Noćni strah

odgovora

Objavljeno

Da li neko ima iskustva sa nocnim strahovima(lat.pavor nocturnus)?

Moj sin ima 2.5 gidine i u poslednja 3 meseca pocele su epizode koje se desavaju bukvalno svaku noc.

Bili smo kod pedijatra i psihologa koji smatraju da ce on to prevazici,ali mi smo potpuno iscrpljeni i neispavani i vise ne znamo sta da radimo.

Naime svaku noc se iz cista mira podigne iz kreveta pocinje nekontrolisano da place i nista ne moze da ga umiri.Deluje da je budan ali ustvari spava i potpuno je nemoguce dopreti do njega,niti ga je moguce probuditi.Pokusava da sidje sa kreveta,uglavnom ponavlja istu recenicu(svake noci neku drugu) histerise, trese se, se otima udara i sl.desavalo se da se od plakanja zaceni.Nekad to traje deset minuta a nekad i do 2 sata.Svake noci upali nesto drugo sto ga smiri i on nastavi da spava kao da se nista nije desilo.

Epizode se uglavnom desavaju u isto vreme a on se ujutru nicega ne seca.

Krenuli smo sa homeopatijom ali jos nema efekta, a o izlivanju strave se ne usudjujem ni da razmisljam.

ocajna sam.Molim vas za neku sugestiju ako je neko prolazio kroz ovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to je normalna faza,djeca su aktivnija,puno im se događa kroz dan i noću to u snu mogu proživljavati opet,ništa zabrinjavajuće.....samo ga nemojte buditi jer se može još više prepasti,ne grlite ga ako se otima,isto da se ne prestravi dodatno....i moja se tako neko vrijeme budila bez očitog razloga,i prošlo je....samo bi ju malo pomazili ako se dala,ako nije,javili bi se,sjeli kraj nje,i pomalo prolazilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

što je to izlivanje strave,već sam vidjela tu po forumu da spominjete,čemu to koristi?sam naziv mi je strašan....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izlivanje strave je kad (kod nas to radi jedna starija zena) spusti olovo na vatri,stavi u vodu i onda olovo se stvori na odredjen oblik i koji oblik pokaze dete se ro.plasi..i tako se ponavlja dok ne prestane da daje oblik. Nakon toga dobije se.olovo kuci,dete spava. Dve noci sa rim.olovom ispod jastuka i ispod kreveca.ispod glave sa tom vodom gde je hladjeeno olovo. Onda se levom rukom baci olovo u smece nakon te dve noci i voda se prospe ispred ulaza i pogazi se po njoj . Kad bacas olovo,bacas uz reci:sve lose dalje a dobro ovamo ili nesto u tom fazonu. Taj dan kad dobije.olovo.kuci dete bi trebalo da popijr devet kasika vode one gde je spustano olovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kalina, moj stariji decak je imao iste probleme, krenuli pred drugu godinu, intezivno trajali do 2 godine i 8 meseci, postepeno se smanjivali. Sad mirnije spava, ponekad i dalje ima burniji san. Inace je jako zivo dete, razvijene maste i opazanja... Evo, mladji krenuo istim putem nocni terori vec krenuli.....

Uglavnom sam se trudila da pricam tiho i umirujuce pa ako dopre do njega. Preko dana sam uvek govorila ksko gs tata i ja cuvamo i da smo uvek tu za njega. Moram da priznam da sam nekad i lose reagovala i poneki put vikala kao da ga dozovem iz transa sli to je gredka, samo bi se uplasio i vikao duze i vise....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andi, nemoj mi reci da nikad nisi cula za to?!:)

ja se sjecam da me je mama kao malu vodila kod neke zene,sjecam se sporeta na drva,uglja. Vodila me je kod nje jer sam nemirno spavala. Valjda. Bas cu da je pitam.

inace, moja starija cerka zna ponekad usred noci da se probudi,place...ja pokusam da je utjesim,razbudim,al vidim da ne pali i zato je pustim da otplace. Posle nekoliko minuta se smiri i zaspi. Ruzan san,sta li. Ujutru se niceg ne sjeca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam ja iskustva sa nocnim strahovima, do njih dolazi kada dete utiske koje je imalo u toku dana ne moze da 'izmetabolise'. Obicno se javlja ili pri skokovima u razvoju kada deca pokupe vise stimulansa, ili kod senzorno osetljive dece.

Deca tada ne trebaju da se bude! Potrebno je umirivati dete onim sto mu je poznato, da svetlo ostane priguseno ili ugaseno, roditeljska blizina itd...

Cesto kada dete preraste fazu oni sami prodju ili se sporadicno ponavljaju. Nisu opasni ali su grozni za roditelje.

Desava se da sanjaju ono sto su preziveli u toku dana ali da je u snu to u nekom izmenjenom obliku pa ako dete govori recimo i razume govor da mu se sapuce na uvo ono sto u njemu izaziva prijatnost da se mozda to uvede nekako u san (takko su meni u palmoticevoj objasnili)

Salivanje strave i ostale budalastine necu da komentarisem, mante se ljudi corava posla u 21. veku.

U sustini oni se prevazilaze na indirektan nacin i tu ne postoji poseban savet osim sazrevanje deteta i rad sa njim da bi sto pre izmetabolisalo sve stimulanse koji uticu na to da se nocni strahovi pojavljuju.

