Proširene moždane komore

odgovora

Objavljeno

Mama dy..YelenaC ... :( ...pa nije valjda da se još uvek mučite sa savešću :(

MA DRAGE MOJE KAKVA SAVIJEST VAS MUCI KAO DA VI NE BI IZABRALE NAJBOLJE ZA SVOJE DJETE,BILO JE KAKO JE MORALO BITI I SADA JE HVALA BOGU TO IZA NAS I SVE JE DOBRO PROSLO.JA NISAM RODILA VAKUMOM ..BILA SAM U RAĐAONICI 43H,FORSIRALI SU PRIRODAN POROD MAKAR SU BLIZANCI A CURICA JE BILA VISOKO,TREBALO JE 33 MIN DA POSLJE DECKA RODIM CURICU DALA SAM SVE OD SEBE NI U JEDNOJ SEKUNDI NISAM SE ZALILA ODRADILA SAM SVE KAKO SU TRAZILI MADA SAM MISLILA KAKO GRIJESE I DA SU ME VEC PRE 24H TREBALI STAVITI NA CARSKI PA GLE OPET KRVARENJE U MOZGU OD TRAUME PRI PORODU,NA NEKE STVARI NE MOŽEMO UTJECATI I NISMO KRIVE :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mene si rasplakala... i utjesila ,drago mi je da je kod vas sve dobro proslo,meni je neuropedijatrica rekla da ima mnogo djece koja imaju izrazito loš nalaz ultrazvuka mozga po rodjenju ali da je mozak u toj dobi plastican i stanice mogu da preuzmu funkcije oštecenih stanica tako da vecina djece nema nikakvih posljedica,dok neka djeca imaju savrsen ultrazvuk mozga a imaju velika neuroloska odstupanja i treba im mnogo intenzivnih vjezbi koje takodje vecinom ispadnu ok...ne može se nikako znati koja ce djeca biti manjina a koja vecina zato oni preventiraju,,, u svakom pogledu ne može stetiti poticaj ka ispravnom neurorazvoju...mi mame smo rođene da brinemo zbog i najmanje sitnice koja ugrožava nase djete od njihova zaceca do nase smrti,i tako mora da bude...hvala dragom Bogu na Bebacu i svima vama koji ste tu,da savijetujete ,bezuvjetno razumijete ,podupirete itd...nekako je lakse kad osjetis da nisi sam..nekad ni suprug ne može da bude ono sto vi jeste...NEOPISIVO.HVALA VAM...POGOTOVO TEBI DY STO SI OVAKO JAVNO PODJELILA OVE SVOJE NALAZE...SIGURNO CE POMOĆI MNOGIM MAMAMA...ZLATNA SI,BOG ZNA KOLIKO SI ME UMIRILA ;)

Eh samo da sam ja tada bila na forumu. Nemoj da mi se zahvaljujes, mogu misliti koliko bi meni ovo sve koristilo da je imao ko da mi kaze ili podeli iskustvo, to je najveci razlog zasto sam sve ovako napisala a ne na pp. Nedao Bog da jos nekome treba, ali ako zatreba....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama dy..YelenaC ... :( ...pa nije valjda da se još uvek mučite sa savešću :(

Eh mna, savest je cudo. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mi da se javimo.

U petak smo bili na kontrolnom uz glave i UOPSTE NIJE DOBRO :( :( :( Desna komora joj je prosirena ali bilo je u granicama normale a sad se povecalo 5x,dobili smo uput za Tirsovu,u cetvrtak idemo na pregled kod neurohirurga da cujemo sta ce on reci.Dr nam je rekla da jos uvek ne pritiska mozak ali ako nastavi da raste morace operacija.U soku sam,ne mogu da se smirim,trudim se da ne mislim na najgore ali stigne me tuga.Pokusavam da budem jaka,i zbog bebe i zbog starije cerkice jer ne zelim da ona vidi suze u mojim ocima ali jako je tesko.Ne znam kako je doslo do toga,nista ne znam o tome,nigde nisam nasla odgovore.Morala sam nekom da kazem (osim nase porodice nisam htela da sirim svima) jer sam strasno zabrinuta. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U, bre Vladana!?! Kako je moguce da se to toliko uveca za tako kratko vreme? Zasto ne pokusate da uradite jos jedan UZ glave?

