Kako ste objasnili?


odgovora

Objavljeno

Ucila bih ih da budu obazrivi prema prijateljstvu, da se prijateljstva kroz godine menjaju (ovo pricam u starijim godinama, ne kad imaju 5 godina), da se ljudi nekad menjaju I da je jedina bezuslovna ljubav, ljubav roditelja.

Meni je mama stalno tupila o tome da su samo roditelji pravi prijatelji,samo iz nekog straha da me drugi ne iskoriste (al nikad nije bilo tako) i ne slazem se s tim njenim pristupom, sta god ja uradim za nekog, ona samo o tome da me koriste. A zaista nikad nije bilo tako.

Treba uciti da bude pravi drug, da daje sebe, ali opet da zna granice,da ima pravo da ocekuje nesto za uzvrat svom davanju, da prvenstveno bude svoj i da ne cini stvari protiv sebe zarad prihvatanja u drustvu.

U svakom slucaju, ne bih toliko pricala nego vise posmatrala sa strane i ukoliko vidim potrebu, posavetovala. Mislim da su deca dovoljno pametna da sami odredjuju prijateljsstva, kao sto smo i mi cinili, bila tu kad je povredjen i pokusati da dam objektivan nepristrasan savet kad zareba.

 

Kate Kapetanica, leni i Drina volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Roditelji misle kako ce svaka njihova rec da oblikuje dete, a nije tako, oni su svoji, mi samo imamo delimicno uticaj na njih..to sam htela reci. Nece oni biti nepoverljivi jer im je mama tako pricala, niti ruku u vatru jer su citali price. Bice onakvi kakvi su. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ah domacica niti je lagan posao niti je degradirajuće reci za nekog da je domaćica, zasto :huh: No mislim da poenta zena koje su izjavile da ne bi svojim cerkama poželele da budu domaćice i nije bila to, poenta je da je posao domaćice teži od svih drugih po meni a najmanje se vidi. Skoro da nema zene koja je u nekom periodu svog života bila kod kuce a muz radio, bar u vreme porodiljskog je tako, a da je muz kad dodje s posla nije bar jednom pitao od čega si umorna, sta si radila ceo dan :angry: Prosto sit gladnom ne veruje i kad radis misliš da je onima sto su kod kuce lakše. To pitanje od čega si umorna redje ce doživeti zena koja je zaposlena i nekako se donošenje para u kucu na kraju krajeva ipak vise ceni nego besprekorno čista kuća, bar na ovu krizu. :D  Zato ja svojoj deci ipak želim da imaju svoj posao i svoj prihod. E ukoliko dete ne želi da radi, uživa u tome da bude domaćica, posao i vlastiti novac mu nista ne predstavljaju, onda ok sta ja imam s tim, njegov izbor. Ja trenutno sam prisilno domaćica i ne uživam u tome, ne zato sto mi je problem tražiti pare od muza, kad mi trebaju trazim bez problema, dali smo zavet u dobru i zlu :D nego brate ubih se od dosade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, vidite da se shvatanje prijateljstva razlikuje od porodice do porodice.

Ja moje ucim da su prijatelji jednako vazni kao i porodica ali da se pravi prijatelji iskazu kroz zajednicko iskustvo i razne situacije. I sama sam rasls u porodici u kojoj se govorilo:porodicu ne biras, ali zato mozes prijatelje.

Naravno da nece svaka rec da oblikuje dete, ali osnovne vrednosne sudove deca sticu u porodici. S te strane je i te kako vazno sta govorimo i kako se ponasamo pred/sa svojom decom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hellen, slazem se da je uglavnom tako, ali je moja sestra recimo izuzetak. Ujna je stalno ponavljala da nikome ne vjeruje sem porodici i ona je zaista takva i sama kaze da je dobro zapamtila mamine rijeci. Njoj je teze zbog toga, u svakom slucaju. Moje misljenje je da nas iskustva najvise oblikuju, u svemu.

amorfati voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo se setih jedne koleginice koja je sinu svaki put kad uvece izlazi govorila da je sef zove da radi :lol:I prodje tako neko vreme kad se u vrticu povede prica i tome gde koji roditelj radi, a mali ce: "Moja mama radi nocu za cika Dj. " :lol: 

I moje dete kako izadjem iz kuce on vice Ide mama posao, dakle jedno vreme sam radila 3. smenu.:)

leni, paper_moon, andisam i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hihi, klinci i njihovo poimanje sveta.

