Proširene moždane komore

odgovora

Objavljeno

hvala puno :wub:

takodje sve najbolje

Samo da dodam jedan komentarcic.U osmom sam mesecu i nosim decaka,komorica nam je takodje prosirena 11 mm,ali smo bili na IMD i kazu da treba samo da se prati,bili smo veoma zabrinuti,ali se nadamo najboljem,rekli su da bi trebalo da miruje ili da se smanjuje.Idemo ponovo za dve nedelje!Pozdrav!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je u trudnoci receno da se bebi mozdane komore ne razvijaju jednako ali da je sve u granicama normale,samo treba da se prati.Kad sam se porodila pitala sam dr u vezi sa tim,sta trebam da radim i poslala nas je da uradimo uz glave.Bili smo pre nedelju dana i ta jedna komora je i dalje prosirena ali i dalje je u granicama normale i treba da se prati i dalje.Niko mi nije objasnio zbog cega je to tako i sta moze NE DAJ BOZE da se desi.Da li je to opasno?Da li neko zna da mi objasni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dali bi mi netko mogao objasniti sto znaci nalaz ultrazvuka mozga dijagnoze:ASIMETRICNE KOMORE..receno mi je na prvom ultrazvuku da su djeca imala blaze krvarenje,mali je imao dvije ciste,sada nakon 2 mj nitko ne spominje ciste nego te asimetricne komore kod jednog i kod drugog gemina ako netko ima neko iskustvo neka mi objasni ...unaprijed hvala :unsure:

NE ZNAM POSTOJI LI OVA TEMA ,NISAM JE MOGLA PRONACI.MOJI BLIZANCI BILI SU NA DVA ULTRAZVUKA MOZGA,DIJAGNOZA SU ASIMETRICNE KOMORE,AKO NETKO IMA NEKOG ISKUSTVA ILI SAZNANJA BILA BI JA JAKO ZAHVALNA DA TO PODJELI SAMNOM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dali bi mi netko mogao objasniti sto znaci nalaz ultrazvuka mozga dijagnoze:ASIMETRICNE KOMORE..receno mi je na prvom ultrazvuku da su djeca imala blaze krvarenje,mali je imao dvije ciste,sada nakon 2 mj nitko ne spominje ciste nego te asimetricne komore kod jednog i kod drugog gemina ako netko ima neko iskustvo neka mi objasni ...unaprijed hvala :unsure:

Ja sam našla samo ovo Klik

Inače, mila moja, ne znam ništa o ovome - samo da guglam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam našla samo ovo Klik

Inače, mila moja, ne znam ništa o ovome - samo da guglam...

draga moja ti stvarno znas dobro guglati,treba naci ovako lijep i pozitivan odgovor,HVALA TI DO NEBA,mirnije cu spavati zahvaljujuci tebi ljubimx3 :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam, najvise se prati rast obima glave u tim slucajevima ukoliko asimetrija komora nije drasticna. Neuroloski pregledi su obavezni svakog meseca da se prati situacija.Uglavnom, komore posle izvesnog vremena postaju simetricne ili budu asimetricne u toleranciji. Mislim da nije zabrinjavajuce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam, najvise se prati rast obima glave u tim slucajevima ukoliko asimetrija komora nije drasticna. Neuroloski pregledi su obavezni svakog meseca da se prati situacija.Uglavnom, komore posle izvesnog vremena postaju simetricne ili budu asimetricne u toleranciji. Mislim da nije zabrinjavajuce.

