Otići ili ostati?

odgovora

Objavljeno

Ja bih sutra otišla... da imam šta da prodam, prodala bih i otišla... muž me koči, ali ni to nije nerešivo

ja ne znam što se bilo ko dvoumi, ovo ovde je užas i katastrofa... svaka čast porodici i prijteljima, mogu i oni sa mnom, slobodno...

 

Nice, bikica85, jelena_ i 4 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde i ja da se javim posle duuuugo duuuugo vremena.

Da pozdravim sve, jer ipak sa njih troje malih bas i ne stizem da jedem kako treba, a kamoli na forum hahaha.

E sad iz moje perspektive, pre nekih 7-8 godina sam imao ozbiljnu ponudu iz Spanije za posao, na koju sam se nasmejao, jer tada sam i ovde zaradjivao vecu lovu nego sto su oni nudili, a nudili su pristojnu lovu cak i za njihove uslove. Nisam otisao, iako sam tada bio solo, tj nisam imao porodicu, jer se jednostavno nisam video u tome.

Pre malo jace od tri godine, dobijem drugu ponudu za Maleziju, koja je finansijski bila jako primamljiva (oko 100k $ plus expat ), zena trudna ovde, treba beba da dodje na svet, posao lose ide itd...ali nisam mogao da presecem. Nije to imalo nikakve veze za ljubavlju prema Srbiji, ili odvajanjem od prijatelja, a pojam ostavljanja porodice ni ne znam sta je posto sam bez iste ostao jos kao malo dete. Jedini razlog sto sam to odbio je sto je to bila Malezija, druga kultura, druga klima, posao od 12h+ dnevno, i sta bih ja tamo imao? Brdo posla, dete bi mi odrastalo da ga ne bih ni vidjao i sve to pada u vodu.

Ljudi imaju jako losu predstavu o zivotu preko, ukoliko su otisli iz ocaja, tj da pobegnu od nemastine ovde, pa onda varijanta tamo onoga sto dobijes svakako primamljivije zvuci nego ova beda ovde. Mada ce zvucati uopsteno, i bez namere da se neko uvredi, masa nasih ljudi tamo preko zivi kao niza srednja klasa, koju ovde smatraju burzujima, a ako se zivot svodi na to da tamo zivis neki polu prosek, da bi ovde mogao mesec dana da divljas, taj zivot nije za mene nikako. Troskovi preko su uzasni, jer dobar stan, kakav bi masa nas zelela u centru grada preko ne kosta 500e nazalost, nego mnogo vise. Primer su mi prijatelji koji zive u Spaniji, dobra primanja imaju oko 7k e mesecno, zive u stanu koji placaju nekih 700e, ali ja realno u tom stanu ni ovce ne bih cuvao, a stan koji je po mojoj meri tamo kosta 2.5k e mesecno, a isto tako je i u Becu, Parizu, da ne pricam u Londonu, posto ovde ima ljudi koji zive tamo, pa samo mogu da potvrde ovo sto pricam, a pogotovo jako bitna stavka je skolovanje koje je preko uzasno skupo, tu takodje mislim na skole koje su malo bolje. E sad po meni prednosti su jer su neka sitna zadovoljstva tipa auta, tehnike i takvih stvari generalno lakse dostupna nego ovde, ali to nije ono sto mene vuce.

O Srbiji sa druge strane nemam lepe reci sto se tice drzavnog uredjenja, funkcionisanja drzavnih institucija itd... ali isto tako sto imam ovde a nemam preko je licna sloboda, jer za mene je kasno da se skolujem po njihovim standardima u struci koja je isplativa, a zelim svojoj deci da obezbedim taj izbor koji ja nisam nazalost imao, a to je da mogu da mogu da odu preko da se skoluju kao mladi, pa onda da sami procene kakav zivot zele, a na meni kao roditelju je da im to obezbedim.

