Otići ili ostati?

odgovora

Objavljeno

E sad zaboravih tacno koje, ali i mi nase oruzje izvozimo i to i neprijateljskim zemljama.

Daa, medjunarodni skandali su nastajali zato sto dok prolazi kroz lanac birokratije ( s jednom ministarstva na potpis pa u drugo) niko ne proveri da li je ta zemlja na crnoj listi (NASOJ crnoj listi uzgred receno, ne zapadnjackoj), pa se greskom oruzje i municija izveze negde gde ne bi smelo. 

Pa slede note, izvinjenja, vracanje i tako dalje i tako blize.

 

Elem poenta price je da ne samo daniko ne radi svoj posao nego da itekako izvozimo oruzje i municiju.

zastarelu, bednu doduse al izvozimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SamAndi, ja sam svoje bitke već i odbolovao, kada je trebalo i gde je trebalo, marta 2004 godine, da bi između ostalih i ti, mogla biti dama sa velikim D ;) 

U, pa ja ni pre ovoga nisam sumnjala da se iza fasade forumske mace sto razmenjuje recepte sa mamama krije ratnik.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mg, to su jako male količine, to su bts niske tehnološke obrade i male vrednosti. Uzgred, dozvole kontorliše regulatorno telo, pogađaj ko kontroliše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet ja. Khm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Margaritta, ja vec napisah da porodice(zena, muz, djeca) sa nasih prostora nisu prioriteti za dobivanje boravisnih dozvola. Nase masovno vracaju nazad jer im "ne gori pod nogama". Sta primaju, to je ove koji dolaze na spajanje, samo sto je sada i za to procedura, s tim da se ceka duze nego prije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ili da si u toj struci gdje njima manjka, pa gledaju svoju korost.

Ja sad da hocu da dovedem svog brata, samca, da zivi ovdje, dobro bih se napatila i pitanje je bil uspjela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo pre neki dan mm zaustavio kola i istrcao da pomogne dedi nekom da ustane, covek pao i ne moze da mrdne a pesake boli uvo i da ga pogledaju..

Ajde i negativan primer iz Rima - tamo voze kao manijaci. Ma nasi su mala deca za njih..pesake bi gazili da se sami ne paze, na pesackom - na pesackom. Bukvalno mi je bilo frka da predjem ulicu. Videla kako jedna korpulentna crnkinja sporije prelazi preko pesackog i vuce dvoje male dece za ruku, a auto profurao njoj iza dupeta tom brzinom da se spotakla i pala. Sokirana sam bila, ali ozbiljno. Isto tako stojim na pesackom ja trudnica, mm i jedna zena sto nosi bebu u marami i ne smemo da zakoracimo na pesacki koliko lete automobili. Na kraju je mm krenuo polako i stao bukvalno na pola da bismo i mi uspele da predjemo, tj da bi auto stao.

Hellen za tebe...

 

https://m.youtube.com/watch?v=tzQuuoKXVq0

Voljena i Hellen volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam iskustva sa zivotom u inostranstvu, prvo mitko ko garantuje bilo kakvu bezbednost bilo gde? Mislili su da su bezbedni u Parizu, studenti na ostrvu Utoja i da ne nabrajam ludaka ima svugde, nesrece i bolesti takodje ima svugde. Drugo ko garantuje da ce EU ostati sto jeste videli smo kako se pri prvom problemu raspada sve podizu ograde padaju teske reci. Da se ne lazemo mi cemo uvek biti zlocinci za svet i ja sam pre mislila da se preteruje ali sto sam starija vidim i sama i po meni jesu licemerni svi oni zna se ko je snabdevao koju naciju u ratu a Nemci kroje sudbinu kako nama tako i mnogima jos a nisu tako davno bacali cvece pod tenkove i uzicali u bogatstvu dok su decu na najsuroviji nacin lisavali prava na zivot. Krivo mi je kao i vecini od nas sto se slika o nama nece skoro popraviti. Trece Smey ko garantuje da ce dete biti srecno negde napolju? Znamo svi da sreca ne cini materijalne stvari primera imamo milion pa i to sto je drzava razvijenija to je vise razvoda.

