Poremecaji psiholoskog razvoja, senzorni problemi

odgovora

Objavljeno

nemoj da pomislis da sam pomislila da mi to govoris :)

Samo sam cinicna prema sebi i dogadjajima oko sebe...

Opet se vracam na Jungovu Mari Luiz koja je rekla da je bolje reagovati kako ti je na dusi, nego kako mislis da je prikladno. (u granicama normale)

Pa pustim i glas, pa se proderem, pa psujem, zapalim, odvalim muziku i pustim sve da ide u majcinu jedno popodne...Za jedno popodne ili tri...nece svet da nam stane.

Prija mi da pisem...kazu da isceljenje krece tek onda kada vidimo da nas je neko zaista saslusao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pisi Fox...

Secam se jos kada smo kuckale na malim caskalistima :)

 

 

 

 

 

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa eto, sta znam, razmisljam da pokrenem neki blog, cisto da zapisujem kroz sta psiholoski prolazi roditelj kroz ove izazove...vise kao dnevnik. Ne da dajem savete kako treba raditi sa detetom-jer ja nisam strucnjak..ja samo znam kako trebam sa mojim i to ne uvek. Ali faze koje jedan roditelj prolazi, od svakodnevnih problema do onih vecih i ozbiljnijih, su cesto izjedajuce...One su procesi u koji su roditelji uvuceni a da to ni ne osete. Od uzbudjenja i ushicenja, preko osecaja depresije, nelagode, do nerazumevanja okoline i podozrenja od strane iste.Od anksioznosti i osecaja depresije pa velikog ponosa i egzaltiranosti sa druge strane sto guras iako si nekoliko koraka iza ostalih.

Onda postoji ono nesto na sta se naviknes, dakle trpljenje. A nakon toga vidis kako je ljudima koji nemaju ovakvu situaciju lako, pa pocnes da se zamisljas u toj lakoj situaciji...sto je zapravo i zamka. Pa kazes sebi da ima i gore i to mnogo gore. Ne smes da planiras, ne smes da imas strogo odredjen cilj, sto po pitanju svakodnevnice, sto po pitanju ozbiljnijih planova. 

"Predobar-nedobar, preposten-neposten" i ono da ponekad istina jutra nije ista kao istina veceri pa ne znas ni dal smes da se obradujes...

Pateticno :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ideja o blogu je dobra. Zlata bi vredelo onima kojima treba potvrda takvih iskustava i kod drugih, plus bi dobili gomilu odličnih i korisnih smernica. Tebi bi to mogao biti sjajan izduvni ventil. Da ne govorim da je čitanje tvojih postova do te mere "zarazno" da bez po' muke drži prikovanim za napisano i onoga koji ovakve probleme nema. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena hvala, nadam se da je zaista tako tj da me ne tesis :) Ja sve mislim da sam dosadna kao proliv i zato ni ne zapocinjem blog, uvek sam u fazonu, kao i ovde, ko bi slusao kuknjavu :lol:

Voljena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na čemu, naravno! ;) Itekako sam ljubitelj sadržajnog pisanija, a nikako ne trošim reči da bih nešto eto, reda radi, rekla. Uostalom i kuknjava se može saopštiti na milion načina, od onog od koga svi beže pa do konstruktivnog kako to ti izvodis. Tako da, jako bih volela da mogu da te utešim povodom tvojih konkretnih problema, a stofa za blog imaš ihahaj!

Earl Grey, Fox i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox, draga, ne samo da treba da vodis blog, vec knjigu da napises. Toliko si dobro opisala svoj zivot i borbu...

Borbu koju samo moze razumeti roditelj koji prolazi slicnu pricu. Ni sestra, ni majka, ni najbolja prijateljca, ni silni velki strucnjaci...

Procitala sam odmah, zamislila se dobro i sve sto bih rekla bilo bi pateticno. :mellow:

Mozda je i ovo pateticno, tvoja prica sigurno nije. Istinita je do srzi... 

