Deca vegani/vegeterijanci

odgovora

Objavljeno

Licnog iskustva nemam, ja sam uravnotezenu, zdravu i raznovrsnu ishranu u svakom pogledu. Ali, ako se neko odluci na to iz bilo kog razloga mora biti jako pazljiv i veoma dobro informisan da svojoj deci nadoknadi stvari koje se iz mesa dobijaju. Isto tako taj roditelj mora mnogo tome da se posveti da bi ishrana bila adekvatna i da radi sa detetom iz psiholoskog ugla, odnosno ima momenat da u vrticima ne postoji vegetarijanska ishrana, a veci deo dece mora u vrtic, itd. O skoli da ne pricam, zale mi se mame da je danas sramota poneti domacu uzinu, cool je kupiti cips i zu zu i deliti sa drugarima. Ja cu se naravno uvek potruditi i pakovati svojoj deci uzinu, boricu se svim silama da ih naviknem da je nosenje domaceg od kuce prava stvar, tj. hocu da kazem da to ne treba da bude ogranicavajuci faktor, ali da treba voditi racuna i o tim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da, Nice, naglasicu da je ovo samo za one koji razmisljaju na ovu temu u samom naslovu, a napravicemo i onu za one koji su protiv...u naslovu ne pise deca vegeterijanci, za i protiv :P

 

uvek se nadje neko da se vredja ...

Jecy i Moja pesmica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kajsija, mogla bih, ali, volim da cujem iskustva drugih, sta i kako oni rade...napisacu meni cim uzmognem da napisem duzi post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

O veganstvu ne znam mnogo, nisam vegetarijanac, jedem ribu i zivinsko meso. Nisam sigurna koliko je meso zdravo (koliko je danas zdravo). Nekada se konzumiralo u mnogo manjim kolicinama i nije svakoga dana bilo na trpezi, a povrce, voce, zitarice i mlecni proizvodi (a znam da su mnogi protiv njih, mada takodje sa mlecnim je nekada bila druga prica) su bili vise zastupljeni. 

Moj sin slabo jede meso, slabo jede svu hranu da se bolje izrazim. Skoro pa je vegetarijanac. (tek skoro i to ponekad pojede veoma malo). Zaista moze volu rep da iscupa. Retko je bolestan, ako je bolestan u pitanju je viroza koja brzo prodje. Pred svaku vakcinu sam mu radila kks i savrsena je.

Mislim da vegetarijanstvo ne donosi mlohavost i bledilo. Mlohavost, los imunitet i ostale stvari imaju veze sa ostatkom ishrane i stilom zivota i navikama. Iskreno,  ne znam za vegetarijance koji su umrli od visokog pritiska, holesterola i ostalih bolesti modernog doba. 

Govedinu, teletinu, konjsko meso, jagnjetinu, prasetinu ne jedem iz principa i smatram da mi nisu potrebni za zivot, imunitet, krvnu sliku itd...

Sto se mog deteta tice dokle god je zdrav neka bira sta ce jesti tj sta nece jesti. Sve se moze nadoknaditi iz drugih namirnica, crveno meso izbegavam da mu dajem iz mnogo razloga ali necu insistirati ako on bude hteo, neka bira put.

Ako vegetarijanac pazi na ishranu i ako je informisan mislim da nece imati velikih problema...tacnije mislim da ce imati manje problema nego drugi, tako se bar meni cini na osnovu ljudi koje poznajem...

Izmenjeno od strane Fox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam svasta prosla za ovih 15 godina, pa cak i izostanak menstruacije, ali to je bilo zbog mog zanemarivanja,a ne zbog odabira hrane, hvala Bogu to nije bilo nesto dugotrajno, niti sam posebno to lecila, prosto sam pocela da jedem i sve se sredilo....u to vreme sam mnogo radila i mnogo ucila, pa je hrana bila na poslednjem mestu...

 

bilo kako bilo, posle ovoliko godina, procitanih knjiga, skupljenih iskustava nemam neki specijalni meni u toku dana...uglavnom jedem sezonsko, orasaste plodove (ali sirove) koji su prethodno potopljeni u vodu na nekoliko sati, dnevno po litar zelenog kasastog soka (to je sok koji se pravi od neceg zelenog tipa rastan i dve vrste voca), imam neki kuvani obrok (ne izmisljam neke specijalne recepte, kod nas u kuci hrana je jednostavna), ribu jedem ne cesto ali jedem...jaja mi ne prijaju, dobijem neku vrstu proliva pa ih izbegavam, ako nekad ostane od dece posle dorucka ne bacam vec pojedem, jeste da posle zavrsim na wc solji :D, ali kod nas se hrana ne baca, nismo toliko bogati

 

mleko ne pijem, jogurt pijem ili sir nakon zavrsetka nekog veceg posta, posto postimo i tako pa eto da obelezimo zavrsetak posta :D

