Socijalizacija sa drugom decom

odgovora

Objavljeno

Upoznavanje i igranje sa drugom decom je veoma važno za razvoj. Deca uživaju u osećaju uspeha kada urade nešto dobro ili pobede u nekoj igri. Treba ih što više podticati na družrnje jer time uče mnogo više o sebi i drugima.

Napišite nam vaša iskustva sa trogodišnjacima. Da li se lako oslobode pred drugom decom ili im treba vremena da bi se priključili igri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mama jedne male pekmeze koju nitko ne smije ni pipnuti, odmah tuzika i cvili... ali samo ako sam ja prisutna! Koliko sam primjetila kad je u vrticu, zna se boriti, svadjati pa cak nekoga i gurnuti ako joj nije pravo.

Inace se super igra sa svom djecom, nije ni malo agresivna ni sebicna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja planiram svoju cerku da sledece jeseni upisem u zabaviste.Ne znam sta da ocekujem.Dobro je i razumno dete,popusta drugoj deci,prihvata kompromise.Cini mi se da nece umeti da se izbori za sebe i da ce biti dosta plakanja.Razgovaram sa njom,moj savet je je- nemoj prva al ne daj na sebe,brani se.Ne znam dal je to s moje strane u redu,al nekad me zaboli kad vidim da nemocno stoji i ponekad oplace zbog druge dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasa, vjeruj mi, u vrticu ce se nauciti boriti, ne brini se! Moja je isto takva (moja greska jer sam ju ucila da ne smije nikoga lupiti, sa svima sve djeliti...) i na kraju je uvijek ona izvukla deblji kraj. Ja sam se isto bojala kako ce biti kad krene u vrtic, no cerupa se sad sa klincima da vidis jos kako! A opet zna kad treba biti fina pa decki naprave nesto umjesno nje! :lol: (odlicna zenska osobina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno se nadam tome.Ne zelim da budem MAMA-KVOCKA,da glumim sudiju izmedju dece,jer oni se ces poreckaju cas lepo igraju....sve sam je to takodje ucila,al sam odjednom shvatila da je stalno ona ta koja popusta,odstupa,cak i kad je u pravu,to je moja greska jer u nekim konfliktima sam joj i sama govorila-nemoj,pusti je,daj joj da ne place...Ja znam kad treba i sta da joj kazem,ali neki roditelji toga nisu svesni i zele da njihovo dete dobije sve i po svaku cenu.

Sad sam to shvatila i sad kad je savetujem da se bori,kao da nema efekta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ista stvar i kod nas! Vjerojatno jesmo i mi malo pogrijesile a vjerojatno su nam i curice malo vise njezne dusice! :wub:

Naucit ce se ona braniti u vrticu, ne sekiraj se, opasnije su kad mama nije iza ledja! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam majka jednog sjajnog trogodišnjaka. Još kao beba je bio zaista izuzetan, sve je prihvatao bez ikakvog negodovanja, sve mu se dopadalo, sve je razumeo veoma rano, iako je progovorio tek sa dve godine. Ako bi se zbog nečega rastužio, objašnjavali smo mu zašto je to tako, on bi to prihvatio i nastavio dalje. Nikad nije pravio problem oko toga zašto nešto ne sme ili ne može, ali uz razumno objašnjenje. Moram da napomenem-on je takvo dete! Pre godinu dana dobio je sestricu, koju obožava. Ni jedan jedini put nije pokazao bilo kakav znak ljubomore ni zavisti prema novom članu porodice, ali isto tako on ni jednog jedinog trenutka nije bio zapostavljen. Decu obožava, a naročito devojčice ;) Jako se obraduje kada samo sretnemo u prolazu decu koju poznaje iz komšiluka, a ako slučajno ih zateknemo na igralištu nema srećnijeg deteta od njega. Na igralištu se maksimalno trudi da uspostavi kontakt sa decom koju ne poznaje, iako je često najmlađi, trudi se da skrene drugarima pažnju na sebe, oduševljen je kad ga oni primete i prihvate. Često se posećujemo sa prijateljima čija su deca njegovog uzrasta i lepo se igra u društvu, tačnije još uvek se u ovom uzrastu igraju svako za sebe, ali deli i razmenjuje igračke sa decom, mada ima ponekad sa nekom decom ispade: "To je moje!". Opet relativno lako prihvati objašnjenje da nije sve njegovo i da mora tom detetu da vrati igračku. Međutim kada je u društvu deteta koje mu neprestano otima igračke (iako neće da popusti sam i da lako se odvoji od svake igračke) izoluje se od tog deteta i maksimalno se potrudi da zaštiti svoju igru. Želeo je da ide u školicu sa decom, ali ga po savetu pedijatra nismo upisali zbog bebe, koja bi pored njega morala da se bori sa svim bolestima iz vrtića. Septembra će krenuti u vrtić i mislim da će ga lako prihvatiti, jer ga već pripremamo na tu novu obavezu-naime bar jednom nedeljno odemo do vrtića da vidimo kako tamo ima mnogo dece, koja uče lepe pesmice, kako se lepo igraju, kako su dobre tete koje ih čuvaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam sina od 10,5 godina i devojcicu od 3 godine. Jeste da su razliciti tipovi, ali sin je u vrtic isao mesec (i to mesec dana je proveo pored vrata cekajuci da neko dodje da ga uzme), a ona je od 9 meseci pocela sa jaslicama. OGROMNA je razlika izmedju njih dvoje...njega su druga deca tukla, otimala igracke, uvek je bio nekako po strani i bio je previse miran u igri sa drugom decom, jednostavno nije umeo da se izbori za svoje JA. A ona...sasvim druga prica...ume i da udari kad je diraju, komunikativna je, zna milion nekakvih pesmica (sto on nije znao), zna mnogo vise reci nego sto je on znao u njenom uzrastu... Jedino sto me nervira i sto nikako ne mogu da joj objasnim je to sto svoje ne da, a tudje hoce da uzme ( :huh: )... koliko god se ja trudila da je naucim drugacije, ona se uvek vraca na pocetak i uzima tudje igracke i hoce da je ona glavna u celoj toj prici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj malac ima 3,5 god. i od prve godine isao je u jaslice a sada je u vrticu. Ja nisam bila bas odusevljena sto moram vec tako malog da ga dam u kolektiv, ali sam od samog pocetka razmisljala upravo o socijalizaciji za koju sam mislila da ce njemu jako znaciti obzirom na to da smo suprug i ja prilicno zatvorene i povucene osobe. On je divan decak koji sada bez problema vrlo spontano stupa u odnose ne samo sa decom nego i sa odraslima. Meni je divno to da posmatram, jer sam ja u njegovom uzrastu bila potpuno stidljiva i retko sam progovarala sa nepoznatima.

Videla sam da su neke mame imale slicno iskustvo kao i mi. Prvo smo ucili nase dete da se lepo ponasa, da ne baca pesak na druge, ne otima igracke, deli svoje sa drugima... a onda kada smo videli kako se neka deca ponasaju (pritom krivicu prebacujem na roditelje), onda smo poceli da ga ucimo da ne dozvoljava da mu neko otme igracku ili da ga na bilo koji nacin maltretira. Mora postovati druge ali mora znati i da se izbori za sebe. Mislim da smo sa njim uspeli, sada cemo videti kako ce biti sa mladjim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo mladji- 2.5god, a za socijalizaciju- mislim da smo ok. U vrticu je u grupi 3-4god veci deo dana i sa svima se druzi, pomaze, bebe cuva, mazi, sa starijom decom bi odmah za ruku i u avanturu.. Drugu decu obozava, kad ju odvedem u biblioteku cim drugo dete udje ona pravac njemu/njoj da pita za ime i da se druzi. Odmah i knjige njihovim roditeljima nosi za citanje :D pa sedne sa njima umesto samnom! :blink:

Da li je do toga sto je izlozena uticaju dece sa raznih strana ili je zbog genetike (i mm i ja smo drustveni) ili zbog horoskopskog znaka (navodno bi po kineskom trebalo da bude totalni fanatik za druzenje) al eto, prilicno je socijalna.

Kad je deljenje u pitanju bude ponekad problema jer je ona ta koja deli svoje igracke (mi najcesce kuci skupimo drustvo), ali ipak nista strasno i obicno bude ok nakon kraceg objasnjenja. Zna da bude i "gazda", da daje komande i navede drugu decu da je slusaju i prate (pa cak i po 2god starije klince postroji :lol: ). Ne da da ju maltretiraju i to ne time sto je agresivna i sto bi ikada vratila, vec ima neki stav, neki deciji autoritet-sta li je! Najcesce je smesno gledati je kako se igra sa drugom decom, kako se cela uzivi u odnos i komunikaciju! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ovih dana prolazimo kroz problem socijalizacije..naime, dok je bio mali, Steva se uglavnom igrao samnom, mojima..u komšiluku nema puno dece, a i ove što ima uglavnom idu u vrtić.sada kada je krenuo u vrtić problem imamo da prihvati uopšte društvo dece, li se nadam da će vremenom i to prevazići...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, bez brige, brzo će on shvatiti prednosti igranja sa vršnjacima... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da na "postupak" socijalizacije dece u VELIKOJ meri utiče vrtić i zatu sam uvek pre za to da dete od tri godine ide u vrtić a ne da ga čuva teta ili baka.

