odgovora

Objavljeno

Da li je moguće da nema tema? 

Pretraživala sam, ali ne mogu da nađem. 

Otkrila sam D u ustima plikove na ivici jezika i u usnoj duplji. Žali se da ga bole, odbija da jede. 

Kako ste se borile sa tim? Šta da mu dajem? Da li da ga vodim kod dr, može li biti simptom nekog drugog problema? 

Drugih simptoma nema. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mog sinka letos prvo primetih na sluzokozi usne duplje kao crveno, bez plikova... Dan pre putovanja. Odvedem ga odmah kod dr, kao virusno-gljivicna infekcija, izvol'te Palitrex. Popijemo to, njemu bude bolje odn.prodje skroz. Kroz dve nedelje, opet temperatura i afte...ovaj put jadnicak nije mogao ni da sisa. Isto virusna inf., ali nisam pristala na antib.nego sam stavljala gencijanu violet 0.1% i apis golu, to je onako malo ublazavalo bol...

Znaci, kod nas je taj stomatitis uvek propratni simptom viroze neke... 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prolaze same, do 10 dana traju, nema poseban uzročnik. Osim što su neprijatne, nema posledica.

Normalno održavanje higijene zuba i usne duplje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kopiram post is s.o.s.-a

Ako je rub crven, a centar promene belicast-afta. N danima nije jeo i noćima se budio kad je dobio aftu ispod jezika, imao 18m. Trebalo mi je dva dana da je lociram, na pamet mi nije palo da je sa donje strane jezika. Daj mu nešto protiv bola, nek jede kasastu hranu da ne povredjuje promene. Vidim da pedijatri daju tantum verde u spreju za to, al ja zaista nem.pojma kako bi ga dozirala detetu. Što kaže moj otac-afta ako se leči traje sedam dana, ako se ne leči nedelju.

da dodam

izazvane virusom, prenose se prljavim rukama, igrackama itd.;neka deca su im prosto vise sklona, pa se u svakom manjem padu imuniteta vrate. 

lecenje je samo simptomatsko-analgetik, eventualno neki antiseptik da se ne bi nakalemila neka gljivica na tu upaljenu sluzokozu.

ako se ponavljaju ucestalo, treba istraziti sta se iza toga krije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mardz, ne verujem da je simptom neceg drugog. 

znam da su pre nekoliko meseci, bile masovno prisutne kod dece u jednom mirijevskom vrticu. bas smo bili u poseti prijateljima cija su ih deca imala. necim su im mazali  ne znam cime. znam da mogu da se ispiraju troprocentnim hidrogenom ili nekim biljnim cajem npr. od zalfije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni sestra napisala,koja je dr stomatologije, "Mazu se gencijanom violet u ordinaciji,a svasta ima u apoteci za njih- lizobact,aftaplus...propobaza...

olga75 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da napisem - u apoteci nisu hteli nista da nam daju za to bez potpisa lekara. Dosli smo kod mojih u manje mesto i tu mu kupih Tantum verde. U Bg nije bilo sanse da mi daju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je moguće da nema tema? 

Pretraživala sam, ali ne mogu da nađem. 

Otkrila sam D u ustima plikove na ivici jezika i u usnoj duplji. Žali se da ga bole, odbija da jede. 

Kako ste se borile sa tim? Šta da mu dajem? Da li da ga vodim kod dr, može li biti simptom nekog drugog problema? 

Drugih simptoma nema. 

Tema je bila, pisala sam ja tamo nekoliko puta. Gde je nestala, pojma nemam.

Mi se mucimo sa tim stalno, samo se nama ispostavilo da je herpes ipak. Izgledaju skoro isto.

Virusno je, prelazno, ali podlozna su deca slabijeg imuniteta. Ako se ponavljaju cesto onda obavezna analiza krvi, mojoj A je hemoglobin bio na donjoj granici tada. Usta su joj bila uvek sa jednom-dve ranice.

