Koliko je vaše dete samostalno?

odgovora

Objavljeno

Nasa malecka je samostalna onoliko koliko treba da bude dete od ne punih 3 god. bez ljutnje ali malo vise je samostalna od njenih drugara ( decaka ) istog uzrasta...sama jede, sama se obuce,sprema samnom kucu, sama se obuje ali ja vezen pertle, vozi bicikli sa pomocnim, ali samo jedan pomocni funkcionise, ma kao i sva ostala deca u tom uzrastu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas prvi put svratih na ovu temu i :blink:

Ne znam šta je Bebac podrazumevao pod samostalna, ali sigurno nije mislio da beba od dve godine sama kuva, čisti kuću i širi veš :mellow:

Moja beba ne može bez mene i mm. Spava sa mnom, uglavnom jede bebeću hranu (kašice, mleko, frutolino i sl.), naravno ne sama. Možda je malo i nezrela za svoj uzrast, ali je ja obožavam što je takva, ne bih volela da je onaj tip starmale dece.

Dovoljno je samostalna da se igra sama kockicama dok ja ovo kucam. I inače, može sama da se zabavlj dovoljno dugo da ja pozavršavam neke poslove po kući.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MOJABEBA, nemoj nas napustati :)

Uostalom, i sama znas kako je ovde kod nas. 100000000000 dece a dve vaspitacice. Ne ide, ne da kritikujem vaspitacice, taman posla, ali kod nas je sistem takav. Nazalost.

U inostranstvu, posebno Norveskoj, su posveceni deci. Iz tih ti razloga sve verujem, i takodje verujem, da opet ima dece koja su iznad tvoje devojcice.

Sto se tice stepenica, ja vec na svom decaku vidim da "zna da se cuva", mislim da je ipak nesto i urodjeno. Da li cu ga smeti pustiti da sam ide niz stepenice, ne znam, ma ne znam ni da li ce prohodati sa godinu dana, ali nadam se da cu biti u stanju da PREPOZNAM za sta je moje dete sposobno, a ne da procenjujem po principu : vreme mu je, ili nije mu vreme.

E sad, ko ne shvata sta sam htela reci, zao mi je.

Sa mnogim stavovima se ovde ne slazem, pa cutim.

LakiLuka, lepo je biti iskren, ali treba biti i obazriv, da ne kazem vaspitan. Hvala ti sto si SUROVO ISKRENA. Mislim da je to i mojabeba bila.

Pozdrav za sve mame i buduce mame, naracito nasu Zaklinu.

Izvinjavam se na dugom odgovoru, ali bas me nesto ova tema....ma nije bitno, razumece me ko treba.

Jubac za vas veliki :o)

Snimala sam je,pa cu da postavim na fejs :o)u ponedeljak,jer nismo sad kuci,a ako nadjem kabal odna ranije:o))))

Ma ja znam svoje dete,i briga me sta ko misli i prica,nije vredan niko toga da se nerviram.

Ne treba majeke da budu ljubomorne ako necije dete zna vise i moze vise,i da odmar budu navodno iskrene,svaka majka pise za svoje dete...Ovde smo da se druzimo:o)

Veliki jubac za vas draga pa se kuckamo

Naravno ima u obdaniste dece koja su iznad mog,i sta treba da kazem joj to nije istina,kad to ne moze moje,ne moze ni jedno :o))))

Necemo da se svadjamo drage mamice,deca su nase najvece blago,i ovde smo da delimo iskustva i da se druzimo

Jubac za

Legendu,Anchi-KŠ,zaklina,tamara/mina ,Takilend

za njih poseban jer njih znam i oni nas malo vise od ostalih

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jubac za vas veliki :o)

Snimala sam je,pa cu da postavim na fejs :o)u ponedeljak,jer nismo sad kuci,a ako nadjem kabal odna ranije:o))))

Ma ja znam svoje dete,i briga me sta ko misli i prica,nije vredan niko toga da se nerviram.