Pre par godina sam videla jednu bakicu koja izlazi iz radnje a dekica je ceka uzima kese i gleda je sa takvim postovanjem i odose njih dvoje i ja stojim i razmisljam ljubav, postovanje nemaju veze sa mestom boravka na ovoj nasoj planeti.

Mi smo to sto smo i ne mozemo obrisati poreklo i iskreno mitko moji stricevi a imam ih 5 zive po belom svetu jos od 80- tih nisu dolazili ovamo od 90 i neke pa se jos secaju srpskog jezika tako da mislim da se ta malo vise pravi a kako ce se njeni roditelji osecati kad unuci nece znati da pricaju sa njima? I sama sam puno puta htela otici i to daleko da se ne okrenem uopste ali jbg. E sad iz iskustva da kazem da nema nista tuznije nego kad baka ostane zeljna unuceta, kad je umirala moja mama to mi je bilo jako tuzno kad vidim u ocima tugu na spomen unuceta. Izvinjavam se unapred ako cu nekoga rastuziti eto htedoh samo reci nesto u ime baka.

zlatni papagaj i Lilith volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, ja mogu da napisem iskustvo naših kumova.

On završio ETF, ona bibliotekarstvo. On silu nekih CISCO kurseva(dal se računa i to ulaganje u svoje znanje, jer su samo na njegov CV i to što su porodica imali sasvim dovoljan br tih nekih poena za odlazak). Oko 2k e za prevodjenje papira i zdravstvene provere. Oko 2k e karte za aviJon. Stan prvi, namešten, ih je koštao oko 800 kanadskih dolara. Za prvih par meseci života tamo poneli su oko 5000e. On je prvi posao odavde dobio, ništa posebno. Nakon tri meseca je prešao u hp, za sedmocifrenu platu. I ona je našla posao, najpre part tajm za neke sitne pare, a sad ima lepu cifru koja im. Nije. Neophodna, ali moja kuma ne voli da bude izdrzavano lice kako kaže.

Otišli su pre tri i po godine, prošle godine kupili kuću. 

Kanada je u pitanju, zaboravih.

Znači njima je trebalo oko 10k e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, Marijachi, živa istina! :lol: Hellen, ne znam kad si bila tamo, ali dobre vesti su da ih sad ne mo' š prepoznati! Pre dve nedelje se vratih iz Rima i prosto mi došlo da ne verujem gde sam koliko su edukovali vozače (milom ili silom:D). Jedno veliko nažalost- za sad ne važi za ostatak Italije. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam gde napisah da će mi dete biti srećno automatski ako ode i da mi to još neko i garantuje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kumica je otišla sama u USA, doktorka, student generacije, volontirala 4g ovde, pa je nostrifikovala za JuEsEj, primili je oberučke.

Dakle-nostrifikacija 2000e, par odlazaka pre konacne odluke o izboru bolnice u kojoj će raditi-5000e(al ovo nije bilo neophodno). Stan u NY za prva tri meseca oko 3000e, živi sa cimerima. Karta oko 1500e, troškovi dok nije stigla prva platica manje od 1000e. Eto, ona 12500e okvirno.

Drugarica otišla u februaru u DE, Minhen. Agenciji je dala oko 1500e za prevod dokumenata i nalaženje poslodavca, stan su njih dve plaćale 800e, zaista ne znam koliko je dala na kartu i koliko joj je otišlo na troškove do prvih primanja. Znam da se ne vraća, ostavila i specijalizaciju i posao za stalno.

