Ne pričaj s nepoznatima


odgovora

Objavljeno

Mama,ja se vise sa tim ljudima ne bih druzila a svom detetu bih tacno objasnila zasto.

Bgb,moje dete je isto takvo...Pogotovo kada su mladje osobe u pitanju,bez problema bi krenula sa njima.Ja tu njenu slobodu volim,i mrzim sto cu morati da jpj objasnjavam da to tako ne treba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sva su deca manje vise povodljiva, uostalom i odrasli ljudi su. Sa njima mora mnogo da se radi da prepoznaju opasnosti koje ih vrebaju kroz zivot u raznim fazama odrastanja. To je nas zadatak kao roditelja. Na primer kidnapovanje deteta je ekstreman slucaj koji se relativno retko desava, ali zato svakodnevne opasnosti koje se kriju iza prividno nasmejanog vrsnjaka koje ti zeli zlo, dobronamernog komsije koji tu nudi bombonu, a zapravo hoce nesto drugo ili sutra fin momak koji ti pridje u diskoteci i nudi prevoz kuci, a zeli ko zna sta, itd. Opet, treba biti mudar i ne usaditi detetu strah od sveta i ljudi oko njega, da u svemu vidi opasnost, zlo i teoriju zavere. Zato je ovo bas izazovan zadatak za sve nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se jos tresem od ovog Katinog posta. Tako su mali, veseli i bezbrizni. Treba ih plasiti i omraciti, a sve za njihovo dobro. Moj D je nepoverljiv prema strancima, to je do karaktera, nismo ga tako ucili. Ne znam prosto odakle da pocnem s tim pricama u ovom uzrastu...

pricalica i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tuga za tog djecaka,zaista nikada ne bih pomislila da djeca od 10godina mogu takvo nesto da urade.Slazem se da se psihopate radjaju ali i da roditelji trebaju na vrijeme da primjete neobicno ponasanje djeteta i da potraze pomoc.

O je jako nepoverljiv prema nepoznatim osobama a i stidljiv.Takav mu je karakter.Ne bih nikada krenuo sa nekim nepoznatim,ustvari nece sa nikim osim samnom i mm.Sve do sada sam voljela da mi je dijete malo slobodnije ali sada kako je Marg otvorila temu i kako sam bolje razmislila,drago mi je da je tako.Kada jos malo poraste i bude morao da izlazi sam objasnicu mu lijepo,direktno,mozda malo surovo ali nadam se da ce imati efekta.I moji su meni uvijek pricali da ne smijem pricati sa nepoznatima,daleko bilo nesto uzela.Dali verujete da i kada sam bila u srednjoj skoli i izasla sa nekim na pice uvijek bih prvo ispila sok do kraja pa otisla na pr u wc?Nikada ne bih ostavila pice,da ne daj Boze ne metnu nesto unutra dok sam ja u wc :D Sta ces,mamina skola :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj N bi otišao sa pingvinom. Samo da se negde ide, ne pravi pitanje sa kim. I ovo sto MG kaže-za slatkom zivotinjicom bi na kraj sveta, za mačku bi uši svoje prodao. A i ne zna da se čuva, brate mili. Sad u parku protrcao ispod ljuljaske, milimetar je falio da ga opali u glavu iako smo sedam hiljada puta i pričali i vežbali zaobilaženje iste. Jok! Podseća me na nekog blesavog stenca. Kao bajagi na ulici gleda levo i desno. Važi. Okrene glavu kao robot, brzinski, na obe strane. Mah. Blizanac.

Nije još vreme da mu kvarim idilu, neka ga da bude dete još malo. Svakako ne skidamo oči sa njega. Ne bi još razumeo, ko zna šta bi uopšte usvojio i kako bi to delovalo na njega. Resavacu to u hodu.

E da-ono što sam mu stalno do besvesti ponavljala je u vezi vrtića(dobro, imali smo jedan problem, pa smo realno to vrlo rano morali) da osim mame, tate i Dakija(mojaa sestra) niko ne sme da ga uzme. To su znale u vaspitačice, ali smo i njemu ponavljali kao mantru.Šta bi uradio u datom trenutku-ne mogu da garantujem, najiskrenije.

Ne znam, ludo je vreme došlo. Ja sam dugo vremena nosila peper sprej sa sobom(znam da je zabranjen al mnogo me zabole), sigurno ću ga opet uzeti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mam uavgustu, ne procitah o cemu se radi. Hoces na pp da mi posaljes, bas me kopka o cemu je rec.

