Otići ili ostati?

odgovora

Objavljeno (Izmenjeno)

Moje misljenje i sve sto sam cula o onom preko grane,da u Bg tako,preko je jos gore. Uvek te neko prepozna,i ako ne pomoci ce. Pre vise od 10 god imala sam udes u Gornjem Milanovcu na 1000 stepeni,pokucali smo ljudima na vrata jer smo bili zedni,prodavnica nam bila daleko,ljudi su nas ugostili kao rodjene.

Prosle godine udari nas autobus u centru Bg,gde sam za dlaku ostala ziva,svi prolaznicu su priskocili u pomoc. Da li bih tamo preko neko ti pomogao ili samo produzio dalje ?

Izmenjeno od strane Zelenooka ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ubedjena sam da bi i tamo preko pomogli.

Ugostili ne bi- to garantujem 1000 posto. najesti se neces za dzabe u Jevropi, al mislim da bi skocili u pomoc u slucaju nezgode/nesrece.

Bar klipovi na youtube govore tome u prilog.

 

bikica85 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije baš OT, ali je u pravcu ove digresije oko toga ko priskače ili ne priskače u pomoć. Ovo su pojedinačni slučajevi, nisu pravila, ali da navedem.

Moja mama vozila bicikl, a jedan bahati lik u džipu išao uporedo s njom i video prazno mesto na parkingu. Brže-bolje on da se uparkira, naravno i ne pogleda preko ramena, ne da migavac, ništa, samo navrne volan iz čista mira i udari u moju majku, skrši je i skrši joj bicikl. Kako je to puklo i mama vrisnula, ljudi istrčali iz obližnjih kafića i frizerskog salona i krenu ka njoj. Međutim, kad su videli koji je džip u pitanju i da je vozač u stvari iz BIA-e, lokalni serator, krenu da se vraćaju odakle su došli. Ovaj sačekao da se povuku, ubacio u rikverc i otišao. Mama ležala par minuta dok nisu naišli neki dečaci srednjoškolci i odneli je do taksija pa u bolnicu. 

Mama je u tom kraju rođena, ovaj se doselio pre par godina. Nju znaju. Ali ovaj im je "vlast".

Scena iz Londona, ako to nije veliki grad otuđenih ljudi onda ne znam koji je. Šetamo, veća grupa nas (svi osim mene Englezi). Ispred, malo dalje, žena malko starija, okliznu se na led i pade. Pa moram priznati da smo svi do jednog potrčali da joj pomognemo. Zapravo je ispalo i komično - ona se, srećom, nije povredila, ali se jeste ulašila jer smo mi onako đuture toliko zagrmeli i spopali je s pitanjem da li je dobro da je mislila da ćemo ne znam šta da joj radimo. 

E, da, moja mama nije iz Beograda. 

 

Sena13, andisam, jelena_ i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelenooka, da li si bila negde preko pa imas negativna iskustva ili neko iz tvoje blize okoline? Zanima me zasto mislis tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oko pomaganja moja iskustva su bas obratna, u vise situacija meni i onima koje znam ovde kod nas nije niko pomogao a vani jeste bez izuzetka, cak dosta puta i kad ti ne treba pomoc prilaze i pitaju je li mogu pomoci, tipa vide te da negde stojiš i čekaš s detetom, to mi se desilo par puta dok sam čekala muza i ljudi su me pitali imam li prevoz, treba li mi pomoc sa stvarima i sl.

 

jelena_ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelenooka, to za prijevoz, pa ovdje to i nije potrebno :D

A kad neko padne ovdje ce ti sigurno pritrcati i pitati te jel trebas pomoc :) to ti iz iskustva govorim , stas kad sam trapava :D

O nasilju bilo kakve vrste tek da ne govorim, muz zenu, zena muza, roditelji dijete, to samo ako se primjeti. Na izgled bi se reklo da ih se nista ne tice, a zapravo sve vide i znaju :)

"skoci vec jednom" to bas ono po naski :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

smey, žao mi je tvoje majke, nadam se da je sve prošlo u redu.

Smey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se razumemo,ne kazem da je ovde sve zlatno,pre dva meseca,stojim na pesackom prelazu nosim bebu u sedistu,torbu,tasnu,termos. Vozac umesto na pesackom da me propusti,ja morala cekati njega da prodje kolima. 

Nisam bila preko,ali iz price bliskih prijatelja koji su bili i vratili se,slusala price,gde su im upadali na imanje,u kucu,pokusali ih nekoliko puta ubiti...

