Krštenje

odgovora

Objavljeno

Crkva u kojoj sam krstila ćerku je imala grejanje, a pošto je napunila godinu dana, nisu je potapali celu u vodu, već su joj kvasili samo malo glavu, šačice i stopalca. Savet za mame koje nisu upućene - obucite decu tako da mogu da im ostanu gola stopalca bez nekog naročitog svlačenja, dakle, haljinice u zimskom periodu nisu preporučljive. Mi smo imali pantalonice, ispod helanke i čarapice, pa smo joj samo čarapice skinuli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Masu smo krstili kad je imala 5 meseci u manastiru KAONA(na putu Sabac-Valjevo)a rucak smo pravili u restoranu jer nam je velika familija pa ne bi mogli svi da stanu u kucu.U manastiru se daje samo prilog ali posto je maloletna morali smo da zovemo naseg popa da dodje da je krsti i cena je bila 100e.Kada je dete maloletno onda treba dozvola od popa da bi ovi u manastiru mogli da krste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica ce uskoro napuniti 5 meseci jos uvek je nismo krstili,planiramo u junu za 1. rodjendan,takodje i nase crkveno vencanje!Zanima me da li neko slucajno zna kolika je tarifa u manastiru Zica u Kraljevu za vencanje i krstenje?U jednom manastiru blizu Kragujevca je 16000 oba...strasno stvarno i bezobrazno! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Masu smo krstili kad je imala 5 meseci u manastiru KAONA(na putu Sabac-Valjevo)a rucak smo pravili u restoranu jer nam je velika familija pa ne bi mogli svi da stanu u kucu.U manastiru se daje samo prilog ali posto je maloletna morali smo da zovemo naseg popa da dodje da je krsti i cena je bila 100e.Kada je dete maloletno onda treba dozvola od popa da bi ovi u manastiru mogli da krste.

Nama nistu trazili nista za krstenje u manastiru. Sve to zavisi od slucaja do slucaja, ne cak ni od crkve/manastira, koliko od pojedinca sa kojim komunicirate u crkvi/maastiru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ni nama ne bi trazili da su je krstili monasi iz manastira ali posto nije punoletna morali smo da vodimo naseg popa,a oni imaju svoju tarifu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali i mi smo naseg klinca krstili sa godinu dana, a nismo morali da dovodimo naseg svestenika niti nam je trebala dozvola... Nista nam nije trebalo, sem svece, belog platna i priloga u vidu 5000 din. Ma tu stvaaaarnooo nema pravila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali i mi smo naseg klinca krstili sa godinu dana, a nismo morali da dovodimo naseg svestenika niti nam je trebala dozvola... Nista nam nije trebalo, sem svece, belog platna i priloga u vidu 5000 din. Ma tu stvaaaarnooo nema pravila...

:lol::lol::lol::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol::lol::lol::D

Znam :( ali oni bar imaju fixnu tarifu B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre par godina sestra i ja smo se krstile u istom manastiru,cak smo i tatu nagovorile posto ni on nije bio krsten.Krstio nas je monah iz manastira i platili smo za nas troje 4000din.I to nije bila cena,pitali smo koliko kosta on je rekao koliko hocemo da damo.A da smo se krstili u crkvi trebalo bi nam 150e,ne secam se tacno,mislim da je bilo 50e po osobi a sada su podigli na 100e.Bezobrazluk,moja komsinica nije mogla da krsti dete,zbog para mislili su na slavu pa sve o jednom trosku ali kad im je svestenik rekao cenu odustali su pa njen muz je imao malo vecu platu.Ceo mesec radis da bi mogao da krstis dete,strasno. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam :( ali oni bar imaju fixnu tarifu B)

I kod nas u crkvi je fixna tarifa, kada sam ja iskolačila oči i rekla MOLIM?!, pop je rekao, pa dobro dajte koliko imate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo Vuka krstili kad je imao 7 meseci,rodjen je u oktobru pa sam ja iskreno htela da mi taj dan ne pada kisa nego da bude lepo vreme,a oktobar ko oktobar kakav je mesec moze da pada kisa svaki dan,mada i ne mora.Obicaje neke specijalne niti smo gledali niti smo ih imali.Za kuma sam uzela najbolju prijateljicu,volimo se kao sestre,kojoj sam takodje ja krstila dete.Sto se tice kupovine kumi poklona,ovde sam se jednom prilikom zakacila sa nekim komsijama ubedjivali su me da moram da joj kupim neko cebe,carape itd,mislim iskreno nije mi palo na pamet to.Kupila sam joj majcu umesto kosulje za njenu devojcicu takdje neku haljinicu,i ono standardno pice bombonjera i jos neke sitnice.Sto se tice obicaja u crkvi kum treba da kupi svecu i platno to je po meni ono najbitnije,i ovde takodje ima odredjena cena za krstenje,kum kao placa neke takse 1500 din koliko se secam a mi kao roditelji 5000,tako da se zna koliko sta kosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod nas u crkvi je fixna tarifa, kada sam ja iskolačila oči i rekla MOLIM?!, pop je rekao, pa dobro dajte koliko imate...

:lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo Vasilija krstili kada je imao 2 meseca. Mali je prespavao svoje krštenje! :rolleyes:

Inače, u našoj crkvi se ostavlja prilog po sopstvenoj želji, nemaju tarifu. Nisam sigurna i ne bih da nekog nepravedno optužim, ali mislim da na tarifu najviše utiče sam paroh. Naš prethodni paroh je recimo u vreme inflacije tražio 10 maraka za svećenje vodice pred krsnu slavu, dok ovaj sad, kad ga pitaš koliko to košta, kaže "ništa, ja samo radim svoj posao". Ako mu nešto daš, svakako neće odbiti, ali i ne traži!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

STRASNOOO.Ja ospice dobijam od popova i njihovog bezobrazluka.

Mi kad smo isli na predbracni zavet pred svadbu,sva prica se svela na to da pare za popa damo kumu...da mi uzbudjeni i sludjeni mladenci, slucajno ne zaboravimo da mu platimo.TUGA!!!

Kada smo pre par meseci isli u crkvu Svete Petke na kalisu da se raspitamo oko krstenja,sta treba itd,pop je bukvalno rekao 50 evra.A svece,platno...to kao da nije bitno

Ako neko zna neki manastir ili crkvu sa normalnim popovima,onakvim kakvi bi trebalo da budu...neka javi.Ja bih bas volela da je krstimo...

I JA CU DA POTRAZIMMNEKOG POSTENOG I ZELIM DA SE VENCAMO I KRSTIMO U MANASTIRU,TO STO SE POPOVI PO GRADU BUNE,ZABOLE ME BAS!

E zbog takvih popova sve vise razmisljam i da li da krstim decu uopste, gresna mi dusa. Sta ako ja nemam te pare? Za dvoje dece to je vec 100 eur. Mnogo.

NECE TI DUSA NIGDE!ONI SU BEZOBRAZNI!

tolko napisah i pukla mi konekcija a htela sam da vas pitam sta mislite o mom slucaju jer vidim da ste svi manje vise upuceni u crkveni cenovnik.. ja uopste. muz i ja smo zakazali vencanje u nasoj crkvi, pravoslavoj za 15. maj i isti dan cemo krstiti i kcerku. popa smo upznali sad kad smo bili u NS u aprilu , cene nije pominjao, rekao je to cemo posle, mada moja mama je zakazala vencanje i krstenje jos u martu jer mi ne zivimo trenutno u srbiji. pop je tada pomenuo neku cifru kao nece biti vise od 300e sto je po meni dosta love skoro pa moja mesecna plata u srbiji jer ovde jel ne radim. nas pop je malo i cudan , pusi u kancelariji i ima neku svoju fotografiju u mantiji i s'pilotskim naocarima okacenu na zidu.. on je pominjao i crkveni hor koji je 100e kao i neko cvece i neko ko ce prevoditi za goste iz italije. meni se crkvica dopala jer je ispod tvrdjave u gradicu a mi pripadamo pored uspenske crkve i ovoj jer smo i sa petr.tvrdjave.. dopalo mi se i to sto moj muz ne mora opet da se krsti sto inace praktikuju u nasim crkvama i manastirima. njemu ni nije problem jer mu je sve to interesantno ali ja smatram da je bezobrazluk ili bolje reci greh krstiti vec krstenog coveka, hriscanina! cerki ne treba da menjamo ime kaze pop sve je to hriscanski, zove se IRIS.u neku ruku pop mi se dopao jer je opusten i kuler je e sad do kraja cemo videti sta on ocekuje...ne znam sta kosta jos 200e pored hora? mozda je to cena za mesoviti brak?

NE,VI STE GASTARBAJTERI,STO ZA NJIH ZNACI,,OVCE ZA SISANJE``!!

