Otići ili ostati?

odgovora

Objavljeno

Mazo, ni ja ne bih mogla nikad da se udam "za papire",svaka cast ko moze. E sad.mozda nisam zivela u dovoljnoj bedi da me na to natera.

 

Zoe,za to znam sto se tice podele znam,ne znam da li se promenilo nesto,bas cu pricati sa drugaricom koja ima dvoje dece u osnovnoj,i da vidim kako tacno funkcionise sada. Sto se tice drzavljanstva i to sto je nekom nematernji jezik nemacki za to zaista nikad nisam cula. Zato sto ovde gledaju po tome kako ti ide jezik,a nasa deca jako dobro savladaju nemacki,toliko da im slabo srpski ide. Evo njena deca perfektno nemacki pricaju a srpski polako zaboravljaju,iako su do 4-5 godine bili u Srbiji.  

Ocenjivanje je tako da svaka ocena ima tri nivoa,nije svaka jedinica ista,nije svaka dvojka ista i tako dalje... 

A ima dosta nase dece po gimanazijama. Otom-potom. Nas to tek ceka,pa ne bih da trcim pred rudu. Za sada imam samo tudja iskustva koja su hvala Bogu dobra. Sa i bez drzavljavanstva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zoe, evo i ja prvi put cujem za takvo sto. Mm je ovdje dosao sa 9god, 3mjeseca je isao u skolu za strance i nakon toga je prebacen u razred sa svedima. Niko ga nije dijelio. On do 10.godine nije mogao taaaako dobro da se uklopi(ipak dosao je sa 9godina) da bi zavrsio u toj nekoj grupi za fakultetlije il na sta si vec mislila, a zavrsio je fakultet, onaj koji je zelio bez da ga je iko sputavao u tome. Ovdje se djeca ne dijele. E sad naravno, imamo naselja samo sa "doslama" i u tim skolama, vrticima su naravno djeca stranaca, jer u skole, vrtice ides po pravilu koji ti je najblizi. Znaci nema podjele, stranci su vremenom sami napravili ta naselja. Imas i privatne vrtice, npr.meni poznato vrtici za muslimansku djecu, za fince, finske cigane..., ali to je izbor roditelja, a ne drzave.

Tangerine, mislim na to kad nastava pocinje u pola 2 poslije podne. To sam pitala OT, interesovalo me, jer ako je sedmicno 40 h, to ga dodje svaki dan 8h, i sa dopunskom, sastancims, itd., nek radno vrijeme pocne u 12h, znaci roditelja nema kuci minimalno od pola 12-pola 9. E sad, ako dijete ide u skolu u prvu smjenu, ja sam pretrnula :o

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima jos tri ipo godine kada ce moja deca krenuti u osnovnu skolu,pa ne bih da trcim pred rudu. 

Svakako zznam da je pravilo da da se upisujes u najblizu skolu. Dalje skolovanje zavisi od tvog ucenja,znanaja nemackog. Normalno je da moras savrseno znati neamcki da bi se dobro skolovao. Ne mozes ocekivati da ce nekom kome slabo ide namcki ici u na primer gimnaziju. Meni je to nezamisli. Ne mozes ni u Srbiji biti los djak a dobro se skolovati,zar ne?

Ali sa tom nepravdom zbog drzavljanstva nadam se da nikad necu biti upoznata. Mislim i na svoju okolinu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, sta htjedoh reci s tim, ja sam bila ta koja sam osudjivala sviju koji su se udavali preko granice i tu nisam zeljela da vidim ljubav, nego sam svaki taj brak nazivala "srce moje za papire tvoje", sto uopste nije moralo biti da je tako, i onda se desi da se i ja udadoh vani, ne zbog papira vec iz ljubavi, i tako dobih samar od sudbine za sva moja osudjivanja. Dok nisam upoznala mm nikad prije nisam ni pomislila da odem preko i bas se pitam kako bi bilo da sam ostala, bila prinudjena da trazim posao i borim se za malo sunca pod bosanskim nebom za sebe i svoju djecu.

