Promjene u ustima i na jeziku


odgovora

Objavljeno

Sve je pocelo sa afnicom ispod jezika koju sam uocila kad je imala nesto manje od godinu dana. Narocito mi je privuklo paznju sto nije nikako prolazila. Doktoru sam se obratila nakon par mjeseci. Pogledala je i zakljucila da nema potrebe da se dira ili tretira i sa cim jer nam ne predstavlja nikakav problem, nije bolna i dijete normalno jede.

Afna nestaje nakon par mjeseci tek, ali nastaje novi problem, sare po jeziku. Prvih par puta sam bila ubijedjena da se opekla hranom, mada mi nije bilo jasno kako(hranu licno probavam prije davanja njoj) al opet kontam ko ce ga znati :huh: Na sljedece pojavljivanje opet posumnjam da se opekla u vrticu i opomenem ih da paze na hranu, ali i oni su ubijedjeni da se nije opekla jer hranu ne serviraju vrucu. Onda sam skontala da nije opekotina i povezala da joj u periodu kada ima to smeta mlaka hrana(na mlaku hranu se zali da je vrela i ne moze da je jede). Dugo se pojavljivalo iskljucivo na lijevoj strani jezika, a sad se pocelo pojavljivati nekad i na desnoj.

Vodila sam je doktoru par puta. Prvi zakljucak je da se radi o afnama na jeziku i da promijenimo pastu za zube(bez flora) i kupimo specijalnu kiselu vodu i ispiremo jezik sa njom. Nije bilo poboljsanja.

Pretrazivala sam na internetu i naidjem na slucaj geografskog jezika. Odvedem je ponovo doktoru i kazem da sumnjam na geografski jezik i da zelim vise informacija o tome. Doktorica me ubjedjuje da to nije to, ali ni ne zna sta je. Narucen nam je bris u labaratoriji, ali trebam je odvesti kada bude kao najvise. Nije zarazno.

nri-IMG-30.jpg

noz-IMG-86.jpg

4zi-IMG-85.jpg

Interesuje me ako ima neko iskustvo sa ovim?? Misljenje?? Prijedlog??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolvirala sa najstarijim :) 

Afta nije, kod mog se pojavljivalo oboje i tačno se vidi razlika. Ako bris ne pokaže kandidu onda je geografski jezik.

Kod sina se pokazalo u brisu da je kandida. Ne moras da cekas da bude najviše jer se nama pokazalo i kada skoro nista nije bilo.

Lekovi za kandidu ne pomažu nego samo samo jacanje imuniteta, najgori od svih je nistatin. To govorim u slučaju kao kod vas kada duze vreme traje, a ne kod onoga kada se pojavi nakon antibiotika . Tu lekovi samo štetu prave. Osim ako nisu otkrili neki novi bolji lek.

Ako je čist bris, onda je geografski. Koji ja imam. Geografski je mnogo gori od tog tvog tu. Rupice, linije, čudesa, ali belina se pokaže samo u toku prehlade.

i sta da ti kažem nego da nije nista tako strasno , kod nas je proslo ali posle duzeg vremena.

i da, nije zbog fluora u pasti nego kupi pastu koja nema dodatak SODIUM LAURYL SULFATE. Kada smo taj dodatak izbacili vise se nikada nije pojavilo. Ali neće nestati odmah, treba neko vreme

to je nas slučaj 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta raditi ako je geografski? Pojavljivanje sara nisam povezala ni sa cim, mislim na hranu, zdravlje..., a ono dolazi i odlazi, ne pravi duge pauze. Zadnja slika je kada vec prolazi a srednja je kad se tek pojavi, ono kao najgore. Nama rekose tako, za fluor, preporucili nam marku zendium i nju koristi ima sigurno pola godine, i vise, al ne primjetim poboljsanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu 1000% da ti tvrdim da nam je pasta pomogla , ali je u tom periodu nestalo. Možda se samo podudaralo vreme. 

Najveća fora sto moji nisu bolesljivi, nisi pili antibiotike i eto, ipak mu se pojavilo.

Mozda je prosto nestalo kada je nesto kliknuli u organizmu, ili je zasita pasta pomogla. I kod mog se javljalo i nestajalo samo od sebe.

