Insulinska rezistencija (IR)


odgovora

Objavljeno

Insulin je hormon koji luci pankreas i koji je zaduzen za regulaciju apsorpcije glukoze i njeno pretvaranje u energiju, dakle izuzetno bitan metabolicki faktor. Nivo glukoze u krvi raste posle obroka (koliko, to izmedju ostalog zavisi i od toga sta ste jeli) i pankreas luci odredjenu dozu insulina ciji posao je da tu glukozu prevede u energiju. Osim sto stimulise apsorpciju glukoze, insulin je takodje 'zaduzen' za 'skladistenje' iste u formi glikogena u masnim naslagama kao i za snizavanje nivoa glukoze u krvi putem stimulisanja jetre da proizvodi manje iste. 

Insulin-Resistance-1.thumb.jpg.dad0b0755
Insulinska rezistencija (IR) nastaje kada vase telo proizvodi insulin ali ga neefikasno koristi - to znaci da vasi misici, masno tkivo i jetra nemaju odgovarajucu reakciju na insulin i da telo otezano apsorbuje glukozu iz krvi dok pankeas luci sve vise hormona da bi tu apsorpciju omogucio. Ovo vremenom moze da dovede do rasta glukoze u krvi i diabetesa 2.

IR utice na zacece time sto dovodi do poremecaja u hormonima (testosteron pocinje da se luci prekomerno sto moze da zaustavi ovulaciju, ima uticaja i na FSH i LH hormone koji su vazni za folikularnu fazu). IR je cesto povezan sa Sindromom policisticnih jajnika (PCOS). 

OGTT test (Oral Glucose Tolerance Test) se koristi za dijagnostifikovanje IR. Krv (iz vene) se vadi u nultom minutu i meri se kolicina glukoze i insulina u krvi, potom se pije glukoza (secerna voda) i krv se ponovo uzima na 30 minuta (30, 60, 90, 120). Blazi oblici IR registruju samo poremecaj u insulinu (posle 90-og minuta se ne vraca u priblizno isto stanje kao u nultom minutu, koje mora biti u granicama normale) dok tezi (pred-diabeticni) slucajevi registruju poremecaj vrednosti u oba - insulinu i glukozi (ni jedno se ne vraca na vrednost pribliznu nultom minutu u normalnom opsegu). Ukoliko su pocetne vrednosti glukoze i insulina van okvira normalnih vrednosti - moguce je da se radi o pred-diabeticnom ili diabeticnom stanju. 

Simptomi IR su:

1) lako gojenje, tesko mrsavljenje

2) prekomerna telesna tezina i gojaznost

3) zamor i pospanost (posebno posle obroka)

4) nemogucnost zaceca 

Terapija:

- Dijeta koja podrazumeva mediteransku ishranu (bez slatkisa, smanjen unos ugljenih hidrata, smanjen unos crvenog mesa, 2 puta nedeljno riba i mnogo povrca) 

- Fizicka aktivnost (2-5km pesacenje dnevno ili neki drugi oblik aktivnosti) 

- medikamenti (metformin je lek koji se najcesce koristi, nazivi konkretnih verzija zavise od proizvodjaca: Glucophage, Gluformin, Siophor...) koje prepisuje lekar i koji mogu imati vrlo neprijatne propratne efekte (mucnine, vrtoglavice, dijareje...)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na zalost, imam PCOS :(...

Uzeo je svoj danak kroz dve izgubljene trudnoce, ali sam od cetiri trudnoce uspela da iznesem dve i sada imamo nasa dva slatkisa, posle dugo godina lecenja, depresija, uspona i padova...

Ne sme se gubiti nada i treba se obratiti pravom timu lekara!

Srecno svima koji biju ovu i druge bitke za potomstvo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo Seno za otvaranje ove teme,jer zasluzuje paznju definitivno.

Dodala bih da ne morate imati sve simptome,kao sto je pcos i gojaznost,a imati IR (ja sam takav slucaj) Niko od lekara me nije uputio na ogtt test,jer nemam ostale problemcice. Sve dok nisam otisla u kliniku gde je to obavezan test. Tako da mislim da ogtt test treba da uradi SVAKO.