Ne mogu da verujem! Ja bih isla jos negde na pregled...

Kod nas u porodilistu se odmah po rodjenju radi UZ glave i u porodilistu se vode sve promene na 2 nedelje ako ima razloga. Neonatolog kod koje smo mi vodili Petra je specilista. Do nje moze da se dodje i privatno. Ako ti treba jos neko misljenje, posalji mi pp.

Kako ste uspeli da zakazete pregled u Tirsovoj tako brzo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mi da se javimo.

U petak smo bili na kontrolnom uz glave i UOPSTE NIJE DOBRO :( :( :( Desna komora joj je prosirena ali bilo je u granicama normale a sad se povecalo 5x,dobili smo uput za Tirsovu,u cetvrtak idemo na pregled kod neurohirurga da cujemo sta ce on reci.Dr nam je rekla da jos uvek ne pritiska mozak ali ako nastavi da raste morace operacija.U soku sam,ne mogu da se smirim,trudim se da ne mislim na najgore ali stigne me tuga.Pokusavam da budem jaka,i zbog bebe i zbog starije cerkice jer ne zelim da ona vidi suze u mojim ocima ali jako je tesko.Ne znam kako je doslo do toga,nista ne znam o tome,nigde nisam nasla odgovore.Morala sam nekom da kazem (osim nase porodice nisam htela da sirim svima) jer sam strasno zabrinuta. :(

Jako mi je zao sto je takva situacja :angry: Verujem da ti je tesko, ali budi pozitivna i pozitivan ce ishod i biti! A za utehu... moja omiljena komsinica, Ivana, 8god... sve petice, nemirna, non-stop drnda rolere, operisana sa 4 meseca... isti problem... njena mama se sada sali i kaze "sto joj odmah nisu ugradili i neko dugme STOP..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mi da se javimo.

U petak smo bili na kontrolnom uz glave i UOPSTE NIJE DOBRO :(:(:( Desna komora joj je prosirena ali bilo je u granicama normale a sad se povecalo 5x,dobili smo uput za Tirsovu,u cetvrtak idemo na pregled kod neurohirurga da cujemo sta ce on reci.Dr nam je rekla da jos uvek ne pritiska mozak ali ako nastavi da raste morace operacija.U soku sam,ne mogu da se smirim,trudim se da ne mislim na najgore ali stigne me tuga.Pokusavam da budem jaka,i zbog bebe i zbog starije cerkice jer ne zelim da ona vidi suze u mojim ocima ali jako je tesko.Ne znam kako je doslo do toga,nista ne znam o tome,nigde nisam nasla odgovore.Morala sam nekom da kazem (osim nase porodice nisam htela da sirim svima) jer sam strasno zabrinuta. :(

Kod nas ni ne rade UZ glave.Jel to obavezna kontrola?I kako tako da se uveća za 5x za kratko vreme?Mislim da je najbolje da poslušaš Yecu i provjeriš opet i na nekom drugom mjestu.Znam kako ti je,ja bih pukla od plača,al te utješih.Ali,ja sam inače osjetljiva i kad beba samo zaplače a ne kad čujem nešto.Kasnije kad se to lepo sve sredi,biće ko što reče MarijaVlada za njenu komšinicu.Samo se drži mama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U, bre Vladana!?! Kako je moguce da se to toliko uveca za tako kratko vreme? Zasto ne pokusate da uradite jos jedan UZ glave?

Ne mogu da verujem! Ja bih isla jos negde na pregled...

Kod nas u porodilistu se odmah po rodjenju radi UZ glave i u porodilistu se vode sve promene na 2 nedelje ako ima razloga. Neonatolog kod koje smo mi vodili Petra je specilista. Do nje moze da se dodje i privatno. Ako ti treba jos neko misljenje, posalji mi pp.

Kako ste uspeli da zakazete pregled u Tirsovoj tako brzo?

