Otići ili ostati?

odgovora

Objavljeno

Juuu sto ovde veselo. Pocela sam da citam redom ali ima mnogo, i sve se svodi na stare teme :D  Zlatni i jos poneki( Mama Mazo ne smes da pitas), sto znaci da na forumu nista novo nema.

Sto se teme tice odabrala sam da odem, i hvala Bogu sto nisam pogresila

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo vec bili jednom nogom napolje kada je njemu upao odlican posao, radi online za americku firmu iz kancelarije u Srbiji, naravno sa dobrom platom za nase uslove. Ja vec radim za strance od kuce, online odrzavanje sajtova i customer support i isto tako imam dobru platu i mogu da radim odakle god samo dok je interneta. Medjutim, moj muz je bio u teskom bedaku jer je bio  bez posla dugo ili bi radio za bedu od plate i resio je da probamo vani. Srecna sam sto je ispalo ovako kako je ispalo inace bi vec otisli bez mnogo premisljanja. Ko god da je dobro promislio i ima prilike, idite. Ustanovili smo da, oboje sa fakultetima i medju najboljim studentima, u Srbiji raditi za nase ljude je cisto izrabljivanje. Ili kao sto je vec jedna clanica rekla - honorarski poslovi. Tako je kako je. Mucila sam se i ja, nije me bilo sramota raditi u kaficu, poslasticarnicama itd. No sad sam mnogo srecnija, to ne mogu da poreknem. Idite za boljim zivotom jer vani cene dobre i kvalitetne radnike. Ovde nazalost ne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jao sve jedno te isto pričate

 

šta mi sada trubimo da li je bolje ovde ili onde

kako kome

nekome je ovde super, voli da bude tamo gde mu je i đed bio, neko drugi se pak snašao, biznisi, ovo ono, neko treći ne bi da ostavi porodicu i prijatelje

nekome je ovde bzvz, nadao se da će sa tri banke imati dobar posao, na kom može pošteno da radi, zarađuje, napreduje... pa sad više nema čemu da se nada jer ne vidi izlaz

nekome je ok to što ovde može da se pojede 10 ćevapa i popije pivo za 5 evra... al zato pola plate da se da za jaknu, dok je nekome ok da plati i 20 e za neke stranjske ćevape, jer zna da ne mora da štedi ovaj mesec za jaknu a sledeći za čizme

šta ja znam... potrebe su nam drugačije svima, bar one koje su malo višlje na hijerarhijskoj lestvici od onih osnovnih

prema tome... bzvz je sad da se nabeđujemo gde je kišovitije, gde su ljudi nasmejaniji, gde je ovo, gde ono... ja sam za to da ako neko odluči da ide, da dobro porazmisli, da se raspita, unapred obezbedi posao, nađe gde će da bude i td, pa tek onda da se ide

čini mi se da je to i poenta teme...

al dobro

ja nit se osvrćem, nit me briga za dedu, drvo jedno mi nije ostavio... a i da jeste, super, hvala mu... deda živeo kako je on najbolje umeo, ja ću kako ja najbolje umem... a sve mi se čini da baš i ne umem najbolje

opet kažem, da mogu, otišla bih... sad ne mogu, jer nemam gde, nemam sa čime, a ni muž neće, pa nemam ni sa kime...

stalno se vatamo za ameriku, ko da je amerika jedina na svetu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ajde zp da menjamo...

ajde stvarno...

ajd, kaži šta da radimo? podeli nam zadatke...

ajde više sa tom pričom... malo malo, pa mi kao nešto menjamo... sve neki pokreti otpora, čuda, revolucije, ustanci, narod se diže, ovo ono... kad god smo se podigli, našao se neki glavonja da nam se u facu nasmeje jer smo bili ovce

tako da, molim te, ta politika što se vodi među rođacima i komšijama po slavama, je jedno čisto proseravanje

čuj da menjamo....

ma idi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih volela da cujem ako ima iskustvo da su ljudi otisli sa decom bez dobrog znanja jezika da ni jedno nema drzavljanstvo i da nemaju trazene skole tj neko zanimanje koje ni tamo nema manjka? Mitko je otisla na sve gotovo muz sa drzavljanstvom bez Mitko potrebe da se zaposli ako ima neko ovakvo iskustvo jako bih volela cuti tj procitati.

mama maza voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno ja nikog ne poznajem ko je otišao a da je bas otišao s grlom u jagode, svi su ili imali posao ili nekoga ko ce im ga obezbediti, ili ako ne posao onda bar familiju kod koje mogu da budu dok ga traže...te price otišao sa dvaes maraka u džepu bez da bi imao ikog i bez da bi imao posla a posle postao neki dr mr uvek sam smatrala lovačkim :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

сцх, када би знао, мењао би, радо.

