Krštenje

odgovora

Objavljeno

Nas sin se krstio za prvi rodjendan u Sabornoj crkvi u N.Sadu. Posto je bio decembar, krstenje je obavljeno u krstioni u kojoj greju kao u stanu. Celog ga je svestenik ubacio u bure i tako 3X,plakao jeste ali je bilo slatko. :)

Sto se tice placanja, kum je castio sa hiljadu i mm takodje.

Kumu smo kupili platno i svecu,to je sve sto je trebalo,aaa da i parohijalnu knjizicu koju placamo na godisnjem nivou.

Sigurno je drugačije kada neko plaća crkveni porez, mislim na tu parohijalnu knjižicu. Valjda je onda logično da ne plaća i dodatne troškove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tolko napisah i pukla mi konekcija a htela sam da vas pitam sta mislite o mom slucaju jer vidim da ste svi manje vise upuceni u crkveni cenovnik.. ja uopste. muz i ja smo zakazali vencanje u nasoj crkvi, pravoslavoj za 15. maj i isti dan cemo krstiti i kcerku. popa smo upznali sad kad smo bili u NS u aprilu , cene nije pominjao, rekao je to cemo posle, mada moja mama je zakazala vencanje i krstenje jos u martu jer mi ne zivimo trenutno u srbiji. pop je tada pomenuo neku cifru kao nece biti vise od 300e sto je po meni dosta love skoro pa moja mesecna plata u srbiji jer ovde jel ne radim. nas pop je malo i cudan , pusi u kancelariji i ima neku svoju fotografiju u mantiji i s'pilotskim naocarima okacenu na zidu.. on je pominjao i crkveni hor koji je 100e kao i neko cvece i neko ko ce prevoditi za goste iz italije. meni se crkvica dopala jer je ispod tvrdjave u gradicu a mi pripadamo pored uspenske crkve i ovoj jer smo i sa petr.tvrdjave.. dopalo mi se i to sto moj muz ne mora opet da se krsti sto inace praktikuju u nasim crkvama i manastirima. njemu ni nije problem jer mu je sve to interesantno ali ja smatram da je bezobrazluk ili bolje reci greh krstiti vec krstenog coveka, hriscanina! cerki ne treba da menjamo ime kaze pop sve je to hriscanski, zove se IRIS.u neku ruku pop mi se dopao jer je opusten i kuler je e sad do kraja cemo videti sta on ocekuje...ne znam sta kosta jos 200e pored hora? mozda je to cena za mesoviti brak?