Napisah na pocetku da bih se sad vratila da mm hoce, i onda kontam na sta bi nas zivot licio, kako bismo dosli do posla, kako bi nam djeca bila prihvacena, bil morali zbog nastavnikovih hirova da im "kupujemo" dvice, kako bi to bilo oko doktora,,,milioni nedoumica. I na kraju, da li bi sve to bilo vrijedno samo zbog da smo svoji na svom i da imamo s kim kafu popit.

Nice i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, Mama Mazo. Ja sam u jednom periodu vidjala dete od godinu dana i par meseci po sat vremena dnevno. Radila u drzavnoj skoli prepodne, popodne privatni posao, nocu to sto donesem iz skole (pripreme, izvestaje, kontrolne itd.).

:( bez komentara :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E na konto kafa, nemojte se mnogo zanositi. Znate koliko se dragi ljudi koji imaju porodice viđaju po Beogradu? Jednom u sto godina. Dok se pogodi da su svi zdravi, da imaju vremena i da mogu da pređu s kraja na kraj grada - pre će grom da ih udari. I stalno kukamo da treba češće da se viđamo, obećavamo jedni drugima, a onda se izgubimo u svojim životima. Ako je i grad živ, ako smo i malo raskalašni, ako se i vidimo - znajte, na neki način je to "plaćeno", nažalost, nije to očas posla i spontano, sve manje je toga. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, Mama Mazo. Ja sam u jednom periodu vidjala dete od godinu dana i par meseci po sat vremena dnevno. Radila u drzavnoj skoli prepodne, popodne privatni posao, nocu to sto donesem iz skole (pripreme, izvestaje, kontrolne itd.).

:( e bas bez komentara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E na konto kafa, nemojte se mnogo zanositi. Znate koliko se dragi ljudi koji imaju porodice viđaju po Beogradu? Jednom u sto godina. Dok se pogodi da su svi zdravi, da imaju vremena i da mogu da pređu s kraja na kraj grada - pre će grom da ih udari. I stalno kukamo da treba češće da se viđamo, obećavamo jedni drugima, a onda se izgubimo u svojim životima. Ako je i grad živ, ako smo i malo raskalašni, ako se i vidimo - znajte, na neki način je to "plaćeno", nažalost, nije to očas posla i spontano, sve manje je toga. 

Živa istina.

Nice voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da to vise nedostaje ljudima iz manjih mesta. Kad odemo kod muzevljevih u posetu,tamo svakih sat vremena neko uleti na kafu. A dok se kod mojih uvek prvo dogovore,i to bas ako imaju vremena.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A onda u malom mestu nema posla, pa kukaš kako je mesto umrlo, kako su svi otišli u veliki grad, pa ti dosade ista lica i istih šest ulica svaki dan... :)

Hellen, JEJA*, malagarava i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jednom mi je doslo da placem. Deca mi nisu navikla na guzvu,bar ne za vreme spavanja. Mi se taman smestimo da malo odmorimo,kad ono ulece komsinica da se popije kafa. Tako ti je kod moje sveki, Sreca pa ne moramo kod nje u kuci da budemo. :D

I inace,ja nisam osoba koja mora da ima drustvo uvek. Volim svoje prijateljice,ali nema nista lepse kad sena miru zabavljam sa svojom decom,i gledam film,citam neku knigu.

 Smey,i kad pogledas mi ljudi smo eksperti da svemu nadjemo manu. Nista nam ne odgovara:lol:

Smey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Tangerine,eto bar neke prednosti. Ti sa detetom od godinu ovde ne bi radila jos. Minimalan porodiljski je 12 meseci + 6 za muza... A imas pravo do 30 meseci za tebe+ 6 za muza... I ne bi sedela kuci da grickas nokte nego bi ti bilo placeno

 

Sad se setih one ludace iz teme "feminizam",ona sto je imala neki pametan govor. Pa osudjuje zene koje su placene za cuvanje dece. To ima ovde. Mozes biti placena kao domacica. A mozes da mazes ujedno i nokte u parku:lol: Gde odgledah taj video... Samo se vidi da je zena zeni najveci neprijatelj