Lecila ili ne, traju 7 dana kosto kaze Kate. Bez veze i jako bolno pre svega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marg,ja sam aftu jednom u zivotu imala i to bas skoro,pravo mucenje.E skoro kada sam bila kod mojih,a moja sestra jako cesto ima afte,vidjela sam da stavlja so na to.E sada koliko je to pametno ne znam,mozda je i bolno nisam pitala,ali kaze da tako joj odma prodju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mardz,

kada je moja curica imala koristili smo Solcoseryl pastu za usnu sluznicu. Mogu da je koriste deca starija od  2 godine. Ubrzava zarastanje rane,deluje kao lokalni anestetik i stvara zastitini film pa sprecava iritaciju nakon uzimanja hrane. Deluje 5 sati a koristi se 3-5 dnevno. 

http://www.solcoseryl.rs/bolne-rane-u-ustima/afte-u-ustima/

Izmenjeno od strane nora@

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

grozne su afte :(

znam da pedijatrikazu tantum verde i doziraju ga tipa spric pre obroka da bi kao anesteziralo a stomatolozi kazu gentuana violet ( ne znam kako se pravi rastvor i da li se pravi , nisam imala situaciju )

ali da li je afta virusna, bakterijska ili gljivicna i od toga zavisi

ali tantum moze da olaksa klopu

ja ih nikad nisam imala a ni zver pa ne znam kako da se simptomatski srede ali uzrok je takodje bitan

mislim da tantum verde pre jela ( znaci tri - cetiri sprica dnevno) ne moze da naskodi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni je S imala par puta afte, isto stavljam tantum verde. Bole, dosadne su, pecka je kada jede. Kada je bila manja mislim da su mi u apoteci napravili nistatin, puno nam je pomogao, nikakv recept nije trebao, ili se ja ne secam?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nistantin se daje kod gljivicnih cudesa ( on je antimikotik ) al se mora aplicirtati bar dan i po - dva da bi se osetilo poboljsanje a tantum deluje na simptom. Sad ko daje recept za oralni nistatin, moze pedijatar a moze i stomatolog jer afte , stomatitis  to je manje vise to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavljanje soli na aftu je ekstremno bolno mada pomaze, bar meni. Pojavi mi se dvaput godisnje afta, uvek samo jedna, nisam povezala tacno zasto. Znaju se pojaviti i na mestu gde se ujedes ili gde se ogrebeš nečim tvrdjim od hrane. Meni tantum verde nije pomagao ali jeste propolis, ulje čajevca ili vec pomenuta so. Moze to sve i da se nanosi razblazeno koga mnogo boli ali ja ne razblazujem jer volim da brže deluje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pre 10tak dana prvi put imala aftu, juuu sto me bolelaaaa :huh:

Probala sam svasta i tek na kraju kad sam pocela da ispiram usta srebrnom vodom (koju dobih na poklona, a nikako da je upotrebim), afta nestala bukvalno za dva dana. Mozda sam trebala nastaviti da je pijem, ali nisam jer sam lenja i zaboravim, ali eto, za drugi put da znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja E je sad prvi put dobila afte ili herpes nemam pojma jer mi na usnama deluje kao herpes kad pukne plikcic a na jeziku su to bele tacke. Inace ima upalu krajnika po ne znam ni ja vise koji put i u nedelju kad sam je vodila kod lekara nije bilo nista a od te veceri mi se pozalila da ima nesto na jeziku a ja nista nisam videla. Tek juce videh te bele tackice. Na gornjoj usni sam jos u nedelju videla kao ranicu koja je bila belo zuckasta i pitala je od kad ima to a ona mi kaze da se ugricnula. Od jutros jos tih zuckasto belih tackica po usnama. Rekla bih da je groznica ali nisam sigurna. Ja sam joj mazala bolno mesto na usnama onim calgelom i njoj prija i aciklovirom i prestane da je boli, a tantum verde u unutrasnjost a i krajnike. I za to kaze da joj prija. Mm uzeo sinoc lisobakt i bude joj malko bolje kad posisa jednu. U uputstvu pise da je za decu preko 6 g a u apoteci da mogu i mladja deca ali ne vise od 3 dnevno. Ja je sutra svakako vodim kod naseg pedijatra cim joj budu gotovi rez brisa grla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milena, meni to više liči na šarlah, posebno ako ima žućkasto-bele tačkice po jeziku i unutrašnjoj strani usta. Moja deca (bar ove dve starije) moraju bar jednom u toku zime da ga dobiju, i šta da ti kažem, jako bolno, ali uz AB brzo prolazi.

milena026 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milena, meni to više liči na šarlah, posebno ako ima žućkasto-bele tačkice po jeziku i unutrašnjoj strani usta. Moja deca (bar ove dve starije) moraju bar jednom u toku zime da ga dobiju, i šta da ti kažem, jako bolno, ali uz AB brzo prolazi.

