Deca vegani/vegeterijanci

odgovora

Objavljeno

Ova tema ne postoji, a ja bih volela da postoji. Ukoliko ima majki medju nama koje svoju decu hrane veganski ili vegeterijanski mogle bi da svoje iskustvo, razloge, brige, savete i slicno podele upravo ovde.

Ja nisam majka koja svoju decu iskljucivo vegeterijanski hrani, ali idem ka tome...Prevashodno menjam sopstvenu ishranu zajedno sa mm-om, a sa decom idem polako, ne zbog toga sto nisam sigurna u odluku, vec vise zbog pritisaka okoline. Sa starijim detetom inace imam problema oko hrane, kod mladjeg sve ide lakse jer ga u startu hranim drugacije. On jede mnogo vise voca i povrca, mnogo manje bira, dok je ona blaga katastrofa. Nekad pomislim da bi za nju bilo bolje da ne jede, nego da jede to sto trenutno jede. 

Eto, cisto da pokrenem temu, a pisacu, svakako, detaljnije.

Ilina, paper_moon, andisam i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka cast na temi. U radu sa decijim eskurzijama uvidela da mnoga deca se hrane tako,cak su neki od roditelja zahtevali iskljucivo organsku hranu. Ja moju decu skoro pa hranim veganski, jer mm i ja postimo svaki post kao i sredu i petak a oni se hrane uz nas.  I ovako retko kad jedu meso,uglavnom u kuvanom obliku kroz supe i corbe. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Bez ikakve zelje da se sukobljavam, imam potrebu da izlazim neslaganje.

Posledice nekontrolisane veganske/vegeterijanske ishrane za decu mogu biti zaista jako opasne.

Da li se vodi racuna o unosu dovoljno kalorija, Fe, Ca, vitD I vit B12(mentalna oboljenja, psihoze, halucinacije)? Posledice mogu biti neuhranjenost, usporen rast, anemija, rahitis, usporeni psihomotorni razvoj. I za odrasle koji SVOJEVOLJNO odluce da se ovako hrane je neophodna konsultacija sa strucnjacima da ne bi doslo do ostecenja zdravlja, za decu ne znam ni da li su nutricionisti dovoljno obuceni, te mislim da je ovakav nacin ishrane eksperiment koji najsnaznije osudjujem.

Posto sam ja zena od nauke, da potkrepim ono sto govorim relevantnim studijama I to iskljucivo p/r.

Aj prvo famozna studija iz Graca:

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0088278

Prepricano: istrazivanje na 1320 odraslih-330 vegeterijanaca, 330 osoba koje su ponekad konzumirale meso, ugl.voce I povrce, 300 onih koji su se hranili uravnotezeno, ali sa manjim sadrzajem mesa I 300 onih u cijoj je ishrani visoko zastupljeno meso. Rezultati studije su pokazali da su vegetarijanci generalno manje zdravi od osoba koje konzumiraju meso, skloniji su riziku pojave raka, alergijama I mentalnim oboljenjima, da im je opsti kvalitet zivota los I da cesce imaju potrebe za lekovima I medicinskim tretmanima uprkos zdravijem nacinu zivota(redje su pusaci I alkoholicari).

Jedno od najvecih istrazivanja ikada sprovedeno o ishrani baziranoj na visokom unosu sirove hrane. Jedan od najstarijih univerziteta nemackog govornog podrucja, Univerzitet Giesen "Justus Liebig-Universität Gießen" - je sproveo dugorocno istrazivanje na cak 513 osoba, 216 muskaraca i 297 zena u trajanju od 3,7 godina.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10436305?dopt=Abstract


Rezultat:
1. Prosecan pad tezine od 9.9 kg kod muskaraca i 12 kg kod zena
2. Telesni maseni indeks je kod 15% muskaraca i kod 25% zena bio ispod normale i u negativnoj korelaciji sa kolicinom unete sirove hrane i trajanjem dijete
3. Kod 30% zena je doslo do delimicne ili potpune amenoreje (izostanka menstruacije)

Zakljucak:
Ne preporucuje se u duzem vremenskom periodu.

 

RF dijeta povezana sa niskom kostanom masom u klinicki bitnim skeletnim regionima(lumbalni deo kicme, kuk,)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1579534

Oksford, uporedna analiza fraktura kod vegeterijanaca i nevegeterijanaca, na 34 696 ispitanika, period od 5,2 godine:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17299475?dopt=AbstractPlus

pokazuje znacajno vecu ucestalost fraktura kod vegana.

Moje omiljene, o nedostatku B12 vitamina generalno u populaciji, takodje sa Oksforda.