Izmenjeno od strane mitko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mitko moja sestra je mogla da bira porodiljsko od 3 meseca do 24 meseca a muž nije dobio ništa? :huh: Fora je što se ista suma dela na broj meseci koliko želiš da koristiš porodiljsko ona je počela da radi kad je dete imalo godinu dana tako je planirala a muž nije dobio ništa sad prvi put čuje za tih 6 meseci. Po tome ispada da su roditelji 3 godine sa detetom :huh:

Izmenjeno od strane Zoe86

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I sve vise dolazi na to da "jos se nije rodio ko je covjeku ugodio". Uvijek nesto fali, bio vamo ili tamo :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja skoro bejah s jednom Švajcarkinjom, mnogo smo se lepo družile nekoliko dana, bila mi je gošća :) Ona žena voli da radi, a voli i decu :D Ima dvoje (8 i 5) i medicinska sestra je. Radila je par godina pošto je sin malo porastao, pa kad je dobila ćerku nije radila, pa je opet počela, pa je dala otkaz da bude full time s decom. I sad će ponovo da se vrati na posao, od proleća. Svaki put bira koliko posto će da radi., ovoga puta se dogovorila na 30% da vidi prvo kako će da joj prija. 

Njen muž u IT industriji. Kaže, radio kao konj prvih nekoliko godina, 15-16h dnevno. Dok nije došao do kapitala. Onda uložio - u deonice start apova, po Švici i po Srbiji. Kaže, mora da se radi puno dok ne dobiješ porodicu, a onda gajiš decu i ubiraš plodove svoga rada, a održavaš posao radom od kuće i ne više od nekoliko sati dnevno. Samo sam ga pogledala. Ovde stoji samo prva polovina priče :D I to u toj istoj IT industriji.  

Nije, ljudi, reč o tome da li raditi ili ne raditi, nego kako to izgleda kad se radi. Kako izgleda nalaženje posla. Kakav je tretman žene na intervjuu za posao. Kakvo je radno vreme. Kolika je plata. Kakav je prevoz do posla. Part-time job? Sindikat? Ugovor? Ravnopravnost u plati? Negledanje ispod oka ako ti je dete bolesno? Plaćeno prekovremeno? Yeah right.   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da ja dam primer mog razgovora za posao od pre mesec dana. Inace,ja nemam pravo dok sam na porodiljskom da radim puno radno vreme,tako da necu ni da radim dok sam na porodiljskom. Mozda necu ni raditi u struci ali sam bila na razgovoru kako bih videla kako stoje stvari. Bila sam u drzavnoj i jednoj privatnoj klinici.

U drazavnoj bi mi bila pocetna plata 1980€, a na toj privatnoj skoro 3 hiljade. Imas normalno mogucnost napredka u smislu da budes glavvna sestra itd.Razlicite plate imaju dipl.sestre,bolnicari,negovatelji itd. Kod mene je u pitanju dipl.sestra,po njihovom,kod nas je to med.sestra-tehnicar. Biras koliko zelis da radis nedeljno,naravno koliko radis toliko i para. Ako zelis da radis praznicima to ti se dodatno placa,sto bi meni bilo ok da radim za vreme katolickih praznika. U toj drazvnoj se zadesilo da je glavna sestra bas zena iz Apatina,i odmah me nagovarala da radim tu:lol:

I da napomenem,ovde ne namestam krevete,ne hranim pacijenet,ne kupam pacijente. Sto bih u Srbiji sve uz svoj osnovni posao radila za samo 300€

O prevozu mislim da ne moram da pricam ,nikad kasnjenja,u spicu na svakih tri minuta. Povezan ceo grad. I nema beskonacnog cekanja

Sto je vazno niko me nije pitao imam li decu,zelim li decu,da li sam udata. Receno mi je da ako nemam gde da zivim daju mi smestaj dok se ne snadjem(oko smestaja zavisi od bolnice do bolnice). E sad da li neki muskarac koji obavlja moj posao ima vecu platu,sa tim nisam upoznata. 

 

Posao trazis preko AMS,oni ti nude sta imaju,tj. sta si ti zelela da ti traze. Mozes biti otvoren za sve poslove ali nemas pravo puno da odbijas. Zato je nabolje biti konkretan sto se tice radnog mesta. Jer AMS ti placa dok si bez posla ili si dobio otkaz negde ili dao otkaz. 