Ne treba majeke da budu ljubomorne ako necije dete zna vise i moze vise,i da odmar budu navodno iskrene,svaka majka pise za svoje dete...Ovde smo da se druzimo:o)

Veliki jubac za vas draga pa se kuckamo

Naravno ima u obdaniste dece koja su iznad mog,i sta treba da kazem joj to nije istina,kad to ne moze moje,ne moze ni jedno :o))))

Necemo da se svadjamo drage mamice,deca su nase najvece blago,i ovde smo da delimo iskustva i da se druzimo

Jubac za

Legendu,Anchi-KŠ,zaklina,tamara/mina ,Takilend

za njih poseban jer njih znam i oni nas malo vise od ostalih

Hvala ti draga! Tu smo za tebe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti draga! Tu smo za tebe :)

Da, umalo da zaboravim, U POTPUNOSTI SE SLAZEM SA TOBOM :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, umalo da zaboravim, U POTPUNOSTI SE SLAZEM SA TOBOM :lol::lol::lol:

IJU,SLATKA MOJA,KAKO SI TI MENI DUHOVITA!POKAZUJES SE,POKAZUJES........SAMO POLAKO!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jubac za vas veliki :o)

Snimala sam je,pa cu da postavim na fejs :o)u ponedeljak,jer nismo sad kuci,a ako nadjem kabal odna ranije:o))))

Ma ja znam svoje dete,i briga me sta ko misli i prica,nije vredan niko toga da se nerviram.

Ne treba majeke da budu ljubomorne ako necije dete zna vise i moze vise,i da odmar budu navodno iskrene,svaka majka pise za svoje dete...Ovde smo da se druzimo:o)

Veliki jubac za vas draga pa se kuckamo

Naravno ima u obdaniste dece koja su iznad mog,i sta treba da kazem joj to nije istina,kad to ne moze moje,ne moze ni jedno :o))))

Necemo da se svadjamo drage mamice,deca su nase najvece blago,i ovde smo da delimo iskustva i da se druzimo

Jubac za

Legendu,Anchi-KŠ,zaklina,tamara/mina ,Takilend

za njih poseban jer njih znam i oni nas malo vise od ostalih

Evo ja tebi saljem jedan veeeeeeeeeeeliki poljubac,bez obzira sto nisam u tom vasem malom taboru! :P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ti si se "slatka moja" vec dovoljno pokazala :rolleyes:

Postedi Bebac, mene a i prisutne forumasice nepotrebnih komentara, nije ni vreme ni mesto,a i od teme si daleka. To ce biti moj poslednji komentar upucen tebi,ne zelim da tracim vreme na gluposti, a ti se raspisuj i dalje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti DRAGA SAVETA! :D

Nema na cemu, drago mi je kad nekog necemu naucim! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ti si se "slatka moja" vec dovoljno pokazala :rolleyes:

Postedi Bebac, mene a i prisutne forumasice nepotrebnih komentara, nije ni vreme ni mesto,a i od teme si daleka. To ce biti moj poslednji komentar upucen tebi,ne zelim da tracim vreme na gluposti, a ti se raspisuj i dalje :)

Ma sta se ljutis,moje je pravo da komentarisem.A tebi ako se ne dopada,preskoci me,nemoj se lepiti za moje komentare,ju pardon mislim gluposti. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na cemu, drago mi je kad nekog necemu naucim! :D

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Legenda ti si jedno divno stvorenje i jedva cekamo da se druzimo sa vama letos:o)

Naravno,mogo mi je drago sto sam te upoznala,i hvala za svaki savet i misljenje,lepo je kad neko hoce bez zavisti da podeli iskustvo:o))))

Drage mamice,nase drugarice i one koje cemo tek bolje da upoznamo ljubimo vas

Ljudi beba 5 meseci kaki u nosu,nece u pelenicu...sam je mali tako odlucio...kako je to lepo....bravo za tu bebu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Legenda ti si jedno divno stvorenje i jedva cekamo da se druzimo sa vama letos:o)

:) Nema na cemu! Lepo je kad se razumemo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas prvi put svratih na ovu temu i :blink:

Ne znam šta je Bebac podrazumevao pod samostalna, ali sigurno nije mislio da beba od dve godine sama kuva, čisti kuću i širi veš :mellow:

Moja beba ne može bez mene i mm. Spava sa mnom, uglavnom jede bebeću hranu (kašice, mleko, frutolino i sl.), naravno ne sama. Možda je malo i nezrela za svoj uzrast, ali je ja obožavam što je takva, ne bih volela da je onaj tip starmale dece.