Inace, i moji koriste zendium, on nema ovaj sastojak sto sam ti rekla ali koriste sa fluorom.

Evo sada, kada je prvi put pio antibiotik , najstariji,ono skoro kada sam pisala nije mu se uopste kandida pojavila.

Ako je geografski onda nema pomoći, to se ne leci. Meni se javljaju problemi kada jedem kiselo,ljuto, ali ne uvek. Tada me jezik bas peče. To nisam cula jos da je neko izlečio :)   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao mama mazo pa i D je imao ovo pre nekog vremena.nisam nista dirala i povuklo se identicno je izgledalo i na istom mestu,.,,ako saznas nesto vise javi mi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, jel ti to ikad predstavljalo problem tokom odrastanja??, zapravo, kad si dobila to?? Mene strah ukoliko je geografski da joj moze predstavljati problem u drustvu i sl.

Onda se malo bojim i da je problem mozda negdje drugo, a pokazuje se na jeziku :unsure: a ovdje je posve tesko izmuljati da maloj djeci izvade nalaze ako oni sami ne vide razlog za to. Kazu smirivanje psihe roditelja na racun djeteta.

Primjetila sam da joj takodjer ranice sporije zarastaju, npr.ranica poslije tbc vakcine joj tek zarasla nakon skoro 2godine od primanja :huh:

Spominjala sam babici to, al kaze da ona ne bi pravila uzbunu sve dok ne pokazuje znakove infekcije, znaci pustiti da zarasta dok ne zaraste.

Par puta se i opekla na prstic pa je uzelo bas dugo dok nije zaraslo...itd..., pa ja to sad nekako povezujem...sta znam :unsure: a ovi ovdje nece da rade nikakva veca pretrazivanja jer po njihovom je dijete zdravo sve dok ne bjezi od igre, dok trci, smije se, jede...

Mirka, koliko se dugo kod vas zadrzalo?? Jel se samo jednom pojavilo i proslo ili je dolazilo i prolazilo vise puta??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

I ja imam taj geografski jezik, dok sam bila devojcica recno je da hoce kao posledica visokih temeratura, ne znam jel istina, a imala sam cesto visoku temperaturu. Kod mene nije bilo nikad jako izrazeno kao sto sam videla na nekim slikama ,tako otprilike kao kod vas, imam i te ne neke brazdice po jeziku isto. Uglavnom kod zubara mi je receno da uvek posle jela dobro isperem usta vodom, narocito ako je jedena zacinjenija hrana.  Povezuje se i sa nedostatkom vit. B i cinka, pa i sa stresom, verujem da ima neke veze, jer kad se nerviram osetim jezik pocne da gori. I meni ranice dugo zarastaju, i koza naginje malo dermatitisu. Tako da samo prirodne stvari kotistim , nikakve kreme i cuda, na sve reagujem. Koristim blage paste za zube. Vi ste jos maleni pa mozda je i nesto drugo.

 

Izmenjeno od strane Venera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mazo, vrlo rano je kod mene nastao geografski, možda sam i od rodjena sa tim. Nikad niko nije ni primetio to u društvu, niti sam krila to. A nisam bas kao sasava isla sa isplazenim jezikom :) nemam nikakvih nedostataka , niti sam bila pod stresom 

Nikakave probleme nisam imala, vrlo retko, kad jedem puno kiselo, ili puno ananasa,. Napraviste od ničega tragediju :) samo treba malo bolji prati jezik  :) Kod dece je to česta pojava, i češća je kod devojcica.

kod odraslih kada se javlja onda je zbog nekog problema. Kod mene je jezik koji se ne menja, . Ima nesto sto je fiksno i sto mi je oduvek tako, kada dođje nekad do pada imuniteta pojave se sare i to je to. Javlja se kod psorijaze i dijabetesa koje nemam ni ja a ni tvoja cerka, to je slučaj kada se javi kod odraslih a nije ga pre bilo.

sporo zarastanje rana je tipično za dijabetes , ili nedostatak CINKA. ( to je dovoljno na dan da pojede jednu govedju šniclu , imaju ga orašasti plodovi, integralne žitarice, rakovi i crveno meso)

meni normalno zarastaju rane, tako da nije povezano sa jezikom.