Moja drugarica je radila kao menadzer Zare,dala je otkaz zbog nekih privatnih razloga. I dok je bila bez posla dobijala 800€ mesecno dok  nije nasla nesto drugo ( u njenom slucaju,ona je krenula na dodatno skolovanje u IT industriji). I sada se trenutno time bavi. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem da ima još više prednosti napolju. Ali, naš život je u svakom smislu dinamičan i nepredvidiv -- malo zapnemo, pa onda ubiremo plodove rada i tako ukrug. Red suza, red smeha, pa opet ispočetka. Ne volim što se stalno seljakamo iz grada u grad, što stalno putujemo... Volela bih da se skrasimo u malom gradu ovde, a ne još da negde preko treba da počinjemo ispočetka. 

Mislim da naš sistem čovek još uvek može da nadmudri. ;) 

Hahahah,moze i ovde da se nadmudri sistem,samo treba imati m***:lol:

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, šta se može sa 2 ili 3 hiljade eura u Beču? Je l' to dovoljno za pristojan život? Ozbiljno pitam jer nemam predstavu o njihovom standardu, kirijama, režijama, ceni goriva...

Kao samac mozes da placas racune,da se obuces,da se hranis i da ti ostane da sklonis. Kao samac mozes da nadjes stan sa sve racunima za oko 500€(moze i jeftinije). Hrana nije skupa,cak bih rekla da je dosta stvari jeftinije nego dole. Ja bih za te pare sama zivela kao Bog. Ako si samohrana majka,dobijas stan od drzave koji placas duplo manje ,i naravno deca dobijaju pomoc. Ne znam koje jos pomoci imaju samohrane majke,ali znam da su one ovde odlicno snabdevene.

Kako kaze mm,ovde grade sve da zena ode kad joj se hoce od muza.:lol:

Za te pare mozes i celu porodicu da izdrzavas.

Evo primer za konkretno stan u kojem zivimo (to je sada nas stan ),ali stvari ovako stoje. Ima 100kvadrata,800evra je stanarina,struja se placa kvartalno oko 400,jedne godine doplatis nesto,jedne godine ti oni vrate nesto,zavisi koliko trosis. Ali racunaj to kao 1200evra(svaka ti meseca),a ovako redovno 800,plus kablovska 25evra i internet. Zavisi sta hoces. ajd da dajemo na hranu jedno 300evra mesecno,mada ne verujem i dajemo toliko,ali da udje u to i pelene i decija hrana,a inace se hranimo organskom hranom. Ma i da dajes 500evra,mada nisi lud toliko da jedes:lol:

Ali to bi bio slucaj kada bih ja sama izdrzavala porodicu,onda mi deca mozda ne bi isla u privatni vrtic,koji ne placam mnogo (110evra mesecno) i godisnja pretplata 100E..

Plus racunaj da ti i deca dobijaju deciji,sto ti dodje na tvoju platu,na primer za odecu,knjige,koje ne kupujes svakakog meseca. 

To ti je neki opsti detalji,uzmi u obzir da ti i muz radi...malo sam apa drapa napisala,ali nadam se da sam nekako uspela da ti docaram

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerina mislim da država dotira vrtiće kao i ovde, moja kuma plaća privatni vrtić nekih 3000 dinara ostalo dotira grad. To je ona fora za decu koja nemaju mesto u državnim vrtićima. Napolju je meso skupo i to dosta skuplje. Baš smo bili skoro moji klinci obožavaju da idu u Aust, tu su na mene samo da se ide :lol:

Tangerine i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo ovo je link od jedne od skupljih prehrabenih marketa,mozda i najskuplji,koji ima online porucivanje

https://shop.billa.at/

ovaj market ima i ogranke marketa koji su mnogo jeftinji,ali stavila sam najskuplji da znate najgore:) jeftiniji je merkur,penny,zielpunkt

interspar i spar su u tom rangu kao i billa

Ovo je link prodavnica za kozmetiku,hemiju,decije pelene itd

https://www.meindm.at/mein-dm/?gclid=COTU4sD47MkCFU2NGwodCrAA3w

http://www.bipa.at/

 