Na jeziku su bele ali na povrsini usana su zuckasto bele. Mada moguce je da si u pravu. Ona mi gotovo na mesec dana ima gnojne angine. Sad sam po prvi put izdejstvovala da dobijem uput za bris grla. Nikako da se zadesi da nasa dr radi kad se ona razboli. Svi joj na osnovu pregleda zakljuce da je streptokokna upala krajnika i obavezno krecu sa sinacilinom ili penicilinom a ona meni ne reaguje na penicilin vec na cefalosporine. Onda sam pocela da odmah naglasavam da ne pomisljaju na penicilin. A svi su u fazonu bili to mora izabrani lekar da da uput za bris grla a kad krenes sa ab ne mozes da ga radis. Rasulo totalno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa isti đavo u stvari, i šarlah je streptokokna infekcija grla, samo praćeno osipom. Mislim, valjda vide da se detetu periodično navraća upala?! Što se tiče Antibiotika, moje dobiju nešto Amoxi-Mepha(sa penicilinom), i već posle druge doze kreće da se povlači. Šarlah je obično praćen visokom temperaturom, pa možda kod vas i nije to u pitanju. Mozda su stvarno samo afte, zbog oslabljenog imuniteta. U svakom slučaju vodi je kod dr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda nisi obratila paznju u prvom postu sam napisala da ima upravo gnojnu anginu i da , pracena je visokom temperaturom, prelazi 39. Dobila je ab, cefzil ali sam insistirala da uradi bris pa joj nisam odmah u nedelju dala vec juce posle brisa. sutra ce valjda biti gotovi rez pa sa tim idem kod pedijatra naseg i bas me interesuje sta ce mi reci. 

Strelac, hvala puno na odgovoru !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, evo sad kontam -_- malo su mi termini pobrkani  (krajnici/angina grla). Nisam ni razumela da ste VEĆ odradili bris pa čekaš rezultate, mislim sta tu ima da se čeka  (?), ovde se rezultat brisa čita odmah (izgleda kao test za trudnocu), nisam znala da se  čeka nekoliko dana. 

U svakom slučaju želim vam brz oporavak :wub:

milena026 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U nasem gradu se jos uvek radi na starinski nacin, zasejavanjem pa se zato i ceka. Isto je i za urino kulturu i sve vrste briseva. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milena jeste li bili kod dr.? Jel bolje cura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milena jeste li bili kod dr.? Jel bolje cura?

jesmo, iscimale smo juce gotovo ceo dan. Mozda joj je za nijansu bolje ali jos je pod temperaturom, evo vec pet dana. Ono jesu afte zbog pada imuniteta. Proveravali smo ks i CRP joj je ogroman 190. Leukociti 15. Bris je pokazao normalnu floru ali nema sanse da je tako, lose uzet bris. Oba krajnika su joj bela od gnoja. Isli smo i kod ORL da proverimo usi zbog ovog ogromnog CRP-a ali usi su joj ok. Promenila nam je terapiju. Dala penicilin injekcije da probamo s tim jer ovog puta kod nje ne pomazu ni cefalosporini. Danas i sutra pred davanje injekcije moram da je odvedem i kod pedijatra da je ponovo pogleda. Ako ni penicilin ne deluje idemo na odelenje da isprima longacef. Za razliku od predhodnih dana nocas nije imala tt nego tek jutros, neki12 h od predhodne pa me to teei jer izgleda da krece na bolje. Verovatno cemo ponovo proveriti ks.

Njeni krajnici su u uzasnom stanju i moraju van. Kako koju anginu ima njoj CRP bude sve visi. 

Za afte tretman kao sto sam uradila do sad. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj bre :( pa ona je baš loše. Nadajmo se da će polako popustiti od tih inekcija i da nećete morati na odeljenje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.