no comment..gde ce im dusa???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mira34 Verovatno da ima veze, tj nama je svestenik odma rekao da mora knjizica, samim tim ti onda i dolazi kuci za slavu. A sto se tice krstenja to smo ni onako od prilike dali,nije rekao nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nismo hteli kuma nicim da opterecujemo, platli smo taksu 5000din, kupe se jos sveca i platno. A to da li je puno ili ne ne bih komentarisala, reci cu samo da sam toliko pukla i na fotke. A necu da pricam koliko bi kostala i zurka u nekom restoranu. Tako da...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo se vencali 31.januara u crkvi i krstili smo Janu. Sve smo mi platili,nismo zeleli da opterecujemo kuma iako se covek ponudio. Vencanje je bilo 7.000,00 :mellow: ,a krstenje 3.000,00 :( . Uzas. Naravno pitala sam popa cemu takve cene,a on kao to je cenovnik,tarifa....Jos svake godine dolazi kod mojih reze kolac za slavu. Ma ne bi nista bilo cudno da je cena za sve ista i da za sve vazi isti cenovnik.Npr. moja drugarica se vencavala prosle godine i kada joj je rekao cenu vencanja,ona se zahvalila i rekla da odustaje od crkvenog vencanja jer nema toliko para. Pop je onda pitao koliko ce imati gostiju na svadbi??? :huh:,odgovorila je 25,onda on rece pa dobrooo,daj 3.000,00,a pre toga joj je rekao 8.000.00. Ne kapiram kakve veze imaju gosti sa cenom. Sta,ako imas manje gostiju siromasan si pa je i cena manja,a ako imas 200 gostiju onda si baja pa lupaju po usima. Mislim da je sve to preterivanje i da s tim cenama samo udaljavaju ljude od crkve.Mislim da za crkvene obredede ne bi trebao da postoji cenovnik i da svako da prilog prema svojim mogucnostima. Ovako visoke cene su sramota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo se vencali 31.januara u crkvi i krstili smo Janu. Sve smo mi platili,nismo zeleli da opterecujemo kuma iako se covek ponudio. Vencanje je bilo 7.000,00 :mellow: ,a krstenje 3.000,00 :( . Uzas. Naravno pitala sam popa cemu takve cene,a on kao to je cenovnik,tarifa....Jos svake godine dolazi kod mojih reze kolac za Slavu. Ma ne bi nista bilo cudno da je cena za sve ista i da za sve vazi isti cenovnik.Npr. moja drugarica se vencavala prosle godine i kada joj je rekao cenu vencanja,ona se zahvalila i rekla da odustaje od crkvenog vencanja jer nema toliko para. Pop je onda pitao koliko ce imati gostiju na svadbi??? :huh:,odgovorila je 25,onda on rece pa dobrooo,daj 3.000,00,a pre toga joj je rekao 8.000.00. Ne kapiram kakve veze imaju gosti sa cenom. Sta,ako imas manje gostiju siromasan si pa je i cena manja,a ako imas 200 gostiju onda si baja pa lupaju po usima. Mislim da je sve to preterivanje i da s tim cenama samo udaljavaju ljude od crkve.Mislim da za crkvene obredede ne bi trebao da postoji cenovnik i da svako da prilog prema svojim mogucnostima. Ovako visoke cene su sramota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo se vencali 31.januara u crkvi i krstili smo Janu. Sve smo mi platili,nismo zeleli da opterecujemo kuma iako se covek ponudio. Vencanje je bilo 7.000,00 :mellow: ,a krstenje 3.000,00 :( . Uzas. Naravno pitala sam popa cemu takve cene,a on kao to je cenovnik,tarifa....Jos svake godine dolazi kod mojih reze kolac za Slavu. Ma ne bi nista bilo cudno da je cena za sve ista i da za sve vazi isti cenovnik.Npr. moja drugarica se vencavala prosle godine i kada joj je rekao cenu vencanja,ona se zahvalila i rekla da odustaje od crkvenog vencanja jer nema toliko para. Pop je onda pitao koliko ce imati gostiju na svadbi??? :huh:,odgovorila je 25,onda on rece pa dobrooo,daj 3.000,00,a pre toga joj je rekao 8.000.00. Ne kapiram kakve veze imaju gosti sa cenom. Sta,ako imas manje gostiju siromasan si pa je i cena manja,a ako imas 200 gostiju onda si baja pa lupaju po usima. Mislim da je sve to preterivanje i da s tim cenama samo udaljavaju ljude od crkve.Mislim da za crkvene obredede ne bi trebao da postoji cenovnik i da svako da prilog prema svojim mogucnostima. Ovako visoke cene su sramota.

Slazem se sa tobom ali znas kako kaze nas narod, dok ima ovaca, bice i sisanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MI SMO NASU BEBU KRSTILI SA 2 MESECA,KAZU DA KAD SU STARIJI PLASE SE POPA,A MM JE PLATIO TAKSU I DAO POPU 50e JER TOLIKO SVI DAJU,A TO SU BILE I BABINE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame aj' vi lepo u Zrenjanin,izbirate crkvu posto je u svakoj druga tarifa :lol: pa sta kome odgovara ima od 2700 pa do 5000.,od zavisnosti od paketa. :blink: :blink: :lol:

kad sam vec tu da pitam,da li roditelji moraju da budu vencani u crkvi da bi krstili dete?mi nismo pa nam kazu da bi trebali,ne znam kakve ima veze?hm?? :unsure: zna neko???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame aj' vi lepo u Zrenjanin,izbirate crkvu posto je u svakoj druga tarifa :lol: pa sta kome odgovara ima od 2700 pa do 5000.,od zavisnosti od paketa. :blink: :blink: :lol:

kad sam vec tu da pitam,da li roditelji moraju da budu vencani u crkvi da bi krstili dete?mi nismo pa nam kazu da bi trebali,ne znam kakve ima veze?hm?? :unsure: zna neko???

Ja i mm nismo venčani nikako, pa smo krstili ćerku. To nema veze, da se krsti može svako dete, pa i ono kome otac nije poznat.

Ne pada mi na pamet da se venčavam u crkvi kad čujem koliko to košta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja i mm nismo venčani nikako, pa smo krstili ćerku. To nema veze, da se krsti može svako dete, pa i ono kome otac nije poznat.

Ne pada mi na pamet da se venčavam u crkvi kad čujem koliko to košta.

