako je i bilo..

za krstenje smo samo njega kao castili, kupili tamo svecu pa sam odnela da je ukrase, ostavila im veliki peskir i to je to..

da napomenem da je krstenje moga Luke bilo najlepse kojem sam prisustvovala, popa ga je skroz potopio u tu kadicu sa vodom, golisavog.. bilo je bas lepo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo Oli krstili za prvi rodjendan u beocinskom manastiru.

Mislim da cemo tako i Kristinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas kum je veliki vernik. Oko vencanja nam se nije mesao sto se nismo vencali u crkvi, ali kada nam se rodila Teodora-kum nam je samo telefonirao i rekao da dolazi u Srbiju da nam krsti dete (zivi u Svajcarskoj). Nije nas pitao da li hocemo ili ne. Jednostavno je resio i mi nismo hteli, ni smeli da mu se mesamo. :rolleyes:

Rekao nam je da zakazemo u crkvi i da mu javimo. Meni se to od njega mnogo dopalo. :) Kazu da je kum duhovni roditelj i sa punim pravom je sam doneo odluku o krstenju! Sa 4 meseca Teodora je krstena :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je tacno da majka zenskog deteta,ne sme ili ne bi trtebalo da prisustvuje krstenju cerke i zasto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je tacno da majka zenskog deteta,ne sme ili ne bi trtebalo da prisustvuje krstenju cerke i zasto?

Čula sam da je to običaj u NEKIM krajevima ali samo običaj ali ne i pravilo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je tacno da majka zenskog deteta,ne sme ili ne bi trtebalo da prisustvuje krstenju cerke i zasto?

To je važilo nekada kada su se deca krstila do napunjenih 40 dana, a tada žena nije smela da ide u crkvu (zbog krvarenja) i obično se očita molitva ženi pre ulaska u crkvu.

To i danas važi negde, moja rodjaka je bila ispred crkve dok joj se sin krstio sa mesec dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je važilo nekada kada su se deca krstila do napunjenih 40 dana, a tada žena nije smela da ide u crkvu (zbog krvarenja) i obično se očita molitva ženi pre ulaska u crkvu.

To i danas važi negde, moja rodjaka je bila ispred crkve dok joj se sin krstio sa mesec dana.

Mi smo nakon 40 dana otisli u crkvu, gdje nam je pop ocitao molitvu- Mihailu jer je novi clan pravoslavne vjere, a meni, jer se racuna da sam se tada "ocistila". Bilo je jako lijepo, molitva je ocitana isrped crkve, a poslije smo usli unutra... Ja sam bila odusevljena! Mi cemo malca da krstimo u oktobru ove godine. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je tacno da majka zenskog deteta,ne sme ili ne bi trtebalo da prisustvuje krstenju cerke i zasto?

ne znam zasto ali se i kod nas negde jos malo zna o tome.. moja sestra nije bila svojim cerkama na krstenju. mama je rekla KAKO NE VALJA a ni sama ne zna zasto.

ja sam mom detetu bila na krstenju, krstio se sa godinu dana..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je važilo nekada kada su se deca krstila do napunjenih 40 dana, a tada žena nije smela da ide u crkvu (zbog krvarenja) i obično se očita molitva ženi pre ulaska u crkvu.

To i danas važi negde, moja rodjaka je bila ispred crkve dok joj se sin krstio sa mesec dana.

Pop nam je rekao,da zena samo do 40 dana ne sme da prisustvuje krstenju,posle toga moze.

Inace krstenje je 5000 i kum daje crvenu-tako kaze pop

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pop nam je rekao,da zena samo do 40 dana ne sme da prisustvuje krstenju,posle toga moze.

Inace krstenje je 5000 i kum daje crvenu-tako kaze pop

Što bi značilo da je ipak 6000, ili je vaš deo 4000?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što bi značilo da je ipak 6000, ili je vaš deo 4000?

Ne znam sta mu je to znacilo,Moon da li je ovo stvarno mnogo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana, a kada ste zakazali krštenje? U toku je Petrovski post, a krštenja i venčanja se obično ne obavljaju tokom posta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana, a kada ste zakazali krštenje? U toku je Petrovski post, a krštenja i venčanja se obično ne obavljaju tokom posta...

U subotu u 10 h,kao da ovaj nas pop zna kad je post :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta mu je to znacilo,Moon da li je ovo stvarno mnogo?

Moje lično mišljenje je da jeste mnogo. To bi značilo da osoba koja nema novca ne može da se krsti, što nije u redu. Ali to je izgled neka njihova prosečna tarifa. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U subotu u 10 h,kao da ovaj nas pop zna kad je post :lol:

:blink:

Pa kakav vam je to pop? U postu se krštenje obavlja samo ako je osoba jako bolesna... Mada ne znam, opet... Petrovski post je najblaži, pa možda postoje izuzeci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:blink:

Pa kakav vam je to pop? U postu se krštenje obavlja samo ako je osoba jako bolesna... Mada ne znam, opet... Petrovski post je najblaži, pa možda postoje izuzeci!

Krštenje se obavlja uvek, nema veze sa postom. Samo se venčanja ne vrše za vreme posta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krštenje se obavlja uvek, nema veze sa postom. Samo se venčanja ne vrše za vreme posta.

Ja sam napisala samo ono što mi je rekao naš paroh. Očigledno da nisam baš najbolje shvatila, ali izgleda da nisam ni promašila puno. Evo kakav je stav SPC po tom pitanju:

"Imajući u vidu, da svečani događaj krštenja prate obavezno i gozbe, dakle, pripreme svečanog ručka, crkva preporučuje, da se krštenja obavljaju u dane kada se mrsi, a u protivnom, ako se krštenje obavlja uz post, obavezno treba spremati posnu hranu..."

Izvor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam napisala samo ono što mi je rekao naš paroh. Očigledno da nisam baš najbolje shvatila, ali izgleda da nisam ni promašila puno. Evo kakav je stav SPC po tom pitanju:

"Imajući u vidu, da svečani događaj krštenja prate obavezno i gozbe, dakle, pripreme svečanog ručka, crkva preporučuje, da se krštenja obavljaju u dane kada se mrsi, a u protivnom, ako se krštenje obavlja uz post, obavezno treba spremati posnu hranu..."

Izvor

Nama je paroh rekao da se krštenje obavlja uvek i nije vezano za post. Nismo pričali o gozbi i slavlju, već o samom činu. Za venčanja znam da se ne obavljaju u vreme posta jer ih prati svadba i veselje. Tako da i ja samo prenosim šta sam čula od paroha :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je paroh rekao da se krštenje obavlja uvek i nije vezano za post. Nismo pričali o gozbi i slavlju, već o samom činu. Za venčanja znam da se ne obavljaju u vreme posta jer ih prati svadba i veselje. Tako da i ja samo prenosim šta sam čula od paroha :) .

Ali i krštenje uglavnom prati neko okupljanje i ručak, naročito u slučaju kada se obavljaja za prvi rođendan, i kod Cicane je upravo takva situacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prije nekih mjesec dana, definitivno smo se dogovorili i odlučila da našu bebicu krstimo 31. jula... za nekih dvadesetpet dana, pa smo polako počeli i sa pripremama.... Kada sve to prođe pisaću kako je bilo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

За крштење није битно да ли је пост или није, тамо лепо пише (додуше на латиници, ал разумео :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo zakazali krstenje za 30. jul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.