Drugo,kvalitet jc je jako los uz IR. Postoji mogucnost zaceca ali verovatnoca spontanog do 8 nedelje je JAKO VELIKA da ne kazem skoro pa sigurna.

Trece,bez terapije verovatno ce svako sa ovom boljkom zavrsiti na insulinu. Za 5,10godina,nebitno kad. Ali to je ishod cele price. 

IR jeste problem,ali resiv problem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama u Avgustu, Sanja... hvala sto ste se pridruzile temi. Iskreno, iznenadilo me je da ovakva tema vec nije postojala imajuci na umu koliko je IR cesta pojava, pogotovo medju zenama na plusicima i u VTO procesima. U razgovoru sa lekarom saznala sam da veoma visok procenat zena ima IR u nekom obliku a da neke toga nikada i ne budu svesne. 

Mozete li da podelite ovde vase simptome i terapiju koja vam je prepisana? Posebno bi bilo dobro da podelite ovde prirodne lekove/nacin ishrane/aktivnosti kojima ste resavale problem i rezultate koje ste postigle.

Meni je, recimo, prepisan Siofor (500mg prve dve nedelje pa 1000mg). Receno mi je da mogu da ocekujem nuspojave ali jos uvek nemam nikakva neprijatna iskustva sa lekom (doduse uzimam ga samo dva dana i to uvece pa ne znam da li imam srece ili ce tek da me zdrma mucnina i sve sto ide sa tim). Kako ste vi podnele lekove?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Seno,lek na svakog deluje drugacije. Ja recimo mucnine  nisam imala,samo dijareju i gubitak apetita da ne kazem gadljovost na ukuse i mirise. Ja sam na glukofazu 2x850. Znam da je cimet dobar. Meni i sad lek ponesto naplati,ali ne pazim bas sta jedem. Kad si disciplinovan,mislim da ce vrlo brzo pasti pomirenje izmedju organizma i leka :D pa svima lepo,onda se stvarno nikakvi problemi ne pojavljuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Seno draga, odlična tema! Kao što kaže Sanja, IR jeste problem, ali hvala Bogu vrlo rešiv. Uz lek, korigovanu ishranu i fizičku aktivnost sve se dovodi u red. Samo je bitna volja da se izdrži taj prvi period uzimanja leka. Ali i to prođe. Evo tačno je 2 godine otkad sam saznala da imam IR i od tada pijem Glukofaž 2x1000. Mogu reći da se mnogo toga promenilo, izgubila sam nekih desetak kilograma, naravno uz fizičke vežbe i zdraviju ishranu. A sve je to lakše išlo uz terapiju jer i kad pojedem nešto što mi smeta (pogotovo slatko) odmah me stomak zaboli i imam taj problem koji imaju svi na početku i malo po malo prestala sam da jedem slatko. Sad ponekad mada se trudim da održim taj tempo. 

Drugo, smatram da sam zbog terapije sve bliža svom cilju. Za jedno mesec dana idem na svoju prvu vto i nadam se da će mi terapija samo doprineti da bude uspešna. 

Ja na primer nisam imala PCOS po ultrazvuku ali eto OGTT test je pokazao da imam sindrom policističnih jajnika. Niko mi nije preporučio da radim ovaj test već sam sama otišla kod endokrinologa da mi kaže šta je potrebno da bi se uradio taj test i ona je svakako rekla da ga obavezno radim, a pogotovo što mi je SHBG nizak.

Izmenjeno od strane .Naja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oduvek sam bila sportski tip, ali da se ne lazemo, volela sam i da klopam. Zahvaljujuci mojoj aktivnosti i dobrom metabolizmu bila sam uvek sportske, normalne gradje....

