Vršnjačko nasilje

odgovora

Objavljeno

meni nije jasno kako je velika većina roditelja previše na strani svoje dece (al' u kom smislu)...kada im se ukaže na neki problem-problemčić,incident koji se desio u školi,sa nastavnikom,drugarom,reakvija roditelja je u startu 'moje dete nije krivo',apsolutno se brani dete i odbija se svaki savet-sugestija-smernica...ja nisam od takvih,vlim saslušati šta se desilo,jer ću jedino tako pomoći svom detetu kasnije....

nadam se da razumete šta je pesnik hteo da kaže ovde :unsure: (ja čitam sopstveni post i nešto se ne snalazim baš najbolje <_< )....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna istina je.Roditelji nece da priznaju da su njihova deca kriva,a samim tim uce decu da ne snose odgovornost za ono sto su uradili.

Mislim da bi mnogo vise pomogli svojoj deci kada bi priznali krivicu i ucili decu istom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epilog priče

Samo se nadam da će ova priča dobiti epilog kakav očekujemo... :(

Hm, ovde nemozes da procenis ko je kriv. Samo kad pomislim da moj sin ima 14 godina..ma ja bih se zabrinula da on ima ovakve slike, iskreno. Ne mogu da kazem da je to normalno. Deca su surova, mozda im je jednom ovaj decak stao na zulj i to je bilo dovoljno da ga kinje i maltretiraju. Samo mi se cini kada bi neko od moje dece upao u takav problem sigurno bih nesto primetila. Hocu da kazem da je takvo dete, dete koje se ubilo, moralo da se povuce u sebe i ko zna kakve jos simptome da ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skole svakako treba vise da saradjuju sa roditeljima, ali ruku na srce ja mislim da su tu veci problem roditelji koji zatvaraju oci pred problemima svoje dece. Treba ogroman trud uloziti da bukvalno namolis roditelje da dodju u skolu, a i kada dodju, profesor (ili psiholog, pedagog i sl) im pricaju jedno a ovi vrte svoju pricu kako njihovo dete to nikada ne bi uradilo, kako su ga 'mangupi navukli'. Ne tvrdim da je normalno da iko ima onakve slike, ali tvrdim da je uobicajeno postalo, i da nije svako dete koje ima takve slike rodjeni delinkvent. Tvrdim da je u duhu nase tradicije 'o pokojniku sve najbolje' sada jedna grupa dece sa svojim porodicama izlozena jednoj vrsti medisjkog razapinjanja, zajedno sa direktorom skole, profesorima, pedagogom psihologom i svim drugim ljudima zaposlenim u toj skoli. Previse ovo lici na neku teoriju zavere, nije mi nimalo uverljiva prica da su svi bili protiv njega, stvarno nije. Zasto bi bili protiv njega?

Kako je moguce da jedna osoba ima konflikte sa 20 drugih a da pri tom i sama nije konfliktna nego zlatna? Deteta mi je zao, zao mi je i roditelja, ali sto je previse, previse je...sada treba da nagrabuse deca i kompletno osoblje skole jer su oni svog sina nacinili labilnim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skole svakako treba vise da saradjuju sa roditeljima, ali ruku na srce ja mislim da su tu veci problem roditelji koji zatvaraju oci pred problemima svoje dece.

Slučaj iz naše škole...

Dečak je od 1. razreda "problematičan"...nemiran na času, ne sudeluje u aktivnostima, na odmoru trči, gura drugu decu, udara, prosipa im užinu, laže...U 2. razredu odluče da ga "šetaju"...po mesec dana u svakom odeljenju (ima ih 5), ali ni to nije dalo rezultata...

U 3. razredu ga dodele kod učiteljice moje ćerke, kao ona je starija, ima iskustva...a i na nekoliko razgovora kod pedagoga/psihologa dečak je izjavio da mu se ona najviše dopada i da ga deca iz tog odeljenja prihvataju. Na početku godine, dečaka sa kojim ima konflikt od 1. razreda, jureći se po hodniku gurnuo ga kroz staklena vrata...drugom dečaku je uzevši ga otpozadi za kosu tresnuo glavu od klupu. U odeljenju u kojem je sada za sada nije imao sukoba, jer ga deca izbegavaju i ne ulaze u konflikt sa njim, tako savetujemo mi roditelji svoju decu, a i učiteljica. NJEGOVI RODITELJI negiraju da je njihovo dete takvo, govoreći da je on samo malo življi i ne žele uopšte da sarađuju...na kraju godine ili ranije ako se ne daj Bože nešto desi nekom od dece u odeljenju mi roditelji ćemo tražiti premeštaj dečaka u drugu školu.