Voljena žena i paper_moon volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja iz nekog posta tako shvatih, mi roditelji uvek najbolje znamo sta nam deca zele :Pi ja planiram moje da posaljem negde da nadju srecu ;). Po mogucnosti negde blizu mora za letnji obilazak dece u trajanju min. 3 meseca pa onda zimi min 5 meseci greota propustiti zimu na moru :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Margaritta,

ovde imas kriterijume za naseljavanje radne snage,za svaku vizu ti trebaju dokumenti koji moraju da imaju prevod

http://www.migrant.at/austria_vindobona/sprachen/bks/bks.html

Racunaj da ti trebaju svi dokumenti koji mogu da ti padnu na pamet,od potvrde si nekaznjavana,pa o potvri prebivalista u Srbiji,izvodi ,drzavljanstva,i da ne nabrajam.

Sad videh,jedino mi je cena pored pecata ostala za potvrdu o prebivalistu i nekaznjavanju i obe su bile po 3.90€(mislim na prevod).

Za stan neki bolji izdvoj 500-600evra,plus u najgorem slucaju bespovratni ulaz do 1500evra. 

Za prvu vizu moras da imas polozeno A1 nemackog jezika. Ukoliko zelis u Austriju. Postoje odredjeni instituti ovde od kojih priznaju tu diplomu. Ne znam da li priznaju iz drugih drzava. Znam da iz nemacke priznaju. 1 nedelja na kursu je 150-250 evra,zavisi od skole. 

Takvo je bilo stanje kada sam je predavala za prvu vizu..morala sam da predam da ima diplomu a1. a za trecu vizu najkasnije moras i a2 da polozis,to ti refundiraju neki deo,ali to je daleko.

Pa ja ne bi isto krenula bez jedno 4000-5000 hiljada za ne daj boze

Najbolje je naci posao,i onda su stvari mnogo lakse,oni ti srede vizu. E sad,moras imati u obzir i to da li tvoju diplomu priznaju ili treba nostrifikacija...Mozes da radis na nekom poslu za koji ne treba diploma tvog ranga,pa u medjuvremenu nostrifikujes. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da Kate. 

Njima se isplati itekako dobiti gotovog strucnjaka koji jos plati. Ne mora da se ulaze u njegove studije, doskolovavanja nego skolovan i spreman da radi.

Nego ja mislim da ce se dosta promeniti ne samo trziste rada nego i socijalni i ekonomski programi celog zapadnog sveta zbog izbeglicke krize.

treba zaposliti sve te ljude od kojih ce vecina biti spremna da radi bud zasta. Pasce cena rada. tako su i sad ove nove EU zemlje oborile cenu rada u EU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, Kate. Jesi Mali Mujo, al svaka cast kako si informisana. :wub: 

 

Mitko, super, hvala i tebi. Bas cu procesljati s mmom veceras malo. Pa mozda da pijuckamo kaficu uskoro zajedno. :) 

malagarava voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mg, neće do toga dođi, zato što će uzimati samo ono što im treba.

Ostatak koji nije školovan će raspoređivati po rubnim područjima EU

Za sada sve to nije toliko strašno, videćemo kako će da izgleda sledeća godina, procene su da bi moglo da doće novih 2 - 3 miliona izbeglica od proleća do jeseni 2016 :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U, pa ja ni pre ovoga nisam sumnjala da se iza fasade forumske mace sto razmenjuje recepte sa mamama krije ratnik.  :D

:lol: jel da da sam pravi macan :lol: 

i da, nisam nikada bio ratnik ;) 

Brezica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja iz nekog posta tako shvatih, mi roditelji uvek najbolje znamo sta nam deca zele :Pi ja planiram moje da posaljem negde da nadju srecu ;). Po mogucnosti negde blizu mora za letnji obilazak dece u trajanju min. 3 meseca pa onda zimi min 5 meseci greota propustiti zimu na moru :D

Zoe, na ovoj temi sam napisala da kažu da je sreća neprimetna i ovde i sada. Ja sam srećna ako mi je dete zdravo, muž i ja dobro, ako se volimo. Ako nas nije zgazio auto ili cepilo nešto drugo. Ali da li sam zadovoljna i da li imam nadu u bolje sutra ovde? Ovo prvo ponekad da, ovo drugo nikako, ne. Pa, moja sreća i zadovoljstvo su moji, ali ovo SUTRA me brine jer pripada mojoj Anki više nego meni, a šta ako joj odmognem samim tim što nisam otišla dalje od svoje ušuškanosti. Možda nije moja dužnost, ona je ličnost za sebe pa neka ide neka traži sebe i svoju sudbinu. Biće tako, verovatno, a ja ću patiti. O tome pisah.

