Krštenje

odgovora

Objavljeno

Drage moje eto odlucih da sada 6 maja jer mi je i slava krstim moju bebicu i jednim udarcem ubijem dve muve. Ali mi je potrebno vase misljenje i iskustvo naravno ko ga ima sta mi je potrebno, pokloni za kumove itd. Zaista neznam sta da radim sta je prikladno da se kupi za poklon u takvoj prilici da li znate neki obicaj i sta znam vec pomozite svaki savet dobro dodje. Unapred hvala, inace moja mala devojcica dobice ime Sara. pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje eto odlucih da sada 6 maja jer mi je i slava krstim moju bebicu i jednim udarcem ubijem dve muve. Ali mi je potrebno vase misljenje i iskustvo naravno ko ga ima sta mi je potrebno, pokloni za kumove itd. Zaista neznam sta da radim sta je prikladno da se kupi za poklon u takvoj prilici da li znate neki obicaj i sta znam vec pomozite svaki savet dobro dodje. Unapred hvala, inace moja mala devojcica dobice ime Sara. pozdrav

Mi smo našu devojčicu krstili kad je imala 5 meseci. Rođena u novembru, krštena u aprilu...prvo lepo vreme smo iskoristili...

Što se tiče vaših obaveza prema Crkvi, to treba kum da podmiri, da plati taksu, kupi platno i sveću. Vaše je da častite kuma. Ja sam našem kumu kupila lepu košulju. Smatram da tu ne treba da bude nekog razbacivanja a i malo sam se raspitala kod starijih ljudi i naravno kod sveštenika. Najviše sam se dogovarala sa njim. On nas je i venčao i on nam je krstio dete. Sad.... Vremena su drugačija, pa se i običaji menjaju. Nas je kum pitao šta treba da kupi i mi smo mu rekli za sveću i platno ali smo crkvenu taksu sami platili jer nismo želeli da ga mnogo opterećujemo. Danas je sve pitanje dogovora pa i krštenje...

Što se imena tiče, ja sam sa sveštenikom pričala i on mi je rekao da može da je krsti pod imenom Una, ali ako njega slušamo da bi bilo lepo da izaberemo neko staro srpsko ime. Meni je to baš bilo lepo, tako da smo mi kumu rekli da kad ga sveštenik pita za ime deteta da kaže da se zove Simona... Tako smo dobili Unu Simonu :D

Krštenje je obavljeno u najužem krugu, samtrali smo da je to intimna ceremonija,. Sad... najuži krug kod nas je dvadesetak ljudi :D ... Posle krštenja smo odveli rodbinu na ručak u restoran i to je to...

Meni je taj dan bio prelep. Mogu reći da sam u njemu uživala mnogo više nego na prvom rođendanu. Una je bila mirna, ni jednom nije zaplakala, baš sam bila ponosna na nju...

Evo stiže nam dečak, njega ćemo verovatno , Bože Zdravlja, krstiti mnogo ranije...

POstavljam i jednu sličicu da vidiš kako smo bili ozbiljni ;). To je Una sa kumom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi krštenje planiramo za prvi rođendan a to je u julu :) Kod nas taj uski krug prijatelja podrazumeva najmanje 40 ljudi. Inače ja i mm kuma ( tj. kumu) i ne poznajemo ( što je meni totalno bezveze) jer će ga krstiti ćerka od starog kuma koga smo mi upoznali na venčanju. Ali nema veze, ja se baš radujem krštenju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nismo zvali prijatelje, prisustvovala je samo najuža rodbina...babe, dede, sestre, braća sa decom i kumovi.

Za prvi rođendan smo imali oko stotinjak ljudi, zato sam i htela da je krstim ranije.

Što se kuma tiče, taj kum je nas venčao...a za drugo dete nameravmo da ga krsti kuma koja nas je venčala... Lepo je kad dete zna kumove.

A opet, jako poštujem i ta stara kumstva ali mi smo to izbegli....

Lutkice, i treba da se raduješ..to je nešto predivno!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo našu devojčicu krstili kad je imala 5 meseci. Rođena u novembru, krštena u aprilu...prvo lepo vreme smo iskoristili...

Što se tiče vaših obaveza prema Crkvi, to treba kum da podmiri, da plati taksu, kupi platno i sveću. Vaše je da častite kuma. Ja sam našem kumu kupila lepu košulju. Smatram da tu ne treba da bude nekog razbacivanja a i malo sam se raspitala kod starijih ljudi i naravno kod sveštenika. Najviše sam se dogovarala sa njim. On nas je i venčao i on nam je krstio dete. Sad.... Vremena su drugačija, pa se i običaji menjaju. Nas je kum pitao šta treba da kupi i mi smo mu rekli za sveću i platno ali smo crkvenu taksu sami platili jer nismo želeli da ga mnogo opterećujemo. Danas je sve pitanje dogovora pa i krštenje...

