Vršnjačko nasilje

odgovora

Objavljeno

Kristal...svakodnevno čitam o prijavljenim slučajevima nasilja u školama...da li ima takvih slučajeva kod vas, postoje li neki programi edukacije od strane psihologa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal...svakodnevno čitam o prijavljenim slučajevima nasilja u školama...da li ima takvih slučajeva kod vas, postoje li neki programi edukacije od strane psihologa?

Nasilja ima, kao i svuda. Pre 4 godine UNICEF je krenuo sa nekim programom obuke za sve (nastavnike, učenike, roditelje i pomoćno osoblje) pod nazivom Škola bez nasilja . Bilo je tu radionica, predavanja, anketiranja... i ništa se nije postiglo. Sada se postiže na jedini mogući način: klinci se pobiju, direktor pozove policiju, napravi se uviđaj i roditelji plate prekršajne kazne. To najstimulativnije deluje na rešavanje problema, udariš roditelja po džepu, e, onda mu postaje bitno kako mu se dete vlada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citala sam danas u Blicu da se uvodi neki novi program, da ne duzim sad o cemu, pa pise i da ce od 6-og razreda ocena iz vladanja ulaziti u prosek. Nadam se da ce i to pomoci da se malo sredi to sve, jer sve cesce se pojavljuju naslovi kako ucenici napadaju nastavnike, jedni druge... Prvo su to bili slucajevi po srednjim skolama, a sad je sve vise u osnovnim. Kristal, jel ti radis u osnovnoj ili srednjoj skoli?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam skoro citala da se neko dete ubilo jer su ga maltretirali vrsnjaci, i niko ga nije zastitio u skoli. Uz duzno postovanje pokojnog deteta i njegovih roditelja, ja ne mogu da ne postavim pitanje koliko je realno poverovatni u pricu da je on neduzan potpuno bio u celoj prici, da nikoga nije dirao od vrsnjaka, te da su ga sikanirali nastavnici, podsticali decu da ga biju, da je ignorisao i direktor skole, pedagog, psiholog, skolski policajac itd. Meni to malo zvuci nerealno da ne kazem neistinito. Da li mislite da je sve bilo bas tako kako tvrde roditelji ili mozda oni ne mogu da izadju na kraj sa grizom savesti sto se nisu potrudili da im dete bude stabilnija licnost i da nauci da ne sme cackati drugu decu, pa traze svesno ili nesvesno drugog krivca za svoje propuste koji su mozda doveli do samoubistva njihovog sina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citala sam danas u Blicu da se uvodi neki novi program, da ne duzim sad o cemu, pa pise i da ce od 6-og razreda ocena iz vladanja ulaziti u prosek. Nadam se da ce i to pomoci da se malo sredi to sve, jer sve cesce se pojavljuju naslovi kako ucenici napadaju nastavnike, jedni druge... Prvo su to bili slucajevi po srednjim skolama, a sad je sve vise u osnovnim. Kristal, jel ti radis u osnovnoj ili srednjoj skoli?

Radim u osnovnoj. Inače, to sa ocenom iz vladanja koja ulazi u prosek se sprovodi već 2-3 godine i uopšte nema nikakvog uticaja na ponašanje učenika. Izgrede najčešće prave loši đaci koje baš briga za ocene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radim u osnovnoj. Inače, to sa ocenom iz vladanja koja ulazi u prosek se sprovodi već 2-3 godine i uopšte nema nikakvog uticaja na ponašanje učenika. Izgrede najčešće prave loši đaci koje baš briga za ocene.

Ono najgore... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam skoro citala da se neko dete ubilo jer su ga maltretirali vrsnjaci, i niko ga nije zastitio u skoli. Uz duzno postovanje pokojnog deteta i njegovih roditelja, ja ne mogu da ne postavim pitanje koliko je realno poverovatni u pricu da je on neduzan potpuno bio u celoj prici, da nikoga nije dirao od vrsnjaka, te da su ga sikanirali nastavnici, podsticali decu da ga biju, da je ignorisao i direktor skole, pedagog, psiholog, skolski policajac itd. Meni to malo zvuci nerealno da ne kazem neistinito. Da li mislite da je sve bilo bas tako kako tvrde roditelji ili mozda oni ne mogu da izadju na kraj sa grizom savesti sto se nisu potrudili da im dete bude stabilnija licnost i da nauci da ne sme cackati drugu decu, pa traze svesno ili nesvesno drugog krivca za svoje propuste koji su mozda doveli do samoubistva njihovog sina?