Prvu kontrolu smo imali sa mesec dana i trebali smo na kontrolu sa dva meseca ali tek smo sad uspeli da zakazemo i tad je dr videla da se toliko povecala,ne znam zasto.Poslala nas je na pregled u Tirsovu,tamo ce nam verovatno opet ponoviti uz glave pa cemo videti sta dalje.Rekla nam je da moze da se desi da prestane da raste i onda ce biti sve ok ali ako nastavi onda bi morala neka cevcica da joj se stavi u glavu (ne znam kako) da bi tescnost izasla.Skoro mi nista nije jasno ali nadam se da cemo u cetvrtak dobiti vise informacija.Zvala sam Tirsovu tel. i odmah za cetvrtak nam zakazali.Bas sam jako zabrinuta,s jedne strane jedva cekam cetvratak da je pregleda specijalista a sa druge strane se plasim sta ce nam reci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas ni ne rade UZ glave.Jel to obavezna kontrola?I kako tako da se uveća za 5x za kratko vreme?Mislim da je najbolje da poslušaš Yecu i provjeriš opet i na nekom drugom mjestu.Znam kako ti je,ja bih pukla od plača,al te utješih.Ali,ja sam inače osjetljiva i kad beba samo zaplače a ne kad čujem nešto.Kasnije kad se to lepo sve sredi,biće ko što reče MarijaVlada za njenu komšinicu.Samo se drži mama!

U trudnoci su primetili da je ta jedna komora malo povecana ali bila je u granicama normale,zbog toga su joj radili uz glave,inace se ne radi bez potrebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako mi je zao sto je takva situacja :angry: Verujem da ti je tesko, ali budi pozitivna i pozitivan ce ishod i biti! A za utehu... moja omiljena komsinica, Ivana, 8god... sve petice, nemirna, non-stop drnda rolere, operisana sa 4 meseca... isti problem... njena mama se sada sali i kaze "sto joj odmah nisu ugradili i neko dugme STOP..."

Reci mi da nije opasna operacija i da se dete normalno razvija.Svasta mi prolazi kroz glavu.Dr je rekla da ce moci normalno a zivi sa tom cevcicom ali opet uopste mi nije svejedno.Da li ce kasniti u razvoju?Da li ce moci da radi sve kao i druga deca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Reci mi da nije opasna operacija i da se dete normalno razvija.Svasta mi prolazi kroz glavu.Dr je rekla da ce moci normalno a zivi sa tom cevcicom ali opet uopste mi nije svejedno.Da li ce kasniti u razvoju?Da li ce moci da radi sve kao i druga deca?

cvrcak mali :(

ne znam kako da te utesim, ali verujem da ce sve biti dobro

javi nam sto pre, ne mogu docekati cetvrtak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cvrcak mali :(

ne znam kako da te utesim, ali verujem da ce sve biti dobro

javi nam sto pre, ne mogu docekati cetvrtak

Javicu kako je prosao pregled u Tirsovoj,ni ja ne mogu da docekam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Javicu kako je prosao pregled u Tirsovoj,ni ja ne mogu da docekam.

Uz tebe smo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vladana jako mi je zao,bas mi je krivo.Nadam se najboljem i zelim vam puno srece u cetvrtak i da sve dobro prodje.Kao sto kaze Marijachi,uz tebe smo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Reci mi da nije opasna operacija i da se dete normalno razvija.Svasta mi prolazi kroz glavu.Dr je rekla da ce moci normalno a zivi sa tom cevcicom ali opet uopste mi nije svejedno.Da li ce kasniti u razvoju?Da li ce moci da radi sve kao i druga deca?

Ma devojcica je zmaj, nista drugacia od ostale dece, mozda pametnija <_< Ali nema ona sada nikakvu cevcicu... znam da su joj na nek nacn napravili prostora da ne dodje do nagnjecenja i trenutno oslobodili tecnsti neke... bas ne znam puno o tome... Ali ja se ne zadovoljavam nikada jednim misljenjem... Poslusaj Yelenu ako mozete da priustite privatan pregled i kad vec dolazite u Bg. Ako nemate, isto za cetvrtak zakazi na vma... Mislim da je 1000 specijalista, ili 1200 profesor da pogleda. Moja je sestra tamo operisana i godinama lezala i nekako u njih imam najvise poverenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvu kontrolu smo imali sa mesec dana i trebali smo na kontrolu sa dva meseca ali tek smo sad uspeli da zakazemo i tad je dr videla da se toliko povecala,ne znam zasto.Poslala nas je na pregled u Tirsovu,tamo ce nam verovatno opet ponoviti uz glave pa cemo videti sta dalje.Rekla nam je da moze da se desi da prestane da raste i onda ce biti sve ok ali ako nastavi onda bi morala neka cevcica da joj se stavi u glavu (ne znam kako) da bi tescnost izasla.Skoro mi nista nije jasno ali nadam se da cemo u cetvrtak dobiti vise informacija.Zvala sam Tirsovu tel. i odmah za cetvrtak nam zakazali.Bas sam jako zabrinuta,s jedne strane jedva cekam cetvratak da je pregleda specijalista a sa druge strane se plasim sta ce nam reci.