a sto ste primali tbc?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Venera, suva koza je kod nedostataka vit. B12. Nedostatak cinka dovodi do sporog zarastanja rana i do belih fleka ali na noktima

a da, da dodam, nemam nijedan manjak od ta dva ali jezik geografski imam od kada sam beba bila, a mama nije 100% sigurna da nisam čak i rodjena tako 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni Mazo to i dalje pre liči da je prolazna kandida nego geografski 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, iskreno voljela bih da je kandida, ali nekako vise vazem ka geografskom mada ovdje i doktori ne vjeruju da je to. Sad kad spomenuste rupice, ona je imala jednu rupicu na sred jezika oko drugog rodjendana. Bila je tu mjesec, dva i nestala. Nisam nesto posebno obracala paznju na to :huh:

Al sad ste me malo uplasile za dijabetes :unsure:

Jel se moze to kako uociti bez da se vade nalazi??

Zaboravih da napisem da smo vakcinu primili jer se Bosna nalazi u rizicnoj zoni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas ti hvala :) sta meni fali sa geografskim? Kažem ti, kod mene su rupice fiksne, vise se vide kada onako malo razvucem jezik. Kao onaj reljefni globus :) nije tako strasno, salim se

cuj sad nju, volela bi vise gljivice od normalnog reljefnog jezika. Bar si čudna :) 

Pa da li je do sada vadila krv? Proveravala secer? Nemoj odmah da pomisljas na najgore. Mojoj svekrvi rana traje i po nekoliko meseci. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne shvati me pogresno, kontam nekako da mi je lakse da bude nesto sto se da izlijeciti nego nesto sto bi imala citav zivot. Pa ne, ne mislim da se furas na Miley Cyrus :D al meni nekako idu misli predaleko...ko majci :rolleyes: kontam danas sutra kad poraste, pa da ne bi neko pomislio da je zarazno pa je izbjegavao..., pa kad pocne sa momcima izlaziti, poljupci...itd...:ph34r:

Geografski jezik je za mene novi pojam,,,nikad prije se nisam susretala sa tim nit cula za to do sada.

Sto se tice nalaza samo su joj jednom gledali sedimentaciju, nikad nista vise... starijoj isto jednom nekad davno gledali sedimentaciju...ovdje ne rade nalaze rado djeci...kao sto rekoh ako ne vide oni sami potrebu za tim tesko ih covjek moze ubijediti...oni tu vide da roditelj ima problem, a ne dijete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U bre, tera me zena da joj pokazujem jezik. Evo ti :D i to je kod mene jos i malo gora varijanta, na sve strane rupe. I sta je tu tako starsno? 

Pored moje lepote,to niko nije ni primetio:lol:

 

Cekaj,ti kad se ljubis prvo izbacis jezik ,je l ?:o Ne oseca se to u dodiru sa drugim jezikom ako te to zanima :babymommy:

Imam malo kreme-pudera po ustima, nisu mi ispucala :lol:

mama maza voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obrisacu sada sliku, nije bas prikladno da se ja plazim po forumu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: blesava zeno :lol:

Pa to kod tebe nije nista u poredjenju sa ovim sarama. Da ovo kod nas izgleda tako ne bih ni primjetila :)

Pa ne plazim jezik, ali tokom price zapadne za oko ako ima nesto po jeziku, a nisam se ni sa kim ljubila a da prije toga nismo imali koliki-toliki razgovor :D

Mislim da sam vidjela nesto po jeziku da ne bih bila zainteresovana ni za druzenje, a tek da bih pristala na poljubac :mellow: iskreno...

Mislim da je slika korisna na ovoj temi, da se vidi da geografski jezik ne mora biti prosaran i strasan, al ti opet kako hoces :D tvoj jezik :P

Srce si da znas :babymommy:

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajd, videcu da opet ubacim sliku kad stignem :)

:babymommy:

geografski jezik nije ustvari kada je to belo. Geografski jezik je bas ovo sto sam ti ja pokazala, poenta je da ima brazde, linije, ali u normalno stanju osobe nema raznih boja. Može da dobije različite vrste crvenila po jeziku kada se jede slatko, kiselo, ljuto,ali belo se javlja samo kada je pad imuniteta. A kandidu nikad nisam imala,pa ne znam kako izgleda na mom jeziku 

Na internetu možeš naći raznih objašnjena i slika koje ustvari nemaju veze sa geografskim nego je kandida.