Вероватно због тога кажу да су две главе паметније од једне. Има овде паметних и паметнијих, могу ваљда дати неки предлог.

Избори и политички систем ништа не решава, то су приче тракалице, замајавање ... 

Мени је последњи избор избеглиштво, не знам зашто, али ја да одем не могу и нећу. Коме се иде, срећан пут, само је велика штета да већина интелигентног становништва оде, остаће конзументи фарме и сл. глупости и фрустрирани који нису могли да оду :( 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja isto, jer sumnjam da takvi postoje, zapravo da su uspjeli da odu preko u zadnje 3,4 godine pa i vise. Prednost za dobivanje boravisne dozvole imaju oni iz zemalja obuhvacenim ratom, a tih je mnogo. Ovi ne znaju sta ce sa njima a da primaju porodice iz Bosne, Srbije, CG i sta ti ga znam. Ovdje vracaju izbjeglice iz dijelova Sirije koji su manje zahvaceni ratom jer nisu prioritet za primanje zbog cega su ljudi masovno bacali dokumente i lagali da su iz onih opasnijih dijelova. Sad su zbog takvih uveli kontrolu i niko, znaci NIKO bez dokumenta ne moze uci u zemlju, pa ni oni kojima su dokumenti izgorili sa svom ostalom imovinom. Izbjeglicka je kriza i mislim da su minimalne sanse da neko sa kompletnom porodicom(muz, zena, djeca) bude primljen.

Ako kontate da se sa parama moze sve, onda vam barem za Svedsku treba duuuuubok dzep samo da biste se uspjeli pregurati koji mjesec za hranu i stan, koji je pitanje hocetel uspjeti tako lahko naci, jer kao sto pisah mm koji ovdje pliva kroz sistem i zna sta i kako je JEDVA nasao stan da nam iznajmi kad nam je toliko bilo potrebno, a placali smo kiriju 1200eura mjesecno + struja. Onda da trazite posao(da biste izganjali radnu vizu), a dobar ne mozete da dobijete ako ne znate jezik i nemate dobru skolu, a pitanje je hocetel ga i uspjeti naci jer je i sveda dosta na birou. Ako uspijete dobiti radnu vizu, to je za privremeno, i ta viza se prvo par puta produzuje prije nego dobijete za stalno, sto je veliki upitnik. Ako ne budete imali srece i ne dobijete za stalno, onda bolje za te pare koje biste donijeli vamo da kupite mozda zemlju pa da se bacite u poljoprivredu u svojoj zemlji, ili da pokrenete neki drugi posao. U Bosni znam da masovno rasadjuju maline i da im super, ma odlicno ide. Koliko god naberu toliko i prodaju. Ne govorim napamet, rodbina mi se dole masovno bavi malinama i sami hvale na sva usta.

Moja pesmica i Voljena volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ilustracija jalovosti borbe ovde:

Kupismo stan iz snova na kredit 30 godinica.

Stna iz snova jer: je lep kraj, ima vrtic u zgradi, ima ogroman parking, supermarket u susednoj zgradi i td. inajvaznije drzava ih gradi pa imas sigurnost.

To su sve faktori koji uticu  na cenu slozicete se.

Ispostavi se da su susedne zgrade otrovne, ebiga, zaebali se u gradnji, hteli da ustede 100 jurica i evo sad milionska steta.

Posto im se ne isplati rusiti odlucise da saniraju (sto je nemoguce ali sad su resili da bude moguce).

Za sad ne pricam o stanarima tih zgrada, to je vec posebna prica. NJih su jos gore zeznuli. 

Elem demonstrirali smo i resili zajednicki da podignemo tuzbu.

U medjuvremenu drzava resi da zida novu zgradu na parkingu,

Dakle od prvobitnih uslova zasto sam izabrala taj stan  nemam nista

-ni parking

ni supermarket

-sablasnu zgradu odmah pored cija toksicna isparenja udise moje dete.

ni vrtic (koj obrasta u paucini jer drzava nikako da ga otvori).

 

U avgustu vecina stanara potpise da zeli da ucestvuje u tuzbi.

3 meseca kasnije nikakvih obavestenja.

I evo pre neki dan javise da je rociste 24. 12 i da damo po 200 din.

