Otići ili ostati?

odgovora

Objavljeno

Otići ili ostati..

Mama,necu nikad vise da živim ovdje.

A zasto Sofija?

Zato sto ovdje bacaju petarde i zapaliće mi kucu,i uplasiti batu.

A gde hoćes da živiš?

U Beograd hocu da živim.

Pa Sofija i u Beogradu bacaju petarde.

Pa dobro,barem ima snega. :D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lilith, kad sam ja napisala da se ne radi? Napisah da se i u Srbiji radi puno a za mnogo manje pare. Evo,konkretno za moj posao je situacija takva da ja u Srbiji imam mnogo vise stavki za koje sam zaduzena nego za isti posao ovde. Radno vreme jeste isto,a plata jedno pet-sest a mozda i sedam pita veca,zavisi gde se zaposlis.

Nikad nisam rekla da se ne radi,radi se i te kako ali se isplati mnogo vise. Oko mene su ljudi koji vredno rade, i imaju dobre plate,mada nam vecinom prijatelji ovde rade kao privatnici. 

Moj ocuh u Srbiji radi kao crnac,kod kuce je dva puta mesecno po maksimum dva dana,i zive solidno,moraju da broje pred kraj meseca sada. A nas prijatelj koji radi isti posao ovde kao da radi kao neki inzenjer a ne vozac.

Uglavnom,sustina da ako zelis pare moras da radis,e sad je pitanje gde ti sevise taj posao isplati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja razmisljam kako da se preselim ali jos dublje u istoj drzavi...da mi je skupiti pare pa kupiti neko imanjce daleko od grada, da imam svoj izvor vode, svoju zemlju, da napravim svoju kucic, pa da sadim bastu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vaskrsija, po Srbiji ima toliko napuštenih kuca kao i citavih sela tako da mislim da ti ne bi bio problem to i da ostvariš. Lepo staviš maramce na ramce pa u beli svet, tj u neki takav kucerak. Sigurna sam da nikom ne bi smetalo. Ja jedva cekam penziju da idem na neku planinčinu da cuvam ovce, pa kad dodje vreme neka me izedu vuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ima napustenih kuca, ali ne bih mogla na takav nacin da udjem u neku...a pogotovo ne mm, ali verujem da cu uspeti da nadjem nesto...cim prvo pocnem da zaradjujem :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Алекса Шантић

Остајте овдје

Остајте овдје!.. Сунце туђег неба
Неће вас гријат ко што ово грије;
Грки су тамо залогаји хљеба
Гдје свога нема и гдје брата није.

Од своје мајке ко ће наћи бољу?!
А мајка ваша земља вам је ова;
Баците поглед по кршу и пољу,
Свуда су гробља ваших прадједова.

За ову земљу они беху диви,
Узори свијетли, што је бранит знаше,
У овој земљи останите и ви,
И за њу дајте врело крви ваше.

Ко пуста грана, кад јесења крила
Тргну јој лисје и покосе ледом,
Без вас би мајка домовина била;
А мајка плаче за својијем чедом.

Не дајте сузи да јој с ока лети,
Врат'те се њојзи у наручја света;
Живите зато да можете мријети
На њемом пољу гдје вас слава срета!

Овде вас свако познаје и воли,
А тамо нико познати вас неће;
Бољи су своји кршеви и голи
Но цвијетна поља куд се туђин креће.

Овдје вам свако братски руку стеже —
У туђем свијету за вас пелен цвјета;
За ове крше све вас, све вас веже:
Име и језик, братство, и крв света.

Остајте овдје!.. Сунце туђег неба
Неће вас гријат ко што ово грије, —
Грки су тамо залогаји хљеба
Гдје свога нема и гдје брата није...

~ КРАЈ ~

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada nisam razmišljao o odlasku iz zemlje. Jesam o nekim "tehnički" za mene bitnim stvarima, npr. gde da sklonim ženu i decu kad počne belaj, imam par opcija, a najbliža mi je CG iz više razloga.

