Da li vase dete jede samo ili ga vi hranite???

odgovora

Objavljeno

Iscitavajuci teme, procitah post jedne mame koja kaze da je njeno dete vec sa 12 meseci jelo viljuskom, a vec sa 14 samo jelo kasikom ne prosipajuci pri tom nista... Samo je pilo iz case sa 6 meseci. Portiklu ne koristi jer joj ne treba :wacko: ...Jel je to neki super kid ili sam samo ja zbunjena?!?!?!? :) Ja imam u okruzenju dosta decice ali me je ovo dete zbunilo?!??! Moja beba nije ni sedela sa 6 meseci-da bih joj dala casu u ruke, a kamoli da je tek izvezbala :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda to jeste malo preuvelicano ali iskreno verujem u "naprednu decu".

Ja sam odusevljena kako moja beba pravi razliku izmedju kasaste hrane i dozvoljava da je hranim na kasicicu,dok sve ono ostalo sto je cvrsto zahteva da jede sama.

Sada je u fazi kada eksperimentise i uziva u samostalnim zalogajima i ja se bas trudim da joj napravim sto veci sarenis na tanjiru kako bi bilo interesantnije.

Mene zanima koliko moze da traje ova faza prstica i do kada to ne prelazi granicu i kada treba forsirati kasicicu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao hvala vam.Bas sam ono bila u fazonu,sta joj sada ovo znaci.

Danas je pojela sve ali samo tako prstima i sama,cim je ja hranim hoce da ispadne iz hranilice koliko se otima.

Sta sada da radim,da joj tako serviram meso na platou?

Ne, daj joj na tanjiru. Znam da ce vaditi, redjati okolo, ali neka prihvata tanjir kao obaveznu stavku na stolu. Jer ni vi ne jedete sa stola nego iz tanjira. A deca vole da kopiraju roditelje. vazno je bar jedan obrok jedete svi skupa, na taj nacin shvataju poentu porodicnog okupljanja oko obroka, i uopste bliskost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao da ,ali ona je previse mala a nekako puno zahteva i nema pojma cemu sluzi tanjir,ali pokusacu danas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao da ,ali ona je previse mala a nekako puno zahteva i nema pojma cemu sluzi tanjir,ali pokusacu danas.

Nije ona mala, samo ti stavi tanjir. nemas pojma sta te male glavice sve znaju i pamte. :wub: I nemoj da se nerviras sto je sve van tanjira, vremenom ce sve ostajati u njemu i u ustima:) Bitna je i atmosfera, bebci funkcionisu preko osecaja koji imaju. Neka secanja idu daleko, ljudi se ne secaju bas slike ali se secaju "osecaja" prilikom neke situacije..udavih..sorry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se pohvalimo, danas sam Andjeli prvi put ponudila sokic na slamku... prvo je malo grickala i nervirala se sto nista neide, ali kad sam joj rekla da povuce kao kad pije mleko iz flasice odmah je skontala i bila odusevljena :rolleyes:

Cicana opusti se i pusti dete da uziva!

I moja voli sve da jede rukama. Supu je jela rukama, izvadim joj sargarepicu, knedlice, u ruku i pojede. Inace uredno u jednoj ruci drzi kasiku, a drugom jede.

Samo joj stavi u tanjir i pustije....i mi volimo da jedemo grasak zrno po zrno :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne, daj joj na tanjiru. Znam da ce vaditi, redjati okolo, ali neka prihvata tanjir kao obaveznu stavku na stolu. Jer ni vi ne jedete sa stola nego iz tanjira. A deca vole da kopiraju roditelje. vazno je bar jedan obrok jedete svi skupa, na taj nacin shvataju poentu porodicnog okupljanja oko obroka, i uopste bliskost.

Nije ona mala, samo ti stavi tanjir. nemas pojma sta te male glavice sve znaju i pamte. :wub: I nemoj da se nerviras sto je sve van tanjira, vremenom ce sve ostajati u njemu i u ustima:) Bitna je i atmosfera, bebci funkcionisu preko osecaja koji imaju. Neka secanja idu daleko, ljudi se ne secaju bas slike ali se secaju "osecaja" prilikom neke situacije..udavih..sorry

Dakle, ne mogu da odolim a da ne kazem kako si to lepo rekla.