Dovoljno je samostalna da se igra sama kockicama dok ja ovo kucam. I inače, može sama da se zabavlj dovoljno dugo da ja pozavršavam neke poslove po kući.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

opet se vratih na ovu temu kad imam sta i da procitam :)

no dobro..na zapadu nista novo....:)

ja bih volela da mi se pojasni pojam samostalnosti kod deteta od godinu-dve-tri......

inace ja sam uzasno samostalna i muka mi je od samostalnosti.....

jedna doza samostalnosti je super, a preterana samostalnost zna da bude jako bolna i da li bi zelela da mi dete bude kasnije mnogo samostalno??!!! musko , da, ali ne preterano, a zensko- ne! najpametnije su mi one nesamostalne! :lol:

vidim da se ovde opet brkaju pojmovi, samostalnost sa inteligencijom, sa psiho-fizickim razvojem i slicnim.....

vec sam ponovila sto puta, i opet cu, osmeh mog deteta mi je najbitniji, a da li je sa godinu dana ili sa godinu ipo poceo da piski na nosu, big deal..to je nasa stvar, jer deca sva sve mogu, mame su tu koje nesto forsiraju ili ne....dug je put odrastanja pred nama.....voznja bicikla, pelene, cucle i ostalo ne govore nista o nasoj samostalnosti i inteligenciji kakva ce biti zaistta kasnije.....

volim da deca budu deca...igraju se u pesku, smeju se, skacu, trce i zive jedno srecno detinjstvo koje im je osnova za sve kasnije u zivotu.....

zato pozdrav od mene i nema razloga da se svadjamo i takmicimo...svako za svoje dete zeli nesto drugo....svi mi imamo svoje "planove' za njih kakvi zelimo da budu....

zato uzivajte u sebi i njihovim osmesima......cmokic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin za koji dan puni 22 meseca...zna sam da skine patofne, ali ne i da ih obuje, zna da pere zube, ali moram ja to da popravim, zna sam da jede, ali to bi trajalo čitav dan, pa ja to malo požurim, traži da ide na nošu, ali je nikad ne napuni...ako mu kažem da će sutra dobiti čokoladu, pita me jel to sada...sam se zaigra, sad je u fazonu da ređa igračkice jednu iza druge kao da su u voziću, pije sve iz čaše sam bez polivanja, uz i niz stepenice ide sam, ali uz nadzor, zna da nacrta krug, zna da broji do 5...ništa ga od ovog nisam ja učila niti insistirala na nečemu, sve kroz igru, onako usput...ne volim forsirati decu, jer je ovo period kad im je potrebna samo ljubav, pažnja, nežnost i igra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad malo bolje razmislim, moj Aleksa je bas ''nesamostalan'', jer bukvalno sam moze da se igra najduze tri minute, cim vidi da nisam tu, odmah place, dakle, uvek neko mora da mu bude ''na oku''. Mislim da samo o toj vrsti samostalnosti mogu da pisem za njegov uzrast. Sto se tice puzanja, okretanja i sl, mislim da ne spada pod samostalnost.

E sad, nesto se i ne brinem sto nije samostalan, bice. Sto rece Ruskinja, tu smo da im pruzimo ljubav i paznju....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad malo bolje razmislim, moj Aleksa je bas ''nesamostalan'', jer bukvalno sam moze da se igra najduze tri minute, cim vidi da nisam tu, odmah place, dakle, uvek neko mora da mu bude ''na oku''. Mislim da samo o toj vrsti samostalnosti mogu da pisem za njegov uzrast. Sto se tice puzanja, okretanja i sl, mislim da ne spada pod samostalnost.

E sad, nesto se i ne brinem sto nije samostalan, bice. Sto rece Ruskinja, tu smo da im pruzimo ljubav i paznju....

