Solidarna pomoć

odgovora

Objavljeno

Drage moje,

da li je neka od vas primila solidarnu pomoć na koju imaju pravo zaposleni u državnim ustavovama prema posebnom kolektivnom ugovoru? I, da li znate gde se podnosi zahtev za to?

Objavljeno

Ja sam primila pre tri godine, a sada je ponovo poslat zahtev, za drugu trudnocu. Uslov je da smo na bolovanju bez prekida duze od tri meseca. Poslodavac salje opstini zahtev, ja nista nisam skupljala, oni su imali svu potrebnu dokumentaciju, mislim da treba ocena komisije. Retko ko zna za to, ne prica se da ne bismo trazile novac <_< dobije se oko 60 hiljada, neko dobije posle mesec dana, neko ceka duze.

Objavljeno

Moji pokušavaju da izmrdaju svaki put kad ih pitam, pa sam mislila da sama podnesem zahtev i šta treba, ako može. 

Objavljeno

Nemaju pravo da izvrdaju, mada mogu da probaju. Ima toga u kolektivnom ugovoru. Da ne radis u skoli? Pitam, jer to pise u kol.ugovoru Ministarstva prosvete, nisam sigurna za ostale drzavne firme. Ti mozes da podneses zahtev i doznake, tj.ocenu lek.komisije a oni prosledjuju opstini. Meni su sve to sami uradili u skoli.

Objavljeno

A po kom osnovu se dobija? Ja sam pri Ministarstvu prosvete, ali naucna oblast, ne radim u skoli. Ne znam imam li prava, citam sad nesto po netu i ne mogu da povezem.

Objavljeno

Da, radim u školi. I, zapravo su mi pre 3 godine odradili sve i dobila sam tu pomoć, ali su to predstavili kao svoju dobru volju, a ne kao nešto na šta ja imam zakonsko pravo. A ja nisam bila dovoljno upućena i nisam ni znala da to zapravo stoji u kolektivnom ugovoru. Ovoga puta se malo prave ludi, pa sam mislila i sama to da jurim, ako treba. Dakle, samo treba da insistiram da rade svoj posao.

Objavljeno

Posebni kolektivni ugovor za osnovne i srednje škole je zakonski osnov.

Objavljeno

Samo za srednje i osnovne skole? Gde to mogu da proverim pouzdano?

Objavljeno

Proveri Posebni kolektivni ugovor za državne organe. I, ako imaš nekog pravnika da konsultuješ tu gde radiš, recimo.

Margaritta voli ovo

Objavljeno

Sve zavisi o Kolektivnih ugovora, ko radi u drzavnom organu i primenjuje Poseban kolektivni ugovor za drzavne organe, ima pravo na solidarnu pomoc, po clanu 43.

Ydravstvo je takodje u svom kolektivnom predvidelo ovu pomoc, i prosveta.

Svaki poslodavac je u obavezi ovo da isplati, naravno da ce prvo da vrdaju i mrdaju da nemaju sredstva, ali onda sledi predlog za mirno resenje spora koji se upucuje poslodavcu,ukoliko ne prihvati , tuzba. 

Objavljeno

Zdravo žene, 

da li može neka da mi pojasni postupak dobijanja ove naknade, jel to važi samo za javni sektor ili važi i za privatni. 

unapred hvala

KruelaDeviL voli ovo

Objavljeno

Ne znam da li je predviđeno za privatni sektor. Proveri ugovor i pravnu regulativu. Kod nas u prosveti je to predviđeno posebnim kolektivnim ugovorom. Računovođstvo obavlja sav posao, tj šalje potrebnu papirologiju gde treba.

Objavljeno

Koliko ste čekale isplatu?

Moji su podneli zahtev pre više od godinu dana, a ja još nisam ništa dobila. Čula sam da neki podnose svake godine ponovo, ukoliko se ne isplati u toj godini u kojoj je podnet zahtev. Samo, ja više nisam u toj školi pa ne znam šta da radim i gde da proverim...

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.

Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.

Prijavite se

• Članovi/članice na temi   0 članova

No registered users viewing this page.