Od 26. godine moj zivot nacisto preokrenuo...Menstruacija je pocela da izostaje, dobijala sam na 40-60-70 dana i ginekolog mi je prepisao lek, hormon, zaboravila sam naziv...U roku od tri meseca ugojila sam se blizu 20kg, iako mi se rezim zivota nije bitno promenio... Bila sam naduvena, puna vode, mislim da je ta terapija bila dodatni okidac-i tako je krenulo...Uz veliki trud odvadila bih nesto kilaze, ali bih tri puta brze vratila i jos dodala. Upadala sam u depresije i dobijala jos kilograma. Sada sam jako velika, imam preko 100kg i to me strasno opterecuje jer se ne osecam dobro u mojoj kozi, jer sam i dalje veoma aktivna i energicna osoba i ta tezina mi smeta.

Od ostalih simptoma pojavila se blaga maljavost na bradi (srecom ne i na drugim delovima tela) koju saniram pincetom jer je zaista resiva na taj nacin.

Na zalost, kod mene se javlja i anksioznost sa kojom jos uvek ucim da zivim, a koja ume da bude pratilac PCOS-a.

Nakon dve izgubljene trudnoce (dva missed-a u devetoj i sedmoj nedelji) javila sam se u Genezis u NS-u gde mi je dr Kopitovic u roku od  5min postavila dijagnozu, poslala na dodatne testove i dala terapiju 500+1000mg gluformina, i povezala me sa dr Stokic, endokrinologom, a kasnije i prof Stojicem, nacelnikom odeljenja za visoko rizicne trudnoce na Betaniji.

Gluformin sam uvodila postepeno u toku tri nedelje, jer sam imala stomacnih tegoba, koje se i danas znaju javiti, ako sebi dozvolim slatko.

Pre uspesnih trudnoca uspevala sam uz veoma rigorozan rezim ishrane da skinem po desetak kg sto mi je omogucilo da ostanem u drugom stanju prirodnim putem. U trudnocama sam imala strog rezim i nisam dobijala vise od sedam-osam kg, te sam cesto nakon trudnoce bila laksa nego pre, sto bi rekli, smrsala sam, ali bi se kilogrami brzinom svetlosti vracali.

U toku uspesnih trudnoca dobijala sam na samom pocetku ampule progesteron depo-a i impregnil forte-a, kao i terapiju utragestana 3X2 vaginalno koja je trajala do skoro dvadesete nedelje.

Ono sto ja za sebe mogu da kazem je da je veoma tesko biti stalno na strogom rezimu, a jos uvek nisam nasla jelovnik koji bi mi dr odobrila, a uz koji bih mrsavila i mogla da normalno funkcionisem uz dvoje dece i domacinstvo, jer smo suprug i ja sami sa decom.

Najcesece kad preteram sa tezinom uspem da odvadim pomocu bukvalno izgladnjivanja, ali nakon tog rezima i vratim i dodam tri puta brze.

Takodje, tip sam koji, na zalost, probleme i nervozu zatrpava hranom, pa je i to dodatni problem.

To je moje dosadasnje iskustvo, nadam se da cu biti uspesnija u jos jednoj vaznoj bitci, pored one za potomstvo u kojoj sam pobedila; u bitci za moje zdravlje.

Posustala sam, priznajem, umorila sam se u desetogodsnjoj borbi protiv steriliteta i sad kao da vise nemam snage, ali znam da se moram podici i uspecu u tome. Moram.

 

 

 

Sena13, Ljubinka i Lena 77 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama u avgustu - zao mi je sto si prolazis kroz to i jako te dobro razumem. Trenutno radim sa nutricionistom koji mi pravi program ishrane baziran na zdravstvenim parametrima (krvna slika, metabolicki panel, hormoni, insulin, vitaminska insuficijencija) - kada zavrsi program podelicu ovde - mozda ti bude odgovarao. 

Najo - ni ja nemam ni jedan drugi simptom PCOS (sem mozda anksioznosti i problema sa kilazom) - hormoni, ultrazvuk, maljavost - sve je to ok... I dalje nemam reakcija na lek ali sam kompletno izbacila slatko i smanjila ugljene hidrate na minimum (uglavnom jedem kinou, socivo i sl. kad sam bas gladna) pa mozda zato. Ne znam da li da cekam obe nedelje pre nego sto uvedem i jutarnju dozu ili da se osmelim da krenem ranije. 