Jesam pobornik da se ode kad si mlad, pa onda da uspes da to sve tamo i unovcis i imas zivot njihove vise srednje klase, a da idem sad kao rudar da radim da bih preziveo, neka hvala. Ova Srbija kakva god da je ti omogucuje da za sitne pare ako imas dobru ideju to mozes da unovcis i od toga zivis i ovde sasvim pristojno. E sad nazalost sto mnogi ovde ne zive lepo i krive nekoga za takvo stanje je jer nam je nacija dovedena do ludila i nalazi se u totalnoj apatiji, to je vec druga tema. Da malo manje visimo po farmama i forumima jer nemamo pametnija posla, da malo manje svi hocemo u Beograd jer Boze moj tamo je centar sveta, nama nema pomoci. Ja kao rodjeni Beogradjanin se sada posle 35 god selim iz istog na periferiju, jer mi je iskreno muka od svakojakih likova ovde koji prepricavaju farme i parove i vode politiku, a sela koja su napustili i zemlju ostavili da bi u Beogradu radili za 200e, njih ni ne zalim. Ne generalizujem, svacija je prica drugacija, ali ja idem u miran kraj, da obradjujem zemlju i da uzivam sa svojom decom u zdravoj sredini i da ih ucim pravim vrednostima u zivotu, lako ce oni posle izabrati sta zele.

Kad bi svi mi malo shvatili da su preko ljudi sa 5ha zemlje burzuji, da zive na selu i u grad idu da trose lovu, ovo pricam za obicne ljude, a da po gradovima sem vise srednje klase i bogatasa zive samo ljudi koji prezivljavaju, jer to je kapitalizam, daje ti samo onoliko da mozes da se odrzavas, zarobljavas kreditima itd...

Mi malo da se okrenemo onome sto mozemo da radimo i obezbedimo boljitak svojoj deci, mnogo cemo bolje proci nego oni sto su preko. Verovatno ce biti puno neodobravanja ovog mog posta, jer nazalost gadja tamo gde boli, ali mislim da je bolje ostati ovde i svim silama se truditi i izboriti za svoju porodicu, jer ipak ima mnogo slobode koju preko mozemo samo da sanjamo, a to je odrastanje uz svoju decu i vaspitanje istih da budu mnogo bolji ljudi od nas, jer na kraju krajeva to je bar meni cilj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neće ti brate zameriti, želim ti puno uspeha na periferiji, piši kad stigneš (ne na periferiju nego na forum) :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

 

Bravo

Izmenjeno od strane mitko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni najvise zao devojaka mladih koje dodju ovde,rade kao konobarice,padaju na tako niske grane da ti se zeludac prevrne. Ne zbog toga sto su konobarice,nego veliki deo njih napadaju sve musko sto se krece kako bi se domogle papira,para i td. Pola njih zavrsi sama sa detetom,pa onda rmbaci,a nema nikakva prava jer je ovde na crno. Mislim da one najlosije prodju. Lako je nekom kad je sam,da iako ne uspe,vrati se lepo kuci. Pa bolje da se muci na svome nego na tudjem

 

Ne biste verovali koliko njih je spremno da rastura porodice zarad svoje koristi,na najpodmuklije nacine

Da ne bude da su sve iste,hvala Bogu ima dosta njih normalnih koje rade kao konobarice. Ali je u toj bransi najcesca pojava...valjda najlakse stupe u kontakt,puno ljudi upoznaju

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Schveco ko ti kriv kad nemaš kefala, a izgleda da si i pogresnog muza izabrala. 

ma niko mi nije kriv...

mislim, jeste, al će da mi brišu post :D

desi trankilo :D

Ummu voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey, svaka ti je zlatna!

Tranquilo, lep post. Puno srece sa kucicom i basticom! Nadam se da cete istinski uzivati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja planiram da se selim na NZ, pa mi je to pitanje: da nemas sa kim da odes da popricas, da nema nikoga u blizini, jedna od najvecih strahova. Znam ja upoznas nove ljude i sve to, ali mi za taj prvi period deluje strasno. Ja se sa svojim prijateljima i porodicom vidjam, uspemo da se dogovorimo, ne za taj dan ili sutra ali u roku od nedelju dana se sigurno nadjemo.

E sad kao sto negde rekoh bila sam u vezi nekoliko god sa deckom iz Srbije u Nemackoj. On je tamo dosta dugo, pratila sam njegov faks tamo pa zaposljenje i rad. Pruza se mnogo vise mogucnosti, ali meni je ogroman faktor bio ucenje nemackog. Tako sam sve prezivljavala i sa svojom prijateljicom u Becu i njenim prijateljima tada, koji su isto zavrsavali faks tamo, pa dobijali poslove, pa zapocinjali svoje porodice. Sta ja znam.. uvek je neka seta kod njih bila prisutna, i bilo im je dosta tesko.