Priča je sigurno preuveličana. Možda je bio nedužan, naročito ako je u pitanju dete sa smetnjama u razvoju, takva su najčešće žrtve zlostavljača. Mada, čisto sumnjam da bi se dete sa takvim problemima ubilo zbog zlostavljanja,to bi pre učinilo dete bez takvih problema. Nema šanse da mu niko od nastavnika do direktora i pp službe ne bi pomogao da je znao šta se dešava. Priča deluje čudno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne, dete je navodno zdravo i pravo, eto samo malo radoznaliji je bio od svojih vrsnjaka i navodno su ga zbog toga svi sikanirali. Neka mi Bog oprosti, ali ja sam ga zamislila kao jedno od one dece koja vole da kinje druge a kada im neko vrati piste i kukaju, a roditelji ih u tome podrzavaju, i tako stvore dete koje ne moze u glavi da se bori sa idejom da nema veca prava od drugih i ubije se zbog toga...prica je skroz cudna, do besvesti, naci cu link i postavicu, pa da vidis kako je izgledao razgovor sa roditeljima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne, dete je navodno zdravo i pravo, eto samo malo radoznaliji je bio od svojih vrsnjaka i navodno su ga zbog toga svi sikanirali. Neka mi Bog oprosti, ali ja sam ga zamislila kao jedno od one dece koja vole da kinje druge a kada im neko vrati piste i kukaju, a roditelji ih u tome podrzavaju, i tako stvore dete koje ne moze u glavi da se bori sa idejom da nema veca prava od drugih i ubije se zbog toga...prica je skroz cudna, do besvesti, naci cu link i postavicu, pa da vidis kako je izgledao razgovor sa roditeljima.

Mislim da si 100% u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh...teška priča...ali najveći krivci u celoj ovoj priči su roditelji....samim njihovim stavom 'dete je samo malo više radoznalo' su ga 'osudili' na propast....vrlo je očito da je dečak imao velike psihičke probleme...bio je opasan za okolinu a ispostavilo se najviše po sebe...jako tužno u svakom slučaju :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam prolazila pored osnovne škole u mom naselju...veliki odmor, dječica sjede, stoje, prilaču, jedu piju sok....

Posmatram ih i pomislim kako ih lijepo vidjeti... :)

Međutim...preko puta škole stoje dva klipana(to se vizuelno odmah primjeti), i dogovaraju se u kom smjeru da opale fudbalsku loptu...lopta svom silinom leti preko ceste i gađa jednu curicu u glavu...ispada joj sendvič....sok....ostali se smiju njenoj nespretnosti zašto joj je to ispalo...

Ona jadna pokunjena odlazi... :(

E sada...postoje dvije vrste...

Moja komšinica Ivana bi odmah pretrčala preko ceste i tom dječaku opalila šamar ili ga napucala loptom...

Ali ova djevojčica će se povući u sebe...patiti...i ko zna kakve joj se misli motaju po glavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam prolazila pored osnovne škole u mom naselju...veliki odmor, dječica sjede, stoje, prilaču, jedu piju sok....

Posmatram ih i pomislim kako ih lijepo vidjeti... :)

Međutim...preko puta škole stoje dva klipana(to se vizuelno odmah primjeti), i dogovaraju se u kom smjeru da opale fudbalsku loptu...lopta svom silinom leti preko ceste i gađa jednu curicu u glavu...ispada joj sendvič....sok....ostali se smiju njenoj nespretnosti zašto joj je to ispalo...

Ona jadna pokunjena odlazi... :(

E sada...postoje dvije vrste...

Moja komšinica Ivana bi odmah pretrčala preko ceste i tom dječaku opalila šamar ili ga napucala loptom...