Dok sam bila mladja mozda bih se i usudila da pokusam otici. Bar u neku zemlju Evrope. Ali sad svakako Ne.

Mada,nikad ne reci nikad. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

definitivno se osecam kao padobranac. Nikad nisam imala iskustva da neko nece da mi pomogne . Losija sam iskustva imala u Srb.

Kad sam na kasi,i dete mi place,nikada se nije desilo da neka austrijanka nije prisla da ga smiri dok ja platim i ubacim stvari. Kada hocu niz neke stepenice,ne moram ni da trazim vec neko prihvati kolica iz mase. 

Ispustim novcanik,covek trci za mnom da vrati...Da ne pricam koliko puta su deca svasta iz kolica bacala,uvek neko za mnom dodje. nekad se vratim istim putem,pa me ceka podignuto na nekoj ogradi kako bih ja videla i uzela...

U radnjama ti niko ne sme odbrusiti,biti nadrdan ili tako nesto...ne radnjama,nego svuda...to mi se do sada jos nije ovde desilo...

 

Aj nek bude da imam srece,i da prosto zivim u nekoj izmiljenoj Austriji...

 

Ali mogu da tvrdim da svi moji poznanici jesu srecni sto su ovde,u to sam sigurna..i niko nema u planu da se vraca nazad ikad...sva deca ovde rodjena,"ni ne znaju gde je srbija"

 

koliko se crno pise ovde u inostranstvu covek bi pomislio da je Srbija utopija

Da li se neko tesi ili zaista tako misli ne znam ja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo pre neki dan mm zaustavio kola i istrcao da pomogne dedi nekom da ustane, covek pao i ne moze da mrdne a pesake boli uvo i da ga pogledaju..

Ajde i negativan primer iz Rima - tamo voze kao manijaci. Ma nasi su mala deca za njih..pesake bi gazili da se sami ne paze, na pesackom - na pesackom. Bukvalno mi je bilo frka da predjem ulicu. Videla kako jedna korpulentna crnkinja sporije prelazi preko pesackog i vuce dvoje male dece za ruku, a auto profurao njoj iza dupeta tom brzinom da se spotakla i pala. Sokirana sam bila, ali ozbiljno. Isto tako stojim na pesackom ja trudnica, mm i jedna zena sto nosi bebu u marami i ne smemo da zakoracimo na pesacki koliko lete automobili. Na kraju je mm krenuo polako i stao bukvalno na pola da bismo i mi uspele da predjemo, tj da bi auto stao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

koliko se crno pise ovde u inostranstvu covek bi pomislio da je Srbija utopija

Da li se neko tesi ili zaista tako misli ne znam ja

meni se čini da ti ne čitaš dobro! Većina je ocrnila život u Srbiji, većina hvali život (uslove za život) u inostranstvu.

Ja imam problem što život ne gledam kroz prizmu platne kartice, bankomata, šoping molova, ali i laži, licemerja, promiskuiteta ... Ne kažem ja da toga ovde nema, naprotiv, ima i previše, ali, nekako, znaš kako kažu, moj je, pa i da je rđav, volim ga. A i ta ljubav,često je iracionalna . . . 

Tranquilo i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, bez uvrede, ali tebe čovek kad čita, kao da pišeš o Zemlji gumenih medvedića. Daj malo realno, ima li išta da ti se tamo ne dopada?

Vuciguraj, BubiBi, Drina i 4 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To ti dođe isto kao kad neko iz provincije dođe u Beograd, pa onda, u svom selu priča, jao kakav je divan Beograd, ljudi, zgrade, avioni, kamioni ... a onda mu kažeš, hajde da se nađemo kod gradske biblioteke, on te gleda kao tele. Ne daj Bože da spomeneš Kolarac, verovatno bi pomislio na glogov kolac ... i tako razmišljam, ko onaj u Domanovićevoj pripovedci, kako No beše ... :lol:

Tranquilo i BubiBi volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To ti dođe isto kao kad neko iz provincije dođe u Beograd, pa onda, u svom selu priča, jao kakav je divan Beograd, ljudi, zgrade, avioni, kamioni ... a onda mu kažeš, hajde da se nađemo kod gradske biblioteke, on te gleda kao tele. Ne daj Bože da spomeneš Kolarac, verovatno bi pomislio na glogov kolac ... i tako razmišljam, ko onaj u Domanovićevoj pripovedci, kako No beše ... :lol:

nemam lajkova,pa cu ovako lajk lajk lajk...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa dobro... svako iz svoje perspektive pise.