 

In-Greed voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Uh, sve ove price su strasne... Bas smo mm i ja komentarisali da otkad imamo djecu ne mozemo vise ni film da pogledamo gdje se djetetu nesto lose desava, a ne ovako kad procitas realnu pricu. 

Sto se same teme tice, ne znam ni sama kako cu se postaviti. Mislim da cu morati da ga dooobro pripremim posto planiram da sam ide u skolu, buduci da nam se s balkona vidi skola, dakle jako je blizu, ali ga to ne sprjecava da zaluta negdje. On je inace dosta otvoren prema poznatima i svuda bi sa ljudima koje zna posao, a stidi se od nepoznatih. Mada je sve to podlozno promjeni, mali je.

Izmenjeno od strane In-Greed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam citala tuzne price, cim vidim reakcije ovakve, znam da je nesto potresno, pa preskacem.

U vezi sa temom - nismo joj jos nista pricali, posto se ne odvaja jos uvek od nas, ne planiram jos dugo da je pustam da ide negde sama sigurno, inace je S tip koja prilazi ljudima na ulici i prica im svasta, jako je neposredna i drustvena, ceo komsiluk je poznaje, sa svima caska, svi je vole..neko vec rece, tuga sto cu morati da menjam nju, da ne bude takva vise, zbog toga kakav je ovo svet.

M je beba pa je ne pominjem, jos ne znam kakva ce biti karakterom, cini mi se da je ipak drugacija. Za pocetak nece kod svakog u ruke, pa i kod mog caleta se bunila, dok je S i kao beba bila takva, da moze kod svakog.

Mejja, malagarava, Munche i 8 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kate, strasna prica malog decaka, a i tvoja iz parka... Verovatno bih i ja pokupila dete i pobegla. Eeeej pobegla od malog deteta...nazalost. 

Bgb, slazem se za drustvene mreze. Ja nikad nisam objavila sliku deteta na drustvenim mrezama, ali osvanule se dve njegove slike na fb ipak... :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerina, ne možeš dete sačuvati od svega jednom će morati izaći medju ljude. Ja sam takodje pre par godina imala takve dileme ali sam shvatila da moraju proći kroz sve to. Što se tiče nepoznatih jesam pričala mojoj deci ali oni zaista nikada nisu bili sami van dvorišta tek sada polako kreću sami iz škole recimo ali opet ih je veća grupa iz razreda. Ja sam se za sina bojala jer je on osetljiv i emotivno smotan da tako kažem tj. ne snalazi se baš u emotivnom svetu plus je dobrica i imala sam po meni opravdan strah od uvreda koje će mu uputiti neko dete i na moje oduševljenje on se snašao bolje nego što bih ja. Posmatrala sam ga iza kapije dvorišta školskog sedeo je na klupi i došla su trojica tipičnih mangupa jedan prednjači vodja pretpostavljam i nešto su mu rekli i krenuli na njega a on je ustao i nešto im rekao nisam čula šta i nije se povukao nego stajao mirno na šta su se oni okrenuli i otišli. Za sada mogu reći da ga poštuju deca u razredu i on do sada nikada nikog nije uvredio, meni sada ostaje samo priča što i radim već godinama unazad dosadila sam već sama sebi ali tako se mora. Mala je skroz drugačija ona ima jezik podugačak pravi ženski :rolleyes: i što mi se svidja ima saosećanja. Ne znam kakvi će ljudi postati ali mislim da su na dobrom putu. Učim ih da budu pravedni ali da ignorišu uvrede a ako neko fizički napada njih ili neko drugo dete da obavezno kažu učiteljici i tim postupkom neće biti tužibabe nego će spasiti i ostale jer će nasilnik nastaviti da maltretira dokle god se ćuti a kada učiteljica zna za to više će ga kontrolisati.

Sada im pričam za nasilje na internetu i nisam blaga uopšte rekla sam da nikada ne smeju da se dopisuju sa nepoznatima iako oni nemaju facebook ali pričam dok me još slušaju, ispričala sam kako navedu dete da im veruje pa nagovore da pobegne od kuće i onda to dete kidnapuju pa prodaju bolesnim ljudima koji se iživljavaju ili ga ubiju. Mislim da moramo ocrniti jer je ipak svet veoma surov i iz mog iskustva mnogo lošije su prošla deca koja su čuvana u svetu bajki od nas koji smo rasli sa nekim surovim saznanjima.

Ehinacea, Lilith i Strelac84 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je jako otvoreno prema svakome,  dovoljno je reći da ga cela pijaca zna po imenu, a ja pojma nemam ko su ti ljudi....

