perikardni izliv

odgovora

Objavljeno

Zdravo svima, javljam se na temu pregleda tokom trudnoce, gde je doktor preko 3d ultra zvuka uvideo da moja beba ima perikardni izliv (u srcanoj kesi postoji minimalna doza tecnosti). U 17 ned.sam trudnoce. Doktor kaze da to moze da se povuce samo od sebe, a i ne mora da znaci.. Da li je neko imao mozda iskustva ili neki problem sa ovim? Molim za odg. Hvala .. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tamara,

ne znam puno o ovome, nažalost, a tako bih ti rado pomogla, jer pretpostavljam kroz šta prolaziš. Da li ti je tvoj dr objasnio šta znači taj izliv i šta ako se sam ne povuče? Da li ti je možda savjetovao da odradiš fetalnu ehokardiografiju (detaljan ultrazvuk srca fetusa)? Taj pregled radi dr.specijalizovan za tu vrstu uzv-a (meni je radio pedijatar-kardiolog), a koliko znam, obično se radi između 20-24.nedelje trudnoće (najmjerodavnije vrijeme), ali negdje sam pročitala da može i ranije, već nakon 17.-18.ned. Možda i da potražiš mišljenje drugog ginekologa....čisto da ti budeš mirnija i upućenija.

Tamara S voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze da smeta bebi pri radu srca pa ako se kolicina tecnosti povece da zaustavi rad srca. Za sada nista ne smeta, srcana reakcija je u redu, arterije koje idu kroz srce normalne, srce radi super, jedino to postoji, u minimalnoj dozi . Pa nije, ali me je uputio na aminocintezu... kaze da nije toliko iskustva imao sa ovim ... u nekim slucajevima se to samo povlacilo... kaze da sada ne predstavlja nikakv problem jer je kolicina tecnosti jako malo... zna samo da moze da se izgubi samo, ili ne. Nista sigurno dok ne vidi rezultete aminocinteze..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ti iskreno preporucujem da potrazis jos neko misljenje i odes na ultrazvuk boljeg kvaliteta. Eventualno mozes otici kod specijaliste za fetalni ehokardiogram, da budes mirna. Iskreno, mogu da zamislim sta ti sve prolazi kroz glavu sa tom informacijom. Samo ces jako brinuti ako se ne uveris... ne znam kako tu moze amnio da pokaze vodu u srcu? 

Tamara S voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno ne znam ni ja ... ali se vidi pored srca, srcana kesa i doktor kaze da ima tecnosti. Zakazala sam kod prof. Alesandre Novakov u Novom Sadu, kazu da je jedna od boljih, pa cemo videti. Najgore je i to sto sam matene na pola trudnoce. I sad to odjednom tako. A inace sve drugo je u savrsenom redu, i dabl je bio dobar i sve zive analize koje sam radia...

cojecoje voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Tamara, pre svega zelim ti da sve bude ok i da se to povuce, kao sto rece da je moguce. 

Isto ne znam zasto je dr savetovao amnio, a ne fetalni uz srca, ako je sve ostalo ok. Mislim da nije fer tako trudnici samo "isporuciti" informaciju, a ona sama da lupa glavom sta sad sa tim... Dobro je da si sama potrazila drugog dr, i ja ne bih izlazila iz ordinacije dok ne dobijem odgovor na sva moja pitanja. 

Srecno!

Abej i Tamara S volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tamara, drago mi je što si zakazala pregled kod drugog ljekara...a koliko se sjećam dr Novakov je dosta hvaljena na ovom forumu. 

Dobro je što srculence dobro radi i ja se od srca nadam da će se voda sama povući. Slobodno nam piši, jer ima nas dosta ovdje koje smo prošle razne borbe u trudnoći, pa možemo razumjeti kako se osjećaš. I javi nam se poslije pregleda.

broccoli i Tamara S volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno. Hvala vam... Sutra idem kod doktorke, pa cemo videti..

