Kako ste objasnili?


odgovora

Objavljeno

Odmah da kazem da nemam nikakvo iskustvo sa decom! Imam malu bebu, gledam je i razmisljam kako cu da joj objasnim svet??? Kako da joj objasnim odredjene termine...pocev od najprostijih???

Kako da objasmim ono sto ne moze da se vidi i opipa-sreca, ljubav, smrt, sudbina, sila...ili da joj kazem to ti je masa x ubrzanje pa neka da masti na volju :lol: :lol: :lol:

Kad krene ka stekeru-kako da joj kazem da ne sme da dira jer ce da je ubije struja..."ubije"? sta je to?

Sigurna sam da imate masu primera koje vam je bilo jako tesko za objasniti! Kako ste se izborili sa teskom reci? Ili dajte termin da mu zajedno nadjemo prosto objasnjenje!

:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma samo pusti maštu na volju, kako bude razumevala, tako ćeš i upotrebljavati prava objašnjenja. Konkretno za šteker-to je pec-pec, boleće te ruka, pa ćeš da plačeš...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj znam na sta mislis... Ja sam veceras maloj morala da objasnjavam sta znaci umreti... :(

Ovo za steker- ne treba da joj kazes sta lose moze da se desi, to je yzv negativno misljenje. Treba da joj kazes da ne sme, da je opasno, da treba da bude pazljiva. Kako ono: Pazi, pasces! nasuprot samo: Budi pazljiv. Drugo je dovoljno. ;)

Videla sam pre nekog vremena knjigu "Pitanja koja deca postavljaju (i kako na njih odgovoriti)" od Miriam Stoppard i mislila da mi nece trebati jos neko vreme. Promenila sam misljenje, treba mi za juce! :rolleyes:

Jos nesto sam ovde pronasla:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/8200022.stm

i zaista ima dobrih odgovora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad smo kod pitalica-moj sin mi je postavio jedno pitanje na koje neznam odgovor:

kako se puz uvuce u njegovu kucicu?

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uđe na posebna vratanca, kroz koja samo on može da uđe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa devojcica u poslednje vreme stalno postavlja cudna pitanja, na koja mi nemamo odgovor a ona ne prihvata kao odgovor " ne znam".

Ajde pomozite....hehehehe

Pitanje:

Gde je ona bila kada su mama i tata bili mali ?

Zasto kada jede ona raste, da li onda kada ne rucka ona se smanji?

Zasto bela olovka neradi na belom papiru? Kazem ja njoj, pa zato sto su iste boje.....hm Ali zasto ne radi?

Zasto mora da nauci slovo R, kada je i ovako JAZUMEMO?

ima ih jos, ovo je ono sto sam se setila u ovom trenutku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa devojcica u poslednje vreme stalno postavlja cudna pitanja, na koja mi nemamo odgovor a ona ne prihvata kao odgovor " ne znam".

Ajde pomozite....hehehehe

Pitanje:

Gde je ona bila kada su mama i tata bili mali ?

Zasto kada jede ona raste, da li onda kada ne rucka ona se smanji?

Zasto bela olovka neradi na belom papiru? Kazem ja njoj, pa zato sto su iste boje.....hm Ali zasto ne radi?

Zasto mora da nauci slovo R, kada je i ovako JAZUMEMO?

ima ih jos, ovo je ono sto sam se setila u ovom trenutku.

Jako pametna i inteligentna pitanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nina ns, vec par dana niko da ti odgovori na ova teska pitanja :lol: mogu misliti koliko ti je tesko kad moras odmah da odgovoris na pitanje svom pametnom malom detetu... Eh sta me sve ceka, pripremam se lagano uz sve vas :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj A.N.A. ima tu jos mnogo pitanja i svakim danom ih je sve vise i sve su teza za odgovaranje....

Nadala sam se da ce mi neko dati neku ideju ali izgleda nista od toga :lol: :lol: :lol:

Takodje sam se nadala da ce mame napisati neka od pitanja koja u im postavljali njihova mala pametna decica i koji su odgovor dali ali i od toga nista...