I zato samo zelim da kazem, da verujem u vas! Velike korake ste napravili i sigurna sam da cete jos vece:wub:

A ovo sto sad osecas, to je samo predah, skupljate snagu za nove pobede;)

Fox, Voljena, Ehinacea i 4 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Broccoli hvala i hvala svima koji mi pisete reci podrske :wub:

Nekoliko puta u Palmoticevoj sam sretala decu koja su autisticna..i za koju se ne moze reci da je u pitanju visokofunkcionalni autizam. Kako li je tek tim roditeljima? Kada veliko dete, decak dakle, pun snage, ljut krene da udara majku ili baku. Vi to dete ne mozete obuzdati. Kako li je tek ljudima koji imaju ozbiljnije probleme od mene, ja to ne smem  ni da zamislim...

Zoe86, majat, Voljena i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox imas podrsku za blog, svakom roditelju znace iskustva drugih kako rade, osecaju se, ponasaju... Sasvim je prirodno da ne mozes uvek da budes u punoj snazi, zabavna, edukativna sa jedne strane a ni on da bude uvek voljan za ucenje i zabavu. Ljudi smo i uvek postoji sutra ili prekostura za rad i edukaciju, nekada manje nekada vise uspesnu. Roditelj sam sebi napravi presiju i neku trku sa vremenom u smislu ako ne nauci danas to ili ne vidim rezultat uskoro, sto samo stvara nervozu. Bolje napraviti pauzu nego mu tu nervozu prenositi. Naucice, on ima svoj tempo i ne moze se nista pod presijom uraditi.

broccoli, Voljena, Fox i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skinuo je pelene! Ovo je prva stvar koja je prosla bez muke i problema, bukvalno preko noci. Mozda ce nekom od roditelja ko ima slican problem kao ja pomoci ovo moje iskustvo :)

Kada uporedim ovaj period sa periodom pre godinu dana kada je odbijao svaki socijalni kontakt, kada nije govorio, kada je imao tantrume i meltdown, ovo je drugo dete. On sada govori, ima povremene ispade (vristanje, leprsanje rukama itd...) ali je to zanemarljivo. Burno reaguje i mislim da na tome treba poraditi. Mislim da se vec za sest meseci nece primecivati nikakva razlika izmedju njega i dece koja su imala "normalan" razvoj. 

Ja sada njega mogu da uhvatim za ruku i da bez bojazni krenem negde. I dalje su to krace destinacije, tek par stanica autobusom, ali je tih par stanica autobusom odlazak u miru, u tisini, mogu da mu objasnim svasta, ne moram da strepim od njegovih ispada itd..

Nosa stoji od oktobra meseca u dnevnoj sobi. Nije hteo sve do januara ni da cuje za nju i i sama sam svesna da je bio daleko od spremnog za tako nesto. Nisam ga ubedjivala, ali od necega mora da se pocne. Svako malo bih ga pitala da li zeli tu da piski ili kaki kao sto to tata i mama rade u wc-u. U januaru sam mu skinula pelenu ali je on jako plakao i sam je sebi pokusavao da stavi pelenu...Ok, ostavila sam mu pelenu ali sam mu svakog dana spominjala da moze i u nosu, kao veliki decak. Kao sto nosi jaknu slicnu tatinoj i kao sto nosi kosulju i cipele slicne tatinim-tako moze i ovo ako zeli, tj da piski i kaki kao mi odrasli. 

Pocetkom februara je sam rekao da zeli da piski na nosu. Pelene sam mu stavljala samo kada idemo napolje, ako zaspi poslepodne i nocu. Upiskio se u gacice svega nekoliko puta, ja bih mu objasnila da je napolju zima, da je hladno, da moze da se prehladi i da kada oseti da zeli da piski da ode na nosu. 