Ja to sve spremim i napisem pismo advokatu.

Sretnem ga koji dan kasnije kaze mi da izgleda da nema nista od tuzbe jer stanari odustaju polako.

Pa odustaju jer niko nista ne obavestava, 3 meseca se nista ne desava i ljudi lagano dizu ruke. Advokat koji je inace iz naselja i njemu je dake u interesu tuzba mi inace nije ni odgovorio na mail, a lepo ga pitala sto niko ne obavestava.

 

Ajde molim ZP kako ja da se borim tu?

Da stanem ispred zgrade s megafonom? Da pistoljem pretim kosijama da ucestvuju-nemaju ljudi ni para.

Sto je najgore uverena sam da bi tuzbu dobili, kad tad.

Komsije su sve mladi obrazovani ljudi inace.

Isto tako sam 6 meseci cekala u katastru neki papir, ispostavilo se da su ga izgubili- ni izvini nego jos da budem zahvalna sto su ga nasli.

Skoro svakodnevno isla u katastar.

Ajde Veliki Srbine i borce prosvetli me kako ja to da se borim?

U oba slucaja i u vecini sluajeva nas drzava zezne.

Da glasam na izborima? Da gledam kako novu starletu postavljaju za dikertora?

Muka mi je vise od tvojih prozivki i soljenja pameti kao da sad tu neke stvari zavise od mene same.

Samo tupis jednu te istu pricu od koje je nama ostalima muka vise da je slusamo.

Da se kandidujem na izborima mozda? Evo znam barem da ce me "ljkacice" podrzati! B)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se kandidujem na izborima mozda? Evo znam barem da ce me "ljkacice" podrzati! B)

 

 

Ја нисам "лајкачица" али ћу те подржати! Чак ћу и да ти финансирам прикупљање потписа (делимично, укупно ти треба око 10 000€) , ако мислиш да је то решење! И не зезам се, озбиљан сам. 

Види, ИСТЕ ПРОБЛЕМЕ ИМАМ И ЈА, разумеш, значи, није ствар у томе да ја идеализујем ову државу, напротив, међутим, ми се не слажемо око узрока који су довели до оваквог стања а то не значи да не треба да бар покушавамо да их мењамо.

Дај добар предлог, подржавам.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne MM, dakle ima ih vise.

A da, na sve to nastane haos jer se ispostavi i da je novi vrtic u koje mi dete ide takodje toksican.

Resenje je zamena neke izolacije ali jeftinije resenje je da se cesce provetrava te odlucise to i da urade.

Tu smo se malo organizovali, trazili kao neke dodatne testove ali pola roditelja pjuje po drgujoj polovini busajuci se u grudi ko je veci roditlej i ko svojoj deci daje virsle i smoki.

A o zdravstvu bih mogla eseje pisati.

Kako to da promenim??

 

ZP, zbog ovih stvari ja i ostale clanice ovde tvoje neistomisljenice nismo izdajice roda svoga nego nam je muka vise od drzave i zelimo deci svojoj bolju buducnost od posla za 300 jurica i borbe s vetrenjacama.

Ne cini me to manjim Srbinom.

Upravo jer volimo svoju zemlju i zelimo da se borimo, i pokusavamo ali granice naseg strpljenja se polako smanjuju i ne mozemo vis.e

 