Nekako ne mogu sebe da zamislim da budem stranac, da deci pričam o tome kako je Srbija lepa, kako su tamo divni ljudi, kako smo pecali na Dunavu npr. prvi put otišli na rafting i sl. a da pri tom pričam na stranskom jeziku, mislim na srpskom a živim da bi radio i zaradio.

Meni bi zaista nedostajali prijatelji, poznanici, komšije, roditelji, ali i preci, ja sam jako voleo svog pokojnog dedu, babu, puno priča iz "kuće" imamo nekih, sve bi mi ostalo "tamo negde" i bio bi jako nesrećan.

Ne osuđujem nikoga ko se odluči da ode, život je ovde jako težak, uslovi su užasni, mnogo ljudi teško živi, i više puta sam rekao, ne mogu ja biti srećan u društvu nesrećnih ljudi.

Međutim, kako naš veliki vladika kaže, u dobru je lako dobar biti ... 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, a gdje je to i da su rashodi jedno 5x veci. Da vecina onih koji zive vani zive dupli zivot, zaradjuju vani, stede cijelu godinu, da bi dosli onih mjesec dana zaradjenog odmora "kuci", jerbo mi gdje god zivjeli i koliko god zivjeli tu, znamo gdje nam je kuca(izuzetaka ima, pocevsi od tebe).

Ja evo zivim u svom stanu, a placam kiriju preko 500eura mjesecno(a to ti je malo niza kirija ovdje), a to je samo jedan od rashoda vise kojeg dole nema. Porez je znatno veci nego dole...

Da mi zivimo samo za ovo ovdje, imalo bi se vise nego se ima, al to smo sto smo.

Da ne bude zabune, vani i pored svih tih rashoda jeste bolje, samo uredjenje drzava je bolje(vani tesko da ces naci da neko zivi na rubu egzistencije), mada moji koji su u Americi mole Boga da se ne razbole, pa koliko skontah imaju i neke probleme sa nekretninama, al et i oni ce se sloziti da je i tamo lakse nego dole. Dole se radnici manje cijene nego vani, imaju manja prava, probleme sa poslodavcima oko osiguranja i svega ostalog, tesko dobiti slobodan dan...

Ja da se i izvinem :(, ne znam kako je ko protumacio moj izbrisani post, ali stvarno je neinformisanost u pitanju, nista vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

 

Nikada nisam razmišljao o odlasku iz zemlje. Jesam o nekim "tehnički" za mene bitnim stvarima, npr. gde da sklonim ženu i decu kad počne belaj, imam par opcija, a najbliža mi je CG iz više razloga.

Nekako ne mogu sebe da zamislim da budem stranac, da deci pričam o tome kako je Srbija lepa, kako su tamo divni ljudi, kako smo pecali na Dunavu npr. prvi put otišli na rafting i sl. a da pri tom pričam na stranskom jeziku, mislim na srpskom a živim da bi radio i zaradio.

Meni bi zaista nedostajali prijatelji, poznanici, komšije, roditelji, ali i preci, ja sam jako voleo svog pokojnog dedu, babu, puno priča iz "kuće" imamo nekih, sve bi mi ostalo "tamo negde" i bio bi jako nesrećan.

Ne osuđujem nikoga ko se odluči da ode, život je ovde jako težak, uslovi su užasni, mnogo ljudi teško živi, i više puta sam rekao, ne mogu ja biti srećan u društvu nesrećnih ljudi.

Međutim, kako naš veliki vladika kaže, u dobru je lako dobar biti ... 

 

 

kako samo provuce 'nas vladika' da niko ne primeti. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nije vise bitno gde smo,samo da ima WiFi.:lol:

E jbg.:(

Znaci mazo nisi tuzna zbog moje konstatacije,nego su samo nestali postovi pre mog?

