Proširene moždane komore

odgovora

Objavljeno

kakve posledice mogu da budu ako beba ima prosireni trecu mozdanu komoru 8mm,ako mi neko moze nesto vise reci o tome,hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne moraju biti nikakve.Moja sestra je imala mozdano krvarenje kada je rodjena i prosirene komore(ne znam koje),a sada je savrseno zdrava i normalna zena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba ima prosirenu trecu komoru 8mm,neznam nista o tome svaka informacija mi je znacajna. hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su u trudnoci govorili da na uz komore nisu ravnomerne, tj imao je prosirenje mozdanih komora. Svake druge nedelje sam isla na kontrolu, i to se nije poboljsavalo sve do 37. nedelje. Na zalost, nikog nije bilo da mi objasni, pa sam se sekirala uzasno. U 37. nedelji se sve regulisalo, ali cim sam se porodila trazila sam da mu urade uz glave i sve je bilo ok. E sad, ne znam, kolika je tvoja beba? Znaci ako si trudna, u vecini slucajeva se regulise samo do porodjaja. A kasnije, ne znam, hvala Bogu, nije nam trebalo. A sta tebi kaze lekar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su u trudnoci govorili da na uz komore nisu ravnomerne, tj imao je prosirenje mozdanih komora. Svake druge nedelje sam isla na kontrolu, i to se nije poboljsavalo sve do 37. nedelje. Na zalost, nikog nije bilo da mi objasni, pa sam se sekirala uzasno. U 37. nedelji se sve regulisalo, ali cim sam se porodila trazila sam da mu urade uz glave i sve je bilo ok. E sad, ne znam, kolika je tvoja beba? Znaci ako si trudna, u vecini slucajeva se regulise samo do porodjaja. A kasnije, ne znam, hvala Bogu, nije nam trebalo. A sta tebi kaze lekar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 7 meseci i rekli su mi da treba da se uradi skener da se vidi zbog cega je to,kaze da bi kasnije moglo da bude problem ali ja od straha nisam nista smela da pitam sad treba da zakazem taj skener nadam se da se netreba dugo cekati a neznam gde bih to privatno radila gde god sam zvala nerade deci skener

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kako se beba ponasa? Misli, kako reaguje na okolinu, na vas, kakve pokrete ima? Mislim da ako dobro napreduje, da to i nece biti neki veliki problem. Kako su uopste videli prosirenje i kada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najpre sam ja primetila da ima izrazenu venu na glavi i tako je sve pocelo,juce smo u tirsevoj radili uz i videli su da je ta komora prosirena.Ona hvala bogu odlicno napreduje,lepo rucki,jako je cvrsta glavicu drzi cvrsto jos od 4,5 meseca,reguje na svaki zvuk,pokret,savrseno. Noj je i glava normalne velicine za njen uzrast,doktorka u tirsevoj mi je rekla da hoce da vidi na skeneru zbog cega je to prosirenje,mene samo muci sto neznam do cega to moze dovesti u krajnje slucaju,jar mi je rekla da kasnije to moze da bude problem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ona dobro napreduje, onda nemoj preterano da brines. E sad, sta sve moze da izazove, to nemoj da razmisljas unapred. Mozda moze da dovede do komplikacija, a mozda i ne. Mene su tako plasili u trudnoci, kad se setim, gledaju na uz pa izmedju sebe sapucu nesto, imala sam utisak da cu da rodim vanzemaljca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na podrsci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

juce smo uradili skener glave ali nismo dobili rezultate rekli mi da zovem jutros kad sa zvala kazu da nije gotovo da zovem u ponedeljak,neznam sta ima tako dugo da se ceka. Nismo dobili anesteziju jer je sama zaspala koliko je plakala jer nisam smela da joj dam da jede.Ponedeljak je tako daleko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo bili na skeneru sad pre dve nedelje jer smo bili na nekim ispitivanjima u BG na decijoj neurologiji.... moj mali ima usporen psihomotorni razvoj (ima ta tema otvorena pa tamo ako hoces ima vise podataka o tome sta je sa mojim malim )... i mali mi ima prosirene mozdane komore... kazu da je to sitno i da je verovatno to uzrok tog usprenog razvoja i moguce je da se to desilo do nezgodnog polozaja u stomaku... ne znam znaci li ti ista ova informacija ali eto nasla sam za potrebu da napisem svoj slucaj.. kad dobijem otpusnu listu postom ovih dana napisacu tacno sta pise za to prosirenje mozdanih komora....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti,ja sam dobila rezultate i kazu da je za sada nema potrebe za lecenjem i da dodjemo na kontrolu za tri meseca,tako da se nadam da ce sve biti uredu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne mogu nigde da nadjem kolike bi mozdane komore trebale da budu... koje velicine.... cak i na ultrazvuku 4d dok dam bila u trudnoci ima podatak o velicini tih komora ali nigde po netu ne mogu da nadjem referentne vrednosti..... ako iko nadje negde ili ima taj podatak molila bih da mi ovde napise... hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne mogu nigde da nadjem kolike bi mozdane komore trebale da budu... koje velicine.... cak i na ultrazvuku 4d dok dam bila u trudnoci ima podatak o velicini tih komora ali nigde po netu ne mogu da nadjem referentne vrednosti..... ako iko nadje negde ili ima taj podatak molila bih da mi ovde napise... hvala

E pa ne znam tacno za komore, meni je bilo nesto sto zovu cisterna magna, a to je razmak izmedju komora 9 mm, u stvari bebi, dok je bio u stomaku. Maksimum je 10 mm. A posle 37. nedelje se to povuklo i doktor mi je rekao da toga vise nema, a taj uvecani razmak zovu dislokacija, tj kad nije u redu. E sad, Bogu hvala nama je sve ok, ja trazila da mu rade uz glave cim se rodio, i tada je sve bilo u redu. Drgzim fige da bude i vama :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e ovako moja cerkica je rodjena u 7.mesecu, i imala je krvarenje III stepena. Radili smo uz glave redovno, ali poslednju put su nam rekli da je vec tesko nesto videti jer joj fontanela srasta... Naravno i sa tim su nas uplasili i sad moramo strogo da vodimo racuna kako joj glavica raste, da ne bi doslo do preranog srastanja. Ona sada ima 8,5 meseci. Bili smo pre dve nedelje na ct glave, i to nas je pedijatar poslao kod neurologa, kaze nece da je vakcinise dok se ne ustanovi da se sme vakcinisati... razlog- krvarenje....