Ali i ja sam setna, tako da planiram NZ :D

 

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najteže je nultoj generaciji već deca koja tamo odrastu su na konju jer ne znaju za drugo i naravno tamo imaju društvo obrazovanje i sve ostalo. Moje mišljenje je da vredi zaista otići baš zbog dece a da je teško verujem ja volim moj grad mada je drugačiji hladniji od onoga što pamtim iz detinjstva ali opet kada hodam ulicama nekako osećam da mi je sve poznato ne znam kako da opišem pa se sećam kada sam kao dete hodala istim tim putem i kako je svet izgledao drugačije tada i shvatim da sam prsla definitivno :lol:. Ode mozak na drugu stranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih volela da čujem i od vas koji ste živeli u inostranstvu, pa se vratili, zašto? Šta je presudilo? I da li vam je sad neobično ovde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih volela da čujem i od vas koji ste živeli u inostranstvu, pa se vratili, zašto? Šta je presudilo? I da li vam je sad neobično ovde?

Ja bih voleo da, ako imaš slučajno, podatak o broju izgubljenih presuda u Strazburu, građani i organizacije protiv države Srbije, čisto da potvrdim, ne mogu nikako da pronađem podatak. A koliko mi je poznato, vrti se oko 90% 

Mislim da je to ključni momenat, ono zbog čega ljudi jednostavno žele što pre da odu odavde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ekonomski razlozi na stranu.. Mene kod nas najvise nervira problem nasilja, i kulture stanovanja i slobodnog vremena. Jeste da nismo najgori na svetu, daleko od toga, ali opet za sebe i svoje zelim najbolje. Ja se trudim da bude bolje ovde gde jesam, ali mislim da vecina stanovnika ne deli moje brige oko ovoga, vec sve to smatraju normalnim i kao nesto sto ne moze biti bolje.

Inace, kad sam sa 16 godina bila u jednoj Beckoj skoli  da ucim nemacki(mislim da sam i to pisala negde ali nemam pojma), mene je tamosnja nastavnica pitala: "A iz Srbije si.. Jel i dalje ubijate muslimane?" Sta bih tada dala da sam bila neke druge nacionalnosti. Da sam npr iz Finske mislim da bih se i sa mnogo manje razloga odselila negde, jednostavno se ne osecam bas svuda dobrodoslo.. Ja sam posebno osetljiva na to, sta da radim. Mislim da ce problem rasizma rasti u narednom periodu. 

Bila je ona izjava Merkelove da su dobrodosli u Nemacku samo oni koji znaju nemacki, a sad sa odnosom prema izbeglicama polako dolazi do izrazaja sve ovo.. I mm je kad je ziveo u Holandiji za vreme bombardovanja kao student morao da ide na redovna snimanja pluca da slucajno ne nosi neku bolest. Ima mnogo stvari koje u zapadnoj Evropi nisu bas gostoprimljive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Erica, to što te je pitala ta nastavnica više govori o njoj, nego o nama, sram da je bude. Mogla si i ti nju pitati da li i dalje imaju kolonije :( bednica.

To što pišeš za kulturu stanovanja i druge stvari su direktno vezane za ono što sam pitao voljenu ženu.

Naime, sve i da nema novca, mnogo toga može da se uradi i bez novca, samo kada bi bilo malo volje. Ja ne znam nikoga ko je išao na neko suđenje a da se nije maltretirao bar 5 godina. Kako onda da se nešto dovede u red !? Izgubiš mnogo vremena, mnogo novca, a onda je i izvršenje presude neizvesno. Kada to kažem, tu mislim i na žene koje moraju da preko "pravosuđa" traže pravo na naknadu za porodilje, alimentacije, masu nekih drugih stvari koje su inače, normalne, zna se šta se sme a šta ne. Al ako tebi treba 5 godina da se sudiš sa bahatim pojedincima, sa neizvesnim ishodom, onda izgubiš volju, kako kod nas kažu "šut sa rogatim ne može". I danas ja odustanem, sutra ti, prekosutra neko treći i onda dođemo u ovakvu poziciju u kojoj jesmo, da nikoga više ništa ne interesuje, ogradi se u svoja četiri zida i gledaj u svoju porodicu. A to što ćeš kasnije, svoje dete pustiti van te kuće, pa se brineš za vršnjačko nasilje, brineš da ga neki som ne izudara na ulazu u diskoteku, da ga neki "drogirani na stereoidima" ne opauči flašom u glavu u nekom klubu, što će u školi da ga uče profesori koji su takođe nezadovoljni prvo svojim društvenim položajem a tek posle finansijama, što je procenat policajaca koji su pošteni manji od broja cipela, što nemaš predstavu da li će sutra da izbije neki rat, ovde to dođe kao normalno, za 150 godina bilo je 4 - 5 ozbiljnih ratova itd.  