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Doktorka mi je objasnila uzroke stvaranja perikardnog izliva...  Uzroci koji mogu ovo izazvati (mogu biti razni virusi, razna oboljenja, infekcije, herpes, cak i macke mogu da prenesu neku bolest, nzm.strucni naziv bas za to, ili da se pojavi ni iz cega)A posto se to kod mene nije pojavilo ni iz kog od njenih navedenih uzroka, vec ni iz cega, (posto sam radila i taj test, i bio je dobar, nije pokazivo uzroke nicega navedenog )sto je moguce, isto tako se i gubi. Kaze da nemam razoga za brigu, koliko sam videla prof.Aleksandra Novakovic iz istoimene poliklinike je veliki strucnjak.. Kaze da moze da se jednostnavo izgubi prilikom napredovanja trudnoce, ili da se povecava. U mom slucaju stoji u mesto, srce raste i zatvara ga... Sto kaze da je jako dobro, i da nemam razoga za stresom. Veruje da ce samo da se povuce, kako beba bude rasla. A preporucila je aminocintezu da se uradi, kako bi videla  celu genetiku ploda. I to radim sl.nedelje. Inace nosim decaka, sto sam saznala odavno jos u trecem mesecu, veoma sam srecna, i laknulo mi je kada sam cula da nemam razloga za brigu moje bebe. Da je nesto opasnije, prof.bi vec savetovala prevremeni porodjaj i prekid trudnoce.

broccoli, Oki S, Abej i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je jedna beba (u blizanačkoj trudnoći) moje poznanice imala tu tečnost, ali se sama povukla. Malecki sad ima 3godine i super je klinac. Njoj su dr. objasnili da ta tečnost nekad tako nastane iz nepoznatog razloga, i isto tako nestane.

Tamara S voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno, bas mi je drago da nema razloga za brigu :) uradi amnio ako ti je preporucena vec drugi put, usput ces moci da vidis komplet da je sve dobro i da odahnes malo. Redovne kontrole i sve ce biti super :)

Abej i Tamara S volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Divno za dobre vijesti i sto vas je dr umirila. Da sto prije potpuno odahnete i uzivate, kad stignu rezultati amniocenteze i da se vodica sama povuce:)

Tamara S voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja uradila amniocintezu, nije nista strasno ... rezultati dobri, sto znaci da posto beba ima perikardni izliv nije nista strasno.... beba sa tim jednostavno funkcionise i to je tako .. nije cak ni rizicna trudnoca .... hvala vam :)

Zoe86 i In-Greed volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima!

Nova sam na forumu, ali dok sam pretrazivala nesto bas o "perikardnom izlivu" dosla sam do ovoga sto je Tamara iz svog primera pojasnila. I ja sam trenutno bas uplasena, juce, na ekspertnom mi je lekar primetio taj diskretan izliv i rekao da za 10 dana dodjem na kontrolu kako bi video razvoj situacije. S obzirom da mi je prva trudnoca i da je do sada, kao i kod Tamare, sve bilo ok, nije mi lako. Cula sam za dr. Zeljka Mikovica da je izuzetan strucnjak, pa sam htetka da zakazem, kako bih cula jos neko misljenje. Da li je neko cuo nesto za njega? I kakva je dr Novakov? Da li je mozda bolje kod nje?

Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, trudnoca mi je 22ned i 4 dana. To nisam napisala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,

Ja sam u 28.nedelje i juče na uz dr.mi rekla da beba ima manji izliv u desnoj komori,manji od 2mm.Kaže ona misli da je fiziološki,i da će se povući.Ja sad ne znam šta bih dalje,da li čekati sledeći pregled ili potraziti jos necije misljenje.

OKI S,sta se desilo sa vama;da li ste bili jos kod nekog dr.,i šta kažu da li je sve ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav zene juce sam bila na kontoli i dr je uocila da beba ima malo tecnosti u desnom plucnom krilu sada sam 23 nedelja i uputla me kod dr.Novakov da ona proveri o cemu se radi .jeste li se susreli sa tako necim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, o tome ništa nisam čula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.