Katedra za fiziologiju, anatomiju i genetiku na Oxford univerzitetu uradi dve studije i dobije nesto interesantnih podataka:

"There were two other worrying aspects to this trial. The first was at the start of the trial, the biggest brain in a vegan, at 1455 ml, was already smaller than smallest brain of someone on a ‘normal diet’, at 1456 ml."
"Dve veoma zabrinjavajuce stvari su proistekle iz studije. Prva je, da je na samom pocetku istrazivanja, najveci mozak kod vegana, zapremine 1455 ml - bio MANJI od najmanjeg medju pojedincima na normalnom tipu ishrane, od 1456 ml." 

 

http://www.neurology.org/content/71/11/826.abstract

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1911633

Zakljucak kopiram, nemam vise ni snage ni vremena: it has been found that cognition is associated with vitamin B-12 status across the normal range. Possible mediators of this relation include brain atrophy and white matter damage, both of which are associated with low vitamin B-12 status.
 

 

Izmenjeno od strane Kate Kapetanica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca vegetarijanci - zasto da ne - ako su roditelji dobro informisani i upuceni u principe ishrane. Ali pod tim mislim na pravo znanje, ne neke kvazi informacije pokupljene odasvud. Veganstvo mi je vec ozbiljnija prica, za to tek treba biti ozbiljno potkovan i upucen. Kate, hvala na ovim tekstovima. I ja sam u fazonu - sa ovakvim se znanjem ide u kafanu. :) Moze se diskutovati da li je stetnije dete kljukati testom i praznim ugljenim hidratima ili uskratiti mu meso, a pruziti zdravu i uravnotezenu ishranu. Zato ja kazem - zasto da ne - ali s kojim znanjem, s kojim planom? 

Pritom, mislim da je vazno pruziti detetu slobodu da pojede nesto izvan  odredjenog rezima ishrane, jer je na kraju samo dete to koje je gospodar sopstvenog tela. A svojim mu primerom i kucnim pridrzavanjem pruziti osnovu i zelju da samo pravi dobre izbore.

Ummu, Ilina, macka maza i 7 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo tako.

Iskljucivost nikad nije dobra. Naopako da krkamo mesinu svaki dan, sigurno bi se razboleli od tolike kolicine aminokiselina.

Raznovrsnost i umerenost u svemu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u svojoj grupi imala par vegetarijanaca i u poredjenju sa drugom djecom koji su jeli sve mogu reci da su vegetarijanci bili blijedji, mlohaviji(nisu imali nikakve cvrstoce u tijelu, zilavosti, kad se malo stisnu reklo bi se ko spuzva), mrsaviji. Nisu bili poletni, vise su birali igre koje ne zahtijevaju grubu motoricku aktivnost. Nisu bili ni nesto narocito veseli.

Misljenja sam da djeci treba sva hrana, od tjestenine, zeleni, povrca, mlijecnih proizvoda do mesa. Oni i da samo sjede, a ne sjede, trose energiju na rast i razvoj i njima sve to treba. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih kod deteta praktikovala nikakve specijalne načine ishrane ako nema nekih zdravstvenih konkretnih razloga za to, deca nisu isto sto odrasli, njihove potrebe su drugačije a o tome da svakom organizmu ne odgovaraju iste namirnice da i ne pričam. 

Poznajem par vegetarijanaca, sadašnjih i bivših, neki su super zdravi poletni ljudi sa puno energije, drugi nisu izdržali posto su se osecali lose, krvna slika oslabela...tako da očito ne pase to svakome i treba tome ozbiljno i sa pravim informacijama prici, 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Podrazavam vegetarijanstvo kada se radi o odraslim osobama,zrelim i sto pomenu Marg dobro informisanih.Ne podrzavam kada je rijec o djeci jer su tada djeca u rastu i razvoju.Dovoljno je paziti da ne jedu druge stetne i nekorisne stvari.Kad malo odraste,ako roditelj hoce neka porazgovara sa djetetom,ako ono hoce,zasto da ne?Ne kazem da je to lose,samo mislim da je rano.Mozda nije ako vec dijete ima 15-16god,ali ne ranije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni žao da zakoljem tele :( Imam moralnu dilemu već danima. Dobro ne bih ga ja zaklala, ali bi se zbog mene i moje porodice odvojilo od svoje. :( plače mi se kad pomislim

pricalica, crnokosa i Fox volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sada da se vratim na temu. Bila sam vegetarijanka 2 godine i baš nisam vodila računa da nadoknadim neophodne nutritijente, ali sam krkala pohovano baš često i pravila neke gurmanluke. Ugojila sam se... To nije bio način ishrane koji mi je odgovarao. E sad, ja to i nisam radila zbog zdravlja, nego jer mi je bilo žao životinja. I sada mi je, i biće mi kada budem detetu pokazivala slike u slikovnici i govorila: "sve ovo je naša hrana, sine. I ovo slatko pilence, i telence, i jaga, i guda i zeka". Ali mislim da je ipak, zbog masti i b12, smislim način da prevaziđem tu svoju hipokriziju (tako mi je rekao jedan neki provokator "jes ne jedeš meso, al nosiš martinke" i nije da nije bio u pravu).

