Logoped

odgovora

Objavljeno

Zamislite nema ove teme :D

Logoped se pominje u okviru nekoliko tema, ali nema zasebno, a zasluzuje da postoji, cini mi se

 

Elem, cerka je dobila uput za logopeda od pedijatra, nakon redovnog sistematskog pregleda sa 4 godine. Doduse ja sam pomenula da ne izgovara dobro L i R, pa je dr rekla da odemo dok je vreme.

Danas smo bile na prvom casu koji je trajao nekih 45 min. Nas logoped inace radi sa skolskom decom, ali je primila Ojku jer ne ide u vrtic i da ne bi putovala u Kraljevo. Zaista je bila divna. Posvetila joj se, pristupacna je, otvorena, bas ume sa decom, nije bilo ama bas nikakvih problema u komunikaciji izmedju nje i Ognjenke. Danas sam ja prisustvovala casu, ali narednih puta necu. Na ovom prvom kontrolnom casu pokazivala je Ojki neke zivotinje, trazila da izgovori, da odredi cega ima manje ili vise, da broji, da isprica neku pricu o slikama koje vidi, da uradi razne stvari sa jezikom, tipa da koluta jezikom, da cokce, da podigne visoko jezi, da isplazi najvise sto moze i slicno. Zakljucak je bio da Ojka ima nisko postavljeno L i da R neizgovara, sve drugo je u redu, a razlog tome je najverovatnije skracena resica ispod jezika. To su mi inace nagovestili i u porodilistu dok smo bili, to je bio i razlog smetnji u sisanju na pocetku. Logoped smatra da ce to moci da se ispravi, odnosno pokusace da joj rastegne resicu nekim vezbama do proleca, a onda ce da radi i na samim slovima. Ako bas ne ume moracemo to da secnemo...

Schveca, Mejja, In-Greed i 4 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e da, rece da se nekada smatralo da deca do 4,5god treba sve savrseno da pricaju, danas se L i R tolerise do 6, pa i 7 godine

 

rece da iz godine u godinu ima sve vise dece sa kojima radi, prosto je zabrinjavajuce, valjda deca sede dosta ispred ekrana a manje provode vremena u komunikaciji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vaskrsija jel njoj to za resicu pisalo na otpusnoj listi iz porodilista?Ne znam sad tacan naziv ali N ima isto,samo kad se dokopam otpusne napisacu ti kako se zove tacno.

Mislim da dosta dece to ima,nije nista strasno da ne brines.Nekome recnu,nekome kasnije nema ni potrebe.

Ne brinem za Ojku,uz rad logopeda doci ce sve na svoje.To je ono dete koje je znalo pre godinu dana da kaze etiketa. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijachi, mislis na frenulum? 

L nema kratak frenulum ali svejedno ima problem sa L i R, ali i sa Ch i Dz. Testirana je u vrticu, dobili smo izvestaj. Uglavnom, sve je ok osim izgovora ovih glasova. Poceli smo da vezbamo. Logopedica radi sa njom u vrticu dva puta nedeljno, imamo i svesku gde joj sve zapisuje pa mi kod kuce vezbamo. Za pocetak radimo glas L i vezbe oralne praksije. To je ovo sto je Vas pomunjala sa jezikom i coktanjem. So far so good. Logopedica je zadovoljna, kaze da lepo saradjuje, videcemo kako ce se dalje odvijati...

vaskrsija i paper_moon volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Jeste,bravo amor frenulum.Baš tako.Ja sam u trenutku zablokirala.

To sa coktanjem i N vježba na hipoterapijama.Tako su mu rekli da konj kreće,i on to često ponovi.On uglavnom radi sa logopedom dok je na hipoterapiji,videću kasnije da mu uključim privatno i logopeda pored hipoterapije jer od ovih iz dz nema vajde.Jednom mjesečno su mu našli što je ništa.U vrtiću su obećavali kule i gradove ali ne spominju više logopeda.Moraću i njih malo da podsećam,možda im dosadim.