Na žalost u prilici sam da vidim kakve posledice može da ostavi "preskakanje" ovog procesa na jedu (sada već) desetogodišnju devojčicu. Vodaju je po svih psihijatrijskim ustanovama misleći da nešto nije u redu sa njom a dete je samo jednostavno "preskočilo" socijalizaciju :( (Bar je trenutno ta "dijagnoza")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da na "postupak" socijalizacije dece u VELIKOJ meri utiče vrtić i zatu sam uvek pre za to da dete od tri godine ide u vrtić a ne da ga čuva teta ili baka.

Na žalost u prilici sam da vidim kakve posledice može da ostavi "preskakanje" ovog procesa na jedu (sada već) desetogodišnju devojčicu. Vodaju je po svih psihijatrijskim ustanovama misleći da nešto nije u redu sa njom a dete je samo jednostavno "preskočilo" socijalizaciju :( (Bar je trenutno ta "dijagnoza")

Apsolutno se slažem, vrtić je nešto što ne smije da se preskoči

Nikakve priče vodim ga ja u šetnju da se igra sa djecom tu ne piju vode. Djete jednostavno mora da provede neko vrijeme sedmično u grupi druge djece "daleko" od sigurnosti "mamine suknje" da bi naučilo da dijeli, stvara, organizuje se kao i da formira sopstvenu ličnost. U tome uveliko pomažu ustanove kao što su vrtići.

Ana je krenula sa 4 godine u vrtić a prije toga je bila sramežljivo i povučeno dijete ... U vrtiću je izrastla u pravog malog "vođu" koji se ne boji da kaže svoje mišljenje! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mi napunismo 3 godine...da li je u pitanju vrtić ili je tako rođen, ali Aleksa je uvek u centru pažnje, viče da ga svi čuju, vrlo je društven, zabavlja drugare igrajući i pevajući, ali isto tako i veoma poslušan i i kada nešto radi to odrađuje sa dosta pažnje i posvećenosti. On je pokretač pozitivizma u svojoj grupici i kada nije u vrtiću većina roditelja me zove i pita kada će doći....što ja recimo nikad ne radim...On se sa svima podjednako igra i zaista ga sva deca vole....Anja je totalno drugačiji tip...ona se u vrtiću nije primećivala. U školi je svi vole i poštuju, verovatno više iz straha, jer je najviša i najkrupnija i od devojčica, a pogotovo od dečaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mislim da nama fali socijalizacija. Luka je super dobro dete, ali je uglavnom sa starijima gde je on u centru paznje, i bilo je par slucajeva na igralistu gde su ga starija deca gurala i terala i on se bukvalno svega boji sad. samo se sklanja u stranu. malo je tu i stidljivost u pitanju.

uglavnom, ove godine nije krenuo u vrtic jer nisam htela zbog bebe da mi obojica budu stalno bolesljivi ali sledece ce sigurno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi jos nemamo 3 godine, ali vec sada ( 2godine i 7 meseci) primecujem tu zainteresovanost za drugu decu. Odjednom je postalo vazno sta neko drugo dete radi, sa cime se igra... posmatra vrlo pazljivo. Ponekad cak i pridje, ali uglavnom prilazi malo starijim decacima (5-6 godina) koji ga ne fermaju, pa se pomalo nadje u cudu. Ako su neke devojcice tog uzrasta, a on njima pridje, uvek nailazi na razumevanje. Sta su ti zene?! :lol:

Inace, u igraonici je pre 7 dana delio lopitice sa jednim decakom njegovog uzrasta,a sa jednom devojcicom se dobacivao sa loptom. Samoinicijativno. Moram priznati da je ovo jedan vrlo zanimljiv period.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nama jako fale deca za igru. Skoro sva deca koju vidjamo redovnu su starija od Jane i sve joj dozvoljavaju. Da vidite kako mala lija zna to da koristi, strasno.Skoro su nam bili prijatelji koji imaju devojcicu par meseci stariju od Jane. Bilo je sve super nekih pola sata, a kasnije.... Njihova devojcica je tiha, povucena, nekako sva na note, slatka curica. Jana je prvo mazila, sve joj je davala, a onda joj je ova postala dosadna. Ubrzo su otisli jer se mala raspekmezi i za najmanju sitnicu, a Janu kao da je to zabavljalo pa je postajala sve gora i gora.