Evo jos jedan dogadja... Pkako vecina zna mi radimo na drugom detetu i nasa devojcica svaki dan pita kada ce doci beba i zeli SAMO sestru....hm, kako se to nemoze namestiti ja joj govorim svaki dan " bebe nas gledaju i doci ce ( ili bata ili seka ) zavisi kome se vise svidimo, a to kada ce doci....pa moramo biti jako dobri kako bi beba pozelela da dodje u nasu porodicu"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf Nina, nije tebi lako.... :lol: :lol: :lol:

Pre neki dan je Maki pitao moju jetrvu ( koja je trudna): Mama, mama, ko je Nađu stavio tebi u stomak?

-ona: tata sine :lol: :lol: :lol:

-Maki: A ko će da je izvadi???

-ona: doktori :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana za sad postavlja samo jedno jedino pitanje:" Ta to?" Ali bukvalno za sve,i sto zna sta je i sto ne zna,pita cisto iz zeze.Mogi misliti sta ce kasnije biti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hahah e tako krece, onda dodje ono "koje je to boje". pa "zasto", i onda kad smisle pitanje....ostanemo bez texta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja je imala teska pitanja ....

Neka od tih:

:)

Mama a sta je to menstruacija? - nakon sto mi je upala u wc dok sam mjenjala ulozak ...

JA: zato sto mama nema bebu u stomacicu... na sta slijedi potpitanje:

zasto nemas bebu u stomaku

JA: zato sto mama nema momka

a zasto nemas momka

JA: Ana, ne staj mi na muku :P

a sta to znaci?

JA: :wacko:

Kako beba izadje iz stomaka?

Zasto djecaci piske stojeci?

.

.

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasto mora da nauci slovo R, kada je i ovako JAZUMEMO?

ovo mi je najjace :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama a sta je to menstruacija? - nakon sto mi je upala u wc dok sam mjenjala ulozak ...

JA: zato sto mama nema bebu u stomacicu... na sta slijedi potpitanje:

zasto nemas bebu u stomaku

JA: zato sto mama nema momka

a zasto nemas momka

JA: Ana, ne staj mi na muku :P

a sta to znaci?

JA: :wacko:

.

.

.

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odmah da kazem da nemam nikakvo iskustvo sa decom! Imam malu bebu, gledam je i razmisljam kako cu da joj objasnim svet??? Kako da joj objasnim odredjene termine...pocev od najprostijih???

Kako da objasmim ono sto ne moze da se vidi i opipa-sreca, ljubav, smrt, sudbina, sila...ili da joj kazem to ti je masa x ubrzanje pa neka da masti na volju :lol: :lol: :lol:

Kad krene ka stekeru-kako da joj kazem da ne sme da dira jer ce da je ubije struja..."ubije"? sta je to?

Sigurna sam da imate masu primera koje vam je bilo jako tesko za objasniti! Kako ste se izborili sa teskom reci? Ili dajte termin da mu zajedno nadjemo prosto objasnjenje!

:unsure:

Uvek ima 'teških' pitanja i vrlo često sam za ovih skoro 12 godina imala 'muka' da objasnim nešto ali opet je sve išlo nekako spontano :rolleyes: ...mislim da se ne trebaš sada opterećivti tim stvarima i razmišljaš 'unapred',pozdravčić!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo ti u istoj prici Nina, i na takva pitanja uvek odgovaramo iskreno- koliko je to moguce. Laganje ili uvijanje istine u svetlucavi papir ne smatram dobrim ni za dete ni za roditelja, a iskren odgovor koliko god da je komplikovan ili joj zadovolji radoznalost ili je zbuni pa odustane :)

Neka od pitanja:

- Mama sta znaci "pijan"?

- Pijan se kaze za osobu koja je popila puno alkohola, recimo vina ili piva, pa je promenila ponasanje.

-Mama hoces ti da umres?

-Ne, necu zlato, tu sam ja, nikud ne idem...

-A tata? Ni on nece da umre, jel da?

-Nece mila, nece ni tata...

I onda naidje tata i proba reci (dok ga ja na pola ne ucutkam) nesto tipa:

- U stvari svi cemo umreti, ali ne sada, nego jednog dana....

E to je vec previse jer tako malo dete ne razume jos sasvim koncept vremena i koliko ja znam njoj "jednog dana" moze da bude sutra, prekosutra... ko zna kad...

