Aktivnosti pre prvih koraka

odgovora

Objavljeno

Slazem se sa Ticom za dubak. Evo kakva je situacija kod nas...

Prvi pokusaji puzanja tokom sestog meseca...za nekih mesec dana se vec izvezbao i puzao bez problema. U sedmom mesecu poceo da se podize uz namestaj i uz mamu i tatu, Sa punih sedam meseci naucio da iz polozaja za puzanje predje u sedeci samo spustajuci guzu u stranu...Tokom osmog meseca naucio samostalno da sedi, bez potpore, i da ispruzi ruku u stranu iz tog polozaja, da ne padne.

Pokusali smo nedavno da ga stavimo na pod, ali se neslavno zavrsilo, jer je udario glavom i razbio vilicu... pa smo ga vratili na krevet...jos uvek mi nije siguran jer cesto tako, samo spusti glavu kad puzi....valjda navikao na meksu podlogu...

Za sada je i na krevetu jos uvek, sto mi sada i odgovara jer je hladno, a grejanja nece biti jos dve nedelje. Glavni cilj mu je da se popne na noge i naravno-da sve strpa u usta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

N je počela da poluleži na boku pre nego što je napunila 5 meseci. Mm mi govorio kako sam rodila Rimljanina :D Par dana posle toga krenula da zauzima sedeći položaj sa kičmicom ukoso. Pitali smo dr na pregledu sa 5 meseci da li je to ok, kaže da ne brinemo. Nedelju dana posle već ispravlja kičmu. Sada već sedi, mada još uvek nije skroz stabilna. Krenula je i da se propinje! Da li je to rano??? Morali smo da spustimo dušek i na prenosivom i običnom krevecu. Sada joj je najzanimljivije da se uspravi na standardnom krevecu, čvrsto se drži rukicama, a treća tačka su joj usta :D Kapiram da je svrbe desni. Kada je na podu, uspravlja se uz kauč.

Idemo na uz kukova za 10tak dana, pa ću tada sve pitati. Dubak ne planiramo da koristimo, pa ću iskoristiti priliku da pitam stručnjaka i za to (svekrva već počela da ga spominje, joj).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A, da, pre sedenja je počela i da puzi. Malo je išla u rikverc, pa je počela da hvata zalet dupetom.

p.s. Htela sam ovo da ubacim u gornji post, ali me browser nešto zeza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

N je počela da poluleži na boku pre nego što je napunila 5 meseci. Mm mi govorio kako sam rodila Rimljanina :D Par dana posle toga krenula da zauzima sedeći položaj sa kičmicom ukoso. Pitali smo dr na pregledu sa 5 meseci da li je to ok, kaže da ne brinemo. Nedelju dana posle već ispravlja kičmu. Sada već sedi, mada još uvek nije skroz stabilna. Krenula je i da se propinje! Da li je to rano??? Morali smo da spustimo dušek i na prenosivom i običnom krevecu. Sada joj je najzanimljivije da se uspravi na standardnom krevecu, čvrsto se drži rukicama, a treća tačka su joj usta :D Kapiram da je svrbe desni. Kada je na podu, uspravlja se uz kauč.

Idemo na uz kukova za 10tak dana, pa ću tada sve pitati. Dubak ne planiramo da koristimo, pa ću iskoristiti priliku da pitam stručnjaka i za to (svekrva već počela da ga spominje, joj).

Ivushka, ortoped ce da kaze da je ok sa stanovista kukova ali njena kicma nije spremna za sedenje a kamoli za podizanje na noge... Ako pitas ortopeda i fizijatra istu stvar - dobijas razlicite odgovore. A svaki pedijatar kaze kako treba pustiti dete da radi sve sto moze samo... Ne treba zuriti ni sa sedenjem a kamoli sa podizanjem na noge. Najbolji savet-sto vise puzanja... Dubak - ni pod razno. Vodila sam svoje dete kod najboljih i fizijatara i ortopeda, tako da sve pricam sa pokricem :)

JEJA* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tico, gde si bre? :)

V samo što ne prohoda! Napravio je večeras 4 samostalna koraka. Uz nameštaj čak i trči :D

Stavila sam ga pre neki dan u dubak, da vidim kako će da se ponaša (pozajmila nam je baba-tetka), i on se rasplakao. Besmislen mi je dubak. Na ovaj način (hodanje uz nameštaj, puženje), oni uče i da budu oprezni pri hodanju.

tica86 i andisam volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hey, pa gde ste vi?! Videla sam da ste super skitali po Jadranu :D Da ne idem vise u off, slazem se sa Ilinom, upravo je to poenta, da dete nauci da se doceka na rukice, da rameni pojas bude dovoljno razvijen, ledja dovoljno jaka i prava itd.

Da sumiram, prostirke ili puzle na pod i bavite se vasim malisanima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@tica86 : Mi ni sa čim ne žurimo, niti je mi stavljamo da sedi (to sam već napisala gore), a kamoli na noge. Protivnik sam dubka, ali hoću lično da čujem mišljenje stručnjaka, kako bih nekim ljudima zatvorila usta :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

..ni mi ne koristimo dubak,posavetovali smo se sa pedijatricom-jednom ,drugom kazu obe -Ne!