Mi smo se vencali 31.januara u crkvi i krstili smo Janu. Sve smo mi platili,nismo zeleli da opterecujemo kuma iako se covek ponudio. Vencanje je bilo 7.000,00 :mellow: ,a krstenje 3.000,00 :( . Uzas. Naravno pitala sam popa cemu takve cene,a on kao to je cenovnik,tarifa....Jos svake godine dolazi kod mojih reze kolac za slavu. Ma ne bi nista bilo cudno da je cena za sve ista i da za sve vazi isti cenovnik.Npr. moja drugarica se vencavala prosle godine i kada joj je rekao cenu vencanja,ona se zahvalila i rekla da odustaje od crkvenog vencanja jer nema toliko para. Pop je onda pitao koliko ce imati gostiju na svadbi??? :huh:,odgovorila je 25,onda on rece pa dobrooo,daj 3.000,00,a pre toga joj je rekao 8.000.00. Ne kapiram kakve veze imaju gosti sa cenom. Sta,ako imas manje gostiju siromasan si pa je i cena manja,a ako imas 200 gostiju onda si baja pa lupaju po usima. Mislim da je sve to preterivanje i da s tim cenama samo udaljavaju ljude od crkve.Mislim da za crkvene obredede ne bi trebao da postoji cenovnik i da svako da prilog prema svojim mogucnostima. Ovako visoke cene su sramota.

prvi put sam na ovoj temi jersmo nedavno odlucili da cemo da se vencamo u crkvi i krstimomalog,pritom,mislim da i mm treba da se krsti.meni tu vis enista nije jasno!svaki pop se drzi svoga.

kadsu se kumovi vencavali pre skoro 2 godine, u apatinu,bilo je da se da prilog,koliko se moze..ovo kad cujem DNEVNICA ZA POPA,TARIFE...MA DAJ BRE!!BEZOBRAZLUK,OPSTI!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nismo dali.Krstili smo malu u Manastiru Velika Remeta na Fruskoj Gori i tamo je princip ostavis na ikoni koliko mozes,a ne mora nista.Tamo monasi i sami kazu da im je bitno samo da nas ima sto vise i da deca budu krstena,a ako ostavis nesto -ostavis,a ako ne nema veze.Mene je to bas prijatno iznenadilo i odusevilo,tako da svima vama kojima je blizu toplo preporucujem.

A da ,i ne trba nista da se nosi-svece kupis tamo,neke male ,obicne,a platno dobijes od manastira-onako ispisano da mozes posle da uneses ime i datum krstenja.

KAKO DA DODJEM DO NJIH? tj kako da im se obratim imas li telefon ili neki kontakt?ovo mi se jako svidja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno ne mogu da vjerujem sta se desava!Zbog trenutne lose finansijske situacije Nikolino krstenje odlazemo za neki drugi put,a i zbog "tarife svestenika"!S' obzirom da mm ima brak iza sebe,znaci mora se crkveno razvesti(sto je cista formalnost) da bi se mi vjencali,pa tek onda krstili Nikolu!E sad crkvena taksa(nisam ni znala da postoji) da se razvede je 50e,dok se vjencamo,krstimo oko 200e,a gdje je ostalo?t1929.gifCisti bezobrazluk!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tigrice ne moj se nervirati. Bice slavlja, da ste vi zivi i zdravi,sve ce doci na svoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno ne mogu da vjerujem sta se desava!Zbog trenutne lose finansijske situacije Nikolino krstenje odlazemo za neki drugi put,a i zbog "tarife svestenika"!S' obzirom da mm ima brak iza sebe,znaci mora se crkveno razvesti(sto je cista formalnost) da bi se mi vjencali,pa tek onda krstili Nikolu!E sad crkvena taksa(nisam ni znala da postoji) da se razvede je 50e,dok se vjencamo,krstimo oko 200e,a gdje je ostalo?t1929.gifCisti bezobrazluk!

Nije mi jasna samo činjenica da dete ne može da se krsti, dok se tata crkveno ne razvede...kakve to veze ima?! :blink:

I naravno Tigrice, žao mi je što je tako ispalo. :( Znam koliko si se radovala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

KAKO DA DODJEM DO NJIH? tj kako da im se obratim imas li telefon ili neki kontakt?ovo mi se jako svidja...

Čini mi se da je moja drugarica dete krstila tamo.. baš ću je pitati pa ti javim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije mi jasna samo činjenica da dete ne može da se krsti, dok se tata crkveno ne razvede...kakve to veze ima?! :blink:

I naravno Tigrice, žao mi je što je tako ispalo. :( Znam koliko si se radovala.

Ima veze... i kod nas u crkvi je "pravilo" da se deca mogu krstiti jedino ako su oba roditelja krštena i u crkvi venčana....