Dobro je da su vam zakazali pregled tako brzo. Uglavnom se i to ceka, ali ne mogu da shvatim da ste cekali na obican pregled UZ toliko. 2 meseca je puno.

Najbolje je da specijalista sve pogleda. Mozda i nece trebati nista da se radi. Mozak i komore mogu da se razvijaju neujednaceno kao i svi drugi organi, pa posle nekog vremena se sve to sredi samo od sebe. Oni uglavnom sve to zovu fizioloskim problemima.

Ako nemas nista protiv, ja bih sve ove postove prebacila na temu 'prosirene mozdane komore'. Mozda ti neko sa iskustvom odgovori, a da ne pises 2 puta isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mi da se javimo.

U petak smo bili na kontrolnom uz glave i UOPSTE NIJE DOBRO :( :( :( Desna komora joj je prosirena ali bilo je u granicama normale a sad se povecalo 5x,dobili smo uput za Tirsovu,u cetvrtak idemo na pregled kod neurohirurga da cujemo sta ce on reci.Dr nam je rekla da jos uvek ne pritiska mozak ali ako nastavi da raste morace operacija.U soku sam,ne mogu da se smirim,trudim se da ne mislim na najgore ali stigne me tuga.Pokusavam da budem jaka,i zbog bebe i zbog starije cerkice jer ne zelim da ona vidi suze u mojim ocima ali jako je tesko.Ne znam kako je doslo do toga,nista ne znam o tome,nigde nisam nasla odgovore.Morala sam nekom da kazem (osim nase porodice nisam htela da sirim svima) jer sam strasno zabrinuta. :(

Kao sto Marija rece,samo misli pozitivno! Pokusaj da se ne sekiras puno,znam da ti nije lako,ali brzo ce cetvrtak .U cetvrtak ces vec znati kako je ,a nadam se da ce sve biti dobro !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vladana I, verujem da si zabrinuta i to mnogo... Budi hrabra i veruj da ce sve biti dobro. Mogu samo da ti kazem kao i ostale mame da smo uz tebe i da se sve nadamo da ce sve proci kako treba. Veliki pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako nemas nista protiv, ja bih sve ove postove prebacila na temu 'prosirene mozdane komore'. Mozda ti neko sa iskustvom odgovori, a da ne pises 2 puta isto.

Nemam nista protiv naravno,ja sam i pisala vec na toj temi ali niko mi nije odgovarao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postojala je tema "Ultrazvik mozga" na forumu Lekarski pregledi i vakcinacija.

Sada sam je spojila sa ovom, pa na prethodnim stranama ima i tih iskustava.

Pogledaj ako nisi videla do sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mi da se javimo.

U petak smo bili na kontrolnom uz glave i UOPSTE NIJE DOBRO :( :( :( Desna komora joj je prosirena ali bilo je u granicama normale a sad se povecalo 5x,dobili smo uput za Tirsovu,u cetvrtak idemo na pregled kod neurohirurga da cujemo sta ce on reci.Dr nam je rekla da jos uvek ne pritiska mozak ali ako nastavi da raste morace operacija.U soku sam,ne mogu da se smirim,trudim se da ne mislim na najgore ali stigne me tuga.Pokusavam da budem jaka,i zbog bebe i zbog starije cerkice jer ne zelim da ona vidi suze u mojim ocima ali jako je tesko.Ne znam kako je doslo do toga,nista ne znam o tome,nigde nisam nasla odgovore.Morala sam nekom da kazem (osim nase porodice nisam htela da sirim svima) jer sam strasno zabrinuta. :(