Danka, plasticni tanjiric, plasticu casicu-praznu pored nje i teraj! Neka redja, jede, ubacuje u casicu. To nije igra, to je odrastanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ha, sad me Mian podseti da je i Petar pre tri dana popio mrvicu soka na slamcicu. Shvatio je kako se to radi, ali je ipak rekao: "bljak!". Dete ne voli sok, pa to ti je. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Stefan već više od mesec dana jede malom viljuškicom.

Pored njega sam non stop dok jede, a jede sam - ne zato što ga teram, nego jer oće sam.

I kad sam probala da mu objasnim da ne može sam, posle dva minuta mi je uzimao kašičicu. A onda sam ja uzimala dve - jednom on jede sporije, drugom ga ja hranim, i tako sad uglavnom jede sam. :)

Tada pojede i ono što inače ne voli, pa sam ga pustila. U početku je bilo prosipanja i mazanja, sad je daleko bolje :)

Jede uvek u hranilici svoje obroke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Petar je odavno pokazao da zna sam da jede, ali NECE!!! Sam pije vodu iz case/ flase, ali ako mu je neko pri ruci, rado ce mu doneti flasicu/casu da mu taj neko drugi da. Moze mu se. ;)

Upravo sam nasla svoj post od pre 7 meseci. Znate sta? Nista se nije promenilo. Dete koje zna da jede samo, prosto nece. Pocela sam da razmisljam da li je vreme da mu samo serviram hranu i da odem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo sam nasla svoj post od pre 7 meseci. Znate sta? Nista se nije promenilo. Dete koje zna da jede samo, prosto nece. Pocela sam da razmisljam da li je vreme da mu samo serviram hranu i da odem.

Ništa ne košta da probaš. :) On je veliki, ne moraš da sediš pored njega...

Mada je meni važnije ovo što si pisala da nema problem sa hranom i da sve ručka, nego ovo što neće da jede sam... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je "normalno" da moja Emilija još uvek ne može sama da "upravlja" sa kašikom?! Sa viljuškom se i izbori ali sa kašikom... jedva stavi na nju hranu i onda izvrne kod usta (kako bi ubacila) i tako joj sve ispadne :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je "normalno" da moja Emilija još uvek ne može sama da "upravlja" sa kašikom?! Sa viljuškom se i izbori ali sa kašikom... jedva stavi na nju hranu i onda izvrne kod usta (kako bi ubacila) i tako joj sve ispadne :(

Bravo za Emu! Ako je savladala viljušku, savladaće brzo i kašiku! :)

Vasilije neće ni da pokuša da prinese ustima. Kad mu dam kašiku, brže bolje krene da on mene nahrani! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa to je i Emilija radila, mada kada bolje razmislim, to još uvek radi (posebno kada neće da jede :D )

Ma viljuška im neće biti problem samo da skontaju da treba da nabodu ali kašika.... e to je već malko "viša" matematika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je "normalno" da moja Emilija još uvek ne može sama da "upravlja" sa kašikom?! Sa viljuškom se i izbori ali sa kašikom... jedva stavi na nju hranu i onda izvrne kod usta (kako bi ubacila) i tako joj sve ispadne :(

Sasvim normalno. Treba samo ti da se opustis i da joj das da se maze, prosipa dok ne ukapira. Vazno je da kasisku drzi pravilno i da ima neku zgodnu kasiku za vezbanje. Ja sam znala Petru da napravim zitarice sa mlekom i da mu drzim cinijucu dok se kupa u kadi. To je bilo jako zabavno. :lol:

Moj ti je savet da mu postavis da jede i izgubis se iz vidokruga. Tako sam bar ja resila problem. Meni nije hteo sam da jede na kasiku i ja sve kao mislim ne zna dok ga nisam jednom zatekla u vrticu kako lepo sedi i rucka sam bez problema. Sad radim tako, dam mu da jede i pravim se da ga ne vidim, ignorisem ga i on papa. E sad, mozda tvoj nije toliko tvrdoglav, ali probaj :)

Da, nije on tvrdoglav koliko je ''gotovan'', cini mi se. :) On je u stanju da uzme casu sa vodom i da tebi donese da mu ti das da pije, pa makar i da te vidi prvi put. :unsure:

Pokusavala sam da mu ostavim klopu i da odem, ali to onda traje u nedogled. Pojede on par zalogaja, pa prodje neko vreme, pa opet par dok mu ne dosadi i onda ode. Inace je od onih sto sporo jedu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ništa ne košta da probaš. :) On je veliki, ne moraš da sediš pored njega...