Uh dobro je,sad mi lakse.:D

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

 

kako samo provuce 'nas vladika' da niko ne primeti. :D

a čiji je? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste,a i u kineskom zidu ima nekog kamenja sto su iz tvog kraja stavili. :D Samo nece da priznaju,da im ne bi trazio nazad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste,a i u kineskom zidu ima nekog kamenja sto su iz tvog kraja stavili. :D Samo nece da priznaju,da im ne bi trazio nazad.

da

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih se ja za Njegosa mnogo hvatala, dosta je on bljuvotina napisao, pa i o Srbima, tako da kapa dolje za njega kao pjesnika, a za njega kao vladiku i ne bas, em je zene volio, em je narod u njegovo vrijeme gladovao samo tako. Istorija uljepsa one koje mu odgovara da uljepsa, a Njegosu je taman najljepse bilo da je samo pjesnik bio i da se nije ni u vjerske, a ni politicke stvari mijesao. Aj sad laka noc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

em je zene volio, em je narod u njegovo vrijeme gladovao samo tako. 

:) sram da ga bude, kako je smeo da voli žene :) mi svi ovde decu dobili telepromtom, u najboljem slučaju, donela nam roda. Tada je, inače, bilo svuda ostalo blagostanje, sve po jEvropi vozili Džon Dir traktore, svila iz Kine, vino isključivo vrhunskog kvaliteta, centralno grejanje i kanalizacija u Londonu ... Reče on mnogo toga dobrog, pa i ono o lancima, nego nema ko to danas da čuje, a to je ustvari, negde u podsvesti razlog zbog kojeg nam Voljena žena i postavi ovo pitanje.

Ako se pogleda podatak, procentualno, koliko je mladih ljudi otišlo iz zemlje u periodu 1965 - 1980 i njihova obrazovna struktura i uporedi sa podacima o migracijama za period 2000 - 2015 godina, mnoge stvari će biti jasnije i kolika je šteta načinjenja našem društvu.

Nije isto kada ode lekar ili kada ode bravar. Brojka je ista, ali za društvo, nije isto. 

Poslednji podatak, koji sam skoro negde pročitao, prosečna starosna struktura srba u inostranstvu je oko 33 godne, dok je u zemlji oko 42 !? 

Naravno, ne kažem ja da sad treba svi da ostanu, niti svi da idu, svako neka radi kako misli da je najbolje, samo konstatujem da tendencije NISU DOBRE, a mi koji želimo da ostanemo, trebamo da se zapitamo u kakvoj će zemlji živeti NAŠA DECA, ne mi, nama nije ostalo još mnogo, mi smo svoje "odradili", ušli smo u drugo poluvreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

. Istorija uljepsa one koje mu odgovara da uljepsa

Tako je to kad imaš neku istoriju, prošlost. 

Recimo, par puta sam, kada mi je bilo neizmerno teško, odlazio sam na Novo groblje, na grob Živojina Mišića, sedeo i razmišljao svemu što je on prošao, a na kraju je ostao upamćen i večan. 

 

Незнани туђинче, кад случајно минеш

поред овог светог заједничког гроба,
Знај, овде су нашли вечно уточиште
Највећи јунаци данашњега доба!
Родитељ је њихов: храбри српски народ,
Горостас у светској историјској војни,
Који је све стазе искушења прошо
И чији су борци, дивљења достојни!
Падали од зрна, од глади и жеђи,
Распињани на крст, на Голготе вису,
Али чврсту веру у победу крајњу
Никад, ни за часак, изгубили нису...
 
 
Možda to nekome ništa ne znači, meni znači, i to je još jedan od razloga zbog kojeg ću sigurno ostaviti svoje kosti ovde. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim clanove da se vrate komentarisanju teme.Ukoliko nastavite sa raspravama tema ce biti zakljucana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mazo, normalno je da su i rashodi veci,ali opet mnogo bolje nego u Srbiji

Najveci problem ako zivis na dve strane,tu tesko da ima pomoci. Jedino ako si milioner:) a mnogo je nasih ljudi koji zive da se vrate. Nisam u tom svetu,okruzenju i zaista mi je zao tih ljudi. 