Planiram da je od septembra dam u vrtic ali cujem svakakve price pa se plasim da se ne pretvorim u mamu vesticu.U vrticu su deca od 8 ujutru do 12. Za to vreme vaspitacica izadje na tri 15-to minutne pauze, za to vreme malisane cuva neko starije dete, sesti, sedmi razred, vrtic je u sklopu osnovne skole. Skoro su se dve devojcice medjusobno osisale. Manje vise kosica, porasce, a sto je sve moglo da im se desi sa tim makazama. Macka je otisla na pus pauzu i ostavila decu sa makazama :o . Alo.....Ne znam sta da mislim. Volela bih da ide, da bude u drustvu sa svojim vrsnjacima ali sta sve cujem nije mi dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Planiram da je od septembra dam u vrtic ali cujem svakakve price pa se plasim da se ne pretvorim u mamu vesticu.U vrticu su deca od 8 ujutru do 12. Za to vreme vaspitacica izadje na tri 15-to minutne pauze, za to vreme malisane cuva neko starije dete, sesti, sedmi razred, vrtic je u sklopu osnovne skole. Skoro su se dve devojcice medjusobno osisale. Manje vise kosica, porasce, a sto je sve moglo da im se desi sa tim makazama. Macka je otisla na pus pauzu i ostavila decu sa makazama :o . Alo.....Ne znam sta da mislim. Volela bih da ide, da bude u drustvu sa svojim vrsnjacima ali sta sve cujem nije mi dobro.

:o:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tiko i ja sam tako reagovala kad sam cula. Jos ta osoba koja mi je to rekla prepricava to kao anegdotu, hvalila joj se vaspitacica sta su deca uradila, hahahaha. Nisam mogla da verujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tiko i ja sam tako reagovala kad sam cula. Jos ta osoba koja mi je to rekla prepricava to kao anegdotu, hvalila joj se vaspitacica sta su deca uradila, hahahaha. Nisam mogla da verujem.

Baš se pitam da li ta osoba kojoj je to anegdota ima svoje dete?

A za vaspitačicu nemam komentar.

Kada bi mi djete doslo kuci osisano neko bi nastradao sigurno...Strasno, ne mogu da vjerujem :o

E, baš tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baco, jel to neki cirkus tu kod vas ili vrtić? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baco, jel to neki cirkus tu kod vas ili vrtić? :D

Pa iskreno vise lici na cirkus, par po ovim pricama koje cijem.

Ma kad Jana krene nalupacu ja vaspitacicu i bice sve ok :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Socijalizacija je najbolja u vrticu, ali sve ipak zavisi i od samog deteta.

Moja starija cerka je glavna u svojoj grupi, svi je vole i svi se igraju sa njom. Puuno roditelja kaze da njihova deca samo moju S spominju kod kuce, juce je jedna baka dosla po unuka i stoji na vratima i kaze ajde mi pokazi tu S, da je vidi baka! :lol: :lol: :lol:

U parku vrlo brzo nadje drustvo, prilagodi se svima i mladjim i starijim. Bas je drustvena.

Dok mladja cerka je susta suprotnost. Ona je nepoverljiva, povucena, cutljiva... nema sanse da ona pridje nekome prva, ili da se osmehne nekome ako ga dobro ne poznaje.

Jedino sto pristaje je da je starija sestra voda i da se igra sa njom i njenim drustvom, tad hoce malo i da se nasmeje i da kaze nesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nama jako fale deca za igru. Skoro sva deca koju vidjamo redovnu su starija od Jane i sve joj dozvoljavaju. Da vidite kako mala lija zna to da koristi, strasno.Skoro su nam bili prijatelji koji imaju devojcicu par meseci stariju od Jane. Bilo je sve super nekih pola sata, a kasnije.... Njihova devojcica je tiha, povucena, nekako sva na note, slatka curica. Jana je prvo mazila, sve joj je davala, a onda joj je ova postala dosadna. Ubrzo su otisli jer se mala raspekmezi i za najmanju sitnicu, a Janu kao da je to zabavljalo pa je postajala sve gora i gora.

Planiram da je od septembra dam u vrtic ali cujem svakakve price pa se plasim da se ne pretvorim u mamu vesticu.U vrticu su deca od 8 ujutru do 12. Za to vreme vaspitacica izadje na tri 15-to minutne pauze, za to vreme malisane cuva neko starije dete, sesti, sedmi razred, vrtic je u sklopu osnovne skole. Skoro su se dve devojcice medjusobno osisale. Manje vise kosica, porasce, a sto je sve moglo da im se desi sa tim makazama. Macka je otisla na pus pauzu i ostavila decu sa makazama :o . Alo.....Ne znam sta da mislim. Volela bih da ide, da bude u drustvu sa svojim vrsnjacima ali sta sve cujem nije mi dobro.

Baco ako je stvarno tako, onda treba debelo da razmisliš o nekom drugom vrtiću!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.