Al' ovu koleginicu nista nije moglo spasiti od zaebancije na racun nje i njenog makroa-cika Dj :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moje dete kako izadjem iz kuce on vice Ide mama posao, dakle jedno vreme sam radila 3. smenu.:)

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ah domacica niti je lagan posao niti je degradirajuće reci za nekog da je domaćica, zasto :huh: No mislim da poenta zena koje su izjavile da ne bi svojim cerkama poželele da budu domaćice i nije bila to, poenta je da je posao domaćice teži od svih drugih po meni a najmanje se vidi. Skoro da nema zene koja je u nekom periodu svog života bila kod kuce a muz radio, bar u vreme porodiljskog je tako, a da je muz kad dodje s posla nije bar jednom pitao od čega si umorna, sta si radila ceo dan :angry: Prosto sit gladnom ne veruje i kad radis misliš da je onima sto su kod kuce lakše. To pitanje od čega si umorna redje ce doživeti zena koja je zaposlena i nekako se donošenje para u kucu na kraju krajeva ipak vise ceni nego besprekorno čista kuća, bar na ovu krizu. :D  Zato ja svojoj deci ipak želim da imaju svoj posao i svoj prihod. E ukoliko dete ne želi da radi, uživa u tome da bude domaćica, posao i vlastiti novac mu nista ne predstavljaju, onda ok sta ja imam s tim, njegov izbor. Ja trenutno sam prisilno domaćica i ne uživam u tome, ne zato sto mi je problem tražiti pare od muza, kad mi trebaju trazim bez problema, dali smo zavet u dobru i zlu :D nego brate ubih se od dosade.

Slazem se u potpunosti...skrenucu sa teme ali ajd'..mozda sam i mogla na drugoj temi o ovome ali...po mom misljenju biti domacica (samo domacica) je u redu biti neko vreme,nekih par godina, da se razumemo,meni da moj coek (moj muz) nije omogucio da budem domacica (a na tome sam mu zahvalana,jer da nije takvog nejga ne bi bilo ni domacice mene:lol:) ne bi ni rodila 4 dece...elem,ali ne do Bog da sam ostala samo domacica (reko li ja nekoliko puta istu rec-_-)....u kuci ,pogototvo gde je velika porodica UVEK ima grubih poslova (kuvanjempranje ciscenje,ah ti svi divni poslovi), i opet se sve vrti oko toga i vremenom stvarno covek tacnije zena moze da otupi:huh:..deca porasla,u dobru organizaciju osnovne radnje ciscenja i kuvanja se zavrse na vreme a  sta posle? Za dobrobit cele porodice i zdravlja same zene nije pozeljno biti domacica duze od nekoliko godina^_^....eeeej,i da se razumemo,nemojmo da ublazavamo..cerke gaijmo,vaspitavamo,ucimo,saljemo u  skole,kurseve,radionice i onda puf..udaje se dobro cero i budi domacica..no no!!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislila sam da ce biti tesko ali ispalo je skroz ok. Porodila mi se jetrva pa su opet aktuelna pitanja o bebama. Posto smo vec pricali o tome kako beba izlazi iz stomaka, na red je došlo, logicno, i pitanje kako beba uopste nastane u stomaku. Rekla sam joj da beba nastane od jajne celije koja je oplodjena (tu sam se u sebi molila da ne pita kako se jc oplodi i srecom nije :)), da je ta celija kao seme a da je materica kao zemlja i da kad jajna celija dodje do materice, tu se usadi i pocinje da raste. 