Uhhhh, ni ovo moje bepce ne moze minut da bude samo.. :blink: Ali, pre bih rekla da je to odraz vezanosti za mamu i drustvenosti, a ne samostalnosti.. Vreme ce pokazati.. :rolleyes:

A mozda odraz i razmazenosti.. :D Vagice su razmazene.. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čekajte da malo porastu, biće samostalniji. U uzrastu od 6 meseci do godinu dana su najgori, sećam se da tada ni u wc nisam mogla da odem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal , i to sto kazes.. Da iskoristimo vreme sa njima i da ih iscmacemo dok jos mozemo, posle ima da beze od nas :lol:

Kazem ja mojoj mami, sta cu da radim kada poraste, ne mogu da ga gnjavim kao sada, a ona meni kaze: "EEE, onda je vreme za novu bebu!" :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, ovo je tema za dvogodišnjake, vaši bebaći će do tada biti koliko-toliko samostalni..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, ovo je tema za dvogodišnjake, vaši bebaći će do tada biti koliko-toliko samoistalni..

:wacko: :wacko: :wacko: U pravu si.. Zalutasmo u pogresnu temu.. Ponela nas atmosfera :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

opet se vratih na ovu temu kad imam sta i da procitam :)

no dobro..na zapadu nista novo....:)

ja bih volela da mi se pojasni pojam samostalnosti kod deteta od godinu-dve-tri......

inace ja sam uzasno samostalna i muka mi je od samostalnosti.....

jedna doza samostalnosti je super, a preterana samostalnost zna da bude jako bolna i da li bi zelela da mi dete bude kasnije mnogo samostalno??!!! musko , da, ali ne preterano, a zensko- ne! najpametnije su mi one nesamostalne! :lol:

vidim da se ovde opet brkaju pojmovi, samostalnost sa inteligencijom, sa psiho-fizickim razvojem i slicnim.....

vec sam ponovila sto puta, i opet cu, osmeh mog deteta mi je najbitniji, a da li je sa godinu dana ili sa godinu ipo poceo da piski na nosu, big deal..to je nasa stvar, jer deca sva sve mogu, mame su tu koje nesto forsiraju ili ne....dug je put odrastanja pred nama.....voznja bicikla, pelene, cucle i ostalo ne govore nista o nasoj samostalnosti i inteligenciji kakva ce biti zaistta kasnije.....

volim da deca budu deca...igraju se u pesku, smeju se, skacu, trce i zive jedno srecno detinjstvo koje im je osnova za sve kasnije u zivotu.....

zato pozdrav od mene i nema razloga da se svadjamo i takmicimo...svako za svoje dete zeli nesto drugo....svi mi imamo svoje "planove' za njih kakvi zelimo da budu....

zato uzivajte u sebi i njihovim osmesima......cmokic

Svaka cast!Lepo receno i potpuno si u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naš mali dečko mogu reč da je prilično samostalan, možda zato što ga mi pottičemo na to. Na primjer kada idemo van zna si donest jaknicu, cipelice, obuč ih i izut ih sam, zna jest kašikom, al nakon par zalogaja "mu se ne da" i meni odgurne tanjurič :lol: što se igranja tiče, zanjimljivije mu je prvo rstavit ama baš sve igračke, a nakon toga ih sklapat. Ali, jako brzo gubi interes za igračku, tako da svako malo se igra se nečim "novim" Možda zato što je moj suprug informatičar pokazuje veliki interes i umješnost za kompjuterom: Zna ga sam upalit (to je radio još sa 9 mjeseca) možda zato što su ga privlačili gumbiči, al sada sa 2,5 godine odlično koordinira mišom i zna si sjest, ukopčat igricu (ima ih na desctop-u) pokrenut je i igrat, kada idemo van, zna da treba iskopčat svoj komp, pokrene na start gumb i točno zna gdje treba kliknut kako bi ga iskopčao... sa daljinskim upravljačem barata još od davno... nikada nije pio iz bočice - nije volio dudu, več od čaše, e sad, jedini "problem" bar meni predstavlja to što još uvjek ne priča. Zna reč neke riječi, zana šta kada se kaže (dobar dan na dolasku, papa na odlasku) i sl, al ih ne povezuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od kako je Mina krenula u vrtic vidim dosta promena kod nje, zelje da neke stvari radi SAMA bez icije pomoci. Ali isto tako se i bori za igracke, sad, verovatno je i to "pokupila" u vrticu :huh: a to mi se ne svidja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.