Astma u trudnoci

odgovora

Objavljeno

Dobro bi mi doslo caskanje s mamama u istom sosu. Ja imam alergijsku astmu i do sada sam zaista reagovala samo na alergene/polen, sezonaki. Terapija mi je bila pulmikort jedno vreme i ventolin po potrebi. Ta potreba zaista nije bila cesta. U prethodnoj trudnoci mi se astma totalno povukla i od tada nikakav problem do pre par dana .

Sada je uzasno. Ne mogu bez ventolina duze od 4-5 sati. Ugusih se. Ne znam sta mi je odjednom. Moj pulmolog trenutno nije dostupan. Moram zakazati kod drugog. Do tada savet i pomoc! Koliko cesto sme ventolin u toku dana?  Neki savet? Je l sve bilo ok na kraju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hej. Nemam licnog iskustva, ali imam sa pacijentima koji imaju HOBP.

Najpre da te zamolim da se sto pre obratis nekom pulmologu za korekciju terapije, da ne uletis u status. Verujem da nema razloga da ti sad u trudnoci zakazujes, dovoljno da imas uput, svako ce te primiti preko reda.

Nije ni cudo sto imas probleme-vidi kolika je vlaznost napolju plus je krenula sezona lozenja. Ono sto ti mozes sad da uradis je da svedes izlaske napolje na minimum, da smanjis fizicku aktivnost do posete lekaru, da ti neko u okruzenju smanji kucnu prasinu koliko se moze i da unosis dovoljno(ne previse) tecnosti.

I ventolin i pulmikort se prema pacijentu doziraju, neka maksimalna doza za ventolin kod odraslih je dva udaha na 4 do 6 sati, ali ne bih se usudila da savetujem trudnici(preko neta) koliko maksimalno moze jer je to posebno u trudnoci individualno. Tebi trebaju i jedan i drugi sad dok se ne stabilizuje vreme, dok ne padnu sneg i temperatura. Pulmikort respule ce te drzati otvorenom i smanjiti potrebu za ventolinom, tako da nemoj da bezis od njega.

I samo polako, neces se ugusiti naravno. Anksioznost ti je sad neprijatelj, okruzi se pozitivnim ljudima i lepim sadrzajima.

Naravno da ce sve biti ok, cim dobijes terapiju, stabilizovaces se i uzivati do kraja trudnoce. Nema razloga da mislis drugacije, nisi ni prva ni poslednja trudnica koja ima hobp. 

Kad stize princ/princeza? :)

andisam i ivalok volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivalok draga, definitivno smo u istom sosu. Meni su sad u trudnoći utvrdili da je definitivno astma u pitanju i to nelečena, a od malena su govorili da je to samo hronični bronhitis pa zato imam česte smetnje s disanjem. Usput zaradila pre nekih desetak godina i alergijski rinitis (alergija na sve i svasta :-( , užas )...

Ne mogu ti pomoći što se tiče ventolina- meni su preporučili berodual, jer imam srčane aritmije a on hoće još više navodno da ih poveća. Pulmikort uzimam obavezno ujutru i uveče i dr mi je rekla da ga ne preskačem a berodual po potrebi samo i to mi je rekla da ne uzimam više od 3* dnevno zbog trudnoće, za svaki slučaj. A ovih dana, evo od subote, svako veče, a bogami i danas sam celi dan imala gušenja.Uveče su jača pa mi čak ni berodual ne pomaže, a preko dana gledam da se izborim sa teškim disanjem i bez pumpice ako uspem. Kao sto je Kate Kapetanica rekla:

"Nije ni cudo sto imas probleme-vidi kolika je vlaznost napolju plus je krenula sezona lozenja. Ono sto ti mozes sad da uradis je da svedes izlaske napolje na minimum, da smanjis fizicku aktivnost do posete lekaru, da ti neko u okruzenju smanji kucnu prasinu koliko se moze i da unosis dovoljno(ne previse) tecnosti."

KOd nas je po celi dan magla, nesnosna, a plus loženje, ugalj pogotovo....ccccc dišem na škrge....

 

ivalok voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovih dana sam malo bolje, smanjila sam upotrebu ventolina na jednom/dva puta dnevno, sto je oooodlicno! Pulmikort jedan udah dnevno, ali od 400ng. Ja se nadam da za nedelju dana necu nista vise koristii. Uzasno je ovo. Odvikla sam se jer goooodinama nisam imala bas nikakve probleme, sem po par dana godisnje, alergijski, ali ni to nije bilo strasno. Primetila sam da mi inhalacija beroddualom, na masku, vise pomogne nego pumpica?! Valjda ce ova maglustina uskoro da prodje. Zaboli me kad udahnem napolju. Naxy, Izdrzacemo nekako!!

Kate, hvala na savetima. Princ stize u februaru.

Mene je  strah i zbog carskog reza. Mora carski jer je prvi porodjaj bio carski. Ipak, bojim se da me nece uvoditi u opstu s ovim nalazom na plucima, a za spinal mislim da nisam sazdana. Plus, imam  deformaciju kicme i probleme s lumbalnim delom zesce zbog izrazite skolioze!! Eto, to me jako muci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

P.s mnogo mi je smesno: kad legnem i pokusam da spavam( a ne mogu u polulezecem zbog stomaka),naravno, od polozaja spazam se pogorsa. Najednom, pretvorim se u macku koja prede, cvili, grgoce. Uzas! Sama sebi se smejem ( i placem). :P:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Predlog-Pulmikort respule na haler?