Ali ova djevojčica će se povući u sebe...patiti...i ko zna kakve joj se misli motaju po glavi.

To stvarno jeste jako ruzno, ali ne bih mogla da bas okarakterisem kao nasilje u skoli, pre kao nestasluk koji se oteo kontroli. Na to treba da reaguju roditelji i disciplinuju decu koja se tako ponasaju (ako nije bio samo jedan ispad), ali takodje ne mislim da je normalno da nekoga takve neugodnosti dovedu do samoubistva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasilje ili bezobrazluk...mojoj Anji jedan dečak stalno krade olovke...kada sam tražuila od učiteljice da me spoji sa njegovim roditeljima, ona lično nije htela da se meša, ali mi je dala njihov br. telefona. Pozvala sam i izložila problem...ali otac me "napucao" kako lažem i kako me nije sramota da okrivljujem njegovog nedužnog sina i zalupio mi slušalicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasilje ili bezobrazluk...mojoj Anji jedan dečak stalno krade olovke...kada sam tražuila od učiteljice da me spoji sa njegovim roditeljima, ona lično nije htela da se meša, ali mi je dala njihov br. telefona. Pozvala sam i izložila problem...ali otac me "napucao" kako lažem i kako me nije sramota da okrivljujem njegovog nedužnog sina i zalupio mi slušalicu.

:blink: Strasno :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasilje ili bezobrazluk...mojoj Anji jedan dečak stalno krade olovke...kada sam tražuila od učiteljice da me spoji sa njegovim roditeljima, ona lično nije htela da se meša, ali mi je dala njihov br. telefona. Pozvala sam i izložila problem...ali otac me "napucao" kako lažem i kako me nije sramota da okrivljujem njegovog nedužnog sina i zalupio mi slušalicu.

Svasta, ima nas raznih na ovom sarenom svetu. I kakvo dete da odgoji roditelj koji je sam buzdovan? Mozda ne bi bilo lose da se obratis pedagogu u skoli i izlozis problem koji imas, ukljucujuci i to da uciteljica ne zeli da se mesa, mada mislim da bi ona morala da bude svojevrsan medijator u takvim konfliktima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svasta, ima nas raznih na ovom sarenom svetu. I kakvo dete da odgoji roditelj koji je sam buzdovan? Mozda ne bi bilo lose da se obratis pedagogu u skoli i izlozis problem koji imas, ukljucujuci i to da uciteljica ne zeli da se mesa, mada mislim da bi ona morala da bude svojevrsan medijator u takvim konfliktima.

Učiteljica ne može da bude medijator između roditelja. Uopšte ne znam kako bih reagovala da od mene neki roditelj traži telefon nekog drugog. To je već prevazilaženje mojih ovlašćenja. Problem se rešava u školi. Jeedino bi moglo da se dovedu oba roditelja i da se sa njima zajedno obavi razgovor, a ovo je vrlo neumesno - jedni zovu druge i svađaju se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Učiteljica ne može da bude medijator između roditelja. Uopšte ne znam kako bih reagovala da od mene neki roditelj traži telefon nekog drugog. To je već prevazilaženje mojih ovlašćenja. Problem se rešava u školi. Jeedino bi moglo da se dovedu oba roditelja i da se sa njima zajedno obavi razgovor, a ovo je vrlo neumesno - jedni zovu druge i svađaju se...

Pa ja sam htela da učiteljica pozove roditelje i da i ja i mm dođemo, može i prisustvo pedagoga, psihologa...ko god hoće...nisam reagovala kada je 2-3 puta uzeo, ali to sada postaje učestalo, nemam ni ja toliko para da svaki drugi-treći dan kupujem olovku...i nisam ja tražila telefon, nego mi je učiteljica ponudila...ona je valjda smatrala da problem nije toliko veliki i da škola ne treba da se meša...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja sam htela da učiteljica pozove roditelje i da i ja i mm dođemo, može i prisustvo pedagoga, psihologa...ko god hoće...nisam reagovala kada je 2-3 puta uzeo, ali to sada postaje učestalo, nemam ni ja toliko para da svaki drugi-treći dan kupujem olovku...i nisam ja tražila telefon, nego mi je učiteljica ponudila...ona je valjda smatrala da problem nije toliko veliki i da škola ne treba da se meša...