Sto se tice vrtica,ne znam zasto je tako jeftino. Ali mi nismo ni hteli drzavni zato sto treba prijavu predati godinu dana ranije ,a i ovde moze da odsustvuje kad god hoce,tj,ne mora da se opravdava osim ako nije u pitanju neka zarazna bolst,onda treba potvrda od doktora da sme da krene u vrrtic. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

http://www.lidl.at/de/echt-viel-oesterreich-953.htm

Uglavnom nije bajka ni tamo ali je bolje naravno i ja uvek kažem ko god može neka ide i za svoju decu bih volela da odu negde jer ne vidim bolju budućnost ovde ali se ipak nadam da grešim.

Nervira me što oni uvek izbacuju bruto platu a koliko dobiješ zapravo?

Izmenjeno od strane Zoe86
Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima i to negde,samo sto sam ja to zagubila. Kad nadjem ubacicu. Nije to neka ogromna razlika. To je zdravstveno osiguranje,porez. 

Eto tu pise da je plata za moju struku od 2070-2310€ bruto... a meni su u bolnici rekli da mi je pocetna plata 2000€ netto. Sad mozda je tu bruto tih maksimalnih 2310,a mozda i manje. To vec ne znam. Mene je zanimalo netto

Mozda je sad to neki prosek jer sam u privatnoj klinici imala ponudi za 1000E vise...ali mozda tu ne ulazi privatni sektor...nisam sigurna bas 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se porodiljskog tice - to definitivno zavisi gde ste. Znam da je u UK zagarantovano 8 meseci (Shared Parental Leave - SPL, sto znaci da ili majka ili otac mogu da ga koriste, ili oboje ali u ukupnom trajanju od 6 meseci placeno i 2 meseca neplaceno. Medjutim, to sto je placeno - kao da nije placeno - jedva preko 500 funti sto u Londonu nije dovoljno sobu da iznajmis a ne stan+racuni). Tih 8 meseci mozes da koristis ako si u firmi duze od godinu dana do trenutka kada ste zatrudneli i moras da najavis i dogovoris koriscenje istog 6 meseci ranije (do 3-eg meseca trudnoce, neke firme dozvoljavaju i do 6-og). 

S obzirom da ja radim za USA firmu koja nema predstavnistvo u UK, za mene vaze US pravila. Oni nemaju porodiljsko regulisano na federalnom nivou. Neki dozvoljavaju 6+2, neki nemaju nista. Sta ce ti zapasti zavisi od toga gde u USA zivis, ili u mom slucaju - gde je registrovana firma. Moja je, naravno, registrovana tamo gde nema republickog propisa te je prepusteno kompanijama da svojim pravilnicima to urede i naravno - nemam pravo na porodiljsko uopste. Maksimum mogu da koristim 2 nedelje odmora po rodjenju deteta (ili da hvatam "krivinu" kao Senior Executive i dogovorim sa sefom da mi odobre da prenesem odmor iz jedne godine u drugu i spojim u 4 nedelje odsustva). Suprug radi za britansku kucu i on ima pravo na tih 6+2 meseci SPL, tako da ce u nasem slucaju - on biti taj koji ce sedeti kod kuce sa bebom jednog dana. Sva sreca, ja radim od kuce jer nemamo, kako rekoh, predstavnistvo u Londonu pa ce nam to umnogome olaksati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo su svi modeli porodiljskog u Austriji...

Evo najmanje je,malo sam pogresila,model 12+2..Sto znaci mora majka 12,a muz plus dva meseca,ili obrnuto.

33€ na dan (mesecno 1000€),a kod zena sa blizancima ili trojakam,cetvorkama,na svako sledece dete +16,5 € na dan. Inace,ja sam uzela model 30+6 kako bih sto duze bila sa detetom,i primanje je naravno duplo manje mesecno...ali treba uzeti u obzir da ja nisam pre ovde radila,znaci to su primanja kao poklon:lol:

http://media.arbeiterkammer.at/wien/PDF/Publikationen/Kinderbetreuungsgeld_072015.pdf

Voljena žena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.