Sredinom februara smo poceli da izlazimo u krace setnje bez pelene. Par puta je pisnuo u gacice pa mu nije bilo pravo sto moram da ga vratim kuci jer je mokar. Zima je, bio je bas debeo minus i posto kod nas sve ide naopako (umesto da se leti ovo organizuje mi smo sticajem okolnosti kad je -10napolju, mora da se odmah vraca kuci). Izgleda da je tu shvatio da mu se to ne isplati :D tj da se tako prekida aktivnost, odlazak negde gde on zeli itd...

Krajem februara je muz rekao da mu skinemo nocnu pelenu, bila sam skepticna. Kazem mu ja da ce biti mokar ako se upiski u gacie i da piski pred spavanje. Ocekivala sam baricu u toku noci. Prva noc-suv...druga-suv...treca-suv. I to je to. Ni jednom se nije upiskio u toku nocnog sna! Ponosna sam na svoje cupe.

Bez drame, bez grdnje, bez ubedjivanja, bez forsiranja. Jeste da je kasno, ali kod njega je mnogo stvari kasnilo. Sada vec piski na wc solji, zato sto on tako zeli, tj kako kad je raspolozen. Ako smo napolju (posto je vec toplije), ja mu kazem da moze da zapiski drvo kao sto to radi nas pas, ako mu prigusti :) 

Mislim da ni kod dece koja se razvijaju neurotipicno, a ni kod dece sa bilo kojim odstupanjem ne vredi forsiranje jer forsiranje vodi u blokadu. Zadovoljna sam, ovo je ogroman skok. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox, ovo je divno!

Koliko on ima godina sada ( ne vidim tiker, ako ga imas)?

Svaka cast!

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majat hvala! U aprilu ce 3.5 :)

Svesna sam ja da on kasni sa time u odnosu na vrsnjake, ali sam odusevljena koliko je lako islo. :)

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cestitam Fox na izuzetnom strpljenju:wub:

 

 

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos jednom bravo za pelene i divno sto je tako lepo proslo :)

Kakvi ste sa sikenjem?Znam da ti je to predstavljalo problem...

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majat hvala! U aprilu ce 3.5 :)

Svesna sam ja da on kasni sa time u odnosu na vrsnjake, ali sam odusevljena koliko je lako islo. :)

Mislim da to nije neko strasno kasnjenje. Moj je skinuo pelenu mesec dana pre treceg rodj. a sa 3,5 imao je svega stotinak reci (uglavnom onomatopeja i nepotpunih reci) koje smo samo mi razumeli... Nije imao tako jake senzorne probleme ali jeste neke (posebno u vezi sa mirisima i ukusima koje su ostale i danas a zvucne se trudi da prevazidje). Danas on govori bolje od vecine u vrticu i zreo je i samostalan i razuman i jedva ceka skolu.... kod logopeda je isao redovno, od 2god i 9 mes do 4,5 god...sada ima 6 i koji mesec preko....

vi ste na odlicnom putu!!!! Samo napred!!!!

Fox, Jecy, Vuciguraj i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako sam srecna sto mogu da napisem da smo ispravili mnoge stvari, ima jos ali u osnovi to je to :) 

San, ishranu, govor, reakcije, socijalizaciju, senzorne probleme, emotivni odgovor na nove situacije. Udarili smo neki cvrsci i zdraviji temelj :)

Samostalan je, drustven, voli decu, nije stidljiv, ume da iskaze svoje potrebe-dakle socijalizacija ide lepo.

Ne mogu da kazem da je sve idealno, ali nakon vise od 3.5 godine mogu da kazem da imam relativno miran zivot, bez neizdrzivog stresa. Mogu da razumem svoje dete, mozemo da se dogovorimo, mogu da ga razumem sta mu tacno smeta a sta voli jer on moze da mi objasni. 

Sada je najveci problem sto ne zeli da ulazi na mesta koja su njemu nova pa muku mucim kako da ga uvedem u vrtic, mada mislim da ce se i to ubrzo srediti...jos uvek nije krenuo ali planiramo uskoro.