Da me ne shvatite pogresno ,zao mi je ljudi jer pate za svojima. Ne osecaju se da pripadaju igde,i to je bas tesko,sigurno

Iskrena da budem meni je ovde najmanje bitan finansijski momenat. Znam da ce mi ovde deca imati mnogo bolje mogucnosti,mnogo je manje komplikovana drzava. Da ne pricam o administraciji koja je u Srbiji takva da zaplaces kad treba nesto da sredis. 

O prevozu da ne pricamo,o gorivu koje je kvalitetnije i jeftinije nego u Srbiji u odnosu na standard. O lekarima,bolnicama,mogucnostima. Mnoge stvari se u Srbiji u zdravstvu placaju dok su ovde besplatne. 

Evo konkretno ja idem u jednu laboratoriju,kad hocu odem i bez uputa i bez knjizice. Trazim sta hocu da radim,oni mi urade. Uputi nisu obavezni za sve,ukoliko nemas potrebu da ides kod vise lekara za isti problem. 

Kada produzujes deci deciji,sebi porodiljsko,ne ides nigde. Oni ti posalju postom ,ti im uzvratis postom. 

U skolama mi se svidja to sto nije ocenjivanje kao kod nas nego mnogo pravednije. Skolstvo je bolje nego nase mnogo. Ima i ovde mana ali ne moze da se poredi sa nasim.

 

paper_moon, mama maza i Ummu volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i ovo je rasprava za otici ili ostati. Razlozi, plusevi, minusi, ne?

Zlatni, mnogi koji zive vani opet dodju da kosti ostave u domovini. Ono, znam gdje zivim ali i gdje su mi srce i dusa :(

Nama je nedavno dajdja umro u Americi, a ukopali smo ga u Bosni.

Tangerine, interesuje me koliko sati profesori druge smjene rade da bi ispucali puno radno vrijeme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko ja baš znam za skoro suprotno iskustvo sa istom državom u kojoj si. Dete je imalo problem pri upisu u školu jer imaju posebno škole za njihovu decu da tako kažem a decu koja nema državljanstvo stave u odeljenja sa kojima kasnije imaju problem da upišu gimnaziju pošto se tamo nakon 4 razreda deca dele na one koji imaju neku šansu tj gimnaziju, imaju tehničare da tako kažem tj deca kao kod nas 4. godišnja srednja stručna škola i decu koju društvo otpiše bukvalno jer završe neki zanat bez perspektive da se opamete. Meni je iskreno to baš surovo. Ne znam kako tvoja deca ali rodjaci bliski koji žive tamo su oboje strani državljani pa ni dete nema državljanstvo. Što se tiče administracije nije mnogo situacija imali su više puta baš velikih problema zbog toga što su spori i znaju samo svoj deo posla. Što se tiče ove naše države da ne mračim blagi očaj ali kao što svi znamo nije bajka nigde tako da. E da još za zdravstvo napolju imali su problem takodje e sad da li su oni baksuzi toliki baš ne verujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama mazo, nemoj pogrešno da shvatiš, pa ni ostali, ne mislim ja da su ljudi koji su otišli da žive van zemlje lošiji ljudi od onih koji su ostali. 

Ovde je život zaista mnogo težak, posebno za poštene ljude.

Evo, pokretač teme, voljena žena, ako se ne varam je pravnik, ona će da potvrdi ili da demantuje ono što sam već negde napisao, da Srbija pred sudom u Strazburu ima izgubljenih preko 90% slučajeva !? Pa sve i da je ekonomsko stanje mnogo bolje, nepravda ubija, mnogo teže pada nego glad. Pa i u našoj himni se kaže Bože pravde, ne kaže Bože hrane, uzgred, i himna je nakaradna, za sekularnu državu ...

