Proširene moždane komore

odgovora

Objavljeno

Dobro je to. Pitam se samo da li neurolog zna da ti kaze koja 'mera' je 'dozvoljena', odnosno do koje mere oni smatraju normalnim i fizioloskim?

Kapiram da to sto tako sporo raste znaci da ce uskoro da stane. Fizioloski obicno tako bude. Nama je tako bilo sa cistama u lobanji. Kad su prestale da rastu, jedno vreme su bile u stagnaciji, pa su se smanjivale.

Mislim da ni oni ne znaju do koje mere sme da raste,da to zavisi od deteta,sve dok ne pritiska mozak dobro je.Joj nadam se da ce uskoro da stane sa rastom,nadam se da ce biti kao u vasem slucaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hoce, hoce sigurno. Cim je usporila rast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako se beba normalno ponasa,lepo napreduje nemas razloga za brigu.Ja sam imala problem kod moje devojcice,imala je prosirenu trecu mozdanu komoru. Od petog mrseca pa do druge godine smo isli na kontrole svaka tri meseca u tirsovu,ali je proslo hvala bogu.Radili smo i magnetnu rezonancu kad je imala 8 meseci. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje, muci me danima iako je dr rekao d je to normalno ...

mariji je rađen UZ glave tj mozga, nema prosirene mozdane komore tj u granicama su normalnog ali na otpusnici piše "...nešto širi obostrano okcipitalni rogovi; PH edematozni lijevi širine 7mm, desni 6mm ..."

DA LI NEKO MOŽE DA MI KAŽE NEŠTO NA OVU TEMU, Bila bi zahvalna...

Dr pri otpustu mi je rekao da ovakav klinicki nalaz ima 60% djece te da se on nakon par mjeseci ispravi. Danas na kontroli me je doktorica toliko iznervirala i apsolutno mi nije ništa rekla. NA UZ MOZGA MORAMO OPET, PIŠE KONTROLA ZA MJESEC DANA A JA NE MOGU DA DOČEKAM DA MI NEKO OBJASNI ŠTA ZNAČI OVAKAV KLINIČKI NALAZ!

Danas sam pitala sestru, pošto je dr ispala pravi mulac i sestra i kaže da masu djece tako salju na UZ i da se sve ispravi za par 2-3 mjeseca te da nešto nije OK sa bebom da ne bi mogla uopšte da sisa te da bebe koje imaju sa tim problema nisu u stanju da ručkaju normalno. Ona je za 7 dana dobila 150 grama a dr je izjavila kako je to ispod granica normalnog te kako je trebala dobiti bar 250 grama za 7 dana na šta su se sestre opalile smijati a na netu čitam da je sasvim normalno između 150 - 200 grama sedmično....

Stvarno nisu normalni, kako čovjek nakon svega toga da ostane hladnokrvan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislila sam ove mere da posaljem cazablanki na pp, ali necu. Stavicu javno ako treba jos nekome da vidi da je sa nama na kraju, i pored ovako groznih prognoza, sve ispalo super. Luka je zdrav, jak i pametan decko...:)

Prvi UZ posle rodjenja: CNS1Komorni sistem asimetrican na racun desne b.k. Desni pleksus volunozniji nejasnih granica. Izrazita periv i difuzna hiperehogenost. Dg. HIE gr I-II

Uz CNS: Promene u znatnoj regresiji.

Tada mi je receno i da ima vidljivo krvarenje. Obim glave na rodjenju mu je bio 38 na otpustu 37,5cm.

Kontrola sa puna dva meseca: Obim glave 41cm, Leva komora 8mm a desna 3mm Ostali nalaz u blagoj regresiji.

Kontrola sa nepuna tri meseca: OG 42,5cm, LK: 7mm DK:5mm

Ostali nalaz u blagoj regresiji.

Kontrola sa puna cetiri meseca, OG43,5cm LK: 8mm, DK: 6mm

Ostali nalaz u vidljivoj regresiji

Kontrola sa punih pet meseci, OG: 44cm, LK:6mm, DK: 4mm

Kontrola sa punih sest meseci, ujedno i poslednja, OG:45cm, LK:6mm DK: 4mm.