Ne brini za porodjaj, samo ti doguraj sa što manje stresa do tog februara. Biće ok nalaz na plućima, svakako. Iskusan anestezilog će bocnuti spinal, nećeš ni osetiti. Nije tvoja kičma u gorem stanju nego kod nekoga od 80, 90 koji u spinalu idu na Op. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivalok, draga moja, izdržaćemo nas dve i to, preguraćemo radi naših bebica sve! Evo meni je danas bilo bolje, jer je bilo sunca i podigla se magla, ali evo sad kako je stiglo veče i sa njim magla, opet me počinje gušiti :-(... Ja koristim Pulmikort Turbuhaler 200mgc ujutru i uveče. I isto kao kod tebe, nisam imala neko vreme tegobe sa disanjem. Samo kad je jače cvetanje nekog bilja ili drveća, i sve s to pripisivali tom mom alergijskom rinitisu koji je postao hronični (heh, celogodišnji a ne sezonski) i bronhitisu. Ali evo od kad sam zatrudnela, uz sve ostale tegobe i gušenja su mi se povećala i učestala su...a s tim i doktorkin zaključak da ja u stvari nemam bronhitis odavno već da je to astma koju mi nisu doktori u mom gradu lečili :-(, i da mi ova klima očigledno ne prija-a ja tek pre 4 godine došla u ove krajeve :-DDDD  Hehe, čak mi je rekla da ne bi bilo loše da se preselimo odavde :-D...  Ali dobro, nadam se da će se sve smiriti kad se porodim, ili makar ublažiti.

I meni je termin u februaru a i isto kao ti,moram carski jer je i prvi porođaj bio CR.  Iskreno draga i mene malo plaši, em zbog pluća, em i zbog aritmija koje imam i zbog kojih pijem betablokatore za to (presolol).. A kod nas rade carski samo u opštoj anesteziji, nema epidurala uopšte....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

Cure drage, ja imam bronhijalnu astmu i mogu da zamislim kako vam je. :( Pokusavam da iskucam post, ali s fona ne ide nikako. Pisacu svoje iskustvo kad se domognem kompa. Kisss u medjuvremenu!

Naxy i ivalok volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naxy,

moći ćeš ti u opštu anesteziju, samo će ti pulmolog prepisati predoperativnu pripremu.

Moji dečaci i ja imamo alergijsku astmu, uz redovnu terapiju pred operaciju daju pronison i pola sata pre operacije urbazon, tebi će naravno dati nešto sto mogu trudnice....

Moji su bili tri puta u opštoj anesteziji bez ikakvih problema.

Samo redovno uzimaj terapije i biće sve ok.

Naxy i ivalok volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kate, mislis onre"ampule" koje se takodje rastvaraju u inhalatoru? Kao detetu kada dajem? To mi dr nije ni predlagala, dala mi je recept za pumpicu.

 

Maki, ziva bila, ulepsa mi dan!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš te. 

Samo nek ti dr sracuna dozu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kate, mislis onre"ampule" koje se takodje rastvaraju u inhalatoru? Kao detetu kada dajem? To mi dr nije ni predlagala, dala mi je recept za pumpicu.

 

Maki, ziva bila, ulepsa mi dan!!!

Po meni je pumpica praktičnija, staviš u džep i kad je vreme uzmeš lek....ako koristiš ampule moraš vući i inhalator sa sobom ili gledati na sat i biti kod kuće zbog leka....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maki, jeste prakticnije, ali ja.imam utisak da mi inhalator i maska vise pomazu. Mozda umisljam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste jeste prakticnije, to si skroz u pravu, ali aerosoli koje pravi inhaler, pumpica, nisu bas sve jednake velicine odn.jednako male da dodju do najmanjih delova pluca. Inhalator ima taj rasprsivac koji pravi aerosol dimenzija od 1 do 5 mikrona plus povecava disajni protok, pa 80% cestica dodju do najmanjih bronhiola, pa je u tom smislu ucinkovitiji. U sv.slucaju pulmikort nije kortiko koji ce brzo prekinuti akutni napad, on treba samo da drzi disajne puteve otvorenim.

ivalok voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se u totalnoj samo mi je pulmolog pred kraj trudnoce pojacao dozu i imala sam dozu pred sam ulazak u salu. Sve ce ti pred porodjaj pulmolog resiti, meni su carski odlagali 7 dana dok mi spirometrija nije pokazala dobar protok za anesteziju, ali sigurno ti nece zabraniti anesteziju zbog astme vec ti bolje kontrolisati istu. Ukoliko mislis da ti ne deluje dobro terapija pravac kod pulmologa da ti promeni terapiju.

Nemoj se igrati i birkati cime ces se inhalirati vec iskljucivo slusaj pulmologa, nema sta je tebi lakse vec sta pulmolog kaze da je bolje, jer za tebe manje kiseonika u plucima jeste i losiji protok za bebu. Ne smes preskakati terapiju.

Ja sam redovno kontrolisala astmu u trudnoci, ali i protoke u toku trudnoce koju sam na zalost odrzavala, ali beba mi je zdrava i bez posledice zbog mog pogorsamog stanja astme u trudnoci. Sad sa 6meseci imamo na otpusnoj listi iz porodilista kontrolu bebinih pluca, stvarno ne znam kako se to radi tako malim bebama ali i za to imamo vremena. 

ivalok i Naxy volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam trudnica sa astmom.. Na pocetku trudnoće sam isla u institut da mi promene terapiju..koristim dve pumpice..pulmikort svaki dan a ventolin po potrebi :) Zanima me jeste li nosile pumpicu na porodjaj i da li vam je trebala? Doktorka kaze da cu se poradjati prirodno najverovatnije a znamo koliko je tu vazno disanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.