Evo danas. Nisam izašla iz kuće. Spremila dete za vrtić, ispratila ukućane na vrata, pristavila ručak i sela da radim. Malo pisala, malo dizajnirala, malo visila na forumu, malo slušala muziku. Sad će moji kući. Lepo li je to. Dok ne moram da stanem pred neki šalter ili slušam nekog ludaka kako baljezga ili overim sto i jedan papir za sve ili platim dvadeset puta više nešto zbog monopola ili se svađam da me prime kod dr ili ili ili...  

 

paper_moon i Voljena žena volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko pobedila si Zlatnog.

Sad nam svima pomagaj.Traži posao,smještaj,sve za forum :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, Kate. Jesi Mali Mujo, al svaka cast kako si informisana. :wub: 

 

Mitko, super, hvala i tebi. Bas cu procesljati s mmom veceras malo. Pa mozda da pijuckamo kaficu uskoro zajedno. :) 

Ovo sam ti na srpskom ubacila na sajtu... A evo ti sajt u kom mozes da vidis sta je neophodno za zivot i posao u Becu. To je na engleskom,ima svasta nesto korisno

https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/en

 

Bar eto imas osiguranu kafu ^_^ Da se ne plasis po tom pitanju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey salila sam se u poslednjem postu, ali zaista planiram da ih saljem negde naravno ako oni budu hteli da idu. I moja mama je planirala da ja zavsim fax a ja rodila dete  :P

Smey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bikice,pa sto ne napises i ti svoje iskustvo? Ipak si i ti u inostranstvo. Mozda da vide nekog realnijeg od mene. Koje ti probleme imas? Mislim ako zelis da ih podelis.

 

Ajoj Mitko moj je slucaj skroz drugaciji.Da ti jednom sve uz kafu ispricam,ali ovako na forumu mi je i dugacko da pisem,a i nije bas za pisanje sve.U svakom slucaju nisam planirala nikad da idem igde iz mog grada,a kamoli zemlje.Zaljubih se na moru,on me cekao godinu dana dok nisam zavrsila Gimnaziju i dodjoh ovde.Sada,iz ove perspektive verujem da bih posle svega i sama pozelela da negde odem,da sam kojim slucajem ostala u Srbiji jer je doguralo dotle da zemlja slobodno moze da promeni ime u Apsurdistan.Sve sto je iole funkcionisalo u vreme kada sam ja otisla (2004.) dosad je otislo u materinu.Ovde se zivi bolje nego u Srbiji,ali ne nosim ruzicaste naocare,svasta mi smeta i sistem i ovde ima hiljadu rupa.Porodiljsko je tuga bozija-14 nedelja,zdravstveno osiguranje je cista mafija,mesecna stanarina u Cirihu za porodicu tesko da ima ispod 2000€ (osim ako neces sa azilantima i dilerima u zgradu),stan za kupiti iole pristojan racunaj bar 500.000 €,kuca nema ispod milion € jer je zemljiste papreno skupo,mesto u garazi za auto 130 €,na domacinstvo (hrana,higijena) nam odlazi 1500 € mesecno,deveru i jetrvi ode preko 2000 € jer su im deca velika,droga se na svakom cosku rastura,ima i korupcije i reketiranja i zelenasa,ali su to neki veci igraci i vece sume u pitanju.U skolu deca idu dvokratno-od 8-12h i od 13:30h-15:30h plus domaci kuci=vremena nema za vanskolske aktivnosti,sport,prijatelje...Nemam iluzija.Radila sam ovde 9 godina,sad sam kuci i lepo mi je.Odmaram mozak,dosta mi je trcanja.Inace zivim kao radnicka klasa,placam kiriju,nemam stanove ni bogatog muza.Luksuz koji se trudim da priustim sebi i deci je da odemo dva puta godisnje kod mojih i jednom na more.Dok sam radila godisnji sam koristila da idem u Sombor,da vidim moje.Oni su radili i nisu uvek mogli doci.Za Bec se necemo seliti.Promenili smo plan.Ako bude sve kako treba i uspemo ovde sa poslom koji planiramo odosmo za Liechtenstein,u Vaduz.