.Naja. voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sena13, meni je dr prepisala kako da uvedem lek, uvodi se po pravilu tri nedelje, ali sad ne mogu da se setim kako, izvini...

Najbolje da pitas tvog dr-a, jer reakcije mogu da budu bas neprijatne, ako ih imas, a ja, na zalost, jesam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo da vam se pridruzim i pruzim podrsku!

mama u avgustu, kao da sam ja pisala tvoj tekst!

 

od prvog dana dobijanja menstr sam dobijala jednom dvaput eventualno triput u toku godine! Kao devojci mi je super odgovaralo, za posledice nisam znala!

udala se sa 21.godinom. Oboje smo voleli da imamo decu, ja sam htela troje on je vikao pet! Izabrali i imena! Prolazile su tako godine prva druga peta NISTA! Odem kod gin oni mi provere samo hirmone stitne, to je ok, testossteron na gornjoj granici. Pratili ovulaciju, rezultat nema je! Pula jedan mesec klomifen i u trenutku ovul ciljani odnos, opet nista. Dr kaze ne znam, i ostavi me tako. Tad sam imala oko 70kg. Opet prodje god dve janatucem kile na 95! Jela da ne mislim, bezala od stvarnosti! Postala zavisnik od igrica!

2011 presecem i kazem da je dosta bilo! Cujem od prijateljice za sterilitet u betaniji! Prvo sam smrsala 15 kg i zapucala tamo! Maj je bio. U junu uradim hormone, muz spermogram. Zakazu mi jedn dijagnostiku! Katastofa! Ja se najezila od rezultata. Endometrioza, polipi priraslice pcos! Mora operacija i 3x500 glukofaz! U julu me operisu dr. Kopitovic i dr. Trninic Pjevic. Srede sve polipe ali jedan jajovod ostao zapusen. Dobijem tri m cikloproginovu i da se javim za iui. Odemo na more i dogovorimo se, lepo nam je zajedno pa i da nemamo decu ostacemo zajedno ceo zivot.

u novembru prva iui neuspesna. U decembru druga iui, radila betu 3.januara, kad ono BEBA! I tako se ja porodim na nasu devetu godisnjicu braka. Imala sam idealnu trudnocu,pila glukofaz 1x800. Posle porodkaja sam menstr picela redovno dobijati 26-28dana.

danas se moja zelja ostvarila imamo zasad troje dece, dve devojcice i decaka od 4nedelje! Trudnoce posle su ostvarene prirodno bez lekova i posle sami jednog meseca necuvanja, ali sam ja mislila da nema sanse da ostanem trudna!

tako da, drage moje, volite se puno a kao nagradu cete dobiti vasr bebice!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo podelicu i ja svoje iskustvo ovde,iako sam vec pisala na dr temema,ali svaka cast za otvaranje,sigurno ce posluziti.

Zbog pripreme za VTO uradjen je OGTT test i otkrivena je IR,nemam policisticne jajnike,ali jesam gojazna,maljava i ne mogu nikako da smrsam.Inace razlog zbog kog idem na VTO je spermogram mm.Od terapije uzimam Gluformin,evo popijena prva kutija.Postepeno sam uvela i sada pijem 1500 mg dnevno,obavezno posle obroka.Nemam nikakve lose simptome,bez mucnine,dijareje i sl.Jedina promena je sto imam redovno svako jutro stolicu a ranije je bilo svaki drugi dan ;) Slatko sam sve izbacila,ponekad mi se omakne.Stala sam juce na vagu i nestale 2 kile za 20 dana,sto je za mene extraaa.Do februara da skinem jos koju kilu i krecem sa bockanjem.

Moja doktorka kaze da IR moze jako uticati na zacece,trudnocu i sl i zato da ne bi rizikovala uvela mi je terapiju :) Inace moj insulin nije bio strasno visok i vratio se skoro u normalu na kraju ali eto dr. kaze IR.