 

soju ne jedem godinama unazad, cak ni onu za koju tvrde da nije GMO

 

posne majoneze, kackavalje i slicno ne jedem

 

pravim mleka od orasastih plodova

 

humus imamo vrlo cesto, isto ga sama pravim od sirovih leblebija

 

jedem mnogo belog lukaaaaaaa i mnogo persunaaaaaa

 

ono sto je dobro u svemu tome jeste da sam naucila da slusam potrebe organizma, pa jedem hranu koja mi je u tom trenutku neophodna, znam da danima jedem samo jednu vrstu povrca, recimo, prosto imam potrebu za tim

 

kako se mi ne krecemo samo u takvom okruzenju teze ide sa decom i njihovim navikama, da ne pricam koliko babe i dede mrse konce po tom pitanju i koliko panice ukoliko deca ne jedu meso :D. Nasa deca ne jedu meso, ne zato sto im branimo, vec zato sto nemaju potrebu za tim i vrlo cesto odbijaju da jedu kad im se ponudi. Starija doslovce odbija, a mali vrlo cesto. Nisam ja nesto pricala sa decom o etickim principima kada je u pitanju ishrana mesa, ali je ona sama nedavno imala neku spiku na tu temu i dete je prosto reklo da nece curku jer joj je zao sto ta curka nije vise ziva. Mi, naravno, stitimo zivotinje, imamo ih dosta oko nas, ne ubijamo ih pred decom (tipa muve i slicno), vec ih hvatamo i izbacujemo (znam da mislite: koji ludaci!, ali to smo mi, ludi Milutinovici hahha), ali nismo, ni ja a ni mm, neko ko bi decu davio na tu temu...kod nas stvari idu, eto tako, spontano...

 

ja licno smatram da meso nije zdravo, nasi preci meso su jeli u retkim prilikama, kada su neke svetkovine, veliki praznici a ne na svakodnevnoj osnovi, kao danas...protiv sam mesnih preradjevina mislim da su one najvece zlo, ali, eto, moje dete pojede pastetu s vremena na vreme...

 

eto tako znam sta treba, ali su mi potrebni i ljudi, majke, sa kojima bih podelila ova razmisljanja, dobila neke savete i tako, covek uvek moze da sazna nesto novo

 

podrska je vazna!

 

Fox, Voljena, Ilina i 6 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci i vi postite sto mi je jako drago da cujem. Rado bih razmenjivala recepte sa tobom.  S obzirom da ih imam 4  kod mene su jela prosta  da se sto pre spreme, a da su ukusna. Drugacije ne bih stigla da spremim, osim u extremnim situacijama kad u deca u zabavistu ili igraonici.  

Hranimo se na slicnom principu, samo sto kod mm mora biti mesa svaki drugi dan kad se ne posti.Jedino sto od mesa jedemo deca i ja su junetina i piletina,i to u supi il corbi,dok kod mm i vo moze.  vise uzivam u morskim plodovima. 

Sto se tice imuniteta kod dece, barem moje,odrasli su svi na bebelacu,u samom startu su bili liseni prirodnog imuniteta iz majcinog mleka,osim M koji je jedini imao mleka za sebe,zato jedini retko kad i bolestan. I kad se razboli  lakse prelezi,ali on jede sve i luk i paradajz i kisele krastavce ,voce svo. Sad je i beba pocela,dok bliznakinje samo kuvano povrce i sva jela su za njih pasulj na ovaj ili onaj nacin samo da bi jele,(kupus,brokoli,karfiol,boranija,grasak nadrobim pa G i ne vidi sta jede dok H ne prava razliku). G inace jedno vreme nije htela nista zeleno da jede pa cak ni bonbone(vrsila test). A sto se voca tice samo kao sok. Al i to je nesto. 

Ovim hocu da kazem da imunitet se nece steci uz pomoc mesa vec raznovrsne ishrane i unosenjem vitamina.  Koliko vitamina ima u mesu? Koliko vitamina ma u povrce i vocu? Kad se razbolis ne kaze ti dr jedi prasetinu da ozdravis,vec jedi voce... da ne lupam vise, totalno sam na strane ishrane koju Vaskrsija praktikuje. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I jos ovo posto se puno spominje vitamin b12 copy -paste  Jaja i riba su takođe jako dobri izvori, kao i sve namirnice koje sadrže mlečnu kiselinu. Međutim, ovog vitamina ima ga i u hrani biljnog porekla, ali u dosta manjim količinama. Vegetarijancima se kao dopuna preporučuje ishrana bogata žitaricama, sojinim produktima i pivskim kvascem jer se kod njih često manifestuje nedostatak vitamina b12, upravo zbog specifične biljne ishrane. Takođe, ovaj vitamin se u manjim količinama nalazi u cvekli, pojedinim vrstama žitarica (naročito njihovim klicama), susamu, lešniku, soji, morskim algama…

 

Dobar izvor vitamina B12 jeste i kiseli kupus, te sve namirnice koje sadrže mlečnu kiselinu, poput povrća iz turšije. Preporučena dnevna doza za odrasle iznosi maksimalno tri mikrograma.