Samo što je mom bratu postupak crkvenog razvoda trajao više od dve godine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno ne mogu da vjerujem sta se desava!Zbog trenutne lose finansijske situacije Nikolino krstenje odlazemo za neki drugi put,a i zbog "tarife svestenika"!S' obzirom da mm ima brak iza sebe,znaci mora se crkveno razvesti(sto je cista formalnost) da bi se mi vjencali,pa tek onda krstili Nikolu!E sad crkvena taksa(nisam ni znala da postoji) da se razvede je 50e,dok se vjencamo,krstimo oko 200e,a gdje je ostalo?t1929.gifCisti bezobrazluk!

Tigi, baš sam se iznenadila zbog ovoga! Mm i ja nismo venčani, on nije kršten, niti želi da se krsti, a ja jesam. Kad sam pitala našeg paroha da krstimo Vasilija, rekao mi je da je jedini uslov da bi se beba krstila da je kum kršten. Posle krštenja unose podatke u svoje knjige, roditelji se izjašnjavaju o tome da li su vernici ili ne i nije bilo nikakvih problema oko toga što mm nije kršten.

Čitajući ovu temu, sve manje mi se sviđa ono što se radi u pojedinim crkvama i manastirima (čast izuzetcima!). Očigledno da im se pored tarifa dosta razlikuju i pravila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tigi, baš sam se iznenadila zbog ovoga! Mm i ja nismo venčani, on nije kršten, niti želi da se krsti, a ja jesam. Kad sam pitala našeg paroha da krstimo Vasilija, rekao mi je da je jedini uslov da bi se beba krstila da je kum kršten. Posle krštenja unose podatke u svoje knjige, roditelji se izjašnjavaju o tome da li su vernici ili ne i nije bilo nikakvih problema oko toga što mm nije kršten.

Čitajući ovu temu, sve manje mi se sviđa ono što se radi u pojedinim crkvama i manastirima (čast izuzetcima!). Očigledno da im se pored tarifa dosta razlikuju i pravila.

O, ovome ja pričam. Bitno je samo da je kum kršten. Svako ko hoće može da se krsti, bez obzira da li su roditelji vernici, kršteni ili venčani u crkvi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strasnooo,ja se iskreno nadam da cemo uspjeti krstiti Nikolu za prvi rodjendan,da cemo pronaci crkvu ili manastir bez tarife i ultimatuma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tigi, baš sam se iznenadila zbog ovoga! Mm i ja nismo venčani, on nije kršten, niti želi da se krsti, a ja jesam. Kad sam pitala našeg paroha da krstimo Vasilija, rekao mi je da je jedini uslov da bi se beba krstila da je kum kršten. Posle krštenja unose podatke u svoje knjige, roditelji se izjašnjavaju o tome da li su vernici ili ne i nije bilo nikakvih problema oko toga što mm nije kršten.

Čitajući ovu temu, sve manje mi se sviđa ono što se radi u pojedinim crkvama i manastirima (čast izuzetcima!). Očigledno da im se pored tarifa dosta razlikuju i pravila.

I nama je rečeno isto.

I vanbračna deca imaju pravo da se krste i uvek su, kroz celu istoriju hrišćanstva, imala to pravo. Jedino možda ne žele da upisuju takve podatke u krštenicu, ako nije neophodno. Krštenica ima zaista veliki broj podataka. Mislim, i mom detetu piše na krštenici da je dete iz vanbračne zajednice jer nisam venčana u crkvi, ali ne znam šta bi pisalo da mi je muž zvanično oženjen u crkvi za drugu ženu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno ne mogu da vjerujem sta se desava!Zbog trenutne lose finansijske situacije Nikolino krstenje odlazemo za neki drugi put,a i zbog "tarife svestenika"!S' obzirom da mm ima brak iza sebe,znaci mora se crkveno razvesti(sto je cista formalnost) da bi se mi vjencali,pa tek onda krstili Nikolu!E sad crkvena taksa(nisam ni znala da postoji) da se razvede je 50e,dok se vjencamo,krstimo oko 200e,a gdje je ostalo?t1929.gifCisti bezobrazluk!

Ovo je samo 1% razloga zašto nikada ne bih krstila dete.

Mm nije kršten (a o hrišćanstvu zna više nego bilo ko koga poznajem), ja jesam (ali ne sopstvenim izborom, jer sam bila mala - i žao mi je zbog toga), a dete nećemo krstiti. Daćemo mu osnovu i saznanja koja imamo o tome, a on, ako ikada bude imao potrebu, neka se krsti.

90% ljudi ne zna zašto to radi, ne zna šta krštenje znači, niti zna većinu pojmova iz hrišćanstva. Žao mi je zbog toga.

Ne osuđujem nikoga ko drugačije misli ili čini!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.