Dečak ne sedi na času, nego šeta po razredu, zviždi, zadirkuje drugu decu, na odmoru ga tetkica ili dežurni nastavnik čuvaju, odvode do toaleta...učiteljica ga šalje kod pedagoga/psihologa/direktora i tamo provodi najviše vremena sa sve knjigom i kao tamo obradi tu lekciju...ja lično mislim da dečak ima neki poremećaj pažnje ili tako nešto...takođe često crta flomasterom sebe po licu i rukama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slučaj iz naše škole...

Dečak je od 1. razreda "problematičan"...nemiran na času, ne sudeluje u aktivnostima, na odmoru trči, gura drugu decu, udara, prosipa im užinu, laže...U 2. razredu odluče da ga "šetaju"...po mesec dana u svakom odeljenju (ima ih 5), ali ni to nije dalo rezultata...

U 3. razredu ga dodele kod učiteljice moje ćerke, kao ona je starija, ima iskustva...a i na nekoliko razgovora kod pedagoga/psihologa dečak je izjavio da mu se ona najviše dopada i da ga deca iz tog odeljenja prihvataju. Na početku godine, dečaka sa kojim ima konflikt od 1. razreda, jureći se po hodniku gurnuo ga kroz staklena vrata...drugom dečaku je uzevši ga otpozadi za kosu tresnuo glavu od klupu. U odeljenju u kojem je sada za sada nije imao sukoba, jer ga deca izbegavaju i ne ulaze u konflikt sa njim, tako savetujemo mi roditelji svoju decu, a i učiteljica. NJEGOVI RODITELJI negiraju da je njihovo dete takvo, govoreći da je on samo malo življi i ne žele uopšte da sarađuju...na kraju godine ili ranije ako se ne daj Bože nešto desi nekom od dece u odeljenju mi roditelji ćemo tražiti premeštaj dečaka u drugu školu.

Dečak ne sedi na času, nego šeta po razredu, zviždi, zadirkuje drugu decu, na odmoru ga tetkica ili dežurni nastavnik čuvaju, odvode do toaleta...učiteljica ga šalje kod pedagoga/psihologa/direktora i tamo provodi najviše vremena sa sve knjigom i kao tamo obradi tu lekciju...ja lično mislim da dečak ima neki poremećaj pažnje ili tako nešto...takođe često crta flomasterom sebe po licu i rukama...

dečko ima više problema...to je tako očigledno.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dečko ima više problema...to je tako očigledno.... :(

Da, dete verovatno ima poremećaje pažnje i hiperaktivnost. To nije bezobrazluk, nego ozbiljan problem koji se može rešavati sa defektologom.

Roditelji vidim često traže da se neko dete izbaci iz škole, što je diskriminacija i, u krajnjoj liniji, nepoštovanje zakona i ustava koji zabranjuju diskriminaciju. Sa druge strane, dete iz škole može biti prebačeno jedino ako to žele njegovi roditelji, tako da te peticije nemaju nekog smisla, osim da stave do znanja tom detetu i njegovim roditeljima da ih ne žele u svojoj blizini. Neka svako razmisli kako bi mu bilo da je to dete njegovo. Da li bi i onda izgledalo normalno da roditelji iz odljenja traže izbacivanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, dete verovatno ima poremećaje pažnje i hiperaktivnost. To nije bezobrazluk, nego ozbiljan problem koji se može rešavati sa defektologom.

Roditelji vidim često traže da se neko dete izbaci iz škole, što je diskriminacija i, u krajnjoj liniji, nepoštovanje zakona i ustava koji zabranjuju diskriminaciju. Sa druge strane, dete iz škole može biti prebačeno jedino ako to žele njegovi roditelji, tako da te peticije nemaju nekog smisla, osim da stave do znanja tom detetu i njegovim roditeljima da ih ne žele u svojoj blizini. Neka svako razmisli kako bi mu bilo da je to dete njegovo. Da li bi i onda izgledalo normalno da roditelji iz odljenja traže izbacivanje...