Što se imena tiče, ja sam sa sveštenikom pričala i on mi je rekao da može da je krsti pod imenom Una, ali ako njega slušamo da bi bilo lepo da izaberemo neko staro srpsko ime. Meni je to baš bilo lepo, tako da smo mi kumu rekli da kad ga sveštenik pita za ime deteta da kaže da se zove Simona... Tako smo dobili Unu Simonu :D

Krštenje je obavljeno u najužem krugu, samtrali smo da je to intimna ceremonija,. Sad... najuži krug kod nas je dvadesetak ljudi :D ... Posle krštenja smo odveli rodbinu na ručak u restoran i to je to...

Meni je taj dan bio prelep. Mogu reći da sam u njemu uživala mnogo više nego na prvom rođendanu. Una je bila mirna, ni jednom nije zaplakala, baš sam bila ponosna na nju...

Evo stiže nam dečak, njega ćemo verovatno , Bože Zdravlja, krstiti mnogo ranije...

POstavljam i jednu sličicu da vidiš kako smo bili ozbiljni ;). To je Una sa kumom.

Pa tako sam i ja mislila i Sara ce u maju imati pet meseci rodjena je 4 decembra i verovala ili ne razgovarali smo ja i suprug da mi platimo u crkvi takse i svesteniku koji je nov ali je jako fin i prijatan i kod nas ce biti uzi krug koji broji malo vise od 20 ljudi u crkvu ce doci onaj ko zeli i tako nadam se da ce vreme da nas posluzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sad pitanje, gde ste krstile ili cete krstiti decu? Ja sam za varijantu manastir, posto je u crkvi cena 50 eur po detetu, sto je meni malo neverovatno. Mislim, normalno da cu ja platiti ali zar nije logicnije da das koliko imas nego da ti oni traze sami. I mi smo planirali skoro krstenje i po svemu sudeci bice neki od fruskogorskih manastira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sad pitanje, gde ste krstile ili cete krstiti decu? Ja sam za varijantu manastir, posto je u crkvi cena 50 eur po detetu, sto je meni malo neverovatno. Mislim, normalno da cu ja platiti ali zar nije logicnije da das koliko imas nego da ti oni traze sami. I mi smo planirali skoro krstenje i po svemu sudeci bice neki od fruskogorskih manastira.

Mi smo hteli da obavimo krštenje u manastiru, ali nam je monah objasnio da oni to u principu ne rade, takva je politika crvke trenutno. Navodno se popovi bune da im se na taj način ukida zarada. Dobili smo savet da to uradimo kod svog paroha i tako smo učinili. Zimus je cena bila 50 evra (bez crkvene takse koja je oko 2000).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo ih krstili dva dana pred njihov rodjendan...u Hramu Svete Petke na Cukarickoj Padini,od rodbine su mi bili samo moji mama i tata,kumovi,kuma sa vencanja,i jedna komsinica iz zgrade...divno nam je bilo...

i nije postojao cenovnik,vec ti koliko das

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi planiramo za 25 maj tada cemo imati 11 meseci a uzi krug samo kumovi i mi ;)

a popu ne dam 50e :lol: :lol: :lol: vec treba valjda "od ruke" :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi planiramo za 25 maj tada cemo imati 11 meseci a uzi krug samo kumovi i mi ;)

a popu ne dam 50e :lol: :lol: :lol: vec treba valjda "od ruke" :rolleyes:

Tako je i naš komšija hteo da mu da od ruke pa ga je pop prekorio da ako to bude manje od 4.000 oni neće moći ni da pokriju troškove krštenja ( dnevnica za njega, za njegovog pomoćnika, taksa za crkvu...). Na kraju mu je ipak dao toliko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo ih krstili dva dana pred njihov rodjendan...u Hramu Svete Petke na Cukarickoj Padini,od rodbine su mi bili samo moji mama i tata,kumovi,kuma sa vencanja,i jedna komsinica iz zgrade...divno nam je bilo...videcete na slici da se Andrej nakon krstenja odmah uspavao

Kako smo slatki :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je i naš komšija hteo da mu da od ruke pa ga je pop prekorio da ako to bude manje od 4.000 oni neće moći ni da pokriju troškove krštenja ( dnevnica za njega, za njegovog pomoćnika, taksa za crkvu...). Na kraju mu je ipak dao toliko

STRASNOOO.Ja ospice dobijam od popova i njihovog bezobrazluka.