Strašno mi je i da pomislim da ima takvih bolesnika koji bi povredili dete, ali.... kad bude veći objasniću mu, mislim da je za njega još rano da shvati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerina mislila sam zbog školovanja kod kuće, kao što rekoh moji tek sada idu sami iz škole kada je lepo vreme a mnogo su stariji od tvog sina.

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogo me je potreslo sve oko tog decaka. Tesko mi je bilo sve to da zamisljam.

Moji su jos mali,nigde ni ne idu bez nas. Sin je vrlo otvoren. Svima se javlja na ulici,sa svima prica. Prilazi samo maloj deci,i to koja su mladja od njega. Voli bebice.

Sa odraslima prica lepo,ali kad ga neko pita da ide sa njim,on odlucno odbija i kaze "ne",i istog momenta dolazi kod mene.

Trenutno je takva situacija. 

Ne znam kada ce moci da idu da idu sami,imam osecaj da je to nemoguce u danasnjem svetu. Ali kad pogledam da mu je vrtic na 250m od kuce,a skola na 150 onda mi je malo lakse.

Svakako mislim da je nabolje govoriti im kako je realno,svidja mi se kako Kate razmislja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete me iznenadi neki dan svojom reakcijom. Stojimo na stanici nas dvoje, čekamo bus, on po običaju se navio, ne usucuje, zapitkuje koje marke je koje auto i to. Prolazi neki stariji covek kraj stanice i kaže "Ajde ti pametni decace sa mnom". Ja onako gledam sva paf, A ce "Necu, čekam autobus a ne znam ni ko ste". Covek se odvalio od smeha, on se verovatno šalio ali eto, dete je reagovalo kako treba. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mene A. iznenadila juce :D

Otisle u ideu, kasirka joj kaze da dodje kod nje, ona nece. Odlazi ona, vraca se sa krem bananicom, daje joj, ova uzima, i pita je hoce li sad da dodje kod nje kad joj je dala krem bananicu. A., ljubi je majka, odsecno odmahuje glavom i vristi "necu"! :D:lol:

A da znate koliko voli krem bananice.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Letos na moru na plazi V ugleda motorce parkirano. Ne umem da objasnim, nesto slicno cak i manje od golf automobila, za odrasle je ali deluje ko decije i upravo je bilo na setalistu.

Prilazi covek, onako duga kosa, 60ak godina, rokerski tip "daj da te provozam mali" , seda V bez problema. 

Mi smo samo stajali da vidimo sta ce.

Provozali se jedan krug 300 metara(cak van naseg vidokruga) bez problema.

Svesna sam da je mogao kidnapovati nase dete i pobeci u nepoznatom pravcu ali sam bila uverena da to nece uciniti jer je lokalac i vidim da ga ceo kafic zna).

Tad je jos bio mali da mu pricam o strancima. Sad cu polako da pocnem ali bas je tesko naci tu finu granicu izmedju nepoverenja i obazrivosti. Kako odrediti s kim moze da ode a s kim ne? I zasto s ovim moze a sa onim drugim ne moze??

Kako to objasniti?

I dalje je mnogo mali i uvek u pratnji nekog od nas pa su takve situacije poprilicno daleke jos.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čitam danas neki tekst, gde se, izmeđ ostalog, kaže: iskoristite vožnju s detetom gradskim prevozom da odsečno pošaljete poruku detetu da se nikad ne razgovara sa strancima. Dakle, praktično preporučuje kada neka znatiželjna baba ili simpatični čika počnu da dobacuju u našem pravcu i krenu d aćaskaju da prekrate vreme, da ja kažem - znate, mi ga učimo d ane razgovara sa strancima i okrenem se na drugu stranu. Meni to zvuči nevaspitano i surovo, a s druge strane, što reče Mala, kako razdvojiti, kako objasniti detetu s kim sme da priča a s kim ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre neki dan smo bas isli u avanturu zvanu GSP (za drugu temu je sto se na pola puta ukakio, sto smo se smrzli i sto je put od 3 stanice i 9 min setnje trajao sat vremena)

I naravno svima je zanimljiv, pogotovo jer on stalno brblja. Jedna baka mu je prisla i imitirala zabu-on duboko impresioniran naravno.

Nekako bih sebi bila kreten kad bih od*ebavala te ljude (obicno stariji) i rekla da ne pricamo sa strancima.

 

Margaritta, pricalica i Nice volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.