Kate Kapetanica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao koja borba ljudi moji, o cemu mi pričamo tu, zameri se kome ne treba (s pravom inace) i nećeš vise dobiti posla ni ti ni familija dok si živ, ovaj primer rodjenim ocima videla! I to je jos i najbolje sto je moglo da te snadje na sta su sve spremni pojedini. Ko god se nesto sam probao boriti dobio je po nosu. Mene je jednom jedan lik koji je umislio da je neka faca u gradu gde žive moji roditelji zato sto po stranačkoj liniji vodi priredbe po gradu, napao kako coveku gledam Pin dok stojim iza njega čekajuci na red na bankomatu :mellow: Kao prvo stajala sam iza linije koja je tome namenjena i dovoljno udaljena, kao drugo pričala sam na tel i uopste nisam gledala u pravcu coveka ispred mene, kao treće on je stajao sa strane i sve i da sam to radila sta se koji moj njega to tice. Pitala sam ga jel on tu obezbedjenje, on me blago uvredjeno pogledao pa rekao da nije ali da svejedno nije lepo gledati ljudima u pin, ja mu lepo kazem znas ti sta brale, prvo nikome u pin ne gledam, drugo i da gledam ne gledam tebi tako da te se tehnički ne tice. On nesto krenu da cibri kako sam ja drska ovo ono, i to onako grubo sa sve stavom mozes misliti, a ja vec iznervirana velim čuj druže nisi danas jedini ustao na levu, ako me ne prestaneš na pravdi Boga tu gnjaviti odoh onog policajca na drugoj strani ceste zovnuti i reci da me uznemiravas pa se ti onda s njim dogovaraj. Eto to je jedna bezvezna i totalno banalna situacija a ja sam bila pod utiskom i iznervirana celi dan, misliš da se on sta sekirao jeste vraga. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je to radon o cemu pises, zgrade pravljene plavim betonom koji ispusta radon i od kojeg se obolijeva od raka. Ovdje je masa takvih zgrada, ali one su gradjene prije nekih 50 i vise godina, sad je takva gradnja zabranjena, ali posto je mnogo ovih zgrada drzavi se ne isplati rusiti. U nasem prethodnom stanu je radon bio povisen pa su nam ugradili extra ventilacije tako da nam je vjecito bila promaha u stanu, zamisli samo zimi kako je puhalo, ali uspjeli su ga smanjiti. Sto je stan visocije radon je nizi, a mi smo bili na prvom spratu. Da dodam da smo taj stan prodali za skoro 150 hiljada eura, dvosoban. I u Imaninom prvom vrticu je isto radon bio visok pa su ga snizili dodatnim provjetravanjima i ventilacijama, a taj vrtic je jedan od trazenijih i popularnijih u gradu. Nisam primjetila da iko reaguje na radon iz susjednih zgrada :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

мм, не знам шта је радон, овде је за градњу тј у току изградње за изолацију кориштен "оплатол" 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kome se da da cita.

Radon je plin bez boje, mirisa i ukusa, sedam i po puta teži od vazduha. Procenjuje se da su radon i produkti nastali njegovim raspadom odgovorni za čak polovinu zračenja koje čovek prima iz prirodnih izvora. Većina te doze prima se udisanjem radionuklida, pogotovo u zatvorenom prostoru.

Radon izbija iz zemlje širom sveta, ali nivo zračenja značajno varira od mesta do mesta. Možda zvuči paradoksalno ali radon vrši najveći uticaj upravo u zatvorenom prostoru. U dijelovima svijeta sa umjerenom klimom koncentracije radona u zatvorenom prostoru osam puta su veće nego na otvorenom prostoru. Kada radon jednom uđe u zatvorenu prostoriju, probijajući se kroz drvene podove iz tla, ili (u manjoj mjeri) iz samog građevinskog materijala, vrlo teško će izaći. Obična voda ne sadrži veliku količinu radona, ukoliko ju kuvamo ta količina će se još više smanjiti, a ako ju popijemo hladnu radon se svejedno neće dugo sadržati u tijelu. Veći rizik nastaje udisanjem radona koji se nakuplja u kupaonici za vrijeme tuširanja.

Ako se kuće grade za štednju energije, pa su dobro izolirane, čuvati će se toplina ali će također biti onemogućen izlazak radona iz prostorija. Ukoliko je zgrada izgrađena od materijala veće radioaktivnosti, situacija se samo pogoršava. Taj problem osobito pogađa Švedsku, no nisu pošteđene ni ostale zemlje. Količina radona u kućama može se smanjiti prekrivanjem podova i zidova nepropusnim materijalima, i poboljšanjem ventilacije u podrumu.

Iako zračenje veštačkog porekla koje čovek primi nije nezanemarivo, on prima četiri puta veću dozu od prirodnih izvora! Brojke govore za sebe:

Radon (Rn, latinski - radon) - . Ime je dobio po hemijskom elementu radijumu. Poznato je 27 radonovih izotopa , koji nastaju usled raspada radioaktivnog urana 238U, 235U i torijuma 232Th. Većina tih izotopa ima veoma kratko vreme polu raspada (manje od 1 sat). Izuzetak su 3 izotopa radona: 222Rn - 3,8 dana, 211Rn - 14,7 sati i 210Rn - 2,5 sati. Najopasniji po životnu sredinu je izotop 222Rn. On predstavlja 80% svih radonovih izotopa.

Radon za vreme svog raspada emituje alfa zrake (emituje i beta zrake ali u maloj količini) velike jonizacione moći.