Deca moje drugarice su vegetarijanci od rođenja (10 i 7 god) i imunitet im je jakoo loš. Ne znam da li ima veze sa ishranom, ali oni su svaki čas slinavi.

Kate Kapetanica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ilina ja zbog takvih razloga Ne jedem ni prasetinu,jagnjetinu,teletinu I sve te male zivotnije I razumem te..  zbog tih razloga bih volela da Sam vegeterijanac Ali eto...

 

takodje mislim da je bolje da deca jedu sve od mesa do testeninr pteko voca,povrca I ostalih... 

Kate Kapetanica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uhhh Ilina, i meni bude tesko kad mislim na to :(

Bas je zalosno. Ja ne znam kako oni koji to rade razmisljaju i kako im je poslije toga :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kravica koju toliko propagiras? I to je neka vegan varijanta?

kazem SKORO PA HRANIM VGANSKI. Mi postimo pa poste i oni uz nas, samo sto bjihov post i nas post je totalno drugaciji, jedu jaja ,mleko i mlecne preradjevine. Nismo mi vegani, sano postimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ja to tako posmatram.

Jedem meso,i moja deca jedu meso.Ne osecam grizu savest jer jedem meso,ni najmanje.To je nas nacin ishrane.

 

Izmenjeno od strane Marijachi
bikica85, Ehinacea i BlueFairy volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam znacajno promenila nacin ishrane u poslednjih sest meseci. Sledeci korak bi mi bio izbacivanje mesa iz ishrane. Jos se pripremam za to, vagam, razmisljam, citam. Ne znam da li bi mi prijalo. Nisam jos odlucila, samo razmatram i razmisljam. Ipak, moji razlozi su ideoloski. Ovo sto covek danas radi je sve samo ne lanac ishrane koji je prirodan. 

Detetu ne bih izbacivala meso. To ne smatram zdravijim nacinom ishrane, samo drugacijim. Zdravo da se hrani moze i mesojed, tzv. pekarski vegetarijanci su mi smejurija, tu ni z od zdravog nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za djecu ne podržavam ni vegansku ni vegeterijansku ishranu, a za odrasle da, ali ako je čovjek dobro informisan i radi stvari pravilno. Ranije se negdje ova tema pokrenula i baš sam pričala o posljedicama loše veganske ishrane po djecu, da se ne ponavljam i da ne mračim, uglavnom odnosi se na unos vitamina B12. 

Ja sam bila vegeterijanka 6 godina, četiri mjeseca trudnoće sa D, nakon čega sam počela da unosim meso po savjetu ginekologice. Planiram da se vratim vegeterijanskoj ishrani, najvjerovatnije čim prestanem da dojim. Izbjegavala sam i da kupujem kožne stvari, koliko god sam mogla, nije da sam neko čudo postigla, ali bolje ikakav doprinos nego nikakav.

pricalica, Ehinacea, Ummu i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne znam ja sto mene takav usud na ovom forumu prati da mi uvek skrenete temu na to sta mali Mujo misli da bi trebalo :D, bez uvrede hahahha

eto, ja znam dosta vegeterijanaca i dosta vegana, cak sirovih vegana, pa cak i decu vegane, ali i sirove vegane, to su, bre, jedna zdrava deca, koja ne idu kod lekara, brza, hitra, nisu smorena, ziva kao vatra, jeste slinavi su (kao i druga deca :P), ali bez komplikacija, bez bronhitisa, astme, ekcema...moja deca,za razliku od te dece su losijeg zdravlja, premda mi je O samo jednom pila AB i to zbog eserihije, ali je M dosta osetljivijeg zdravlja...a jede bolje, raznovrsnije, vise voca i povrca....

 

Ja sam 15 godina vegeterijanka, sada idem ka sirovom veganstvu, ali nisam iskljuciva pa u gostima jedem ono sto mi spreme, ako mogu da biram ne jedem tada meso, a ako ima samo meso ja jedem to meso iz ljubavi prema domacinu. Elem, ja sam za to da se poznaje pravilno kombinovanje namirnica, da se jede raznovrsno, da se uvek bira zdravije, da je neophodno piti zelene kasaste sokove, dakle zeleno u ogromnim kolicinama...