Mi kad smo isli na predbracni zavet pred svadbu,sva prica se svela na to da pare za popa damo kumu...da mi uzbudjeni i sludjeni mladenci, slucajno ne zaboravimo da mu platimo.TUGA!!!

Kada smo pre par meseci isli u crkvu Svete Petke na kalisu da se raspitamo oko krstenja,sta treba itd,pop je bukvalno rekao 50 evra.A svece,platno...to kao da nije bitno

Ako neko zna neki manastir ili crkvu sa normalnim popovima,onakvim kakvi bi trebalo da budu...neka javi.Ja bih bas volela da je krstimo...

spagetica76 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo malu krstili kad je imala 11 meseci. Planirali smo ranije ali smo odlagali zbog kumova i rodbine iz Srbije i sve se nadali da ce moci da dodju. Malo smo drugacije obicaje pratili, ali hriscanski su pa je i mala hriscanka, samo nije krstena po Pravoslavlju, sto nama i nije bitno.

Nasi popovi u Srbiji bi nam trazili da budemo vencani u crkvi, a da bi bili vencani u crkvi u nasoj eparhiji nije dovoljno da smo oboje Hriscani, vec MORAMO biti Pravoslavci <_< Mislim previse buke oko toga, tako da smo mi odabrali da je krstimo ovde gde nije vazno koje su religije roditelji (i mi smo se ovde u crkvi vencali i nije bilo potreba da ja ista menjam).

Placali nismo nista, vec smo dali prilog crkvi i nema tarife i obaveze oko bilo cega.

Gostiju smo u crkvi i na prijemu imali preko 50.

Kumi koja je bila tu smo kupili divan album u koji smo stavili sve njene slike sa malom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tih 4000 hiljade se daju svuda u Srbiji, raspitivali smo se, to je cena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pogreših, 4000 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je i naš komšija hteo da mu da od ruke pa ga je pop prekorio da ako to bude manje od 4.000 oni neće moći ni da pokriju troškove krštenja ( dnevnica za njega, za njegovog pomoćnika, taksa za crkvu...). Na kraju mu je ipak dao toliko

E zbog takvih popova sve vise razmisljam i da li da krstim decu uopste, gresna mi dusa. Sta ako ja nemam te pare? Za dvoje dece to je vec 100 eur. Mnogo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E zbog takvih popova sve vise razmisljam i da li da krstim decu uopste, gresna mi dusa. Sta ako ja nemam te pare? Za dvoje dece to je vec 100 eur. Mnogo.

Ako ih krstiš zajedno, plaćaš samo 50 e + dve crkvene takse (dva puta po 2000), a ako krstiš jedno 50 e + 2000 crkvena taksa. Više se isplati krstiti dvoje odjednom. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam sa popom razgovarala rekao je da su takse 1500 a njemu 3000 ali ako nemamo nemora toliko zaista sam se prijatno iznenadila ostala bez komentara ali takvi su retki sta da vam kazem 6 maj se blizi pored toga mislim da je jako bitno krstiti decu naravno ko veruje da ipak postoji neka sila koja nakon toga cuva dete ja VERUJEM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta reci o popovima a ne ogresiti se? Sina smo krstili u manastiru Ostrog na 1. rodjendan i nismo nista platili, samo smo castili kuma. Ovog leta planiramo, mada kazu, ne valja to da se planira, cemo ici na Ostrog i tamo cemo krstiti i cerku....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sad pitanje, gde ste krstile ili cete krstiti decu? Ja sam za varijantu manastir, posto je u crkvi cena 50 eur po detetu, sto je meni malo neverovatno. Mislim, normalno da cu ja platiti ali zar nije logicnije da das koliko imas nego da ti oni traze sami. I mi smo planirali skoro krstenje i po svemu sudeci bice neki od fruskogorskih manastira.

ja sam krstena pod ostrogom ,i slazem se da su krstenja po manastirima najlepsa-nista nisam platila,samo sam ostavila prilog manastiru!Sina smo krstili sa 7 nedelja,u sremskoj eparhiji u crkvi svete Petke na Petrovaradinu i bilo je bozanstveno-on se uopste nije cuo,bio je miran kao bubica a pritom je bio i gladan :o !Krstio ga je o.Milos i imam samo reci hvale za njega :) !I da ni njegovo krstenje nismo platili vec smo samo ostavili prilog u crkvi :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naša cica je krštena u Crkvi Sv.Save kod Hrama. Naš sveštenik je krstio i mi smo platili taksu...častili smo sveštenika i to smo ga jedva naterali da uzme novac... Za venčanje smo platili taksu 5.000 a sveštenik nije hteo da uzme novac...nije bilo šanse...