Kristal da je to moje dete u pitanju...ja bih bila veoma zainteresovana da mu pomognem...njegovi roditelji nisu došli na sastanak povodom toga...meni je glupo da odlučujem o sudbini tuđeg deteta...ali možda ih trgne takva inicijativa za prelazak u drugu školu...pa se zainteresuju za ponašanje deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da joj ne treba više od 45 minuta.... ja nožem probodem da vidim jel kuvana :)

Nego žene kako operete one zagorele mrlje sa vatrostalne posude... nosila sam je kod mame u mašinu ali neće sve da se skine :unsure:

Ne razume te roditelje? Taj mali ocigledno da privlaci njihovu paznju, a oni su i dalje nezainteresovani... :(

Jel ih kontaktirala uciteljica, jel dolaze da bar sa njom porazgovaraju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne razume te roditelje? Taj mali ocigledno da privlaci njihovu paznju, a oni su i dalje nezainteresovani... :(

Jel ih kontaktirala uciteljica, jel dolaze da bar sa njom porazgovaraju?

Ne...oni smatraju da njihovo dete nema problem...da to mi svi izmišljamo i dižemo bespotrebnu galamu...kada je ovaj mali proleteo kroz staklena vrata, oni su rekli što je trčao sa njim...kada je tresnuo glavu ovom drugom, oni su rekli što se taj nije branio...kažu da škola njega zbunjuje premeštajući ga u razna odeljenja, pa se on zato tako ponaša, kao neki revolt...ali on je od 1. razreda takav...

Treba da idu na ekskurziju u januaru i učiteljica je rekla da on ne ide...mi potpisali za Anju i sada kao direktorka naložila da on ide besplatno, da se ne izdvaja...u petak su imali rođendan u učionici...uzimao je kese grickalica otvarao i sipao deci na glavu, a u tortu je stavio ruku...to je sve kao slučajno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne razume te roditelje? Taj mali ocigledno da privlaci njihovu paznju, a oni su i dalje nezainteresovani... :(

Jel ih kontaktirala uciteljica, jel dolaze da bar sa njom porazgovaraju?

Mislim da svi ovde znate da postoje deca sa smetnjama u razvoju. E, biti roditelj takvog deteta nije lako, čak je i ljudski donekle razumljivo da roditelji ne žele da priznaju sebi takvu činjenicu. I, opet niko tome ne treba da se čudi, jer smo svi takvi da rado zatvaramo oči pred teškim i neprijatnim činjenicama ( i na forumu više puta viđeno). Elem, kod dece sa smetnjama u razvoju ne prolaze fore koje se primenjuju kod dece koja se razvijaju normalno. Teško da će dete sa hiperaktivnim poremećajem postati normalno posle razgovora ili nekog objašnjavanja. Za to se ide kod stručnjaka. A, sad razmislite, koliko je humano diskriminisati porodicu sa detetom sa posebnim potrebama i to još zbog samog deteta i njegovog poremećaja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A, sad razmislite, koliko je humano diskriminisati porodicu sa detetom sa posebnim potrebama i to još zbog samog deteta i njegovog poremećaja?

Kristal, da imaš takvo dete u razredu i roditelji ne žele ništa da urade po pitanju njegovog daljnjeg "lečenja" svi bi u školi, uključujući i tebe pustili taj slučaj i ponašali se da je sve ok?

Ja kao roditelj bih došla na sastanak i rekla koji problem moje dete ide, da primenjujemo terapiju, da se takvo ponašanje manifestuje tako i tako i zamolila da budu strpljiviji da vidimo rezultate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da svi ovde znate da postoje deca sa smetnjama u razvoju. E, biti roditelj takvog deteta nije lako, čak je i ljudski donekle razumljivo da roditelji ne žele da priznaju sebi takvu činjenicu. I, opet niko tome ne treba da se čudi, jer smo svi takvi da rado zatvaramo oči pred teškim i neprijatnim činjenicama ( i na forumu više puta viđeno). Elem, kod dece sa smetnjama u razvoju ne prolaze fore koje se primenjuju kod dece koja se razvijaju normalno. Teško da će dete sa hiperaktivnim poremećajem postati normalno posle razgovora ili nekog objašnjavanja. Za to se ide kod stručnjaka. A, sad razmislite, koliko je humano diskriminisati porodicu sa detetom sa posebnim potrebama i to još zbog samog deteta i njegovog poremećaja?

Ja sve ovo razumem, shvatam i prihvatam... ali kad roditelji ne saradjuju? Okrecu glavu?

Ne dolaze na razgovore, sastanke... Zasto da celo odeljenje ispasta zbog jednog decaka ciji roditelji su krajnje nezaiteresovani?