Da ne bude zabune, kako god da je sada u zapadnoj Evropi (a ona je kao destinacija za odlazak prva na spisku ljudi koji razmišljaju o odlasku) pitanje je kako će biti u budućnosti. Maza je pisala kako je u Finskoj sada već neka stranka koja zagovara antimigratornu politiku došla na 3. meseto. U Francuskoj su jedva uspeli da preskoče Marin Le Pen, u Nemačkoj svako malo neki protesti protiv izbeglica, samo se o tome ne piše itd. Pitanje je kada će se njihove elite odlučiti da "počiste" svoje dvorište, na žalost, imaju oni iskutva u tome. Ja verujem da će, pri ili kasnije ali ne sigurno u bliskoj budućnosti doći do izvesnih tumbanja u svetu pa i u Evropi. Opet, u tom tumbanju, nekako ne bih voleo da budem stranac :( kako god da bude ovde, na svom si, pa i imaš volju da nešto braniš, šta god to bilo, a "napolju", možeš samo da se prilagođavaš situaciji, pa kako ti Bog da. 

Mislim da bi ovde, na ovom forumu mogla da se okupi ekipa žena, koje su svakako inteligntne, neke obrazovane, neke manje, koje bi mogle svojim uticajem i angažovanjem da počnu da menjaju ovo društvo, na bolje svakako. Pitanje je zbog čega to ne rade, jer, mi ostajemo, naša deca, mi njima ostavljamo nešto, a šta će to da bude, to mi treba da odlučimo i napravimo. Ovi koji su napolju, a imaju želju da se vrate, mogu da pomognu. Oni koji ne žele da se vrate, a žive napolju, mogu da pomognu, da bi mesto odakle su otišli postalo bolje mesto, ako ništa drugo da mogu da se hvale :) kako im je bivša zemlja lepa :) i kako su ljudi dobri :) 

Zbog čega to nije moguće? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mi imamo rodjake , mm tetka zivi u Americi,tacnije California,obe sestre su mu rodjene tamo,cesto se cujemo,mm im je bio predprosle godine u poseti.(ja trudna bila,cekali da R poraste...Tetka ga vec ceka sledece godine .Hoce da ga vodi u Disneyland:) 

.."ako" bi isli iz Srbije to bi bila California:)

Izmenjeno od strane 727814
andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ej Zp, ne znam koji je procenat, nisam to pratila, ali ovo što pišeš za pravosuđe je vrlo blisko istini. 

Napisala sam jedan dug post o našem pravosuđu, ali neću ga objaviti, i to zbog onog manjeg broja sudija koje su izuzeci i koji se istinski trude. Na žalost, o onim preostalima koji čine većinu roman se može napisati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se prikljucim temi.

Koliko god da mi je ovde tesko,ugovorac mala plata. Ne zelim da odem "preko",iz vise razloga.

Sad imam dete,kome treba ja da se posvetim,da ga ja gajim i vaspitavam.

Tamo negde da vece pare,manje vremena za porodicu,decu.Trebas se dokazati,steci prijatelje (za koje nikad nemas vremena)...

A najgore od svega,ako padnes na ulici niko ti nece priskociti u pomoc. Sama pala sama se ubila.

zlatni papagaj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

 

Ja bih sutra otišla... da imam šta da prodam, prodala bih i otišla... muž me koči, ali ni to nije nerešivo

ja ne znam što se bilo ko dvoumi, ovo ovde je užas i katastrofa... svaka čast porodici i prijteljima, mogu i oni sa mnom, slobodno...

 

Prodas muza?!

 

E preleteh preko ovih 6 strana.

Iste dileme imamo.

Ja sam do pre pola godine imala divan posao ovde, odlicno placen i tako uletesmo u kredite-doduse u stan koji cemo otplacivati narednih 30 godina ali tako svi rade pa boze moj, bar ne placam kiriju. 

Sad radimo i mm i ja i nemamo dovoljno za sve rashode. Ali imamo i nekih drugih prihoda sa strane pa za sad plivamo.

Lomimo se da li da idemo, ja sam vise za nego mm, prvo iz razloga jer govorim jezike i lako ih ucim pa da me bacis negde gde ne znam jezik, lako cu ga nauciti.

Odrasla sam preko pa bih se uklopila u svako drustvo.

Ipak, ako odemo, pre bih se opredelila za Bec nego za Holandiju (ciji sam drzavljanin inace)iako nemacki natucam pa bih prvo morala da ga naucim.