Da dodam-ovde radicka klasa ima platu izmedju 3000-5000 chf (chf=112 din),nastavnici u skoli oko 7000 chf,a IT strucnjaci i po 12000 chf mesecno.Privatna skola za jedno dete mesecno je 1600€.

Cini mi se da na ovoj temi manjka primera i konkretnih slucajeva onih koji su otisli. Evo ja cu da ispricam pricu naseg kuma. Zavrsio je ovde etf i resio da ode. Mucio se za veme studija sa majkom i bratom u jednosobnom stanu, rekao je da zeli bolju buducnost i otisao. Prvih par meseci mu je bio pakao. Ziveo je sam u nekom uzasnom stanu, nije znao jezik, nije imao nikog, ali bas nikog tamo, nov posao, novi ljudi, kaze sve sto je ucio na faksu kao da nije ucio, tamo je krenuo od nule. I jednog dana kazu mu da imaju novu pravnicu u firmi, on pomisli, o Boze ovo je opet neka babetina, kad ono pojavi se mlada lepa deovjka, brzo se zaljube i on se ozenio njom nakon par godina. Imaju sada dvoje dece. Ona je spanjolka, znaci ima tamo korene, stan, majku u penziji koja ulece oko dece kad god da im zatreba. On ima platu 3000 evra, ona isto. Kupili su stan na kredit (iako ona vec ima stan, zeleli su veci), voze dobra kola. On radi do 3, ona do 4. Mnogo se vole i eto skroz su sredili zivot. On i sam kaze da nikad tako ne bi uspeo da je npr. dosao sa zenom iz Srbije u Spaniju, poptuno je druga prica sto mu je zena rodjena u Barseloni. Ima stvari koje mu smetaju. Prvo, deci tamo skola pocinje sa TRI godine, obavezna je i traje svaki dan od 9 do 4 ili cak 5. Ne svidja mu se sto nema druzenja kao kod nas, ljudi su hladniji, nema zajednickog vodjenja dece u parkice, kucnog druzenja i sl. Ne svidja mu se sto mu deca pricaju spanski, sto su spanci. Samo on sa njima prica srpski, to je lepo, ali svuda oko njih je spanski. Nervira ga sto za raspuste jure u Srbiju kod njegovih umesto da putuju vise, prosto ne moze sve. Kad je bio kod nas prosle godine i video kako mu se stariji sin igra sa mojom starijom devojciciom shvatio je da je za takve stvari bas uskracen. Tamo toga nema. Zato je on svojoj deci obezbedio nesto drugo. Pa i samom sebi na kraju krajeva. Radi lep, dobro placen posao u struci. Zivi u lepom gradu u svom stanu, u dobro uredjenom sistemu. Ne moze se sve..

Uzas za skolu.Boze pa dete od 3 godine ni ne prica mozda jos kako treba...Svasta.A za ovo drugo ga potpuno razumem.

Deca se rađaju iz ljubavi, znaš ono, mama i tata se vole, strast i sl. a kada dođe dete, nema vremena za razmišljanje, hoće li biti para ili ne, borba, pa šta bude.

Pa posle humanitarne akcije i pomagaj narode preko sms-a,deca gladna i bosa,smrzavaju se...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na pitanje od Marg, mislim da ako jedna osoba ima zagarantovan posao (i platu koju ce dobiti ubrzo nakon dolaska), onda mozda onaj standardni savet da uvek imas sa strane tri plate da se snadjes za troskove i ostalo. 

I svakako nesto sa strane da imas djedu da posaljes razglednicu. 

 

andisam, paper_moon, Nice i 5 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.