Dok se oni organizuju on će na maturu.

Ja s njim uglavnom radim kroz igru,i uz Progovorilicu.Počela sam i da ga vodim ja na jahanje u drugi konjički klub kad nema hipoterapije.Pa dok jaše tada je najbolji za saradnju i mi vježbamo.On se baš trudi da mi nešto prenese,ali nekad ga ništa ne razumem.Ponavlja i po deset puta a a a a a  da bi nešto ispričao,a onda na kraju tog niza od samoglasnika "a" stavi završnu riječ,npr teta,onj,soca(Sofija).

Moram priznati da se i ja s vremena na vreme oglušim na savete da ga pustim da se pomuči da nešto izgovori jer hoću odmah da mu nešto dam.Ali,radim na tome da na neki zabavan a i efektivan način to izvedem.

Pedijatrica inače neće da mu da mmr dok sasvim lepo ne progovori.

Izmenjeno od strane Marijachi
Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad treba da nauče slovo č?

Moj sin govori K umesto Č kad je na prvom mestu, npr kujem umesto čujem, kika umesto čika. Kada je u sredini onda kaže Ć (maćka, toćak). Dokle se ovo toleriše? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne znam, mozemo da se raspitamo...

 

marijachi, nije joj nista pisalo u otpusnoj listi, to su mi rekle one sa neonatologije sestre, dok je Ojka histericno odbijala sisu :D, vise su onako usput prokomentarisale. Eto, vezbacemo, probacemo da to istegnemo, tu resicu. Ja sam vise u fazonu da neizgovara R nego da ide pod noz :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena, ako se dobro secam, ova logopedica je rekla da je jedino za R jos rano, kao to se jos tolerise a ostale glasove bi trebalo da izgovara. Misleci naravno na moje dete, a vidis koliko ima, nepune 4. Mogu i ja da se raspitam ako hoces ali mislim da vi imate jos vremena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni Sara ne zna R da kaze, govori L umesto njega..meni rekose da se do 3 godine svakako tolerise, e sad ne znam za kasnije..

Mm nije znao da kaze R kao dete, pa je isao kod logopeda pa savladao, a njegova mama ne zna ni dan-danas, pa moguce da je povukla na njih..

Ima sistematski sad za mesec dana, pa cu bas pitati ako bude isla kod logopeda..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja ne znam da kažem R ni dan danas. Ni moj brat. Zato namerno nisam deci htela da dam ime koje sadrži slovo R, za svaki slučaj ako povuku na nas :D... Još da se ceo život pate kod predstavljanja ako ne nauče.

Pitajte za Č, molim. Znam da se R i L duže tolerišu. Ja sam L naučila kasno u osnovnoj školi, tamo negde oko 5.razreda. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi imamo iskustva sa logopedom. Razlozi - mucanje i šuškanje, plus kod devojčice "LJ". Situaciju malo komplikuje dvojezičnost zbog činjenice da se isti glasovi različito izgovaraju na nemačkom i srpskom. Devojčica tek sada kreće na "terapiju". Imali smo problem da dobijemo uput jer kada je pred doktorkom trebala da kaže S i Š, izgovorila je savršeno. Šuška u svakodnevnom govoru jer je tako naučila od brata. On je u međuvremenu skoro potpuno ispravio šuškanje, ali se sad ponovo vratilo jer je u fazi ispadanja mlečnih sekutića, pa ima "promaju" :).

Uglavnom, sa logopedicom sam se u međuvremenu sprijateljila. Jaaako nam je mnogo pomogla. Ta nas žena čita kao knjigu, što je bilo presudno u terapiji mucanja jer je to problem ne samo deteta nego cele porodice...

andisam, Cupavica i broccoli volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo za R i nije tako jednostavno kao sto izgleda. Uostalom to vazi i za druge glasove, samo sto je R eto malo komplikovanije. 