Da li sam pogresila sto nisam pominjala tatu? Nisam znala gde da ga umetnem :D a da ne moram eksplicitno da objasnjavam sam cin oplodjenja :)

 

pricalica i Kate Kapetanica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Heh, moraces negde da umetnes tatu i vasu ljubav, ali to drugi put kad se povede prica. Ne brini, bice jos price na tu temu :)

Mene jos 4 mes dele do obecane price o tome sta je seh. Bog nek mi je u pomoci :) 

amorfati voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ahahaha, pa mogla si i tatu spomenuti, ali dobro, bice prilike, cisto sumnjam da je ovo jedini put kada ces dobiti to pitanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Amor, mnogo mi smešno bilo da čitam! :D I sad da budem krajnje prosta, lako je tati da (se u-)metne, kad je na tebi sve ostalo, pa još i detetu da objasniš proces.

E jesam grozna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Haha, pa nisi grozna, u pravu si :D.

Ali ipak jesam pogresila sto tatu I njegov skromni doprinos nisam pomenula :lol:

Sto Leni reče ljubav, ovo, ono...a jbg...

Eto, sad znate, ko bude objasnjavao kako nastaju bebe obavezno da spomene tatu. Stvarno sam tupson! 

In-Greed, Smey i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicna tema! Ovo poslednje o cemu prica amorfati, otkud beba u stomaku, je bilo skoro postavljeno od moje starije cerke...ne znam kako sam uspjela da izbjegnem odgovor. Sledeci put necu moci....zato pisite, pomozite...

Inace, mi smo u fazi pitanja i pitanja do beskonacnosti...ja nekad ne znam sta da odgovorim...i onda prebacim na tatu^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo Snow mi smo skoro caskale o ovome na temi 5-6 godina, pa cu samo da kopiram post:

Sto se radjanja tice moje dete je tu jako radoznalo. Ona posle svih mojih objasnjavanja to sagledava ovako: Mama i tata se mnogo vole, od njihove ljubavi nastane seme koje se spusti u stomak. Iz tog semena poraste beba i posle devet meseci izadje iz maminog stomaka. :) E sad, skoro me je pitala kako beba izadje. Ja sam joj objasnila da kada bude dovoljna velika da joj postane tesno u stomaku i od onda resi da izadje i da to uradi kroz noge. Nisam sad detaljisala bas kuda izlazi :D. I da prvo izadje glava, pa ledja, pa nogice. Da devet meseci jede i pije na pupcanu vrpcu, to sve zna i jako joj se svidja. Cak joj se toliko svidja da me je pitala da li moze da gleda porodjaj kada se ja budem poradjala treci put. B) Ja sam joj objasnila da niko ne sme da gleda, a ona kaze da ce zamoliti cika doktora da nju pusti. Tako da o radjanju svasta zna, i stalno zapitkuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj jos nije dosao do te faze da pita otkud beba u stomaku, ali zna da se treba roditi, nisam mu bajke o rodama ni pokusavala da serviram :D Neki dan je izjavio da strina ima mleko jer je beba mala, a da mama nema mleko jer je on sve pojeo i zato je sad veliki :D Kako je to zakljucio iskreno ni ne znam, nisam mu nikad nesto o dojenju detaljisala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nice vec sam ti rekla da me odusevljava kako tvoj sin logicno rezonuje. :)

Snow mm ima cuveni odgovor na svako pitanje: Pitaj mamu! :P

snowhite voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja ćerka kad je bila predškolsog uzrasta u vrtiću su pričali o ciklusu života kako se svi rodimo drveće iz semena i td i uglavnom nama mala objašnjava kako se mama u tata vole tata ubaci seme mami u stomak i onda beba pliva kupa se i jede pa se rodi kada naraste dovoljno i sad je sveki pita pa odakle seme kod mame kako tata ubaci seme a ona kaže ne znam pa valjda kroz neku rupicu :lol: .

Dovoljno je da im objasnite to osnovno posle oni jedni od drugih sve saznaju skoro je mala nešto prokomentarisala ja je pitam pa otkud ti znaš kako nastaju deca kaže ona meni: nemoj to da me pitaš bolje za tebe da ne znaš :lol: ja stala ne znam šta da kažem okrenem se i odem :o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hahha Zoe, bas je slatka...:wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.