Ciste horioidnog pleksusa

odgovora

Objavljeno

Da li neka trudnica ima iskustva sa cistama horioidnog pleksusa? Meni su u 20 nedelji trudnoce ustanovili da beba ima te ciste, na kontroli u 25 nedelji, jedna se skoro povukla a druga se smanjila. Doktor kaze da nema potrebe da brinem jer je sve ostalo u redu ali bih zelela da cujem jos necije iskustvo ako ga ima? Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neka trudnica ima iskustva sa cistama horioidnog pleksusa? Meni su u 20 nedelji trudnoce ustanovili da beba ima te ciste, na kontroli u 25 nedelji, jedna se skoro povukla a druga se smanjila. Doktor kaze da nema potrebe da brinem jer je sve ostalo u redu ali bih zelela da cujem jos necije iskustvo ako ga ima? Hvala

Ja sam sada u 18+3, bila sam na UZ pregledu i doktorka je videla na obe mozdane hemisfere te ciste. U sustini, ako je sve ostalo u redu ne treba paničiti jer se one uglavnom povuku u narednom periodu (nedeljama), i u trećem trimestru se više ne vide. Kada postoje tako u paru onda ne bi trebalo da su neki patološki problem ako je sve ostalo na pregledu bilo u redu.

Davno si napisala ovaj post, pa me zanima kako se stvar dalje razvijala? Ja sam danas iščitala svašta na nekim stranim sajtovima, i po iskustvu ljudi vidim da se to uglavnom završi dobro (ili oni sa lošim iskustvom više ne pišu). Lekari ne znaju tačno zašto do tih cista dolazi, ali se zna da kod nekih genetskih poremećaja postoji ova pojava, ali tada postoje i neki drugi znaci da nešto nije u redu.

Ja želim da verujem doktorici, u suštini mi je rekla da ne treba da brinem zbog toga, ali mi je zakazala sledeći UZ ranije nego što bih inače išla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ja sam sad stigla iz Betanije sa kontrole, I na ultrazvuku je doktorica nasla 1 cistu... Inace sam 22 nedelji(21 +6) Usledile si reci da se to desava, nije nista strasno, do 24 nedelje nestaje samo... Ali meni je naravno strasno jer moja beba u pitanju. Zakazala mi je kontrolu za dve nedelje, a zatim mi sledi i redovni ekspertni ultrazvuk. Ja sad kopam na netu da vidim i druge slucajeve, nema ih puno ali za sada sam procitala sve pozitivno, tako da i mojoj bebi drzim fige. Kao naredni korak u zavisnosti od ultrazvuka, je poseta geneticaru i vađenje krvi iz pupcane vrpce... Za dve nedelje cu cuti sta dalje. Volela bih da cujem kako su prosle prethodne dve devojke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

1

2

U prilogu vidiš savjete doktora...a nadam se da će se i ove dvije djevojke javiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I prođoše dve nedelje, i na ponovnom pregledu cista je još uvek tu, čini se da je manja... Tako da sam dobila uput za genetičara, pa onda na cordo verovatno. Inače su ostali parametri u redu, i beba mi je živahna, i srce je ok. Držim fige da sve bude ok!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja vam drzim fige :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se javim, sada sam u 25 nedelji i za tri dana imam ponovo UZ pregled, ne mogu da dočekam.

U 20 nedelji sam bila na ponovnom kontrolnom pregledu gde je trebalo da se ustanovi da li se ciste smanjuju, i na moju veliku radost doktorica je rekla da su nestale (dve nedelje pre toga su bile svaka po 6 mm). Stoga, želim da prenesem svim devojkama da se ne brinu ako se tako nešto primeti, u najvećem broju slučaja je sasvim bezopasna stvar i nestane sa razvojem bebe.

Ako su ciste na pregledu manje bile, sve ukazuje na to da će uskoro i da nestanu. Stoga, držim ti fige da već na sledećem pregledu te dve tačkice ne postoje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se javim, sada sam u 25 nedelji i za tri dana imam ponovo UZ pregled, ne mogu da dočekam.

U 20 nedelji sam bila na ponovnom kontrolnom pregledu gde je trebalo da se ustanovi da li se ciste smanjuju, i na moju veliku radost doktorica je rekla da su nestale (dve nedelje pre toga su bile svaka po 6 mm). Stoga, želim da prenesem svim devojkama da se ne brinu ako se tako nešto primeti, u najvećem broju slučaja je sasvim bezopasna stvar i nestane sa razvojem bebe.

Ako su ciste na pregledu manje bile, sve ukazuje na to da će uskoro i da nestanu. Stoga, držim ti fige da već na sledećem pregledu te dve tačkice ne postoje :)

Sada vidim da je kod tvoje bebe promećena samo jedna cista, stim pre se nadam da će i ta jedna da nestane ako već do sada nije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ja da se javim za buduće trudnice koje se suoče sa ovim problemom. Za početak cista je nestala malo pre 24 nedelje jer na fetalnoj ehokariografiji nije je više bilo. Mozak im deluje u redu, i na daljim kontrolama samo su mi to i potvrđivali. Svi ostali organi su ok. Kad se bebče rodi ostaje da uradimo ultrazvuk glavice, i da je pratimo. Sve u svemu, mislimo samo pozitivno. Ono sto sam saznala od ginegologa, jeste da im je bitno i kada ciste nastaju, koliko ih je, da li su simetrične i kada nestaju. One mogu da ukažu i na to da nešto genetski nije u redu, zato sam išla i na cordocentezu, da se genetske anomalije isključe. Sama cordo je više neprijatna nego bolna, i nema čega da se bojite. (Inače ja sam iz NS, radila sam je u Betaniji, Kod prof. Belopavlovića, samo reči hvale) Bitno je da ih nema početkom trudnoće do 16 nedelje, jer je taj period najvažniji za mozak. Veličina i trajnost utiče na to šta posle njih ostaje. Jako ružno zvuči znam, ali nam ostaje samo da mislimo pozitvno. Uskoro ću držati malu Anju u rukama, pa pišem kako se sve završilo, naravno dobro. :-) Pozdrav svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,ova tema nije dugo aktivna,ali ako bilo ko ima kakvo iskustva savet,molila bih da mi se javi..Naime,danas na uz kontroli,u 17+5,kod jedne bebe vidjene su dve ciste horoidnog pleksusa vel.2,9mm u levoj hemisferi mozga.Dr mi je rekla da se same povlace i da se ne plasim.Inace trudnoca je iz vto,blizanacka.Naravno,nemoguce je da se ne uplasim,i da ne brinem.Samo se nadam da se uskoro povuku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.