Ja mislim da mozda taj mali nema nikakav poremecaj u razvoju, vec samo da trazi roditeljsku paznju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, da imaš takvo dete u razredu i roditelji ne žele ništa da urade po pitanju njegovog daljnjeg "lečenja" svi bi u školi, uključujući i tebe pustili taj slučaj i ponašali se da je sve ok?

Ja kao roditelj bih došla na sastanak i rekla koji problem moje dete ide, da primenjujemo terapiju, da se takvo ponašanje manifestuje tako i tako i zamolila da budu strpljiviji da vidimo rezultate...

Misliš da nemam? Imam ja i gore probleme, ali uvek polazim od toga da je to dete, ljudsko biće. Ono je drugačije i baš zbog toga je krajnje nehumano odbacivati ga i maltretirati. U mom odeljenju je dete koje ima niz psiho-fizioloških poremećaja kao i poremećaj ponašanja. Svaki dan on uradi gomilu groznih stvari ( na primer: pljuje decu po sred lica, briše sline u jakne drugova, gazi i udara decu...). Uz to, roditelji su mu takođe osobe sa posebnim potrebama, pa od njih i ne možemo da očekujemo saradnju. I, šta bi trebalo da uradim? Da ga izbacim iz škole? Posle da ga izbace iz druge škole i tako u beskraj, pokazati da ljudima ometenim u razvoju nigde nije mesto? Roditelji iz mog odeljenja ne prave probleme. Svima je jasno o čemu se radi i imam divnih primera kako su roditelji naučili decu da prihvataju drugačije, da razumeju razlike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Roditelji ovog dečaka nisu osobe sa posebnim potrebama...već sasvim normalni, zreli, fakultetski obrazovani ljudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sve ovo razumem, shvatam i prihvatam... ali kad roditelji ne saradjuju? Okrecu glavu?

Ne dolaze na razgovore, sastanke... Zasto da celo odeljenje ispasta zbog jednog decaka ciji roditelji su krajnje nezaiteresovani?

Ovo se i ja pitam....

I Kristal, zašto se vodi pitanje diskriminacije tog djeteta, zašto se ne pominje diskriminacija cijelog odjeljenja? Da li misliš da će se posmatranjem sa strane pomoći tom djetetu? Ne možete mu vi pomoći ako se i roditelji ne uključe, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo se i ja pitam....

I Kristal, zašto se vodi pitanje diskriminacije tog djeteta, zašto se ne pominje diskriminacija cijelog odjeljenja? Da li misliš da će se posmatranjem sa strane pomoći tom djetetu? Ne možete mu vi pomoći ako se i roditelji ne uključe, zar ne?

Filipa, to je vrlo komplikovana stvar...

Konkretno, što se ovog deteta o kome Ruskinja piše tiče, on vrlo brzo, već u 5. ili 6. razredu može da postane vođa odeljenja i omiljen među klincima, samo dok uđu u pubertet. Kasnije će im biti zanimljiv što krši pravila i što sve može i sme, a mi (nastavnici) i njegovi roditelji ima da poludimo.

Ovaj moj maltretira koga stigne, ali on je u stvari jadan, vidi se da ima problem. Problem je tu i što ga klinci često izazovu da napravi glupost.

Uz to, a šta da se radi kada su i roditelji osobe sa posebnim potrebama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipa, to je vrlo komplikovana stvar...

Konkretno, što se ovog deteta o kome Ruskinja piše tiče, on vrlo brzo, već u 5. ili 6. razredu može da postane vođa odeljenja i omiljen među klincima, samo dok uđu u pubertet. Kasnije će im biti zanimljiv što krši pravila i što sve može i sme, a mi (nastavnici) i njegovi roditelji ima da poludimo.

Ovaj moj maltretira koga stigne, ali on je u stvari jadan, vidi se da ima problem. Problem je tu i što ga klinci često izazovu da napravi glupost.

Uz to, a šta da se radi kada su i roditelji osobe sa posebnim potrebama?

I prvi i drugi slučaj je meni za psihologa i uključenje roditelja u to...ja nikada ne bih voljela da moje dijete ima nekog takvog idola, pogotovo u pubertetu. Ovo ja sve pričam kao laik, kao roditelj...

Kada su u pitanju roditelji sa posebnim potrebama uključila bih bližnje rođake... :) Centar za socijalni rad...nekoga, nemam pojma...