Kod mog sina koji je senzorno osetljiv svaka nova situacija ih je izazivala (odlazak u novu prodavnicu, dolazak gostiju u kucu itd) i ja nisam mogla nista po pitanju nocnih strahova, ali sam mogla po pitanju toga sto ga uznemirava, pa da na indirektan nacin ne dozvolim da do njih dodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox, samo mogu da potpišem sve što si napisala. Ovaj "narodni obicaj" necu da komentarišem.

Fox, medenjaci... i pricalica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andi ako ti toliko smetam zaobiđi me,nisi vlasnica foruma stoga sjasi! Ja sam napisala sta je to nikog nisam ubila... pitala iraela sta je salivanje strave i.napisala sam ne izmisljam ja obicaj :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U simbolickom smislu ja razumem sam obicaj, ali zaista mislim da to ne pomaze, da se ne ljute roditelji koji praktikuju, ali mislim da danas u doba interneta mozemo naci i lekare i homeopate i druge roditelje sa slicnim problemima pa samim tim i adekvatan savet. Nisam osoba koja slepo prati savete moderne medicine ali ovo su obicaji koji su se nekada praktikovali jer ljudi nisu znali za druga resenja i vise iz ocaja su praktikovali.

Meni su savetovali i da idem da krstim dete zbog probema, kazu nekrst pa ce malo ako ga pop umoci u vodu da sve bude ok i ko rukom odneseno, kao za akna intenziv formulu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne pomaze,iz iskustva mogu reci. Ali ako neko stariji tipa da razume neke stvari njemu moze pomoci autosugestijom ako veruje u to.ja sam bila ocajna,bilo mi je zao deteta pa sam probala sve sto.moze pomoci a nenadkoditi... ali fox.je.lepo opisala. Moj sin je takodje pre prohodavanja imao problema sa uspabljivanjem i spavanjem.takode pred svaki zub.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta ako jesam vlasnica foruma? :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nista licno,ali to salevanje strave je glupost.I to ne preporucujem,pogotovo kada je rijec o djeci,moze si jos vece traume navuci.Meni je O svega 2-3put plakao tako u snu,ali brzo bih se smirio.Nemam neki savet sem da to shvatite kao fazu koja ce proci.

pricalica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andi opusti se,caksaj ne obavezno kao sto si ti meni savetovala. Evo i ja to cinim... :) Sto si se navrzla na mene ko da sam ti nesto lose uradila? :)

Ummu jeste,priznajem i ja! :D

Ummu voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka ima povremeno te epizode samo nije nista ekstremno..place malo i bunca u snu i onda dodjem do nje mazim je i ponavljam tu je mama i ona zaspi.

Mama u avgustu voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni N u poslednje vreme ima kosmare.Isto se trza nocu,vice,trazi nesto,cak sedne pa krene da prica a onda i place..Ja kad hocu da ga pomazim ili uhvatim za ruku posteno me izudara,i ode na drugu stranu kreveta pa se nekako sam smiri...

Inace preko dana ovih dana bas ne ume da se izbori sa emocijama,to pripisujem i uzrastu kada se najvise suocavaju sa svojim strahovima.Dok ne nauce sami da se izbore sa svim tim,besom,frustracijama,tesko da roditelj moze nesto tu uciniti.

Jedino da se strpimo dok sve to traje,i da ne pridodajemo svojom nervozom.Koliko je moguce..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesam, Daniela, stvarno. Izvini. Ali inspirises me jednostavno. Svaki put kazem sebi 'nemoj, Andi', ali jace je od mene. :( Samo nemoj, ljubim te, da se opustam, tek tad te ne bih ostavljala na miru.

Margaritta i Drina volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Je**m li ga,sta sam sad lose napisala? Je li pitala zena sta je to? Jesam li ja.opisala jesam. Nisam savetovala nekog da.ro uradi,nisam vredjala nikog,psovala. Zaista.ne znam sta.toliko lose pišem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vasa je prosle nedelje povracao u snu. Naredne dve noci se 'budio' i vristao bas u to doba noci. I ja blesaca, pokusavam da ga dozovem, kao da mu skrenem paznju, uopste mi nije palo na pamet da spava. Tek kad se umirio sam shvatila. A znam da ih ne treba buditi u tim situacijama. Sledece noci sam ga drzla malo ja, malo mm, on se otimao, vristao, ali se na kraju umirio. Narednih noci se budio, malo plakao, ali ni izdaleka onakve drame nije bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš čitah o noćnim strahovima u knjizi Naučite dete da spava,jer je i S.kad smo došle iz BB imala 10ak dana to skakanje iz sna,vikanje,kad joj pridjem gura me,al cim je spustim da legne odmah zaspi. Tad saznah da ne smem da je budim,da ne pricam o tome ujutru,jer se ona ne seca,da izgleda budna,al nije. I to je razlika izmedju kosmara i strahova,kod kosmara se dete razbudi,reaguje na roditelja,ne umiri se lako. Kazu da su do 6te god strahovi uglavnom uobicajeni i da nema potrebe za psihologom. I da,treba dete probati ranije uspavati,da se ne uzbudjuje pred spavanje.

A pomaze i izlevanje strave :D

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anki se to dešavalo par puta, jedanput me izgleda nešto loše sanjala pa kad mi je došla u sred noći u krevet i počela da me gura... trip totalni.

Ja sve mislim to brzo prođe, pod uslovom da dete i u drugim situacijama, kad je budno i pribranije, ne pokazuje neke neuobičajene uznemirenosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.