Mada je meni važnije ovo što si pisala da nema problem sa hranom i da sve ručka, nego ovo što neće da jede sam... ;)

Da, on sve jede i uopste nije problem, samo sto mu je samostalnost slabija strana. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno sve jede sam...čak i supu, onako nakrene tanjir kada malo ostane...show...

I ne koristimo siperak :D

Preključe sam mu stavila da jede i otišla sušiti kosu...gledala sam ga iz prikrajka...sve je uredno jeo, zalijevao vodom iz čaše...obrisao usta krpom...tanjir spremio u sudoper... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:huh:

U poslednjih nekoliko dana pratim tvoje postove o Filipu i sve me više iznenađujete (u pozitivnom smislu). On se ponaša mnoooogoooo zrelo za svoje vršnjake.

Jeste da je između vas i nas malo više od 3 meseca razlika ali sumnjam da će Emilija za 3 meseca znati sve to da radi što i vi sada.

Ne znam, ali čisto sumnjam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:huh:

U poslednjih nekoliko dana pratim tvoje postove o Filipu i sve me više iznenađujete (u pozitivnom smislu). On se ponaša mnoooogoooo zrelo za svoje vršnjake.

Jeste da je između vas i nas malo više od 3 meseca razlika ali sumnjam da će Emilija za 3 meseca znati sve to da radi što i vi sada.

Ne znam, ali čisto sumnjam.

Da, pretpostavljam da tako zvuči...ali on se jednostavno tako ponaša...Npr. u nedelju smo bili na rođendanu u igraonici...djeca su jela pizzu i svi, apsolutno svi su ostatke pizze bacili na sto...ali ne i F.on je uzeo salvetu, stavio ju na sto i pizzu na nju...

Pizza mu je u desnoj ruci...mene je to oduševilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da veliki uticaj ima to što ga čuva fenomenalna teta. Za svaku pohvalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, pretpostavljam da tako zvuči...ali on se jednostavno tako ponaša...Npr. u nedelju smo bili na rođendanu u igraonici...djeca su jela pizzu i svi, apsolutno svi su ostatke pizze bacili na sto...ali ne i F.on je uzeo salvetu, stavio ju na sto i pizzu na nju...

Pizza mu je u desnoj ruci...mene je to oduševilo.

Bravo za Filipa ,on je tako poslusan za primer.Filipa imam utisak da si ti sa njim jako smirena i imas dosta strpljenja,puno pricas.Ja sam lepo rekla da je taj metod jedini koji pali,ali mora od samog pocetka.Kod nas je tako,kada nece da jede bombonu ispljune u rukicu,i trazi papir da vrati na papiric.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se opet držim one teze da je svako dijete individua za sebe, može mi svakakve pristupe imati, ali sve je negdje zapisano... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je "normalno" da moja Emilija još uvek ne može sama da "upravlja" sa kašikom?! Sa viljuškom se i izbori ali sa kašikom... jedva stavi na nju hranu i onda izvrne kod usta (kako bi ubacila) i tako joj sve ispadne :(

Isto je i kod Luke. Viljuska mu ide super ali kasika. Ali ja znam u cemu je problem, u meni, nemam strpljenja uvek mi lakse da ga ja nahranim, i bojim se ako jede sam ostace gladan. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isto je i kod Luke. Viljuska mu ide super ali kasika. Ali ja znam u cemu je problem, u meni, nemam strpljenja uvek mi lakse da ga ja nahranim, i bojim se ako jede sam ostace gladan. :unsure:

Ja mislim da je rano za kašiku... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno sve jede sam...čak i supu, onako nakrene tanjir kada malo ostane...show...

I ne koristimo siperak :D

Preključe sam mu stavila da jede i otišla sušiti kosu...gledala sam ga iz prikrajka...sve je uredno jeo, zalijevao vodom iz čaše...obrisao usta krpom...tanjir spremio u sudoper... :)

Filipje stvarno fenomenalan dečak. Ja sam ga i upoznala i ne govorim samo na osnovu Filipinh postova.. Jedno jako napredno i samostalno dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.