Ona je postupila užasno!!!! "Brigo moja pređi na drugoga". Ne mogu tako da se rešavaju problemi! Najlakše je izvući se i ostaviti roditeljima da rešavaju školske probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ona je postupila užasno!!!! "Brigo moja pređi na drugoga". Ne mogu tako da se rešavaju problemi! Najlakše je izvući se i ostaviti roditeljima da rešavaju školske probleme.

Upravo to ja rekoh da je ona trebala da bude kao tampon zona i da asistira u prevazilazenju problema, a ne da daje telefone kao 988!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epilog priče

Samo se nadam da će ova priča dobiti epilog kakav očekujemo... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, ova deca jesu blago vaspitno zapustena, ali 80% adolescenata ima ovakve slike. Ukljucujuci i mog kuma koji je magistrirao na FONu i uvek bio uzoran u svakom pogledu. Takve stvari su cesto na nivou fantazija. I ne mislim da ovo ista dokazuje...uostalom, mozda ovakve slike ima i pokojni Aleksa ali niko ih nece pokazati javnosti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem da puno dece ima ovakve fotke, ali i verujem u istinitost ove price o decaku koji se na kraju ubio.

Najvise sam se zgrozila u pricu ove direktorke. Pa, sve i da nije istina ovo sto novine pisu mislim da skole vise treba da rade sa decom i roditeljima. Znam da je to tezak i zeznut posao jer ima svakakvih roditelja koji misle da su njihova deca Bogom dana, ali treba nekako izaci na kraj sa ovim nasilnicima.

Iskreno, cemu sluzi skolski psiholog? Cemu sluzi razredni staresina, jel prica sa roditeljima i o vladanju dece? Zasto se ne poostre kaze za lose vladanje? Evo, moj sin je u vrticu par puta gurnuo drugu decu pa su nam predlagali da idemo na sto kakve razgovore itd. pa na kraju ce ga i ispisati iz vrtica ako se tako nastavi.

Sad kad sam videla fotografije ovih "mangupa" i ovog nesretnog decaka pogotovo verujem. Pa deckic je ocigledno bio "drugaciji", to im je smetalo i bio je savrsena zrtva, plus fizicki slabiji. Pa nece ni oni da maltretiraju nekog rmpaliju, isla sam i ja u skolu i secam se kako je bili, samo sto je sad jos gore cini mi se.

Millar, draga, ti ne znaš kakve dece ima. Mnoga od njih nisu za psihologa, već za psihijatra, eventualno defektologa. Možeš ti da radiš, pričaš, dubiš na trepavicama, nenormalno dete, nenormalni roditelji, nema šanse da nešto postigneš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Priča je kako-god okreneš tužna...ja samo tvrdim da nastavnici,pedagozi,psiholozi u školi nisu tu da vaspitavaju našu decu...ako ih mi ne vaspitamo u kući,u školi sigurno neće postićži ništa...elem,mislim da je nastavnicima jako teško,to nam Kristal može potvrditi,kroz moja 3 školarca sam videla da dosta roditelja 'krivi' nastavnike za 'ocene' i ponašanje' svoje dece....tužno....verujte da se ja pitam koliko ću uspeti da 'vaspitam' svoju decu onako kako bi ja želela da oni budu...nikako nisam zadovoljna njihovim okruženjem...pogotovo kod Anastasije...kako koja generacija dolazi sve je gore :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni nije jasno kako je velika većina roditelja previše na strani svoje dece (al' u kom smislu)...kada im se ukaže na neki problem-problemčić,incident koji se desio u školi,sa nastavnikom,drugarom,reakvija roditelja je u startu 'moje dete nije krivo',apsolutno se brani dete i odbija se svaki savet-sugestija-smernica...ja nisam od takvih,vlim saslušati šta se desilo,jer ću jedino tako pomoći svom detetu kasnije....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.