Evo jedan primer, bio sam pa znam o čemu pričam. Npr, u Belorusiji, prosečna plata nije mnogo veća nego u Srbiji. Recimo da radnik ima platu od 350 - 450€ . Međutim, tamo jednostavno nema nezaposlenih, svi rade, procenat onih koji ne rade je oko 2%. Tamo se voze dobra kola, ručak u restoranu, na periferiji Minska je ne više od 10€ za dvoje ljudi, cena prevoza je smešna, recimo za metro i sve ostale vidove prevoza je takođe oko 10€. Normalno, zdravstvo je besplatno itd. Plin mesečno, ako se greješ na plin ne prelazai 20 ak €, cena goriva za automobile je duplo manja nego u Srbiji, pa i u ostalom delu Evrope.

  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zoe, imam jednu rodjaku ovde koja je u identicnom stanju kao ja. Mislim ima dvoje dece. Samo oni nemaju drzavljanstvo a moja deca i muz imaju. Evo ja sam bez drzavaljanstva i nikad nisam imala problema sto se tice administracije.

Njena deca idu u drzavni vrtic,i ona je trazila da bude bas gde je puno austrijanaca kako bi joj deca bojle naucila jezik,i uspela je. Dala prijavu,deca primljena. 

Dok moja deca idu privatni vrtic,i opet gde ima bas malo nase ddece. 

MM ima rodjake koji su sa decom dosli kada su oni upisali osnovnu skolu,i upisali su zeljenje skole i sta god su hteli,i mnogo nasih prijatelja sa identicnim situacijama. Mislim na one bez drzavljanstva.

E sad,sigurno da postoji izuzetak,eto kao sto ti kazes,i zao mi je zbog toga. 

Eto mogu da kazem da mi je drago sto moji imaju drzavljanstvo. Ali opet puno je nasih prijatelja koji nemaju pa nisu imali nikakvih priblema. I sad prvi put cujem od tebe da postoje "posebne" skole za austrijsku i drugu decu. 

I mnoge tu detalje prvi put cujem. Kao na primer za zanat da se opamete,koji to zanat?

Normalno je da gledaju kakav si djak i po toj zasluzi dele gde ko ide,bar je tako iz mog iskustva. Puno nasih ljudi ima ovde koji su obrazovani,uspesni. Nije ovde samo onaj "otpad" o kojima se prica samo

 

Bas mi je zao sto su tvji imali tako lose iskustvo,ali za sada nemam nikog koga znam sa tim problemom. A svi nasi prijatelji imaju decu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako da prelomim kad ste svi tako isti, sto mi je ovo poznato <_<

Al nemate "koljenovice", ako je za utjehu <_<

Zapade mi za oko i "Nista zalba, nista otkaz, samo kletva golje, da ce drugi za 19 iljada da rmbaci bolje" i podsjeti na moju mamu :(

Milion puta je sef ucjenjivao nju i radne joj kolege bas ovim da ako im se ne svidja da razgule, ima on ko ce da mu radi i za manje pare, al na zalost zaista ima :(

I kad covjek na ovu stranu razmislja, povjerujem da bi svako pokupio prnje i otisao ne obaziruci se. Al narod opet ostaje :huh:, i da me muz nije preveo tako lahko kao zednu preko vode, vjerujem da bih i ja ostala, jer nikad prije nisam ni razmisljala o odlasku. Smijala sam se drugim koji su isli, ismijavala njihovu ljubav i nazivala je "srce moje za papire tvoje". Kako covjek lahko pojede ono sto i*ere :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U školu se kreće sa 6 godina i 4. razreda ima osnovne škole, pri kraju 4. razreda se vrše testiranja i deca se dele kao što rekoh ima 3 kategorije deca koja idu u gimnaziju, tehničkari koji takodje posle mogu dalje da se školuju a zanatlije da tako kažem ne oni završe zanat i nemaju mogućnost da postanu akademski gradjani. Moja otac ima 2 dece koji su sad već veliki pa znam to sve i više puta sam se rspravljala sa njim jer je meni to surovo da se deca od 10 godina tako dele mali su mi još. A za to da imaju problem jer dete nije državljanin nažalost jeste jer upravo deca teže upisuju gimnaziju jer su to odeljenja za decu čiji maternji nije Nemački.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.