Neurolog je rekao da su joj komore prosirene ali da to nije nista alarmantno... i treba da odemo kod neurohirurga da nam i on pogleda ct nalaz...

e sad moja curica dosta kasni u psihomotornom razvoju, sem dva meseca koja joj fale od rodjenja, ona jos kasni... Ne okrece se, ne sedi... kasno je pocela da drzi glavicu i hvata igracke... Noge su joj u hipertonusu, i pretezno koristi desnu rukicu. Isli smo i kod psihologa, koji ocenjuje njen psihomotorni razvoj, ona nam je isto rekla da kasni... ali nas je ohrabrila da samo puno radimo sa njom, da je mazimo, pricamo i da to ne mora nista da znaci da ce kasnije imati nekakvih problema....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima!Javljam se prvi put...Zelela bih da podelim iskustva sa onima koji su prosli analize Torch testa,a razlog je prosirena mozdana komora bebe.U sestom sam mesecu.Uoceno je u petom,pa je zbog toga reseno da proverim nije li neki virus uzrok...Nadjeni su rubeola,citomegalovirus i herpes,ali sa oznakama igG,sto sam shvatila da su antitela,tako da su ovi virusi vec prelezani.Jos ne shvatam da li i tako prisutni uticu na bebu,ali i mene?Unapred hvala na bilo kakvim informacijama...Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i igG i igM su antitela, s tim što su ova prva znak da si nekada imala dotične viruse, a igM bi bila antitela koja se trenutno bore protiv virusa. antitela su odgovor tvog organizma na parazita, pa prema tome ne štete ni tebi ni bebi, naprotiv. šteti sam virus, koji se detektuje prisustvom tih igM antitela. ako imaš igG antitela za neki od tih virusa, znači da si sada imuna i nemaš čega da se plašiš, jer bebu može da ugrozi samo virus koji si "zakačila" u toku trudnoće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala najlepse na ovakvoj informaciji,ulepsala si mi dan!Sumnjala sam na ovakav odgovor,ali zaista nisam bila sigurna...Sada drzimo palceve da mom bekcu deckicu bude bolje i da se to prosirenje nekako regulise...Hvala jos jednom.Mama Jeka,muzicar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je dr u 31.nedelji rekao da ga malo brine ta komora,da je prosirena 6mm,i da cemo pratiti,posle 4 nedelje porasla je na 8mm,a pre nekoliko dana kada sam bila na pregledu je bila 9mm. zar ne bi trebala u 37nedelji da se smanjuje?! dr kao kaze da to nije razlog za paniku,i da je bilo situacija kada je ta komora bila i 13mm pa je sve bilo ok sa bebom... ja samo o tome mislim,bas sam uplasena... moze li neko da pogleda ako ima svoj nalaz uz pred kraj trudnoce koliki vam je bio Vp? i sta uopste znaci kada je komora prosirenas,kakve posledice moze imati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sanja,to je nesto slicno tvojoj situaciji,samo sto je kod nas problem Vp a kod vas je bila cisterna magna. hvala bogu da je sa tvojom bebom sve ok,nadam se da se i ja brinem bez razloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sanja,to je nesto slicno tvojoj situaciji,samo sto je kod nas problem Vp a kod vas je bila cisterna magna. hvala bogu da je sa tvojom bebom sve ok,nadam se da se i ja brinem bez razloga.

Tek sad videh, pa skoro je slicna situacija. Ja znam jos jednu zenu koja je sa mnom bila na uz isti slucaj. Jel decaka nosis? Meni su na institutu rekli da je to normalna situacija za decake, tj da su komore kod decaka izrazenije nego kod devojcica. Sad, znam kako se osecas, veruj, i meni nije bilo lako. Nista sad ne mozes da uradis sem da pratis stanje, ali se u vecini slucajeva sve regulise samo od sebe. Moj decko je sad vec porastao, normalno napreduje, evo ga i u vrtic je krenuo, tako da samo pozitivno misli. Sto se tih mera tice, od kako je tehnologija napredovala, lekari se trude da mere sve organe, ali mi je dr rekla da se desi da uvek bude neka greska. Sad , moze da se desi, ne da lekar nije dovoljno strucan, vec da sam aparat zakaze, i da pokaze pogresno. Kod mene je u jednom trenutku ta dislokacija bila 12 mm kao sto sam napisala, ali sve se sredilo. Ubedjena sam da ce i kod vas tako biti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nosim devojcicu :)

nadam se da ce sve biti u redu,pitala sam ii doktore u savetovalistu i kazu da su to parametri u granicama normale i da ne dizem frku :)))

uh samo da se porodim i da dobijem zdravu i pravu devojcicumda je zagrlim ii da se smirim :)))))

hvala ti mnogo na odgovoru,i na podrsci. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zelim vam da vam bebe bude zive i zdrave,,,,drzim vam fige da sve bude ok!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala puno :wub:

takodje sve najbolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.