Nisu nam svima isti kriterijumi niti prag tolerancije niti sta god drugo...

Kao kad ovde u srbiji neko kaze da ima dobru platu i misli na 500e, a drugi kuka kako je bedno placen i misli na tih istih 500e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima i nesto sto mi ne svidja naravno. Na primer,najvise mi se ne svidja to sto me je nekad sramota od nasih ljudi ovde. Ima mnogo ,ne znam ni ja kako bih ih nazvala,ljudi iz Srbije,koji nas ocrnise. 

I onda ja sebi ubacim u glavu kako ce ljudi odmah u taj kos da me svrstaju. Ocigledno imam neke komplekse. Ne znam ni ja.

Ima sigurno i nekih stvari koje mi se ne svidjaju,ali je za sada takvo stanje da nisu toliko bitne da bi me poremetile nesto posebno.

Mozda jos nisam dovoljno dugo ovde da bih bila kompatabilna bas za neke kritike.

 

nemam ja nista protiv Srbije,meni je dok sam bila tamo i bilo lepo. Volim svoj rodni grad najvise na svetu,i meni ce Novi Sad- Liman I Grbavica biti uvek prvi u srcu jer sam lep deo zivota provela tamo. Ali ne tako da ja patim za njim. Ovde mi je zaista lepo,i mnogo sam se vezala za ovaj grad.

Iako zivim u jednoj od najprometnijih ulica,vrlo brzo mogu da pobegnem u divne parkove,sume,brda,koji su ovde svuda blizu. Prelepo sredjeni parkovi,ogradjeno za decu,nema opusaka,nema smeca,nema psa lutalice da me napadne na ulici.

Vrtic na 100m od stana,skola osnovna takodje,na 5 minuta bolnica,oko nas bezbroj ordinacija,marketa,apoteka. Sve mogu da obavim u krugu od 1km. 

Meni licno najvecu ulogu igra to sto ce deca imati bezbroj mogucnosti za skolovanje,zivece u bezbednoj drzavi. To su dve stvari koje su mi najbitnije od svega

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I to sto Jelena kaze,nisu nam svima kriterijumi isti. Eto ja ne bih mogla da imam sa nekim zajednicki wc kao sto neke zgrade ovde imaju. Mislim da bih umrla tada. Mislim da je sad to sve manje zastupljeno.

Mi smo poceli kada renoviramo stanove da pravimo ljudima unutar njihovog stana i kupatilo(wc) ,kako ne bi delili sa svima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravih da napisem...Mislila sam na ocrnjivanje sto se tice  pomoci od sugradjana. Na to sam prokomentarisala da sam kao padobranac.

Mozda sam ja jos uvek zaljubljena u ovaj grad pa malo i slepa. Mozda kad prodje zaljubljenost me polije hladan tus,a mozda i ostane prava ljubav. Ko to zna.Moja deca tek treba da se skoluju,zive,i krecu se kroz ovaj grad. mislim da ce tada biti na videlu prava realnost- a sad cu jos uvek da uzivam sa gumenim medvedicima,kako kaze Mardz:wub: Nadam se i volela bih da zaista ostane sve kao i do sada. Pa i da bude malo losije bice super

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mazo, ni ja ne bih mogla nikad da se udam "za papire",svaka cast ko moze. E sad.mozda nisam zivela u dovoljnoj bedi da me na to natera.

 

Zoe,za to znam sto se tice podele znam,ne znam da li se promenilo nesto,bas cu pricati sa drugaricom koja ima dvoje dece u osnovnoj,i da vidim kako tacno funkcionise sada. Sto se tice drzavljanstva i to sto je nekom nematernji jezik nemacki za to zaista nikad nisam cula. Zato sto ovde gledaju po tome kako ti ide jezik,a nasa deca jako dobro savladaju nemacki,toliko da im slabo srpski ide. Evo njena deca perfektno nemacki pricaju a srpski polako zaboravljaju,iako su do 4-5 godine bili u Srbiji.  

Ocenjivanje je tako da svaka ocena ima tri nivoa,nije svaka jedinica ista,nije svaka dvojka ista i tako dalje... 