 

trenutno sam u fazi da ucim decu da prepoznaju zdravo od nezdravog

 

uvek mi voce i povrce, sveze, ima prednost u odnosu na bilo sta drugo i to uvek prvo nudim, misljenja sam da je vaznije da pojedu svezu vocku nego parce mesa

 

nisam neko ko detetu ne bi dao eurokrem da jede, pa cak ni pastetu, ali uvek naglasim da li je to neophodno da se jede i ponudim alternativu

 

ovu sam temu pokrenula da vidim ima li osoba koje razmisljaju slicno kao ja, ima li osoba koje to primenjuju, koja su iskustva, koje su mane, prednosti, na sta treba obratiti paznju i tako to...

 

uz svo postovanje studije o nedostatku b12 mi nisu toliko vazne, mada o svemu covek treba da vodi racuna, kao ni senzacionalisticki tekstovi o zanemarivanju dece ukoliko roditelji odluce da im deca budu vegeterijanci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vaskrsija, bez uvrede ali otvorila si temu i logicno je da pisemo svoja misljenja i iskustva u njoj. Zbog toga smo ovdje, ne?? Mozes se ti slagati sa tim ili ne ali nema potrebe za drskoscu. Rado nam i ti napisi svoja iskustva, neko ce se vec pronaci u njima ili ce im biti od pomoci.

Meni je bas drago da nisu sva vegetarijanska djeca kao ona s kojim sam licno radila, mada je malo cudno da od toliko djece koja upraznjavaju taj nacin ishrane u mojoj grupi od 16 djece ja dobijem 4 onakve kakve sam ih opisala a ni jedno iz tvog opisa :mellow:

 

*andjelcic* i Hellen volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas mi je drago sto procitah ovo. Pokusala sam s vegeterijanstvom oko 2 godine, mozda malo manje, ne znam tacno, i batalila zbog trudnoce. Meni licno je prijalo. Pri tom nisam bila klasican vegeterijanac vec onaj ovolaktoblabla ne znam, jela sam jaja i mlecne proizvode. Jesam,postala sam bledja al je ks bila ok. Medjutim pre nego da zatrudnim moja dijagnoza je par meseci bila amenoreja,ni sama ne znam kako sam zabebila s tim. Mozda gresim,ali  su velike sanse da je nacin ishrane delom kriv za to. I naravno moj nezreli pristup sopstvenom zdravlju.

Pri tom to nisam radila jer mi je samo bilo zao zivotinja (i sad mi je zao, trenutno,al kad jedem zaboravim - klasika) nego mi je visi cilj bio zdraviji nacin ishrane.

Tada sam mislila da ce moje dete biti vegeterijanac,sada ne. Nisam dovoljno edukovana po tom pitanju da sopstveno dete izlozim takvom riziku. Za sada mislim da cu mu davati sve, zdravije varijante ali od svega. Tipa voce,povrce, meso,mleko, testenine od raznih zitarica, ali ostajem veliki protivnik davanja detetu slatkisa jako rano a kasnije u vecim kolicinama, cipseva, i ostalih industrijskih proizvoda. To smatram dovoljnim za neko zdravije vodjenje zivota dok ja kontrolisem sta jede. Kad krene samo da bira ja bih samo usmeravala,manje sputavala. 

 

Odoh offf t,al eto :)

vaskrsija voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jeste mama mazo, al jos nijedna sa iskustvom se nije javila :P, i mislim da nisam bila drska, samo iskrena. Ali ipak, ako sam ikoga uvredila, oprostite.

 

Eto, desava se da nenailzaimo na iste ljude. Ja do sada, ali zaista, nisam srela bledunjavu decu vegeterijance ili vegane, ali jesam one koje su na mleku i mesu...nije kao da teram kontru, ali zaista nisam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro, onda treba naglasiti u samom naslovu teme da se javljaju samo i isključivo oni sa vlastitim iskustvom. Doduse ne znam ima li uopste takvih ovde jer ko god jede meso u bilo kojem obliku i količini nije vegetarijanac, a vegana je jos manje.

paper_moon, Ummu, Hellen i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vaskrsija, ja znam dete koje sad ima 15-ak godina. poslodavci mog najboljeg druga, i sami ovolaktovegetarijanci, svoju cerku odgajaju tako. mala moze volu rep da iscupa, normalno je, zdravo, negovano dete. inace, majka je lekarka, a otac pedagog (ja sam dugo mislila da su oboje medicinari).

Fox, svejedno, paper_moon i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vaskrsija, čitam temu i pošto nisam vegetrijanac, niti vegan, niti imam u okruženju takve osobe, nisam htela ni da komentarišem. vidim da si napisala da si vegeterijanac 15 godina, to onda znači da ti svoju decu možeš lepo da usmeriš, a ovde bi možda mogla da nam pišeš svoj dnevni meni ishrane. mene lično to interesije, mada bih ja uz te zdrave obroke, bar 1-2 nedeljno ubacila meso (ribu i junetinu). podržavam tvoj stav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.