Folna kiselina u prvom trimestru

odgovora

Objavljeno

Pozdrav svima,

Neki ce vjerovatno primjetiti da imam masu pitanja ali kod mene je trudnoca malo onako neplanirana (veoma je zeljena i radosni smo ali nismo to planirali nismo radili sve da bi ostala trudna).
Ako tema vec postoji samo je prebacite gdje treba. :)

kako rekoh kod mene nije planirana beba pa nisam pila folnu unaprijed, a ako su racunanja tacna onda sam negdje oko 8 sedmice. juce sam kupila folnu i sada cu je piti. Ali me brine sta sa onim periodom koji nisam pila to cudo, toliko citam da je to najvaznije za razvoj bebe.

Sreca u svemu je da sam ja u oktobru dobila prolaps isijasa i da sam radila nalaze vitamina B i da sam ga tada imala sasvim dovoljno, ali i da sam u toku oktobra i novembra uzimala neki mix vitamina b u kojem sada vidim ima i folat 200mkg (sto je 100% devnog unosa), u toku decembra sam sarala malo sa tim tabletama (uzimala svaki drugi dan, pa nisam uzimala, pa tu i tamo uzmem) jer sam se bojala otvaranja apetita :) sto mi nije pozeljno sa ledjima i prekomjernom tezinom.

 

Kada ste vi poceli sa tom folnom i jel to neki problem ako nisam uzimala od samog pocetka. Opet mislim, nisam ja jedina koja je ovako u 7-8 sedmici skontala da je beba tu.

 

hvala za odgovor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sa prve 3 trudnoce nisam nista sem zeljeza pila a rodila sam 2 zdrave djevojcice. Od prekida zadnje trudnoce pijem duplu dozu zeljeza redovno i ponekad popijem B-komplex. Sad kako sam opet trudna pokusavam da uvedem B-komplex da pijem svaki dan, al opet nekako saram, jedan dan se sjetim, drugi ne, i tako. Moram da napomenem da mi je ljekar propisao samo zeljezo da pijem, da napunim depoe, jer ovdje koliko mogu da primjetim zeljezo im je sve i to, secer i pritisak je jedino sto provjeravaju redovno tokom trudnoce. B-komplex sam pocela da pijem na svoju ruku, zapravo zene ovdje su mi savjetovala da ga pijem, pa kontam ne moze da steti, jel?! -_-

Ponekad popijem i riblje ulje, ali to jos rijedje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Folna se pije za sprecavanje anomalija neuralne tube fetusa, najvaznija je u prva tri mjeseca da se uzima kad se tuba razvija i nastaje. Posle mozes da nastavis, ali tada vise na to nema uticaj. Naravno, ne moze ni da skodi.

Tijana22 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pila od kako sam saznala da sam trudna,5nedelja.

Ja sam pila i utrpgestan pa sam u nocni stocic u fioku stavila tablete i posto cim ustanwm pijem vodu odmah sam zveklabi to! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da nije ništa strašno što si je do sad propustila, eto od sad je pij. Takođe mislim da su retki slučajevi da je neko pio i pre trudnoće, ja sam pila od onda kad sam saznala da sam zabebila. Ko što reče Brezica, pije se do 3.meseca upravo zbog navedenih razloga, ali sam je ja pila bukvalno do dana porođaja. Više se i ne sećam šta beše, imalo je neke veze sa apsorpcijom nekog drugog važnog minerala pa mi je dr reko da nastavim da pijem. 

Tijana22 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Folne je bitna kod zene i kada uopste nije trudna,a kamoli tada. Folna se preporucuju pre,za vreme cele trudnoce,i za vreme dojenja. I svakom stadijumu je neophodna. To sto u prvom trimestru ima vaznu ulogu,ta uloga se nista ne menja u ostalkim trimestrima,pa ni za vreme dojenja. Zenama folna treba tokom celog zivota. U kasnijem periodu trudnoce se uz folnu i sve vitamnine dodaje i omega 3. Ove tableta sam pila skoro tri godine ,do pre mesec dana. Za vreme kompletnih trudnoca,za vreme dojenja. I sada cu opet da pocnem kao priprema za trudnocu.

Tijana22 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sada kada znam da je bitna i u planiranju ttudnoce sigurno cu uzimati,ali eto sa V nisom. Nisam znala,niko nije rekao,nisam se informisala o eto... Ali kazem,od pete nedelje sam pila do kraja dojenja. I gvozdje sam nastavila nakon porodjaja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pila sam dok nisu pocele mucnine, posle prestala i nisam nastavila, zbog gorusice. Al to je stvarno potrebno unositi, najpre zbog zdravlja deteta a posle i zdravlja majke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.