hvala ti Jeco,ma mene nekako muci taj nalaz ultrazvuka jer mi govore stalno da ne mora da bude nista a može da bude svasta...a bebci tako lijepo napreduju,oni su sada stari 2mj i 3 nedjelje ali koorigiorana dob im je 2 mj,oni se smiju drze glavicu,gucu,i sam pregled kod pedijatra i neuropedijatra ne pokazuje nikakovo odstupanje...sve je u granicama normale za njihovu dob opet sva se naježim kad na poleđini povijesti bolesti napišu kako su oboje visokoneurorizicna djeca i upucuju nas na sve moguce kontrole i onda ja umjesto da uzicvam u njima strepim od pregleda do pregleda da nesto loše ne pronađu,evo sad nas salju na EEG poligrafiju,na VEP I ABR,fizijatru,ma da se smrznes :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo isli do 8.meseca na UZ glave,leva komora mu je bila uvecana,nama je receno da se on tako rodio i da ce se to vremenom normalizovati,i da nece imati posledice.Ja sam bila jako uplasena,ali nam je dr sve objasnila.I evo,ziv i zdrav,2.5godine,nista mu ne fali,normalno se razivija,normalno funkcionise u svakoj aktivnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj, draga moja, i ja sam se jezila od tog EEG i svakavih kontrola. To je normalno, ali treba samo jedno da shvatis: bolje da oni to sve isprate na vreme nego da se prave kao da to nije nista. Uglavnom bebama se sve sredi do godinu dana ali mora da se isprati da bi eventualno moglo da se reaguje na vreme. To sto oni pisu tako zastrasujuce dijagnoze, uglavnom ih pisu preventivno. Nama je pedijatar objasnila da je mnogo bolje da pisu svi moguci rizici kako se ne bi pogresilo u buduce sa banalnim terapijama za prehladu ili slicno. Kompleksno je za toliko sto ne reguju bebe neuroloski dobro na sve lekove pojednako. Tako je i nama savetovano da primamo Pentaxim umesto redovnih vakcina upravo zbog moguceg neuroloskog poremecaja.

Sve sto doktori ne moraju da rzizikuju, nece i to je sasvim u redu. veruj mi.

Vidis i sama da ti bebice lepo napreduju i da nemaju nikakav problem sa motorikom. Kada se urade ovi pregledi, doktori ce moci da ti kazu koliko je rizik i pravu dijagnozu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj, draga moja, i ja sam se jezila od tog EEG i svakavih kontrola. To je normalno, ali treba samo jedno da shvatis: bolje da oni to sve isprate na vreme nego da se prave kao da to nije nista. Uglavnom bebama se sve sredi do godinu dana ali mora da se isprati da bi eventualno moglo da se reaguje na vreme. To sto oni pisu tako zastrasujuce dijagnoze, uglavnom ih pisu preventivno. Nama je pedijatar objasnila da je mnogo bolje da pisu svi moguci rizici kako se ne bi pogresilo u buduce sa banalnim terapijama za prehladu ili slicno. Kompleksno je za toliko sto ne reguju bebe neuroloski dobro na sve lekove pojednako. Tako je i nama savetovano da primamo Pentaxim umesto redovnih vakcina upravo zbog moguceg neuroloskog poremecaja.

Sve sto doktori ne moraju da rzizikuju, nece i to je sasvim u redu. veruj mi.

Vidis i sama da ti bebice lepo napreduju i da nemaju nikakav problem sa motorikom. Kada se urade ovi pregledi, doktori ce moci da ti kazu koliko je rizik i pravu dijagnozu.

ma shvacam ja tebe,Jeco,u pravu si bolje da se to sve obavi ali tesko kontroliram strah.Ma dat ce Bog da sve bude kako treba,tu kod nas blizanci automatski spadaju pod neurorizicnu djecu,i obavezno im se radi utzv mozga u rodilistu,i tako krenu sve te pretrage,12.4 idemo na eeg pa cemo vidijet....hvala vam svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde, pa nam javi sta kazu doktori. Vidis, od ciste do asimetricnih komora. Ni UZ ne pokaze uvek sve kako jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Luka je imao asimetricne komore jer je rodjen na vakum. Pitaj sta te konkretno zanima, a ja odoh da nadjem papir i da ti ispisem nase mere komora dok su pracene, cisto da uporedis. I ispisacu ti jos nesto jakako vazno. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Luka je imao asimetricne komore jer je rodjen na vakum. Pitaj sta te konkretno zanima, a ja odoh da nadjem papir i da ti ispisem nase mere komora dok su pracene, cisto da uporedis. I ispisacu ti jos nesto jakako vazno. :)

ma ne znam nista o tome svaki savjet je dobrodošao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fascikla sa svim papirima mi je u kolima, a ja se ubih trazeci. Dok mi dodje suprug pisem ti izvestaj od lekara.

Bitno je pratiti obim glave i pratiti da li se dete simetricno razvija. Prislonis nogu uz nogu i gledas da li se previjutci poklapaju ( ovo ti je najjednostavnije ) Takodje trebalo bi da se na svakoj kontroli, tj. na UZ izmeri sve manja razlika izmedju komora. Moras da znas jos nesto, te komore uopste ne moraju da budu iste velicine. Luka je na poslednjoj kontroli imao malu razliku, ali nisu bile iste. Evo ga sad je mamin veliki i pametan decko. :) Znam koliko brines i ja sam se toga plasila uzasno. Pred svaku kontroluy sam plakala..... Pedijatrica mi je takodje rekla da pratim da li beba na vreme pocinje da se smeje, guce, hvata rucicama...