Tada nam je dr rekla da je sve ok i da nista ne brinemo. Na prvoj kontroli je rekla: Kako pustismo ovo dete kuci iz bolnice sa ovakvim nalazima? Danima sam plakala. Mislila sam da sa njim na kraju nesto nece biti uredu, koliko sam samo brinula. Nocu mu mazila i ljubila glavicu i molila se Bogu. Mislim da ni mm nije razumeo kako se osecam. Krivila sam sebe, i dan danas se osecam krivom. Moj decko je zdrav ali i sad dok pisem ovo placem,....

Topaz ja jedino mogu da ti citiram post gde su ispisani nasi nalazi, ako uspes da pronadjes nesto slicno.

Daga znam koliko brines i ja sad da ti kazem nemoj, brinuces svejedno, znam koliko te sada sve boli zbog toga sto se desava. Mada ja verujem da je stvarno sitnica u pitanju a ti pokusaj da se smiris i priberes bice to sve ok. Sto se napredovanja tice moj sinak je za prvu nedelju po izlasku iz porodilista napredovao 80 grama, uzasno malo a za ceo mesec nepunih 300, ali se sve sredilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala .....

uglavnom se vodi polemika oko proširenih mozdanih komora, još dosad nisam procitala za oktipicalne rogove.

po nekim dr (koliko sam procitala na internetu) je ovo sasvim normalan klinički nalaz dok eto na otpusnici kod mene piše "nešto veći"

Danas me je dr toliko izbila, na svako moje pitanje me je jos vise zbunila. Kada sam je pitala za bilirubin (koji joj je bio povecan) tj za zutilo i to ovim rijecima "dr. kako ona vama sada izgleda, da li je zuta ili je normalne boje" dobila sam odogovr "pa valjda vi bolje znate" ?????????????????? .... onda zamisli kakve sam odgovore dobila na ovo pitanje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala .....

uglavnom se vodi polemika oko proširenih mozdanih komora, još dosad nisam procitala za oktipicalne rogove.

po nekim dr (koliko sam procitala na internetu) je ovo sasvim normalan klinički nalaz dok eto na otpusnici kod mene piše "nešto veći"

Danas me je dr toliko izbila, na svako moje pitanje me je jos vise zbunila. Kada sam je pitala za bilirubin (koji joj je bio povecan) tj za zutilo i to ovim rijecima "dr. kako ona vama sada izgleda, da li je zuta ili je normalne boje" dobila sam odogovr "pa valjda vi bolje znate" ?????????????????? .... onda zamisli kakve sam odgovore dobila na ovo pitanje!

Joj Topaz uzas. Pa valjda bi trebalo sve postepeno i lepo da ti objasni, imas pravo sve da znas. Ma bice to sve super videces.:) I jos jedan savet, nemoj mnogo da guglas. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Topaz uzas. Pa valjda bi trebalo sve postepeno i lepo da ti objasni, imas pravo sve da znas. Ma bice to sve super videces.:) I jos jedan savet, nemoj mnogo da guglas. ;)

ma guglam cijelo vrijeme ..... :angry:

sutra je vodim privatno kod dr na pregled dok moja pedijatrica ne dodje sa odmora!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma guglam cijelo vrijeme ..... :angry:

sutra je vodim privatno kod dr na pregled dok moja pedijatrica ne dodje sa odmora!

Ako, bar ces se umiriti, javi sta je bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma guglam cijelo vrijeme ..... :angry:

sutra je vodim privatno kod dr na pregled dok moja pedijatrica ne dodje sa odmora!

Ako, bar ces se umiriti, javi sta je bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tek 18 imamo zakazano. tada prolazi 7 dana od poslednje kontrole pa taman da provjerim koliko je dobila na težini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bili smo kod dr i ona kaže da su ove vrijednosti u granicama normalnih te da je to normalna pojava kod sve dijece koja su se "napatila" prilikom poroda. Ovaj nalaz mi je objasnila riječima "nemate šta da se brinite, 50% djece se rađa sa ovakvim nalazom, sada kada bi skenirali mozak komletne populacije kod njih 50% bi našli i vece anomalije a ljudi su normalni i normalno se ponašaju. Bitno je da dijete nema neuroloških ispada a ona meni na osnou pregleda djeluje kao jedno jako zdravo djete" - pao mi je kamen sa srca ..... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bili smo kod dr i ona kaže da su ove vrijednosti u granicama normalnih te da je to normalna pojava kod sve dijece koja su se "napatila" prilikom poroda. Ovaj nalaz mi je objasnila riječima "nemate šta da se brinite, 50% djece se rađa sa ovakvim nalazom, sada kada bi skenirali mozak komletne populacije kod njih 50% bi našli i vece anomalije a ljudi su normalni i normalno se ponašaju. Bitno je da dijete nema neuroloških ispada a ona meni na osnou pregleda djeluje kao jedno jako zdravo djete" - pao mi je kamen sa srca ..... :)