U sustini vecina stvari ide kako treba i dosla sam samo da se hvalim :lol:

Spavam kao covek, funkcionisem relativno pristojno. I dalje ima neumerenih reakcija, recimo kada odlazimo na njemu nepoznata mesta itd... Kao i kod sve dece postoji nestrpljenje itd, ali sve je ovo pesmica u odnosu kako je nekad bilo. 

Sada se pitam sta cu i kako cu dalje sa mmr vakcinom jer je njemu zbog njegovih problema pedijatar to odlozio, odnosno rekao je da za sada ne sme da mu je daje. Ne znam ni da li on sme da je primi obzirom na celu situaciju...ali ima vremena da razmisljam o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox, bravo!!!!

A sto se mmr-a tice, nemoj uopste sada o tome da mislis. Moj sin je prvu dozu primio pred skolu, a rekli su nam revakcina za godinu dana. 

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vuci, pu pu :D

Majat hvala, ja se pribojavam da mi sistem ne napravi problem. Je li tvoj malac imao ikakvih problema nakon mmr? Na osnovu cega ste odlozili? Mozda si i spominjala ali ja mnogo zaboravljam u poslednje vreme...

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedijatar nije pritiskao, jednom su nam poslali poziv ali ja sam otisla i rekla da cu doci sa njim kasnije... nekako nismo bili spremni. Prvo odlaganje je bilo zbog alergije, iz Tirsove su savetovali a posle logopedi iz Jovanove. Generalno nisam imala nista napismeno. Ali nas nisu ni dirali..

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da dodam, primio je pre skoro mesec dana i za sada, pu pu pu, je sve ok...

Fox i Ehinacea volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pu, da tako i ostane ^_^

Vazno mi je da to cujem jer ipak je strucno lice savetovalo odlaganje (logopedi iz Jovanove). 

Nas su pozvali i rekli dodjite tada i tada. Ja sam otisla u zakazano vreme, usla bez deteta i objasnila doktoru kakvo je stanje. Odnela sam dokumentaciju koju ima. Dr je odmah rekao da ne zeli da rizikuje. Videcemo za dalje. 

 

majat i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox, kakve divne vesti! :wub: BRAVO za sve, konacno je i tebi plaćeno za sav trud! Uživajte sada!

O mmr-u lično ne bih ni razmišljala sada. Zar on, sa svom svojom dokumentacijom i istorijatom preporuka, ne polaže pravo na neku povlašćeniju kategoriju, možda čak i na onu koju uopšte ni ne diraju? Tek ste izvukli dete iz ozbiljnih problema, valjda nisu toliki idioti da te već sad guraju u novi rizik.

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox, divno:wub: Bas me obradovao onaj biser, i cekala sam da napises jos o napredku. 

Sad je dete stvarno zasluzilo letovanje, a sigurno i ti;) A posle u vrtic... 

majat i Fox volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox, kakve divne vesti! :wub: BRAVO za sve, konacno je i tebi plaćeno za sav trud! Uživajte sada!

O mmr-u lično ne bih ni razmišljala sada. Zar on, sa svom svojom dokumentacijom i istorijatom preporuka, ne polaže pravo na neku povlašćeniju kategoriju, možda čak i na onu koju uopšte ni ne diraju? Tek ste izvukli dete iz ozbiljnih problema, valjda nisu toliki idioti da te već sad guraju u novi rizik.

U teoriji da, mada se ja pribojavam slepog pracenja protokola. Nama su i pedijatar, a kasnije i sestra koja radi sa pedijatrom rekli da nije do njih sto su zvali za mmr, vec sto su morali da zovu zbog inspekcije jer im cesljaju kartone. 

 

Broccoli, jedno dva meseca letovanje :D Samo da lezim i da ne radim nista: plaza-more-plaza-more-hrana-plaza-more-hrana i da na celu napisem "Introvert-nervozna keva-ne uznemiravaj" i bog da me vidi!

Zoe86, Ummu, Earl Grey i 5 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.