Iskrenost, detalji- da, ali do te mere da ih ne uplasimo i ne istraumiramo.

Eto za sad... kad se setim sta je jos pitala ili kad opet bude nesto naislo kuckacu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ma slatki su sa pitanjima i stvarno nam staju na muku...

Sinoc na t neki film, i dvoje vode ljubav...onako zestoko, a ona me pita "mama sta oni rade"...a ja kazem, "pa hoce bebu pa se vole"....hm ona ce na to" a sto se ti i tata nikad tako nevolite?"....a ja njoj...pa ne znam, pitaj tatu.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvek ima 'teških' pitanja i vrlo često sam za ovih skoro 12 godina imala 'muka' da objasnim nešto ali opet je sve išlo nekako spontano :rolleyes: ...mislim da se ne trebaš sada opterećivti tim stvarima i razmišljaš 'unapred',pozdravčić!

Tako je!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ma slatki su sa pitanjima i stvarno nam staju na muku...

Sinoc na t neki film, i dvoje vode ljubav...onako zestoko, a ona me pita "mama sta oni rade"...a ja kazem, "pa hoce bebu pa se vole"....hm ona ce na to" a sto se ti i tata nikad tako nevolite?"....a ja njoj...pa ne znam, pitaj tatu.....

Mudro! Svidja mi se vasa snalazljivost i njihova radoznalost! ;)

...nasmejaste me slatko :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvek ima 'teških' pitanja i vrlo često sam za ovih skoro 12 godina imala 'muka' da objasnim nešto ali opet je sve išlo nekako spontano :rolleyes: ...mislim da se ne trebaš sada opterećivti tim stvarima i razmišljaš 'unapred',pozdravčić!

Ma taman posla, samo su mi jako slatke vase price...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa treba se spremiti na vrema...hahahaha

Ajde ispricajte nam neke vase price, pitanja i odgovore.... ne moze da skodi, a i da slatko :lol: nasmejemo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žene, pa vi im ate prave male pametnice. :) Kakvih pitanja sve ima. Nina, tvoje detence me je oduševilo. :D

E, sad... šta reći na sve to... Uh. I mene čeka sve to. :)

Kad sam bila mala, često sam, na postavljena pitanja, dobijala odgovor:KAD PORASTEŠ, SAMO ĆE TI SE KASTI. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf Nina, nije tebi lako....

Pre neki dan je Maki pitao moju jetrvu ( koja je trudna): Mama, mama, ko je Nađu stavio tebi u stomak?

-ona: tata sine :lol: :lol: :lol:

-Maki: A ko će da je izvadi???

-ona: doktori

heeheheh ,slatkis mali hehehe

Jana za sad postavlja samo jedno jedino pitanje:" Ta to?" Ali bukvalno za sve,i sto zna sta je i sto ne zna,pita cisto iz zeze.Mogi misliti sta ce kasnije biti

I Aleksa isto !!! Zna sta je ali me ipak pita a sta je ovo ?? Ja mu kazem pa ti znas sta je to ,on meni istoi.i ja okrenem i ja njega pitam "Aki a sta je ovo " i on mi odgovori ..

Moja je imala teska pitanja ....

Neka od tih:

:)

Mama a sta je to menstruacija? - nakon sto mi je upala u wc dok sam mjenjala ulozak ...

JA: zato sto mama nema bebu u stomacicu... na sta slijedi potpitanje:

zasto nemas bebu u stomaku

JA: zato sto mama nema momka

a zasto nemas momka

JA: Ana, ne staj mi na muku :P

a sta to znaci?

JA: :wacko:

Kako beba izadje iz stomaka?

Zasto djecaci piske stojeci?

.

.

.

znaci bas me nasmeja !!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ma slatki su sa pitanjima i stvarno nam staju na muku...

Sinoc na t neki film, i dvoje vode ljubav...onako zestoko, a ona me pita "mama sta oni rade"...a ja kazem, "pa hoce bebu pa se vole"....hm ona ce na to" a sto se ti i tata nikad tako nevolite?"....a ja njoj...pa ne znam, pitaj tatu.....

hehehehee ,pitaj tatu :D hhehe

Pametnice male..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta pitaju vase pitalice ovih dana? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.