Mora se prvo jezik namjestiti i isforsirati. Mogu oni ponavljati do sutra ali dzaba ako nije jezik u pravom položaju. Doduše neka deca odmah udju u štos i nije potreban veliki trud, ali za većinu sa problemom ovo vazi. 

Sta da kazem sem da mi je muka vise od logopeda. 

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja baš gledam ove vežbice od Bgb, samo mi nije jasno, džabe ja ponavljam te reči, kad ja u svakoj pogrešno kažem R. :lol:

andisam i Moja pesmica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to. Mora jezik da se namesti u pravi položaj pa onda, dzabe ovako drljati bezveze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

I mi imamo iskustva sa logopedom. Razlozi - mucanje i šuškanje, plus kod devojčice "LJ". Situaciju malo komplikuje dvojezičnost zbog činjenice da se isti glasovi različito izgovaraju na nemačkom i srpskom. Devojčica tek sada kreće na "terapiju". Imali smo problem da dobijemo uput jer kada je pred doktorkom trebala da kaže S i Š, izgovorila je savršeno. Šuška u svakodnevnom govoru jer je tako naučila od brata. On je u međuvremenu skoro potpuno ispravio šuškanje, ali se sad ponovo vratilo jer je u fazi ispadanja mlečnih sekutića, pa ima "promaju" :).

Uglavnom, sa logopedicom sam se u međuvremenu sprijateljila. Jaaako nam je mnogo pomogla. Ta nas žena čita kao knjigu, što je bilo presudno u terapiji mucanja jer je to problem ne samo deteta nego cele porodice...

pozdrav za sve...

Super sto ste otvorili ovu temu, ja sam pisala na jednoj mislim "adaptacija u vrticu" al nisam dobila odgovor od zenica vjerovatno nije bio moj problem za to mjesto i ako se pominjao logoped.

Elem...Poli imamo isti problem sa mucanjem i "LJ" slovom ... cijelu proslu zimu smo isli kod logopeda i tad su mi rekli (ima 4ipo godine curica) da je to "fizijolosko mucanje" koje ce prestati do 5.godine.

Da napomenem da je kad je pocela da prica, pricala normalno i da se jednog dana u dezurnom vrticu (ja radim pa je isla) nesto desilo jer je to jutro pricala normalno a popodne kad smo je uzeli nije mogla jednu rijec da izgovori tima kad je htjela MAMA da kaze bilo je ma ma ma maaaama i tako...

I ja i suprug i sva bliza rodbina smo bili u soku i pod stresom mjesecima, sad je mnogo bolje al ima jos po malo i po nekad.

Jako bih voljela da sa vama podijelim iskustva i HVALA STO JE VASKRSIJA OTVORILA ovu temu.

 

Izmenjeno od strane Cupavica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Elem...Poli imamo isti problem sa mucanjem i "LJ" slovom ... cijelu proslu zimu smo isli kod logopeda i tad su mi rekli (ima 4ipo godine curica) da je to "fizijolosko mucanje" koje ce prestati do 5.godine.

Da napomenem da je kad je pocela da prica, pricala normalno i da se jednog dana u dezurnom vrticu (ja radim pa je isla) nesto desilo jer je to jutro pricala normalno a popodne kad smo je uzeli nije mogla jednu rijec da izgovori tima kad je htjela MAMA da kaze bilo je ma ma ma maaaama i tako...

