Koliko je vaše dete samostalno?

odgovora

Objavljeno

Dete sa dve godine polako postaje samostalno. Od momenta kada prohodaju i počnu da istražuju svet oko sebe, postaju i samostalniji. Roditelji su ti koji podstiču samostalnost kod dece, koji ih podržavaju i podstiču.

Na koji način je vaše dete počelo da izražava samostalnost i kako ste je na to podstcali? Da li već može sama da se obuče, da opere ruke...

Ispričajte nam vaša iskustva o osamostaljivanju deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je napunilo 2 godine pre mesec dana. Mislim da je dosta samostalan u smislu da sam ode i opere rukice, moze sam da skine duks(naravno onaj na kopcanje), sam se zaigra...Ne moze sam da se obuce, ali mislim da smo jos mali. Treba decu pustati, tu se slazem i podsticati ih da rade stvari sami, sve naravno dok je to bezbedno za njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam decaka koji je u novembru napunio 2 godine i mislim da je prilicno samostalan, tj. nadam se ali bih volela da mi neko i napise ako vise yna koji su to parametri koji bi trebalo da budu ispunjeni da bi mogli da kazemo da li nam je dete samostalno ili mozda ne :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Polovinom januara je nas decak napunio dve godine.

Odavno vec lepo govori, zna sve, cak nas ponekad i iznenadi.... Ne ume sam da se obuce, moze ponekad nesto da skine. Ume da obuje patofnice, ali ne i da ih zakopca. Jede sam s viljuskom jos od 16 meseci, sa kasikom ide teze, prosipa... ali je svakog dana sve bolje. Pije iz case, mada se uvece uspavljuje sa flasicom mleka. Nece na nosu iako zna sta radi i koliko je to "bljak". Normalno komunicira sa drugom decom, ukljucuje se u igru. Skoro smo bili na jednom rodjendanu gde je "bez problema" pratio sta treba da se u kojoj igri radi iako su u pitanju bila deca od 4-5-6 godina. Animatori su bili odusevljeni kako tako mali ucestvuje!

Peva, igra, radi kao neke vezbe kao jutarnju gimnastiku... crta, pravi kule od kocki, igra se s plastelinom...

E da, sam pere zube (valjda mu je to zanimljivo)!

Deluje mi da je skroz ok za njegov uzrast :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo u februaru napunili 2 godinice i ono sto svi kazu je da je dosta vest i spretan za svoj uzrast..

Vozi bicikli,ume da pere zube (kad hoce,kad nece onda samo sisa cetkicu ;) ),sam se obuva i zna da zakopca cibzar na patofnicama,pere ruke,ceslja se i maze kremom,pali tv na daljinski i menja kanale,sve vrati na svoje mesto i ne ostavlja nered itd,dosta stvari vidim da konta sta se kako radi i uspesno kopira mene ili muza,vidim da ce biti manuelni tip...

Sto se price tice,jos ne sklapa neke slozenije recenice,ali one prostije tipa ''pada sneg'' ili ''ode tata'',da...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne razumem sta se podrazumeva o ovom uzrastu biti samostalan???da li se misli sta sve dete zna i ume, tj psiho-fizicki razvoj ili se odnosi na koliko moze da izdrzi bez mame?!hahaha....

mi pricamo ok, ne potpuno ali sasvim dovoljno za ovaj uzrast, znamo da brojimo na grckom do 8, znamo da se zaigramo sami itd itd.....da napomenem da smo pre mesec dana napunili dve godine...mislim da smo prosek jednog dvogodisnjaka....ako uopste moze da se kaze koji je prosek jer u ovom uzrastu mislim da iz meseca u mesec se desavaju mala cuda sa klincima i njihovih razvojem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i nas mali zna da broji do 15, menaj kanale (daljinski valjda prvi dohvate), i radi jos mnooogo toga, ali prosto ne mogu sve da se setim da nabrojim.

Jednostavno, u ovom uzrastu su najsladji... ne treba nista propustiti... iznenadjuju svaki dan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:P moj decak je jako kako ja to znam da kazem samostalan jos kao beba,jako smesno i cudno,kada je bo beba budio se i plakao nocu gladan nije presvucen je,sve je u redu a on place,jedne noci muz i ja izadjemo i sobe i on zaspi,tada ukapiramo da nas beba od dva meseca nece u sobu.Evo sada ima 26 meseci i jos uvek spava sam,to mi je jako cudno mozda mi je nekada i zao sto ga nikada nisam uspavala na ruke oli mu citala neku uspavankicu..... :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako, jako samostalna... Sa 2.5god sama se zna od glave do pete obuci, svuci, prati zube, ruke, ici sama na nosu (i usred noci), obrisati guzu (ja za kakanje popravim), sama sve jede, sama se uspavljuje, sve po kuci pomaze- od sklapanja vesa, preko ciscenja poda u kuhinji, opranog vesa za sirenje i sudja iz masine za vadjenje. DVD zna sama da zameni u plejeru kad joj dosade pesmice (crtice ne gleda) vozi tricikl i balance bike. Ako je zedna zna sama i iz frizidera mleko uzeti i iz brite vodu sipati. Takodje voli i mutiti razne smese za kolace, proju itd pa je pustam. Posle toga obrise radnu povrsinu i bi da pere sudje, al to zbog loma mi zasad malo ogranicimo na samo njene tanjire i cinije :D