Pozdrav svim clanicama!

Mama u avgustu i Maki994 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno



. Ne znam da li da cekam obe nedelje pre nego sto uvedem i jutarnju dozu ili da se osmelim da krenem ranije. 

Meni je dr.ovako rekla,prvu nedelju jednu tabletu 500 mg,druga nedelja dve tablete 2x500 mg i trecu nedelju sam uvela trecu tabletu,znaci sada pijem ukupno 1500 mg.Tablete pijem uvek posle obroka,i kada nisam uvece gladna uzmem zalogaj pa onda dozu.Nista striktno mi nije bilo odredjeno kada da ih pijem,ja sam to sama sebi rasporedila i super se osecam,iako mi je dr rekla ako ne budem podnosila tri tablete dnevno da se vratim na dve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dr.ovako rekla,prvu nedelju jednu tabletu 500 mg,druga nedelja dve tablete 2x500 mg i trecu nedelju sam uvela trecu tabletu,znaci sada pijem ukupno 1500 mg.Tablete pijem uvek posle obroka,i kada nisam uvece gladna uzmem zalogaj pa onda dozu.Nista striktno mi nije bilo odredjeno kada da ih pijem,ja sam to sama sebi rasporedila i super se osecam,iako mi je dr rekla ako ne budem podnosila tri tablete dnevno da se vratim na dve.

isto i meni receno tako. Nisam imala problema. I zaboravih da dodam u postu da odrzavam kilazu sad na 74-75.

Mama u avgustu voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da,lek se normalno pije u trudnoci. Znaci ne smeta. U prosloj pila do 36nedelje,ovaj put cemo da vidimo. Nadam se sto duze. Mada mislim da kad se udje u sigurnu zonu,ne skodi ni ako se ne pije. 

Preporuka je da se pije uz ili posle jela,da bi se lakse podneo. Ali svako treba da nadje svoj sistem i kako je njemu lakse. 

I opet ponavljam. Nemam problem sa kilazom (56kg),nisam maljava cak mi i fali dlaka:lol: nemam pcos,imam O ali imaM i IR!!. Pravilo da nema pravila.

.Naja. i Mama u avgustu volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama u avgustu - zao mi je sto si prolazis kroz to i jako te dobro razumem. Trenutno radim sa nutricionistom koji mi pravi program ishrane baziran na zdravstvenim parametrima (krvna slika, metabolicki panel, hormoni, insulin, vitaminska insuficijencija) - kada zavrsi program podelicu ovde - mozda ti bude odgovarao. 

Najo - ni ja nemam ni jedan drugi simptom PCOS (sem mozda anksioznosti i problema sa kilazom) - hormoni, ultrazvuk, maljavost - sve je to ok... I dalje nemam reakcija na lek ali sam kompletno izbacila slatko i smanjila ugljene hidrate na minimum (uglavnom jedem kinou, socivo i sl. kad sam bas gladna) pa mozda zato. Ne znam da li da cekam obe nedelje pre nego sto uvedem i jutarnju dozu ili da se osmelim da krenem ranije. 

Meni je doktorka rekla ako se ranije osetim bolje da povećam dozu, što sam i uradila. Samo je važno da popiješ lek uz obrok, dok jedeš. Barem je meni to pomagalo. 

Sena13 i Leptirko volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da,slobodno i probiotik,kazu da pomaze ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav drage dame...

Da li je moguće utvrditi IR samo pomoću ogtt-a (radila sam ga u trudnoći)? Ja sumnjam na IR iako nisam imala problem sa sterilitetom, niti imam pcos. 

Šta mislite o hrono ishrani (restriktivnoj), tu su sve namernice niskog glikemijskog iindexa, jede se u većim razmacima i nema grickanja... sve to pogoduje radu pankresa i stabilizaciji insulina u krvi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlična tema! Nisam znala da IR ima veze i sa povećanim testosteronom. Ja oduvek imam dlačice na bradi, onako jake i nausnice tamne iako sam svetla. Od kad sam dobila prvu m nije mi bilo redovno (sem kad sam koristila tablete za kontacepciju).