Zao mi je sto prolazite kroz to. Mogu misliti kako ti je. Budi hrabra i bice sve ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala svima na podrsci! :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vladana...drži se...a mi smo uz tebe i Marinicu! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislila sam ove mere da posaljem cazablanki na pp, ali necu. Stavicu javno ako treba jos nekome da vidi da je sa nama na kraju, i pored ovako groznih prognoza, sve ispalo super. Luka je zdrav, jak i pametan decko... :)

Prvi UZ posle rodjenja: CNS1Komorni sistem asimetrican na racun desne b.k. Desni pleksus volunozniji nejasnih granica. Izrazita periv i difuzna hiperehogenost. Dg. HIE gr I-II

Uz CNS: Promene u znatnoj regresiji.

Tada mi je receno i da ima vidljivo krvarenje. Obim glave na rodjenju mu je bio 38 na otpustu 37,5cm.

Kontrola sa puna dva meseca: Obim glave 41cm, Leva komora 8mm a desna 3mm Ostali nalaz u blagoj regresiji.

Kontrola sa nepuna tri meseca: OG 42,5cm, LK: 7mm DK:5mm

Ostali nalaz u blagoj regresiji.

Kontrola sa puna cetiri meseca, OG43,5cm LK: 8mm, DK: 6mm

Ostali nalaz u vidljivoj regresiji

Kontrola sa punih pet meseci, OG: 44cm, LK:6mm, DK: 4mm

Kontrola sa punih sest meseci, ujedno i poslednja, OG:45cm, LK:6mm DK: 4mm.

Tada nam je dr rekla da je sve ok i da nista ne brinemo. Na prvoj kontroli je rekla: Kako pustismo ovo dete kuci iz bolnice sa ovakvim nalazima? Danima sam plakala. Mislila sam da sa njim na kraju nesto nece biti uredu, koliko sam samo brinula. Nocu mu mazila i ljubila glavicu i molila se Bogu. Mislim da ni mm nije razumeo kako se osecam. Krivila sam sebe, i dan danas se osecam krivom. Moj decko je zdrav ali i sad dok pisem ovo placem,....

Kod nas su dijagnoze u siframa pa nista ne mogu da skontam;

Obim glave sa 3 meseca 40cm; glava je normokranična.VF 1,5 x 1,5cm u nivou ravni okolnih kostiju.

Uradjen UZ CNSa: komorni sistem je asimetrican i proširen na racun desne bocne komore ( VFRDBK 0,94 VFRLBK 0,60 ŠIIIk 0,54 VCM 0,24 VIVk 1,07cm )

Da li znas kolike bi trebale da budu ove dimenzije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj, draga moja, i ja sam se jezila od tog EEG i svakavih kontrola. To je normalno, ali treba samo jedno da shvatis: bolje da oni to sve isprate na vreme nego da se prave kao da to nije nista. Uglavnom bebama se sve sredi do godinu dana ali mora da se isprati da bi eventualno moglo da se reaguje na vreme. To sto oni pisu tako zastrasujuce dijagnoze, uglavnom ih pisu preventivno. Nama je pedijatar objasnila da je mnogo bolje da pisu svi moguci rizici kako se ne bi pogresilo u buduce sa banalnim terapijama za prehladu ili slicno. Kompleksno je za toliko sto ne reguju bebe neuroloski dobro na sve lekove pojednako. Tako je i nama savetovano da primamo Pentaxim umesto redovnih vakcina upravo zbog moguceg neuroloskog poremecaja.

Sve sto doktori ne moraju da rzizikuju, nece i to je sasvim u redu. veruj mi.

Vidis i sama da ti bebice lepo napreduju i da nemaju nikakav problem sa motorikom. Kada se urade ovi pregledi, doktori ce moci da ti kazu koliko je rizik i pravu dijagnozu.

Marina bi trebala ovih dana da primi vakcinu.Da ja onda bolje sacekam sta ce reci neurohirurg,da li sme uopste da primi? I jel moguce da se od lekova poveca komora?Ona je bila bolesn pre mesec dana,pila je sinacilin sirup,eferalgan i jednu dozu brufena (2,5ml) jer u toku noci nisam imala drugo za temp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.