Zato puzi brzinom svetlosti, stigne svuda :D pridrzava se o garnituru,pa stocic i tako hoda levo desno :D

tica86 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eee evo i nas :D Djole skoro pokusava da puzi i to u rikverc, par puta je uspeo unapred , ali mislim da je to bilo slucajno. Izlazi mu donja leva jedinica, pa je nervozan i sve bi zvakao, plus prehladjen, tj i mama i tata sa njim. 

P.S. Kad se promenio forum, ne mogu da se snadjem ? Pozz :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bili smo juče na uz kukova, sve u redu, može da sedi, mada N nije ni tražila dozvolu. :lol: Pitala sam fiz. za ustajanje, na šta je rekla da ukoliko ona to sama radi, pustiti je ^_^ Neću više o tome da razmišljam, kad hoće da se igra, igra se, sama ili samnom, a kad hoće da stoji uz kauč, nek stoji, ja joj ne pomažem, ali je budno pratim :) Pitala sam za dubak, na šta će ona meni "Što da se ne koristi?" Oookej, pitaću pedijatricu sutra. Iskreno, nisam očekivala takav odgovor. Kada smo izašle iz ordinacije, rekoh mamama, koje su čekale s bebcima, za dubak, a jedna odmah odgovara: "Šta je nama falilo?" :rolleyes: 

Inače, N puzi, ne mogu da je stignem. Idemo na masažu za bebe, a ona to više kapira kao gimnastiku. Kako stignemo, HOP, eto je na stomaku, a ti me mama juri. :baby:Inače, odlična stvar ta masaža, za preporuku svima.

JEJA* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče bili kod pedijatra, kaže dr sve u redu, i puzanje, i sedenje, i stajanje :D

Ne stigoh da je pitam za dubak (baš je bilo dosta dece, da li zbog ovog ludog vremena ili štagod), ali idalje smatram da je ne treba stavljati u isti. Kapiram da bismo je sputali u razvoju, a ona baš fino balansira.

Ilina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ja opet dete stavila u dubak da vidim da li je prebrodio strah, i - jeste. Ali je krenuo unazad i posle 3 minuta hteo da izađe. :)  uhvati ga neizdrž u dupku, i mnogo je smešan, nekako nije to on, kad je u tome.

amorfati i Ivushka volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica ima 11 meseci,i pocela je da se ispravlja, uz pomoc nasu hoce da hoda, sama ne pokusava, osim sto je pocela da se ispravlja uz krevet i tako namestaj te visine gde moze da se zakaci :) Inace i ne puzi... nekako se snalazila da dodje do igracaka koje bih postavila kao njenu metu... prevrtanjem uglavnom. :D

 

Do rodjendana se nadam da usavrsi ispravljanje i krene :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,

V. je ovih dana nesto kao krenuo da dize nogice i guzu ali to mi ne izgledao kao da ce da propuza. To je vise nekako nemam pojma...  Da opisem: zaburi glavu dole, odrzava se na rukicama, digne guzu, a jednu nogu savije u kolenu, dok drugu ispruzi skroz, i tako samo sto se ne prevrne na bok/ledja. Ima 5ipo meseci, jel to vreme kada krecu da puzaju, ili je to neka gimnastika? Prvo mi je dete pa ni ne znam kako izgleda pocetak propuzavanja :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivana, i moj je isto tako radio, al je puzao na svoj nacin:-) Radije bi da se penje uz nesto i da stoji. Isto kao starija mu seka, koja uopste nije puzala, odmah je na noge, prohodala sa 10mj. Ono sto je bitno jeste da dijete ne forsiras ni na nista, da ga pustis da sam uci, sam se okrece, prevrce...penje uz stvari i sl...Neko propuzi prije prohodavanja, neko ne. Sve je to individualno. I nista nije za brigu;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivana, i moj je isto tako radio, al je puzao na svoj nacin:-) Radije bi da se penje uz nesto i da stoji. Isto kao starija mu seka, koja uopste nije puzala, odmah je na noge, prohodala sa 10mj. Ono sto je bitno jeste da dijete ne forsiras ni na nista, da ga pustis da sam uci, sam se okrece, prevrce...penje uz stvari i sl...Neko propuzi prije prohodavanja, neko ne. Sve je to individualno. I nista nije za brigu;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ja njega ne forsiram uopste. On se, frajer, sam okrene sa ledja na stomak kad hoce, "pliva", a ovih dana je poceo to da radi. Mislim da cu krenuti da ga ostavljam na podu, ne smem vise na krevet, definitivno. A da voli da "stoji", obozava. Jako voli kod babe da cupka-ona ga drzi ispod miski, tako da su mu nogice na njenim butinama, i skace, cupa, odbacuje se kao pravi. I to najvise voli kod nje da radi, ona ja valjda najmeksa :D

Izmenjeno od strane Ivana13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima, molim za savet.. Imam bebu od 6 meseci, za neki dan ce 7. Beba veoma aktivna,  pocela je da puzi pre tri nedelje, a da se uspravlja pre dve nedelje. Obzirom da mnogo voli da stoji I da se uspravlja na svakom mestu u stanu razmisljamo o uvodjenju dupka... Da li imate neki savet kako da bebu sputamo od uspravljanja I da li bi nam dubak u ovoj situaciji pomogao?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.