Bebu smo pravili godinu i po dana, nisam tad išla ni na kakve pretrage ali sam zatrudnela u periodu kad nisam jela ništa slatko, tako da sve sad ima smisla.

Sad kad smo počeli da pravimo drugu bebu reko da odem na uz, kolposkopiju, da vidim stanje, kad ono pcos i IR (i ureaplazma iako nije tema).

Moja terapija je glukofaž, sad sam na 2000mg idem do 2500mg. E sad kod mene je sve nekako suprotno. Ranije sam imala redovne stolice, bukvalno u sat svako jutro a sad nemam ni svaki dan i kad imam jako je tvrda i oskudna (izvinjavam se na opisu). Imam nenormalnu potrebu za slatkišima i kad pojedem ne smeta mi kao npr ručak. Ranije sam mogla da danima ne okusim slatko a sad mi se traži svaki dan. Hleb uz ručak ne jedem jer mi smeta. Generalno obroci su mi količinski manji. Imala sam užasne mučnine, sad sve ređe.

Samo još jednu stvar da napišem. Sa nekin 19 godina sam pila kontac. Pilule, posle njih nisam dobila 9 meseci, rađen mi je tad i ogtt i hormoni svi, uz, tad je sve bilo dobro. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo i mene sa IR, PCOS, Prekomjernom tezinom i cime vec ne sa vama u temu :)
I ja sam se cudila da nema teme ali reko mozda niko nema problem :)

Ja sam trudna sada 9 nedjelja i uzasno me je strah sta ste sve napisale da ste izgubile bebe :(
Ja ne bih da izgubim bebu
Od kada sam saznala da sam trudna prestala sam piti siofor (3x850) i doktorica (ovdje opste prakse sve odredjuje) mi je rekla da prestanem tj da je dobro da sam prestala
Ali ja sam pila siofor kompletan novembar i desembar i nista se nije desilo, mozda je beba jos uvijek tu bas zbof siofora

Pokusavam doci u kontakt sa doktoricom u Sa koja je endokrinolog i koja mi je propisala siofor.. da pitam nju sta misli:

vidim da su norvezani radili neko istrazivanje i da siofor utjece na tezinu bebe NAKON jedne godine starosti se to ispostavi, da su djeca 0,5kg teza nego druga

ja nisam od siofora smrsala previse 6kg za neka 3mjeseca ali sam se osjecala bolje i imala manji apetiti

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde glukofaz/siofor dr furaju bar do 12te nedelje. Ja sam u prvoj trudnoci pila skoro do kraja trudnoce. Kazu da ne moze da skodi. 

I da,dete mi je po kilazi taman. 13,5kg -26meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktorka rekla ako se ranije osetim bolje da povećam dozu, što sam i uradila. Samo je važno da popiješ lek uz obrok, dok jedeš. Barem je meni to pomagalo. 

I da,slobodno i probiotik,kazu da pomaze ;)

Hvala devojke - uvela sam drugu dozu odmah posle 4 dana jer nemam nikakvih simptoma - sada pijem 500mg uz dorucak i 500 mg uz veceru. Od starta sam je uzimala uz obrok a iz ishrane sam izbacila: slatkise, brasno, crveno meso... 1 nedeljno jedem 'ruzicastu' ribu (losos i tuna), 1 plavu (skusa), 1 belu (bakalar ili oslic), doruckujem nemasni jogurt sa 2 kasike mlevenog lana i 1 kasikom mlevenog psilijuma. Ostalo je uglavnom povrce. Ne jedem voce zbog vocnih secera a vitamine dobijam konzumacijom razlicitog povrca. Vitamin B ide iz bele ribe, lana i psilijuma ali je moguce da cu uvesti suplement za svaki slucaj. Jos cekam program nutricioniste - ovo je samo moja improvizacija dok cekam. Nedelju dana sam na ovoj ishrani - ne merim se jer mi je kilaza najmanje bitna u celoj prici ali mi se cini da jesam oslabila. Nisam gladna i imam energije. Nemam potrebu za slatkisima... barem ne fizicku. :)

Pozdrav drage dame...