A ima dosta nase dece po gimanazijama. Otom-potom. Nas to tek ceka,pa ne bih da trcim pred rudu. Za sada imam samo tudja iskustva koja su hvala Bogu dobra. Sa i bez drzavljavanstva

Mitko, oprosti ali ne mogu da ne pitam ;)? Pretpostaviću da si se možda loše izrazila. Da li ta tvoja drugarica teži tome(mislim na boldovano) i bez obzira što su ti deca rođena tamo, da li i ti tako razmišljaš? Ok, tamo rastu ali koreni su vam u Srbiji, zar ne?

Poznajem neke koji su se pokondirili od kada odoše van ali i znam puno obrazovanih koji se svakako ne stide odakle su i teže da očuvaju svoju tradiciju. Moji rođaci u Kanadi kad su kod kuće(tamo), koriste srpski jezik. Drugo je posao itd.

 

Izmenjeno od strane BubiBi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, oprosti ali ne mogu a da ne pitam? Pretpostaviću da si se možda loše izrazila. Da li ta tvoja drugarica teži tome(mislim na boldovano) i bez obzira što su ti deca rođena tamo, da li i ti tako razmišljaš? Ok, tamo rastu ali koreni su vam u Srbiji, zar ne?

Poznajem neke koji su se pokondirili od kada odoše van ali i znam puno obrazovanih koji se svakako ne stide odakle su i teže da očuvaju svoju tradiciju. Moji rođaci u Kanadi kad su kod kuće(tamo), koriste srpski jezik. Drugo je posao itd.

 

Ne,ne tezi. Nego prosto je doslo do toga da oni svuda pricaju nemacki. Muz i zena na poslu ,deca u skoli. Brzo im je nekako preslo i u kuci da tako pricaju,i to potpuno nenamerno. Sa nama normalno pricaju srpski,samo sto deca pomalo zaboravljaju. To nije tako cesto,svi mi u svojim kucama vecinski pricamo srpski.

Volela bih da moje dete zna lepo srpski,ali nista prisilno. Uci od nas u kuci. Ne bih volela da bas pricaju bez padeza,rodova i bez ikakve logike. Zaista bih volela da nauce sto vise jezika.

Nema razloga da se stidim srpskog jezika,mene je sramota kada cujem nase ljude kako pricaju nas jezik ovde. Vecinom ljudi koji znaju lepo svoj jezik,znaju i nemacki lepo. Dok oni koji ni svoj nisu naucili dobro,tesko pravilno nauce i tudji. Nisam srela bas puno takvih ljudi.

Izuzetak su deca koja su rodjena ovde,ona savrseno barataju nemackim jezikom,ali ima nekih stvari koje ne mogu u srpskom da savladaju, Pogotovo neke glasove.

BubiBi voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

 

Sta jos ima Mitko u Bec? Bas mi prija citati. 

Kakvi su bre to zajednicki wc- ovi? Da li je moguce da tako nesto ima tamo? Sta, izadjes iz stana i ides u hodnik na nuzdu? Koje su to fore... No, mozda su oni zaista toliko finiji u odnosu na nas pa napravili tako iz prakticnih razloga.  

Pa i Turci se ispred kapije izuvaju, sto ovi nebi k*njali ispred stana.

E jesmo bagra.

Izmenjeno od strane Lilith

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

 

Ali mogu da tvrdim da svi moji poznanici jesu srecni sto su ovde,u to sam sigurna..i niko nema u planu da se vraca nazad ikad...sva deca ovde rodjena,"ni ne znaju gde je srbija"

Mitko meni je ovo bas upalo u oci.Tuzno i jadno je da im deca ni ne znaju gde je Srbija.Sta su oni?Mali Austrijanci?Za Austrijance ce oni uvek biti Jugosi ma koliko puta da se rode tamo.Razumem ja uklopiti se u sredinu,integrisati se,ali biti veci Austrijanac od Austrijanca mi je u najmanju ruku tragikomicno.I kako da ljudi postuju nekoga ko sam sebe i svoje korene ne postuje?Pitam se cega se to imaju za stideti sto su iz Srbije?U svakom narodu ima budala,to stoji,ali ako se Nemac ne stidi svojih korena,a majku mu,oni bar treba usima da se pokriju,sto bi se Srbi stideli svojih???