A to kod vas je identično kao sto je moj dečkić imao, i to je bila kandida. Bas tako se pojavljivalo i nestajalo, menjalo mesta, ali izgled je identičan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama se pojavilo pre mesec dana i bilo je tu neka 3-4 dana i nestalo..pre toga je bilo jednom prosle godine ali samo jedna ta tacka.ovog puta je bilo vise..medjutim on se normalno ponasao pa nisam reagovala..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Venera, suva koza je kod nedostataka vit. B12. Nedostatak cinka dovodi do sporog zarastanja rana i do belih fleka ali na noktima

a da, da dodam, nemam nijedan manjak od ta dva ali jezik geografski imam od kada sam beba bila, a mama nije 100% sigurna da nisam čak i rodjena tako 

Jeste to sve tako, ali postoje i odredjeni procesi u organizmu koji dovode do nekih stvari za koje se i ne zna zasto. Ja nemam isto nedostatak vitamina a ni bolest , i jedno vreme se to cesto pojavljivalo, brazdice su tu oduvek ali kao bele tackice su se pojavljivale, kandida nije  radila sam briseve i nista nema, ja osetim tako da krene kao crvenkasto i kad vec bude belo tada i prolazi kao i krastica na kozi. E jedno vreme su mi naticala usta, znaci kao da stavim silikon (nekad smo se i zezali besplatno punjenje usta :) ), radila testove na alergije isto nista.   A npr. mindjuse pa skoro sav nakit ne nosim jer uvek me nesto svrbi,jednostavno nesto ne odgovara.

Izmenjeno od strane Venera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Zadnjih nekoliko godina pojavi 1-2 u godini, vecinom zimi. Mislim ja volim sunce i toplotu, mozda i d vit. utice pozitivno.

Izmenjeno od strane Venera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Venera, to sto se tebi dešava ipak nema vrze sa geografskim jezikom. Jedino su brazdice tu geografski jezik. Ostale stvari se tice stanja organizma. I pojavljivanje belih sara je kod pada imuniteta , nekih promena . Nisam ni ja imala kandidu ali mi se javljaju bele promene ponekad. Ali tvoj organizam očigledno ima neke probeleme čim imaš takve reakcije. Nije to sve tako normalno. Osetljiva si, to je činjenica . Kako god da okreneš , oticanje usana, suva koza , bele promene, osetljivost na nakit govori da ti je organizam osetljiv. I sigurno nesto fali jer to nisu normalna stanja organizma. Ne kažem da je to nesto strasno ali organizAm reaguje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno sam jezik  kao takav ne pravi probleme, ali je vrlo moguce da je i on posledica raznih stanja reakcija organizma bar u mom slucaju jer nisam rodjena sa brazdicama , sve je doslo mnogo kasnije oko 10-11 godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E to je ono cega se ja i bojim najvise, da to na jeziku pokazuje zapravo nesto drugo :huh: a ovdje nece ni nalaze da joj povade <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mazo, nije to nesto drugo za sta ti nisi svesna.

Venera je pisala da je i sama imala visoke temperatura i to je stres za organizam u nekoj dozi, u zavisnosti koliko visoke.

a ti sama znas da li ti je dete imalo bilo kakav stres koji može da prouzrokuje tako nesto. 

Pa da li su ti dali uput za bris?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to je sve sto su nam dali(bris), ali sad je ne mogu voditi jer trenutno nema nista na jeziku, a rekli su nam da dodjemo kad bude puno. Imala jednu tackicu onaj dan kad sam otvorila temu(prva slika), i sad je vec prosla, ali brzo ce ona to opet dobiti.

Sto se tice stresa, njoj je stres i kad je ja ne mogu nosati, a ona hoce, i kad je ostavim u vrticu cetvrtkom kod tete koju bas ne stima(u vrijeme kad mi dolazimo ona je jedina tu pa nemamo izbora), i kad joj seka dobije da gleda na tv-u sta ona hoce...mahhh...kmezavac moj... al nije sad bas da cesto ima T. Zadnji put je imala malo poslije kad se maleni rodio, znaci vec 5mjeseci je bez T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.