E pa svaka cast toj dr, jako je lepo kad doktor ume da te umiri pravim recima! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, za 10 dana idemo na drugi UZ, bitno je samo da se ne proširuje dalje .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da javim, bili smo na UZ i dr je rekla da je nalaz uredan te da nema potrebe da vise dolazimo, odahnula sam ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

  Na ovoj temi niko odavno nije pisao a volela bi da cujem iskustvo mama koje su prosle ono sto mi sad prolazimo. Nama su na otpustu iz porodilista rekli da uradimo kontrolni cns, do tada nismo znali da ima nekih problema. Ispostavilo se da su bocne komore malo prosirene, tj da rastu malo vise nego sto bi trebalo. Kontrole radimo na mesec dana, i dalje su uvecane, ali ne prave pritisak, sada ima sedam meseci. Dr u Tirsovoj kaze da za sada nema potrebe za operacijom. On se sasvim normalno ponasa, poceo je da se okrece na stomak, koristi ruke, komunicira sa nama, zainteresovan je za stvari oko sebe.

  E sad mene zanima do kada se ocekuje i do kada se prati kako komore rastu. Nama spominju godinu dana? Da li je onda to to ili moze ponovo da se aktivira? Da li posledice mogu da se pojave kasnije? I zanima me posto vidim da je vecina isla u Tirsovu kod kod dr ste bili? Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Niko?!:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lulu. nema bas nekog vremenskog okvira do kojeg se prati stanje. Prati se dokle god ima nekih indikacija. Kao sto kazu mame, nekad je to stvar fizioloske prirode, pa treba vremena da sve dodje na svoje mesto. 

Inace, moze da se ponovo aktivira. Sve sto sam nasla na ovu temu je doduse na stranim sajtovima i forumima, ali ono sto sam procitala je da se desava  da stariji ljudi koji nisu imali nikakvih problema na porodjajima i u zivotu pocinju odjednom da osecaju jake migrene, iliti pritisak u glavi, a to je nagomilavanje tog mozdanog likvora, koji u ovom bebecem kontekstu i siri te komore i ugrozava razvoj bebinog mozga, ali kod odraslih ljudi se to nagomilavanje tecnosti u mozgu manifestuje kao jaka glavobolja. Problem se resava na dva nacina, ili se plasira nekakva igla da otpusi taj "cep" zbog kojeg se likvor nagomilava, tj ne otice, ili se plasira taj shant, tj pumpica koja kroz cevcicu izbacuje tecnost u trbusnu duplju, iliti oslobadja mozak i lobanju od pritiska.

Mi smo bili kod dr. Mrdaka i on je sasvim korektan, bio je razuman u smislu da se prvo malo prati, a ne odmah operacija kao sto neke njegove kolege praktikuju, samo trpaju santove i kome treba i kome ne treba, bar sam tako cula kasnije.

Nama je, nazalost, trebala jer su se komore sirile, a konacno skener cnsa je to i potvrdio. Iako dete nije imalo nijedan drugi simptom dijagnoze hidrocefalus koju smo dobili, sant je plasiran i tehnicki nismo imali nikakvih problema, radi uredno, ali da li zbog toga, ili je pre operacije ipak doslo di nekog ostecenja mozga, tek, imamo i dijagnozu usporen psihomotorni razvoj. Jos uvek ne hoda i ne prica razumljivo, mada prolazimo sve faze kroz koje prolaze i deca urednog razvoja, ali  za ono sto njima treba mesec dana i manje da savladaju, nama treba npr. 6 meseci.

 

Ne znam da li sam ti pomogla ili odmogla, ali tako ti je to  kod nas :)

lulu. voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.