 

 

 

Preuzeto sa stranice: http://dijetamesecevemene.com/zdrav-zivot/nedostatak-vitamina-b12-simptomi/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi kad smo bolesni ne jedemo :D, prosto da organizam ne bi trosio energiju na varenje vec na borbu sa virusom, pijemo samo vodu, cajeve, limunadu, ovo najmladje sisa, a cesto i ovo starije trazi da sisa hahah

 

ja se nesto preterano neobazirem na vitamine kao suplemente mada imamo u kucu inaktivisani kvasac koji razmutimo u vodu s vremena na reme ili dodamo nekom jelu, koristimo i Na-askorbat koji je najboljji oblik vitamina C

 

deci dajem probiotike s vremena na vreme, pogotovo Ojki zbog ekcema

pricalica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

inace, zaboravih da kazem, vegani dosta koriste taj cronometer, program za pracenje koliko cega ima u namirnicama

https://cronometer.com/

meni licno to oduzima dosta vremena pa se time ne bavim, ali nije lose da se zna pa eto da se s vremena na vreme proveri sta i kako

 

a evo i ilustrativno koliko cega sadrzi socivo npt, a koliko govedina

 

 

10395833_10153343477429247_4877618096375494011_n.jpg

pricalica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Vrlo zanimljiva tema i eto, htela bih da prenesem svoje iskustvo, moze mozda da znaci nekome ko bude iscitavao ovu temu i razmisljao o vegetarijanstvu/veganstvu, narocito kad su deca u pitanju.

Ja cu preneti iskustva kineske tradicionalne medicine, koja je meni, kao bivsem vegetarijancu, pomogla. Postoje osobe koje bez ikakvih posledica po zdravlje mogu biti vegetarijanci/vegani citav zivot, ali takodje postoje i osobe kojima se drasticno narusava zdravlje takvim nacinom ishrane, cak i sa unosenjem suplemenata i sa krvnom slikom koja pokazuje da je sve "u redu". Dakle, ne postoji univerzalni jelovnik koji odgovara svakom organizmu. Kineska tradicionalna medicina se zalaze za to da ishrana treba da se bazira na namirnicama koje su sa podneblja na kom se zivi i koje "nas genetski kod prepoznaje", laicki receno.

Da ne davim, koga zanima moze vise da iscita o grejanju/hladjenju organizma. Meso, narocito crveno i jaja, kao i prirodne masnoce (ne mleko i mlecni proizvodi i ne zivinsko meso koje je cesto puno hormona, kao ni mesne preradjevine) greju organizam i osobama sa "hladnim" organizmom su neophodne za normalno funkcionisanje, a nedostatak istog izaziva zdravstvene tegobe koje se, izmedju ostalog, manifestiju nedostatkom krvi, losim imunitetom, hormonskim poremecajima. Voce i povrce sa druge strane "hladi" organizam i vise odgovara osobama sa "toplim" organizmom. Balans izmedju jina i janga je zapravo idealan.

Ovo ne pisem da bih bilo koga ubedjivala da treba da jede meso i da deci daje meso i namirnice zivotinjskog porekla, vec da podelim sa vama iskustva jedne drevne medicinske grane i da ukazem na to da nije svaciji organizam predodredjen za veganski/vegetarijanski nacin ishrane. Moj nije i mnogi nisu i organizam je trpeo, iako ja to tada nisam pripisivala nacinu ishrane.

E, sada, naucnih studija i svakavih drugih studija ima raznoraznih, a polemika o nacinima ishrane brojnih.

Dakle, postoje slucajevi gde je prelazak na veganski ili na nacin ishrane koji se zasniva na sirovim namirnicama pomogao da se pobede najteze bolesti, ali, nazalost, postoje i slucajevi gde to nije pomoglo, naprotiv.

Svako treba da prati svoj organizam jer on daje jasne znake da li mu odgovara ili ne to sto se u njega unosi, a moje misljenje je da ne treba insistirati na tome da se svi clanovi porodice hrane na isti nacin. Podvlacim, ovo je samo moje misljenje.

 

Izmenjeno od strane pipi duga čarapa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam, al meni to kao i ima logike :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze li mali update ove teme? :-)  Ja sam sam vegan 7 godina, celu trudnocu sam bila vegan I imam zdravu u bebu od 5 meseci. Beba je dojena, polako uvodimo nemlecnu hranu..... ima li nekih novih iskustava? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.