Mislili smo bebca na Ostrog - SLAVA MU I MILOST... a ja sam opet vezana za tog našeg sveštenika da bih baš želela da mi krsti i sina... Videćemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako smo slatki :)

hvala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tolko napisah i pukla mi konekcija a htela sam da vas pitam sta mislite o mom slucaju jer vidim da ste svi manje vise upuceni u crkveni cenovnik.. ja uopste. muz i ja smo zakazali vencanje u nasoj crkvi, pravoslavoj za 15. maj i isti dan cemo krstiti i kcerku. popa smo upznali sad kad smo bili u NS u aprilu , cene nije pominjao, rekao je to cemo posle, mada moja mama je zakazala vencanje i krstenje jos u martu jer mi ne zivimo trenutno u srbiji. pop je tada pomenuo neku cifru kao nece biti vise od 300e sto je po meni dosta love skoro pa moja mesecna plata u srbiji jer ovde jel ne radim. nas pop je malo i cudan , pusi u kancelariji i ima neku svoju fotografiju u mantiji i s'pilotskim naocarima okacenu na zidu.. on je pominjao i crkveni hor koji je 100e kao i neko cvece i neko ko ce prevoditi za goste iz italije. meni se crkvica dopala jer je ispod tvrdjave u gradicu a mi pripadamo pored uspenske crkve i ovoj jer smo i sa petr.tvrdjave.. dopalo mi se i to sto moj muz ne mora opet da se krsti sto inace praktikuju u nasim crkvama i manastirima. njemu ni nije problem jer mu je sve to interesantno ali ja smatram da je bezobrazluk ili bolje reci greh krstiti vec krstenog coveka, hriscanina! cerki ne treba da menjamo ime kaze pop sve je to hriscanski, zove se IRIS.u neku ruku pop mi se dopao jer je opusten i kuler je e sad do kraja cemo videti sta on ocekuje...ne znam sta kosta jos 200e pored hora? mozda je to cena za mesoviti brak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas sin se krstio za prvi rodjendan u Sabornoj crkvi u N.Sadu. Posto je bio decembar, krstenje je obavljeno u krstioni u kojoj greju kao u stanu. Celog ga je svestenik ubacio u bure i tako 3X,plakao jeste ali je bilo slatko. :)

Sto se tice placanja, kum je castio sa hiljadu i mm takodje.

Kumu smo kupili platno i svecu,to je sve sto je trebalo,aaa da i parohijalnu knjizicu koju placamo na godisnjem nivou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tolko napisah i pukla mi konekcija a htela sam da vas pitam sta mislite o mom slucaju jer vidim da ste svi manje vise upuceni u crkveni cenovnik.. ja uopste. muz i ja smo zakazali vencanje u nasoj crkvi, pravoslavoj za 15. maj i isti dan cemo krstiti i kcerku. popa smo upznali sad kad smo bili u NS u aprilu , cene nije pominjao, rekao je to cemo posle, mada moja mama je zakazala vencanje i krstenje jos u martu jer mi ne zivimo trenutno u srbiji. pop je tada pomenuo neku cifru kao nece biti vise od 300e sto je po meni dosta love skoro pa moja mesecna plata u srbiji jer ovde jel ne radim. nas pop je malo i cudan , pusi u kancelariji i ima neku svoju fotografiju u mantiji i s'pilotskim naocarima okacenu na zidu.. on je pominjao i crkveni hor koji je 100e kao i neko cvece i neko ko ce prevoditi za goste iz italije. meni se crkvica dopala jer je ispod tvrdjave u gradicu a mi pripadamo pored uspenske crkve i ovoj jer smo i sa petr.tvrdjave.. dopalo mi se i to sto moj muz ne mora opet da se krsti sto inace praktikuju u nasim crkvama i manastirima. njemu ni nije problem jer mu je sve to interesantno ali ja smatram da je bezobrazluk ili bolje reci greh krstiti vec krstenog coveka, hriscanina! cerki ne treba da menjamo ime kaze pop sve je to hriscanski, zove se IRIS.u neku ruku pop mi se dopao jer je opusten i kuler je e sad do kraja cemo videti sta on ocekuje...ne znam sta kosta jos 200e pored hora? mozda je to cena za mesoviti brak?

Koliko sam čula, ne drži me za reč, cena venčanja je navodno 10 000, krštenja 4000 + crkvene takse + hor i eto, to je nešto manje od 300 evra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.