 

E ovo da je nenamerno ne verujem.Ne znam nikoga ko kuci sa decom prica nemacki.Nema nikakve potrebe za tim.Svi mi tu i tamo ubacimo po koju rec,gledamo televiziju njihovu,pricamo na ulici,poslu,u skoli,ali kuci nikad.Sta,kao lakse je?Daaaaj bre ti tvoji se da prostis zestoko prose*avaju.Samo sam jednu takvu zenu upoznala i to na nekoj slavi sto je koju godinu ranije dosla u Svajcarsku pa naprasno "zaboravila" srpski i sve joj je na nemackom lakse da kaze,pa i na slavi gde su sve nasi ljudi ona curka blebece 90% nemacki.Gosti izmedju sebe popadali od smeha.Pokondirena tikva.

Ne,ne tezi. Nego prosto je doslo do toga da oni svuda pricaju nemacki. Muz i zena na poslu ,deca u skoli. Brzo im je nekako preslo i u kuci da tako pricaju,i to potpuno nenamerno. Sa nama normalno pricaju srpski,samo sto deca pomalo zaboravljaju. To nije tako cesto,svi mi u svojim kucama vecinski pricamo srpski.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tih stanova gde se toalet nalazi van samog stana i koristi ga više porodica bilo je i u centru Beograda. To je ta predratna gradnja, nekad su takvi bili uslovi. 

I meni je to bio veliki šok u Austriji kad tražiš stan za iznajmljivanje, pa shvatiš da ima dosta onih u kojima ti je tuš u samoj sobi, npr pored kuhinje, a wc van stana. 

Mitko, inače obožavam te tvoje ružičaste naočare :) Mada ima dosta nelogičnosti, kažeš kako ne želiš ništa sa Srbijom, a npr gradiš kuću u toj istoj Srbiji u koju ne želiš ni da ideš. Ili da je većina naših obrazovana, a onda navodiš primer kako te je sramota naših i uporedjivanja sa njima. Nije tačno da druge generacije naših ljudi ne žele ništa sa Srbijom, naprotiv. 

S druge strane, Austrija jeste divna zemlja, od toga da ne moraš da razmišljaš kad prelaziš ulicu, jer ti staju i pre nego pridješ pešačkom, preko savršenog gradskog prevoza, uredjenog društva, socijalnih pitanja i da ne nabrajam sad. Prosto je milina kakva sve prava imas kao majka, zaposlena zena, samohrana majka, nezaposlena... To su neke stvari koje su jako bitne i o njima treba pricati, a ne o toj nekoj kojoj deca zaboravljaju srpski i to navoditi kao uspeh. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Austrija je zaista zemlja za pozeljeti, imam nekoliko prijatelja koji zive tamo sa svojim porodicama, jako su zadovoljni. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Bikice,ti se bas uhvati za nesto sto sam sama stavila pod navodnike. To se odnosi na to da nisu ludi za Srbijom i toliko emotivni prema kao roditelji. Razumes? Niko ne rece da ce biti veci Austrijanci nego oni sami,ali sta je i tu lose? Koliko je ljudi koji se bore za Srbiju a nemaju veze sa Srbijom osim sto mu je supruga Srpkinja? Pa su toliko zavoleli Srbiju da se konkretno bore za nju i njenu buducnost,i zalazu se mnogo vise nego neki Srbi.

BgB;nisam rekla da ne zelim nista sa Srbijom,svasta. Nas za tamo vezuju nasi roditelji,i normalno je da ce deca odlaziti kod svojih baba i deda i to jos dugo. Ko bi jos to deci uskratio? A naravno,nisam ni ja luda da ne idem kod majke i sestara.

Moja majka ima 42 godine,tako da cemo mi jos dugo ici tamo.

A vikendicu smo radili kako bi i mi imali mir kada odemo tamo. I svakako da nasa deca to mogu jednog dana prodati kada im zatreba. Eto,uzeli smo im dva stana i jedan lokal tamo. Sve to njima ostaje kao nasletstvo kako bi im zvot bio laksi.

A odkud ja znam da moja deca nece imati zelju da idu cesce u Srbiju? nE zbog neke sete,nego prosto upoznaju neko drustvo,koje im bude vaznou zivotu. Motda se zaljube tamo. To niko ne moze da zabrani,niti imam zelju za tim.

 

Nemam nista protiv Srbije,milioniti put kazem. Ali nisam luda da decu unosim neku tugu,i osecaj nepripadanja,time sto cu samo da im pricam o Srbiji i da ucim da zive samo za to da idu dole. NABOLJE O TOME JE REKLA MARGARITA U JEDNOM OD SVOJIH PRVIH POSTOVA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.