I ja i suprug i sva bliza rodbina smo bili u soku i pod stresom mjesecima, sad je mnogo bolje al ima jos po malo i po neka

Draga Cupavice,

Mom sinu se mucanje prvi put javilo sa 3 godine, bez da smo primetili neki jasan razlog. Delovalo je kao razvojno, nismo ni išli tada kod logopeda, kratko je trajalo i nestalo. A onda je sa skoro 4 godine prešao iz jaslica u vrtić i odjednom nije mogao sastavi rečenicu bez mucanja. Kako se tada nije gubilo, ubrzo smo krenuli kod logopeda. Zaključak je bio da je to fiziološko mucanje - javlja se kod dece koja imaju nesklad između kognitivnih funkcija i fonda reči. U našem slučaju, on je bio daleko napredniji u načinu razmišljanja i igre u odnosu na svoj uzrast, a fond reči na nemačkom to nije pratio. U jaslicama je sve bilo ok, jer je bio među starijom decom u grupi, i sa drugarima i vaspitačicama je normalno komunicirao - ali u tom uzrastu se mnogo više komunicira bez reči, ili sa malo reči. Pre vrtića dva meseca nije čuo skoro ni reč nemačkog, i onda je odjednom upao u mešovitu grupu gde je bilo puno dece i od skoro 6 godina. On je jako društven, zainteresovan za sve, i prosto nije mogao da kaže sve što misli pa ga je to verovatno frustriralo. Logopedica je zaključila da njemu nije potrebna terapija mucanja, nego obogaćivanje fonda reči na nemačkom pa su se "terapije" svodile na to da se ona igrala sa njim, a on je upijao jezik. Osim toga, radili smo i određene fizičke vežbe sa ciljem razvoja sinapsi i povezivanja desne i leve polovine mozga. To je jako važno za razvoj govora, tj brzinu prevođenja misli u govor. To su uglavnom banalne vežbe - sve gde naizmenično rade ruke i noge - vožnja bicikla, penjanje na stepenicama, podizanje sinhrono leva ruka-desna noga i obrnuto i sl. Osim toga, korigovali smo značajno stil života - usporili svakodnevicu. Primenili smo i one klasične savete: ne obraćati pažnju na mucanje, sačekati uvek da dete samo kaže, tj izmuca šta je smislilo, ne završavati reči ili rečenice umesto deteta, govoriti polako (ovo je bilo posebno teško-mm jaaako brzo priča) i razgovetno i sl... 

Bilo je raznih faza. Situacija se značajno pogoršavala tokom velikih skokova u razvoju. Recimo, mesec dana bi bilo izraženo mucanje, a posle te faze bi počeo da se izražava bitno drugačije. Kao da bi mu odjednom ekplodirao rečnik (na oba jezika) i odjednom bi počeo da koristi nove gramatičke konstrukcije. Bilo je i pogoršanja u vezi sa određenim događajima. Logopedica mi je mnogo pomogla da prepoznam "rizike". Na osnovu njegove igre, priče i ponašanja, zaključila je da je jako emotivno povezan samnom. Bilo je situacija kada je njegovo mucanje bukvalno bilo indikator mog stresa i pre nego što ja prepoznam da sam pod stresom. Puno smo kao porodica naučili kroz ovaj problem. Znamo kako da se nosimo sa njim...

Sad sam se baš raspisala... Da zaključim, logoped je jako važan u terapiji mucanja, ali treba uvek imati u vidu, da to nije samo poremećaj govora, nego na neki način ogledalo duše deteta, porodične dinamike, okruženja. I baš zato mora da se radi na svim tim poljima da bi se došlo do zadovoljavajućih rezultata...

Što se tiče slova LJ, to me ne brine. Važno je da čuje u svakodnevnom govoru kako se pravilno izgovara, i naučiće.

Pozdrav!

Cupavica, Mejja, broccoli i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Poli, 

Hvala ti puno na info.i kod nas se desilo tacno ispred 3.rodjendana i ako ces vjerovati skoro pa istu konstataciju imamo od logopeda i pshiloga i vezi nje, sto se tice inteligencije, visprenosti jedina je razlika sto mi nismo ucili drugi jezik. Moram da naglasim da nikad nismo saznali sto se desilo taj dan...ona nam je rekla da je "uciteljica vikala" sve ostalo je musterija.