Jel ti tesko da mi napises mere sa poslednjeg Uz-a?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislila sam ove mere da posaljem cazablanki na pp, ali necu. Stavicu javno ako treba jos nekome da vidi da je sa nama na kraju, i pored ovako groznih prognoza, sve ispalo super. Luka je zdrav, jak i pametan decko...:)

Prvi UZ posle rodjenja: CNS1Komorni sistem asimetrican na racun desne b.k. Desni pleksus volunozniji nejasnih granica. Izrazita periv i difuzna hiperehogenost. Dg. HIE gr I-II

Uz CNS: Promene u znatnoj regresiji.

Tada mi je receno i da ima vidljivo krvarenje. Obim glave na rodjenju mu je bio 38 na otpustu 37,5cm.

Kontrola sa puna dva meseca: Obim glave 41cm, Leva komora 8mm a desna 3mm Ostali nalaz u blagoj regresiji.

Kontrola sa nepuna tri meseca: OG 42,5cm, LK: 7mm DK:5mm

Ostali nalaz u blagoj regresiji.

Kontrola sa puna cetiri meseca, OG43,5cm LK: 8mm, DK: 6mm

Ostali nalaz u vidljivoj regresiji

Kontrola sa punih pet meseci, OG: 44cm, LK:6mm, DK: 4mm

Kontrola sa punih sest meseci, ujedno i poslednja, OG:45cm, LK:6mm DK: 4mm.

Tada nam je dr rekla da je sve ok i da nista ne brinemo. Na prvoj kontroli je rekla: Kako pustismo ovo dete kuci iz bolnice sa ovakvim nalazima? Danima sam plakala. Mislila sam da sa njim na kraju nesto nece biti uredu, koliko sam samo brinula. Nocu mu mazila i ljubila glavicu i molila se Bogu. Mislim da ni mm nije razumeo kako se osecam. Krivila sam sebe, i dan danas se osecam krivom. Moj decko je zdrav ali i sad dok pisem ovo placem,....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cazablanka kad uporedis nase mere i vase mislim da ces se smiriti. :) Ljubi klince i uzivaj u njima, bice sve uredu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam sta si napisala i isto se osecam. Ta griza savesti da sam mogla bolje da odradim porodjaj me jos ne napusta. Njegov dan rodjenja mi je jos kost u grlu :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo uporedo isli i kod neurologa,davala nam vezbice koje smo radili svaki dan pre kupanja.Jako tezak period,ali se pregura nekako,jer ti druge nema.I V je najverovatnije od vakuma,ali nema nikakve posledice,Hvala Bogu.Mi smo 8meseci isli na kontrole,i dr mi je svih 8meseci pricala da ce sve biti ok,imala je zaista mnogo strpljenja samnom.Cak da nije bilo nje ko zna kad bih ja resila da dete vodim u BG da resimo drugi problem sa okicama.I zaista mnogo znaci kada dr zeli sve da ti objasni,pa makar i na svakom pregledu. Bice to sve uredu,ici cete na kontrole dok te razlike ne budu minimalne,i oni ce biti lepa i pametna deca,videces.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam sta si napisala i isto se osecam. Ta griza savesti da sam mogla bolje da odradim porodjaj me jos ne napusta. Njegov dan rodjenja mi je jos kost u grlu :(

Da, bas tako se i ja osecam. Lezim nocu i vracam film, mozda sam mogla bolje ovo ili ono. Sve dzabe sto je mene doktor ubedjivao da nije bilo do mene, sve mislim da sam mogla malo vise da ,,zapnem''. Na njegov drugi rodjendan sam plakala, nisam mogla da uzivam. Sad ga slusam, igra se sa bratom, smeju se, netreba vise da brinem, gotovo je to, ali mi dusa tuzna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravih, Luka ima jednu rozikastu ( bila je jako crvena ) liniju na sred cela, ceo zivot da me podseca...retko ko je primeti..mada kad je ljut to bude malo jace boje pa je ljudi onda vide, obicno misle da se udario...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene zbog vakuma i grize savest i ne grize,morao je vakum,jer ga je pupcanik vukao unutra jer mu je bio obmotan oko vrata,ali sve vreme me muci to da li je mozda ipak moglo bez vakuma..mada kazu da nije...Mi imamo izmedju obrva i na vrhu nosica crvene tackce,koje su sve bledje,ali mislim da se nikad nece potpuno povuci,i to je od tog vracanja unutra,cesao se o moju kost..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene zbog vakuma i grize savest i ne grize,morao je vakum,jer ga je pupcanik vukao unutra jer mu je bio obmotan oko vrata,ali sve vreme me muci to da li je mozda ipak moglo bez vakuma..mada kazu da nije...Mi imamo izmedju obrva i na vrhu nosica crvene tackce,koje su sve bledje,ali mislim da se nikad nece potpuno povuci,i to je od tog vracanja unutra,cesao se o moju kost..