Glavni izvor radona (222Rn) je je tlo koje sadrži radijum (226Ra), koji alfa raspadom daje gas radon. Radon se probija prema površini zemlje, izlazi i meša se sa vazduhom i nastavlja put prema atmosferi. Što je veća koncentracija radona u vazduhu, to ga više udišemo. Radon se u vazduhu raspada i prilikom tog raspada oslobađa energiju koja može da ošteti tkiva disajnih organa. Elementi koji nastaju raspadom radona predstavljaju veću opasnost po zdravlje, nego sam radon. Srećom, koncentracija radona na otvorenom je mala, no on se može nagomilati u zatvorenim prostorijama i tako ugroziti zdravlje ljudi. Procenjuje se da je radon uzrok smrti oko 14 000 ljudi godišnje u SAD.

Postoje dva temeljna načina zaštite zatvorenih prostorija od nagomilavanja radona: 1.Svesti mogućnost prodora radona u prostorije na sto je moguće manju meru; 2.Omogućiti radonu da iz prostorije izađe, provetravanjem.

Budući da radon izlazi iz zemlje i penje se ka atmosferi, na tom putu se mogu naći i kuće. Ukoliko postoji prolaz u unutrašnjost, gas će ući i nagomilavati se, dog ga promajom ne isteramo.

U kuću radon može ući kroz pukotine u podu, zidovima, pukotine oko odvodnih cevi, vodovodom itd., no ako je kuća kvalitetno napravljena, nema pukotina na ploci koja kontinuirano prelazi u bočne zidove, pri čemu je kvalitetno napravljena i hidro izolacija, radon ne može prodreti u kuću.

Radon ima štetan uticaj na zdravlje ljudi. Štetna delatnost se ogleda u poremećajima ćelijske strukture DNK zbog visoko energetskog, kratkotrajnog produkta raspada radona 222Rn, izazivajući razvoj kancerogenih ćelija. Često izaziva rak pluća kod rudara. Mnoge države imaju norme koje ograničavaju koncentraciju radona u vazduhu.

Izvor, Wikipedia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam vremena da malo bolje izdvojim najbitnije, moram dijete voditi na spavanac, ali  u biti sve je bitno ko ne zna, a zeli da se informise

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

било је и овде разних експеримената, правили су читава "азбестна" насеља. 

Неки "научници" који прихватају новотарије као аксиоме, без провере, наводно, боља је изолација - топлотна и звучна, у случају пожара мање су шансе да се објекат сруши али, нису узели у обзир да ће се тај азбест из плоча које су уграђиване временом почети да се круни, да долази у ваздух и да самим тим, пошто је изразито канцероген утиче на здравље станара... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Volim sto se ovde na forumu stalno nesto taji. I to stare clanice znaju nesto sto mi nove ne znamo i naravno radoznale smo pa pitamo, a odgovora nema. Prvo bila je neka tamo svadja neke 2012 ili 2011 (ako sam uopste pogodila godinu) gde je pola clanica otislo, bio je haos na forumu koliko sam razumela, ja pojma nemam o cemu se radi, ali malo malo pa se provuce. Onda se malo malo pominje ta neka clanica sto je prijavila neke slike valjda sa svojom decom ili sta vec, i dalje je aktivna, opet pojma nemam o kome se radi. Pa je bio neki tajni profil sa koga su neke clanice pisale, i tako... To je sve proslost, nemojte o njoj pisati ako necete sa nama novima da podelite sta je bilo, ko je konretno pisao i sta, ovako u siframa em sto nam nije jasno, em sto prirodno budite u nama radoznalost da pitamo, a necete da odgovorite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:huh:

сцхвеца, да ли би се ова комуникација могла објаснити трансакционом анализом? 

Ако те не мрзи, ако си упућена, покушај у кратким цртама да појасниш.

Хвала :babymommy:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey, jel ides :P

Ako kad krenes, obavezno krunu da predas :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mrdam za sad. Kad krenem, predaću krunu, jednu minđušu ću da bacim tamo, drugu vamo, ma ima spektakl da bude, bez oproštajnog pisma, sa konfetama.

mama maza voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Javna opomena svim clanovima:

Nemojte da postavljate poruke koje su Off Topic!

U suprotnom bicete sankcionisani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislis, JOS jedno

 

Ostao mi citat bezveze.

Javna opomena svim clanovima:

Nemojte da postavljate poruke koje su Off Topic!

U suprotnom bicete sankcionisani.

Ne bih da se zameram s vlascu, ali zar ova poruka Vasa (pozz Papagaju) nije off topic?:angel:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

malagarava voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.