Na kraju je psiholog dao svoj sud da ipak nije dobila "fizijolosko mucanje" od stresa jer ga ne pokazuje nego od svoje prosto receno "hiper aktivnosti" doduse oni ovu konstataciju ne korise u praksi "hiperaktivno" jer je to u njihovoj struci vid bolesti...

Takodje su nam rekli da je upisemo na neki ples, sport i naravno da je ne opominjemo kad prica i da cemo sami vodjeti kako se to polako dovodi na svoje mjesto. Zaista su bili u pravu i samo ponekad kad je izbudjena i kad se nesto desava po njoj veliko ona ne zna sta je snaslo pa malo zamucne i nastavi onda ok sa pricom.

Zaista jedan veliki sok i stres za porodicu i roditelje jer smo se uvijek trudili i ja i mm da joj pruzimo samo najbolje...a da ne pominjem da se u nasu kucu ne vice ne lupa itd...pa ti prosto bude krivo na je od necije tudje dreke i histerije dijete dozivljelo sok i stres (jer ja ipak tvrdim da je to u pitanju, a ona ga je vjerovatno vremenom prevazisla)

Tebi veeeliko hvala na informaciji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja samo da se javim da mi ne vezbamo, nikako u toku dana da nadjem pet minuta za to, sad je jos i bolesna...moram se uozbiljiti

 

drago mi je da ovde delite iskustva

 

interesuje me sta podrazumevaju pod tim fiziolosko mucanje?

Cupavica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga V.

Koliko sam ja upucena evo ovo vrijeme kazu da se to desava izmedju 2 i 3 godine. E sad sve zavisi, meni je J.normalno pricala i tog dana kao na trupinu ujutro sve OK a popodne je bilo umjesto mama isla je sa ma ma ma mamamaaaa i tako sve rijeci redom...

Na primjer logoped i psiholog su nam objasnili i ovo da to "fizijolosko mucanje" moze da bude posledica i strecanja tipa neko je bacio peterdu u blIzini i ona je streknula u sebi a da ispolji moze da pridje i do 6.mjeseci da taj unutrasnji strah zadrzava i da od toga moze da dodje do tog stanja. 

Uf al ga zakomplikovah...prastaj nadam se da si me donekle shvatila...ovaj pjesnik sto je htio reci...

U glavnom do 5.godine bi trebalo da prodje dok mozak i jezik ne budu u istoj ravni...to jeste mozak im u tim slucajevima ide brze nego sto jezik moze da postigne da kaze...

Moja cerka je imala momenata da picne jedno da ti prica a zavrsi na sto jednu temu e tada sam znala da joj kazem " polako nigdje ne zurim, prvo jedno mi kazi pa drugo pa trece i tako redom sve sto zelis da mi kazes" al mi je ton bio kad joj to govorim ispod minimuma :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

VZ moja drugarica je logoped a njena cerka bas dugo nije govorila ch. 

Moram ovako da pisem jer sam na mobilnom.

Ona divno radi s decom ali nikako nije stizala da svoje dete nauci ch.

Nislim da je oko 4. Godine naucila.

Inace mala je jako cisto pricala al pod uticajem vrsnjaka je pocela da tepa i od jasnog izgovora ch presla na cj.Posle je dugo tako nepravilno pricala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Mala garava. Uskoro ću sa bebom u savetovalište, pa ću baš da pitam za velikog da li treba da ide kod logopeda ili se još toleriše. Inače je smešno i slatko kad pričamo npr Crvenkapu, pa kaže zašto su ti tako velike uši- da te bolje kujem! Pa onda maćak u kizmama.... A juče pita šta radi ovaj čika (kika), ja mu kažem- čeka nekog. Aha, kika keka. Ma piš živi. Ali samo da ne ostane tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A mali su jos Voljena.

Kod Vuleta je S- Cj... seka je cjeka hihi

Glupa tastatura...moram naci nekako da ubacim dijaktiticke znake.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.