Da li je moguće utvrditi IR samo pomoću ogtt-a (radila sam ga u trudnoći)? Ja sumnjam na IR iako nisam imala problem sa sterilitetom, niti imam pcos. 

Šta mislite o hrono ishrani (restriktivnoj), tu su sve namernice niskog glikemijskog iindexa, jede se u većim razmacima i nema grickanja... sve to pogoduje radu pankresa i stabilizaciji insulina u krvi...

Meni je IR utvrdjen samo OGTT-om. Meni je sa hrono dijetom problem previsok unos proteina i sve vise ljudi cujem koji imaju problem sa holesterolom i trigliceridima posle hrono restrikcije. Tako da sam malo skepticna. 

Odlična tema! Nisam znala da IR ima veze i sa povećanim testosteronom. Ja oduvek imam dlačice na bradi, onako jake i nausnice tamne iako sam svetla. Od kad sam dobila prvu m nije mi bilo redovno (sem kad sam koristila tablete za kontacepciju).

Bebu smo pravili godinu i po dana, nisam tad išla ni na kakve pretrage ali sam zatrudnela u periodu kad nisam jela ništa slatko, tako da sve sad ima smisla.

Sad kad smo počeli da pravimo drugu bebu reko da odem na uz, kolposkopiju, da vidim stanje, kad ono pcos i IR (i ureaplazma iako nije tema).

Moja terapija je glukofaž, sad sam na 2000mg idem do 2500mg. E sad kod mene je sve nekako suprotno. Ranije sam imala redovne stolice, bukvalno u sat svako jutro a sad nemam ni svaki dan i kad imam jako je tvrda i oskudna (izvinjavam se na opisu). Imam nenormalnu potrebu za slatkišima i kad pojedem ne smeta mi kao npr ručak. Ranije sam mogla da danima ne okusim slatko a sad mi se traži svaki dan. Hleb uz ručak ne jedem jer mi smeta. Generalno obroci su mi količinski manji. Imala sam užasne mučnine, sad sve ređe.

Samo još jednu stvar da napišem. Sa nekin 19 godina sam pila kontac. Pilule, posle njih nisam dobila 9 meseci, rađen mi je tad i ogtt i hormoni svi, uz, tad je sve bilo dobro. 

Marija - imam isti problem sa stolicom - jos ja doruckujem jogurt sa lanom i psilijumom koji bi trebalo da pospese probavu. Mozda ti se slatko trazi na psihickoj bazi ('zabranjeno voce')? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo mi je endokrinolog rekla da uopste nisam trebala prestajati sa sioforom i da ukljucim odmah i to sada posto imam samo tabelete od 850mg da pijem på 1/4 tabelete 3x dnevno uz obrok

 

Leptirko voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Seno,prava si streberka :P bravo i svaka cast

Jedangram rekoh ti ja. Nastavi kako ti rekla dr.

Sena13 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sramota me je šta sve jedem i koliko ne pazim kad vidim kako Sena to sve lepo skocka :smajlikojisemalostidi:

Vidiš kako je kod nas suprotno sa stolicom. Obično je praćeno dijarejom. A baš mi je teško jer sam uvek naduta, nad napuham sromak kao trudnica u sedmom mesecu.

A moguće i da je zabranjeno voće najslađe al nisam sad u elementu da držim dijetu. Ne jedem ja nikad mnogo slatkog, nikad nisam pojel celu čokoladu od sto grama, pojedem red ili dva. Mada nisam ljubitelj čokolada, više volim bombone :S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

eeee i ja sam imala problem sa metforminom i dijarejom, znaci ujutro uzmem tabletu i tacno za 6h se preselim u toalet uzas!
to je zato sto vam neka od pomocnih supstanci ne odgovara (ima nesto sa laktozom ili tako nesto)

zato probajte preci na neki drugi metformin, siofor ili neki drugi.

 

Leptirko voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.