Hvala Kristal,i mi nismo iz istih razloga,preteruju stvarno! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je tuzno sto i kada se vencavas u crkvi moras da placas....blagi uzas... :( :( :( :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo bebu krstili sa 40 dana u crkvi u kojoj smo se i mi uzeli.Ja sam krstena sa 40 dana,pa sam tako zelela sa cerkicom.Muz zeli drugo dete za prvi rodjendan,ukoliko budemo imali jos dece,BILO BI DIVNO!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa drage moje odavno me nije bilo, pa da vam sa ponosom mogu reci da smo krstenje obavili. Krstila sam moju lepu devojcicu kao sto je planirano 6 maja na djurdjevdan. Bilo je divno moja dusa je bila divna nije se cula bila je tako dobra da samo reci hvale imam za nju, i tako to smo obavila tako da sta da vam kazem krstite decu osecaj je divan. Veliki pozdrav od mame Dace i Sare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

porva cestitamo vam krstenje :) ,osecaj je stvarno jedinstven

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čestitke i od mene :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam zenske,hvala od srca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li u crkvama u vašim mjestima dobijate uplatnicu prilikom uplate krštenja?

Kod nas je fiksna cijena 35 eura, pa me zanima kako je kod vas i vaše mišljenje(molim da napišete u eurima, nikako ne mogu preračunati vrijednost)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li u crkvama u vašim mjestima dobijate uplatnicu prilikom uplate krštenja?

Kod nas je fiksna cijena 35 eura, pa me zanima kako je kod vas i vaše mišljenje(molim da napišete u eurima, nikako ne mogu preračunati vrijednost)!

Да, уплатница се добија, а цена није фиксна, креће се од 4500-8000дин( евро је данас 102дин).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje eto odlucih da sada 6 maja jer mi je i slava krstim moju bebicu i jednim udarcem ubijem dve muve. Ali mi je potrebno vase misljenje i iskustvo naravno ko ga ima sta mi je potrebno, pokloni za kumove itd. Zaista neznam sta da radim sta je prikladno da se kupi za poklon u takvoj prilici da li znate neki obicaj i sta znam vec pomozite svaki savet dobro dodje. Unapred hvala, inace moja mala devojcica dobice ime Sara. pozdrav

Ja licno se bas ne razumem,a kada bi moja svekrva pocela da prica o tome trebalo bi da imas 200 hiljada na raspolaganju.Sve i da mogu da razumem nije mi jasno zasto se po njoj treba spremiti dar i starom svatu!Pa ne vencavam se nego krstim dete!Ja mislim da je najbolje otici u crkvu i pitati popa!Ja cu tako da uradim,i za onu glupost da majka i otac ne idu detetu na krstenje cu posebno da se raspitam!Pa neka proba neko da me spreci!Mislim da cemo Ognjena najverovatnije krstiti kuci,jer je kuma trudna i to vrlo uskoro posto ce se poroditi pre Ognjenovog rodjendana.Planirali smo rodjendan i krstenje zajedno ali je sada ovakva situacija.Nista nisam pomogla :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tih 4000 hiljade se daju svuda u Srbiji, raspitivali smo se, to je cena.

Mi nismo dali.Krstili smo malu u Manastiru Velika Remeta na Fruskoj Gori i tamo je princip ostavis na ikoni koliko mozes,a ne mora nista.Tamo monasi i sami kazu da im je bitno samo da nas ima sto vise i da deca budu krstena,a ako ostavis nesto -ostavis,a ako ne nema veze.Mene je to bas prijatno iznenadilo i odusevilo,tako da svima vama kojima je blizu toplo preporucujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da ,i ne trba nista da se nosi-svece kupis tamo,neke male ,obicne,a platno dobijes od manastira-onako ispisano da mozes posle da uneses ime i datum krstenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi za tri dana krstimo bebca. Jedva cekam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nismo dali.Krstili smo malu u Manastiru Velika Remeta na Fruskoj Gori i tamo je princip ostavis na ikoni koliko mozes,a ne mora nista.Tamo monasi i sami kazu da im je bitno samo da nas ima sto vise i da deca budu krstena,a ako ostavis nesto -ostavis,a ako ne nema veze.Mene je to bas prijatno iznenadilo i odusevilo,tako da svima vama kojima je blizu toplo preporucujem.

E ovo mi se vec svidja :) ...zao mi je sto su ovi popovi ovde zaboravili kako ustvari i treba da bude :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.