U NL mi se ne ide jer 

-porodiljsko je 3 meseca

-socijalni zakoni im i nisu nesto

-birokratija ubi

-nakon 17.00 nema zive duse na ulicama, drustveni zivot takodje 0, vikendom mozes u trzne centre, u trzne centre ili  u IKEU.

-leti (tih 15 dana sunca) mozda i mozes u neki parkic.

-vrtici kostaju 1000 evra i vise.

 

Austrijski zakoni i sistem su mi mnogo blizi, osecam da je i kulturni zivot bogatiji i mislim da bih se tao lepse uklopila.

U kranjem slucaju, blize smo Srbiji pa mozemo zapucati ovde ako zagusti.

Do skoro me je majka zadrzavala ovde, sad taj problem nemam.

Mm je dosta vise vezan za Srbiju, on je u onom fazonu-odem, zaradim lovu pa se vratim ovde- ali ne kapira jos da je to bajka, da su svi tako otisli i da se niko nije vratio nakon godinu 2.

Da nema finansijskog momenta da li bih isla?

Sad se lomim mozda 40-60 u korist ostajanja, da nema finansija, mozda bi bilo 30-70, jer postoji ovde jos 1000 drugih stvari koje otezeavaju zivot osim finansija.

Kad sam izgubila posao shvatila sam koliko rado zelim da ostanem, jer sam se pitala zbog cega se mucim toliko da nadjem ovde posao (kakav takav) a mogu sad da odem preko i radim ko car.

(preterujem ko car, ali mogu raditi okej posao za okej pare i za koju godinu napredovati i radila bih ono sto volim).

Pitam se zasto se toliko grcevito borim da ostanem? Mazohista, sta li sam??

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ej Zp, ne znam koji je procenat, nisam to pratila, ali ovo što pišeš za pravosuđe je vrlo blisko istini. 

Napisala sam jedan dug post o našem pravosuđu, ali neću ga objaviti, i to zbog onog manjeg broja sudija koje su izuzeci i koji se istinski trude. Na žalost, o onim preostalima koji čine većinu roman se može napisati.

Voljena ženo, moja super prijateljica, tačnije žena mog prijatelja je sudija. Vrstan pravnik, poštena žena, dobro obrazovana (da kako, ne bi ni mogla biti sudija da nije - predpostavljam) i par puta, naletim ko na minu kada uđemo u tu priču. Naime, ona tvrdi da ona mora da radi po zakonu a da su zakoni nedovoljno definisani, nema rokova, da ima puno propusta u procedurama itd. pa njoj to otežava posao. Ona je parničar, ako se ja dobro razumem, pošto valjda ima i onih koji rade krivicu.

Mislim, šta reći, ako je sudijska funkcija nepovrediva, a dođu stručnjaci i najure ih, a onda, pošto znaju da su uradili glupost, daju im plate da bi "bili mirni". To ja mislim da nema nigde na svetu. 

Možeš li da budeš notar? Kako ide procedura oko toga? Čini mi se da sam negde video da neke kancelarije notara su prijavile dobit od preko 500 000 dinara mesečno, što zvuči, svakako primamljivo !? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitam se zasto se toliko grcevito borim da ostanem? Mazohista, sta li sam??

patriJota :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I jos nesto da dodam,kod mene i selu deca idu zajedno u skolu,paze jedni na druge,roditelji na smenu voze i dovoze decu.

Preko to postoji ali samo u filmovima i bajkama. 

zlatni papagaj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

A najgore od svega,ako padnes na ulici niko ti nece priskociti u pomoc. Sama pala sama se ubila.

Pa ne znam gde zivis ali ovde u Bg i nije bas tako, u malom mestu gde te znaju to nije verovatno slucaj.

ALi to je zato sto te znaju, to nema veze s Srbijom. 

Svakodnevno slusamo i vidimo primere nase apatije i odustva empatije:

Malo puta ljudima pozli na ulici i niko nista.

Komsija ubi zenu od batina, svi cute.

Covek skace s mosta a masa urla SKOCI VEC JEDNOM jer zure na posao.

Ja sam gledala kad covek na kisi lezi na sred ulice, a auta u koloni trube jer pobogu nece da se pomeri.

Moj decko je otrcao (bili smo peske), ispostavilo se da je mrtav pijan, no nije ni bitno, lezao je.

 

 

Zlatni-notar se postaje preko veze, de be le veze!

 

jelena_ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.