Nama je pupcanik bio kratak, pa ga je isto vracao unutra par puta............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama dy..YelenaC ... :( ...pa nije valjda da se još uvek mučite sa savešću :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prolazi to, Mna, ali sporo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislila sam ove mere da posaljem cazablanki na pp, ali necu. Stavicu javno ako treba jos nekome da vidi da je sa nama na kraju, i pored ovako groznih prognoza, sve ispalo super. Luka je zdrav, jak i pametan decko...:)

Prvi UZ posle rodjenja: CNS1Komorni sistem asimetrican na racun desne b.k. Desni pleksus volunozniji nejasnih granica. Izrazita periv i difuzna hiperehogenost. Dg. HIE gr I-II

Uz CNS: Promene u znatnoj regresiji.

Tada mi je receno i da ima vidljivo krvarenje. Obim glave na rodjenju mu je bio 38 na otpustu 37,5cm.

Kontrola sa puna dva meseca: Obim glave 41cm, Leva komora 8mm a desna 3mm Ostali nalaz u blagoj regresiji.

Kontrola sa nepuna tri meseca: OG 42,5cm, LK: 7mm DK:5mm

Ostali nalaz u blagoj regresiji.

Kontrola sa puna cetiri meseca, OG43,5cm LK: 8mm, DK: 6mm

Ostali nalaz u vidljivoj regresiji

Kontrola sa punih pet meseci, OG: 44cm, LK:6mm, DK: 4mm

Kontrola sa punih sest meseci, ujedno i poslednja, OG:45cm, LK:6mm DK: 4mm.

Tada nam je dr rekla da je sve ok i da nista ne brinemo. Na prvoj kontroli je rekla: Kako pustismo ovo dete kuci iz bolnice sa ovakvim nalazima? Danima sam plakala. Mislila sam da sa njim na kraju nesto nece biti uredu, koliko sam samo brinula. Nocu mu mazila i ljubila glavicu i molila se Bogu. Mislim da ni mm nije razumeo kako se osecam. Krivila sam sebe, i dan danas se osecam krivom. Moj decko je zdrav ali i sad dok pisem ovo placem,....

I mene si rasplakala... i utjesila ,drago mi je da je kod vas sve dobro proslo,meni je neuropedijatrica rekla da ima mnogo djece koja imaju izrazito loš nalaz ultrazvuka mozga po rodjenju ali da je mozak u toj dobi plastican i stanice mogu da preuzmu funkcije oštecenih stanica tako da vecina djece nema nikakvih posljedica,dok neka djeca imaju savrsen ultrazvuk mozga a imaju velika neuroloska odstupanja i treba im mnogo intenzivnih vjezbi koje takodje vecinom ispadnu ok...ne može se nikako znati koja ce djeca biti manjina a koja vecina zato oni preventiraju,,, u svakom pogledu ne može stetiti poticaj ka ispravnom neurorazvoju...mi mame smo rođene da brinemo zbog i najmanje sitnice koja ugrožava nase djete od njihova zaceca do nase smrti,i tako mora da bude...hvala dragom Bogu na Bebacu i svima vama koji ste tu,da savijetujete ,bezuvjetno razumijete ,podupirete itd...nekako je lakse kad osjetis da nisi sam..nekad ni suprug ne može da bude ono sto vi jeste...NEOPISIVO.HVALA VAM...POGOTOVO TEBI DY STO SI OVAKO JAVNO PODJELILA OVE SVOJE NALAZE...SIGURNO CE POMOĆI MNOGIM MAMAMA...ZLATNA SI,BOG ZNA KOLIKO SI ME UMIRILA ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.