• Prevremeni porođaj
      Započeo/la Sanja19 · Objavljeno
      Na institutu za neonatologiju bebe puštaju kući sa 2400/2500g kilaža za otpust se razlikuje od bolnice do bolnice negde puštaju kući i sa 2200g ali kilaža nije presudna najbitnije je opšte stanje deteta. Moj sin je posle mesec dana imao 1900g i tada je izašao iz inkubatora a posle mesec dana i dve nedelje je imao kilažu da dođe kući ostali smo smo duže jer smo čekali operaciju kile hirurg nije dao da nas puste ranije. U početku bebe izgube malo na težine pa onda počnu da dodaju po malo po 10, 20g a posle po 50g svaki dan. Kao što sam rekla najbitije je opšte stanje deteta. Gleda se da li samostalno diše da li zna da jede na flašicu ili sisa da li toleriše obrok da ima redovnu stolicu da nema neku terapiju zbog koje mora da ostane u bolnici i da je ultrazvuk glavice dobar. Znam da se sad mnogo brineš ali veruj da će sve biti dobro mali divovi su veliki borci a doktori će se isproveravati dok je u bolnici. 
    • Drugi trimestar
      Započeo/la Sanja19 · Objavljeno
      @miliccam Čestitam rođenje bebice nek je živa i zdrava. Veruj da će sve biti dobro i veruj u svoju devojčicu prevremeno rođene bebe su veliki borci izboriće se ona. Divno je što si je već držala njoj mnogo znači da oseti svoju mamu. Dodir koža na kožu (Kangaroo care) pomaže prevremeno rođenim bebama da stabilizuju disanje, otkucaje srca i telesnu temperaturu a pruža im i osećaj sigurnosti i omogućava vam da se povežete. Ja sam mog sina uzela u ruke posle 19 dana posle sam ga dva puta nedeljno držala koža na kožu po dva sata u institutu nemaju uslova da to bude češće. Dobro je da je Nikolina stabilno i da diše sama. Ona ima lepu kilažu brzo ćete vi kući pod uslovom da neće morati dugo da prima antibiotike. Moj sin je rođen sa 1550g posle mesec dana je došao na 1900g i izašao iz inkubatora a posle mesec dana i dve nedelje je imao kilažu da dođe kući ostali smo dva meseca u bolnici jer smo čekali operaciju kile odluka hirurga je bila da operaciju čekamo u bolnici. Na institutu za neonatologiju bebe puštaju kući sa 2400/2500g kilaža za otpust se razlikuje od bolnice do bolnice negde puštaju kući i sa 2200g ali kilaža nije presudna najbitnije opšte stanje deteta. Inače ne ulazim često na forum i danas uđem i vidim ovo naježila sam se znam kako se osećaš ako želiš možeš slobodno da me pitaš šta hoćeš. Moj Mihajlo je rođen u 31gn sa 1550g sada ima 7500g i šest meseci dobro je lepo napreduje idemo često na kontrole ali to je uobičajeno za prevremeno rođene bebe.
    • Drugi trimestar
      Započeo/la k a m · Objavljeno
      Da, Decembar to je čep i od pregleda je. Dr je to malo pogurao, sada će to da krene za dan, dva. Kod mene je prvi put bilo dva dana po ispadanju čepa, tj.trećeg dana sam se porodila. A ovog puta istog dana uveče. Ispadaće sad on polako svaki put kad odeš do toaleta.  Milice, ne verujem stvarno. Pa kako uz toliko pažnje da se desi. Ja sam u trudnoći isto pazila mada mi se dešavalo da pojedemo neki sir koji nije pasterizovan. Bitno je da su našli šta je i da ćete biti dobro obe. Ljubimo je puno, dušica je prava.  Žene, imam jedno pitanje. Ja i dalje krvarim. U sredu je 40 dana od porođaja. Nije to ni crveno ni obimno, onako tamno braon/bordo ali svakoga dana po malo. Dovoljno za dnevni uložak. Kao pred kraj ciklusa. Ali dokle više. Sa K sam krvarila 25dana, sa M nedelju dana i još malo braonkasto i gotovo. Jeste sad ona bila najkrupnija, velika materica, četvrti porođaj, teže se vraća..ali ipak. Kako je bilo kod vas?  Inače, primili smo danas vakcinu. Hepatitis B druga doza. Nema reakcije na nju. Vodila i K za ortopan, i M kod očnog i ja išla kod moje dr, pokupila upute za krv, stolicu i uz stomaka. U sredu ću kod endokrinologa. Čeka me i ginekolog, u petak ili sledeći utorak videću.. Spremamo se za krštenje, sređujemo dvorište, kuću, mesimo...treba i da se ofarbam najzad. 
    • Drugi trimestar
      Započeo/la December · Objavljeno
      Joj Milice odkud sad listerija? A ja baš i ne pazim, oduvek sam tako pa i sad. Ali opet vidiš koliko god si pazila opet se desilo. Ja sam bila na ctg, ništa od kontrakcija, potpuno zatvorena, bebac kaže visoko. Pritisak 110/60. Ništa mi nije jasno onda odkud ovi osećaji pritiska i sve težine kao da će ispasti beba toliko da boli taj pritisak, kontrakcije, hodam kao da sam u buretu. I sad beba visoko. Samo znam da sam izgubila svaku nadu da ću se poroditi skoro. I kad krene ja ću ostati kući misleći da nije ništa. Već dva dana me bole krsta kao kad se prehladim. Sad kad sam došla kući na vešu primetih komadić jako gustog kao žvaka bukvalno rastegljivog sekreta. Neću ni da se nadam da je krenuo čep od pregleda ali ovakav iscedak nisam imala nikad u životu, ni približno sličan, a u prošloj trudnoći mi je čep ispao u kadu pa ga nisam pipkala je li rastegljiv neću više ni da se nadam da ću uskoro. Idem da se ubijem od ribanja kuće ili da spavam, nemam više živaca nizašta. Ionako ništa od porođaja.
    • Drugi trimestar
      Započeo/la Bralac · Objavljeno
      Jooj bas sam se uplasila sad, ja nisam cula do sad za listeriju.  Sad sam citala o njoj i moze svasta da napravi coveku.  Fala Bogu da ste vi brzo reagovali i da je sve proslo u redu.   
  • Teme