Cirkularni karijes

odgovora

Objavljeno

Ja ne znam sta je ck, priznajem, al kad budem imala vremena proguglacu. Jer i moja starija cerkica ima neke mrljice na gornjim sjekuticima al mi dr zubarka rece da to ne vrijedi dirati, jer ce svakako da se mijenjaju.
Nisam joj skoro gledala zubice jer je kod mojih roditelja bila, al kad stigne kuci javljam kakvo je stanje. I taman cu da vidim da li to lici na ck o kojem ovdje pricate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama zubarka rekla da je karijes patogen pa je bitno da mama i tata imaju zdrave zube jer su oni najcesce u dodir s bebom. Zato nisam happy kad ga neko ljubi u ruke pa ih on strpa u usta... Pogotovo neka baba/deda... Mada nekad se desi u igri i dAZ on strpa meni ptstice u usta... Mi cemo ici na svskih 6 mes na kontrolu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pocinje kao mrljice, zub promeni boju, bude belicasto staklasto, svetlije, to je samo pocetak. Mislim da u toj fazi moze dosta da se uradi,. Meni su spominjali pastu tooth moose ali u fazi u kojoj su zubi mog sina to ne pomaze. Sve u svemu iz te faze demineralizacije i mrljica prilicno brzo se razvija. Nije kvar najveci problem (cesto se zubi promene pre nego sto pocne da smeta, boli ili pravi problem, a meni je receno da cirkularni ne prelazi na zametke stalnih zuba) vec ako se pokvare cetvorke ili petice...Obzirom da se one poslednje menjaju (sa 12 god otprilike), cesto zub ne moze da izdrzi toliko pa mora da se vadi i onda se stalni zubi ne rasporede dobro, odnosno vazno je da ostanu mlecne cetvorke i petice zbog toga sto cuvaju mesto u vilici stalnim zubima.

Moj klinac ima sve gornje prednje pokvarene, prvi zub mu je izasao sa nesto manje od 4 meseca, onda je izbilo par zuba jos, pa jos 6 zuba odjednom. Meni su rekli da je ck zbog produzenih nocnih podoja uznapredovao (dzaba pranje jer je sisao nocu jako dugo a u mleku ima laktoze dakle secera), onda da je rano izbijanje doprinelo tome, pa izbijanje par zuba odjednom, to sto sam u periodu formiranja zuba u trudnoci pila antibiotike itd...Jednostavno losa sreca. 

Za sada ne pravi problem, ne boli ga , nema sekundarnih infekcija, higijenu odrzavamo najbolje sto mozemo pa to malo pomaze (ne moze da spreci dalji razvoj ck, samo da ga uspori jer je ck prilicno agresivan), jede normalno, osmeh mu je "caroban" :D ali on kaze da mu se bas svidja jer izgleda kao vampir :D Ako nista bar ima smisla za humor...

Earl Grey, majat, zeklica i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

M. se patila sa cirkularnim karijesom. Dugo je sisala i nocu i kao to je uzrok, ja im verujem ali. Cim se pojavila prva bela tackica na gornjoj dvojci ja sam je odvela kod stomatologa i ona je rekla, gotovo je sada. Ja sam bila u soku, kako gotovo. Onda se to razvijalo, mi smo obilazili stomatologe, stavljali vestacki dentin ( valjda) ali nista.Imala je crne zubice i grozan osmeh.

Sad su ti prednji (pupupu) promenjeni ali nam sleduje proteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene na ovoj temi, nazalost. Sinak ima ck na gornjim jedinicama i dvojkama. Iscitala sam temu,sve ima uticaja,a ponajvise genetika. Dojim ga jos uvjek, i cerkice sam dugo,pa kod njih nista. Tako da u nasem slucaju produzeno(pa i nocno sisanje) nema neke veze.

Uglavnom, pojacavamo higijenu,smanjujemo unos secera na minimum i pratimo. Sreca je sto ck nije zahvatio bocne zubice tj cetvorke,trojki jos nemamo.

Znam da se ck siri,al nadam se da cemo redovnim i temeljnim pranjem zaustaviti ga,ne dozvoliti da se prosiri,ako je to moguce?

Voljela bih da se javi neko ko je imao iskustvo sa ck, kako stvari stoje sad,kako je bilo itd itd....

Njemu ova cetiri zubica su kao nagrizena uz desni, boja te 'linije' je smedja, a na 2-3 mjesta su jedinice 'odlomljene'. Uglavnom,nadam se da nece vremenom postati gore tj da ce pocrnjeti:( Sta mogu da uradim po tom pitanju?

Fox,kako je bilo kod vas,a kako je sad?

Voljela bih i da se Shveca javi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene na ovoj temi, nazalost. Sinak ima ck na gornjim jedinicama i dvojkama. Iscitala sam temu,sve ima uticaja,a ponajvise genetika. Dojim ga jos uvjek, i cerkice sam dugo,pa kod njih nista. Tako da u nasem slucaju produzeno(pa i nocno sisanje) nema neke veze.

Uglavnom, pojacavamo higijenu,smanjujemo unos secera na minimum i pratimo. Sreca je sto ck nije zahvatio bocne zubice tj cetvorke,trojki jos nemamo.

Znam da se ck siri,al nadam se da cemo redovnim i temeljnim pranjem zaustaviti ga,ne dozvoliti da se prosiri,ako je to moguce?

Voljela bih da se javi neko ko je imao iskustvo sa ck, kako stvari stoje sad,kako je bilo itd itd....

Njemu ova cetiri zubica su kao nagrizena uz desni, boja te 'linije' je smedja, a na 2-3 mjesta su jedinice 'odlomljene'. Uglavnom,nadam se da nece vremenom postati gore tj da ce pocrnjeti:( Sta mogu da uradim po tom pitanju?

Fox,kako je bilo kod vas,a kako je sad?

Voljela bih i da se Shveca javi...

e i moj mali je imao isto. Secer je unosio minimalno, al eto dobio je ck. Siri se do granice do koje “sam karijes odredi”. Nece pocrneti ne brini, bilo smo kod zubara namazani su zubi sa zastitom, al cinjenica da sde nista ne moze. Njemu sada nakon tri god od karijesa, gornje jedinice ( od njih je krenulo), desna se istrosila na spoju sa levon. Nije nista strasno i onako ce ih menjati uskoro. 

snowhite voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je ekstremno zato sto je jako rano krenulo (prvi zub tacno sa 4. meseci izbio, onda i drugi, sa 11 meseci je imao sve zube)

Jednostavno nije prepoznato na vrme iako sam ja reagovala, redovnim ciscenjem se drzi pod kontrolom, ali ipak napreduje. Kod nas su i cetvorke za "otpis: sta da radim sta je tu je. 

Smara me kad kazu "ajoooo al si pio puno sokica sto ste mu davali", jednostavno mi je predrasuda preko glave valjda, pa svaku temu time zatrpam...

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mmaka, kad ste radili to premazivanje,koliko je imao god sinak?

Fox,bas mi je zao sto ste tako prosli. Jel njega to boli, kako zvace hranu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.