Meni ovo nije normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I prvi i drugi slučaj je meni za psihologa i uključenje roditelja u to...ja nikada ne bih voljela da moje dijete ima nekog takvog idola, pogotovo u pubertetu. Ovo ja sve pričam kao laik, kao roditelj...

Kada su u pitanju roditelji sa posebnim potrebama uključila bih bližnje rođake... :) Centar za socijalni rad...nekoga, nemam pojma...

Meni ovo nije normalno.

Eh, Filipa, naša država je što se svega toga tiče na samom dnu!!!

Inače, diskriminacija je meni pisanje te besmislene peticije koja ne znači ništa. Kome je upućuju? Roditeljima? Samo oni mogu da donesu odluku o premeštaju u drugu školu. A, šta će oni u drugoj školi?

Ovaj moj kao nešto priča sa psihologom, ali slaba vajda pošto ima mentalnu retardaciju. To se ne može izlečiti. Što se poremećaja ponašanja tiče, kaže psiholog da je to kod njega dosta i ogledalo kućnog (ne)vaspitanja. A, ko će da ga vaspitava kod kuće? U svetu bi verovatno takva porodica dobila nekog ko im povremeno pomaže, a kod nas, baš ih briga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, Filipa, naša država je što se svega toga tiče na samom dnu!!!

Inače, diskriminacija je meni pisanje te besmislene peticije koja ne znači ništa. Kome je upućuju? Roditeljima? Samo oni mogu da donesu odluku o premeštaju u drugu školu. A, šta će oni u drugoj školi?

Ovaj moj kao nešto priča sa psihologom, ali slaba vajda pošto ima mentalnu retardaciju. To se ne može izlečiti. Što se poremećaja ponašanja tiče, kaže psiholog da je to kod njega dosta i ogledalo kućnog (ne)vaspitanja. A, ko će da ga vaspitava kod kuće? U svetu bi verovatno takva porodica dobila nekog ko im povremeno pomaže, a kod nas, baš ih briga.

Da...slažem se...Ne dao Bog zla. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da svi ovde znate da postoje deca sa smetnjama u razvoju. E, biti roditelj takvog deteta nije lako, čak je i ljudski donekle razumljivo da roditelji ne žele da priznaju sebi takvu činjenicu. I, opet niko tome ne treba da se čudi, jer smo svi takvi da rado zatvaramo oči pred teškim i neprijatnim činjenicama ( i na forumu više puta viđeno). Elem, kod dece sa smetnjama u razvoju ne prolaze fore koje se primenjuju kod dece koja se razvijaju normalno. Teško da će dete sa hiperaktivnim poremećajem postati normalno posle razgovora ili nekog objašnjavanja. Za to se ide kod stručnjaka. A, sad razmislite, koliko je humano diskriminisati porodicu sa detetom sa posebnim potrebama i to još zbog samog deteta i njegovog poremećaja?

Pa, znas sta, nije humano diskriminisati iz, ali nije humano ni pustiti ga da kinji drugu decu. Svesna sam ja da on nije zao, nego mu je potrebna pomoc jer ima problem, ali je neophodno njegove roditelje svim sredstvima primorati da vide da im dete ima problem. I zbog deteta, i zbog njih i zbog druge dece i profesora. Tako da mislim da treba slucaj dovesti pred izbacivanje iz skole i uz pomoc centra za socijalni rad, otvoriti im oci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, znas sta, nije humano diskriminisati iz, ali nije humano ni pustiti ga da kinji drugu decu. Svesna sam ja da on nije zao, nego mu je potrebna pomoc jer ima problem, ali je neophodno njegove roditelje svim sredstvima primorati da vide da im dete ima problem. I zbog deteta, i zbog njih i zbog druge dece i profesora. Tako da mislim da treba slucaj dovesti pred izbacivanje iz skole i uz pomoc centra za socijalni rad, otvoriti im oci.

Pa, ne postoji više izbacivanje iz škole - takav je zakon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, ne postoji više izbacivanje iz škole - takav je zakon.

Ne bukvalno izbacivanje, nego premestanje u drugu skolu, trecu, cetvrtu...dok ne shvate da nesto skripi i razgovori sa pedagozima, psiholozima, spec. pedagozima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bukvalno izbacivanje, nego premestanje u drugu skolu, trecu, cetvrtu...dok ne shvate da nesto skripi i razgovori sa pedagozima, psiholozima, spec. pedagozima.

Pa, ni to ne postoji. Učenik može da se prebaci u drugu školu jedino ako to roditelji žele / dozvole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pih...'bes taj zakon...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.