Cinjenica je da brzo uci, da je interesuje da bude sa nama i uz nas dok nesto radimo, da pomogne i da impresionira. Zato je pustamo i sve joj pokazujemo kako se radi, u sve je ukljucimo pa kako ide-ide, ako ne- ima vremena, naucice! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje onako,prosecno,ali kad hoce da napravi neku glupost,onda je jakoooooooo samostalna :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo prosecni.. Prica po malo,ranije je znao da kaze 1,2,3,4 a sad laze samo 4 i 2,voli da uzima knjige da cita (EO),sam se igra,voli da pere zube ,i ruke ,ne zna bas da rucka sam (na kasiku,ali na viljusku ga cepa,voli da dodje za kopmjuterom i da pise,sam pali gas tv i menja kanale,pusta radio ,obuva patike i cipele i papuce koje su naravno velike za njega i tako izadje napolje :) zna da donese kad mu nesto trazim,da baci u kantu,da se trlja kad se kupa i brise.mozda nije wonderkid ali dobro dete,jeste malo agresivan ,lud :) ali mislim da je sve to zbog okruzenja,jos malo pa bi trebalo (daj Boze)da se preselimo u Svajcarsku pa ce sve biti bolje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka bi sve sama da radi ali jos je mala pa ne ume...dozvoljavam joj sama da jede cak i viljusku drzi sama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cerka jeste samostalna, ona je "velika" (uvredi se kad joj neko kaze da je mala), sve hoce sama, sve ume sama pa cak i kad ne ume, ona to hoce sama da uradi.

A sin nije - da je po njegovom ja bi ga i hranila i oblacila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje onako,prosecno,ali kad hoce da napravi neku glupost,onda je jakoooooooo samostalna :lol:

ha, ha... to važi i za moje dete... moje dete ne ume još uvek samo da jede, pokušava ali uvek kašiku okrene naopačke i sve prospe... ume da obuje cipelice, da stavi kapu na glavu, ume da otkopča jaknu i da je skine.... zna da baci nešto u kantu, da stavi prljav veš u svoju korpu kad joj dam... ume da se igra sama kad to hoće, mada uglavnom voli da trči kroz stan i pravi gluposti... samostalna je i kad otvara ormare i fioke po stanu, kad uzme svoju flašicu sa vodom i onda sipa svuda po stanu i po sebi... kad vuče zavese, kad se penje i skače i po krevetu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ha, ha... to važi i za moje dete... moje dete ne ume još uvek samo da jede, pokušava ali uvek kašiku okrene naopačke i sve prospe... ume da obuje cipelice, da stavi kapu na glavu, ume da otkopča jaknu i da je skine.... zna da baci nešto u kantu, da stavi prljav veš u svoju korpu kad joj dam... ume da se igra sama kad to hoće, mada uglavnom voli da trči kroz stan i pravi gluposti... samostalna je i kad otvara ormare i fioke po stanu, kad uzme svoju flašicu sa vodom i onda sipa svuda po stanu i po sebi... kad vuče zavese, kad se penje i skače i po krevetu...

I mi smo samostalni kao i vi! :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje onako,prosecno,ali kad hoce da napravi neku glupost,onda je jakoooooooo samostalna :lol:

:lol: :lol: :lol: Takodje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

baš lepo što su nam deca tako samostalna... i poslušna... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od te njihove samostalnoti i poslusnosti mi se tresu ruke i opada kosa! :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a najviše mrzim kad mi neko kaže "ma to je samo faza, proći će"... moja snaja je jednom lepo rekla "faza po faza mene čeka Laza" (misleći na bolnicu za psihijatrijske bolesti)... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: A meni mama jutros prica kako je Lena u sada najgorem dobu! Ja joj kazem da ce ona stalno biti u nekom najgorem dobu i da mi hitno trebajau ludajcici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: i moja Nađa je stalno u najgorem dobu... vidim da se nas dve sa svojom decom super zabavljamo... nikad nam nije dosadno... :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni najmanje! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj muz kaze pre neki dan da jedva ceka taj treci rodjendan pa da prestanu "terible twos". Moj odgovor je da one nikad ne prestanu, samo se stope u pubertet :P

Od silne samostalnosti moj "andjeo" je danas usla u radnju, poskidala sa sebe sve stitnike i kacigu za voznju bicikla, skinula jaknu i patike i legla na klupu da spava. :blink: Onda me nije poslusala da sve to vrati na sebe, pobegla je i sakrila se bez odgovora na moje dozivanje. Ja sam se isprepadala misleci da je na ulicu istrcala i na to sto sam je zgrabila za ruke kad sam je pronasla i sto sam joj povisenim tonom objasnila sta je uradila prodavac me je zgrozeno gledao kao da samnom nesto nije u redu! <_< E svo to njeno ponasanje samo zbog nedelju dana nase nepodeljene paznje na odmoru i za Uskrs. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moji decaci su samostalni...uglavnom traze pomoc kada su usrani,gladni,zedni,ili kada se potuku,pa im treba pomoc oko razdvajanja.

A doslo je i vreme da odredjuju sta ce da nose,na primer kada je krenulo lepo vreme Lazar nije hteo da oblaci teksas jaknu vec onu zimsku debelu,ili nece da obuju cipelice vec patofne...ima dosta situacija mogla bih do sutra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve nekako ide postepeno..Steva sam pere ručice, zubiće, barata sam plastičnom viljuškicom i kašičicom za stolom, ume da se sam zaigra i naravno svuče one lakše odevne predmete..to je postepeno dolazilo vremenom, verovatno gledajući nas starije, on je neke stvari shvatao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.