Utisak dana

odgovora

Objavljeno

Mene je uzasno pogodilo ovo sto se desilo u Parizu.... uzasno.. Govorim samo o licnom osecanju, koje je takvo kakvo je. Plakala sam ja i na slike mrtvih Sirijaca, nije da nisam, no ovo me pogodilo u posebnu zicu. Za mene je atak na Pariz atak na simbol, a ne na drzavu. Posto se ovde povela politicka prica nisam htela da pisem. Ali nacin na koji ja zalim Pariz nema veze sa politikom. Probacu metaforicno... Pariz jeste Bodler, ali i Nabokov i Kis. Pariz jeste Ofenbah, ali i List i Lalo. Samo i jedino Pariz je sve to. 

 

to je sve tačno Smey,ali kad sa tim istim profilom stavi komentar ispod vesti da francuska bombarduje siriju da daje francuskoj podršku komentarom "da uzvrati udarac" je suludo.

Naravno da nisu svi tako reagovali,ali da neki jesu komentarima,jesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey, tu sam se malo ponijela stavom Federacije koji je stvorio bijes u meni. U Federaciji su danas zastave na pola koplja, ezani u svim dzematima koji pripadaju BiH(znaci i kompletna dijaspora) se danas uce u 12:05 umjesto u 12:00 zbog minute sutnje za francuze. Nisam rusofil, ni najmanje, ali mater mu pa zar ne mozemo odati pocast i tim zrtvama, bejrutcanima, turcima. Meni licno su sve te zrtve isto, nema razlike, obicni ljudi koji su se nasli u pogresno vrijeme na pogresnom mjestu. Danas to mogu biti ja, ti, bilo ko, znaci nema razlike, od iste ideologije su izgubili zivote. Mrzim Stari most i Vijecnicu u toj jednoj boji, to je moje, razumijes, a ne odrazava moj stav vec stav onih dupelizaca, ali okolo se to poistovjecuje sa mojim stavom. Mrzim politiku, sto ne mozemo biti normalni :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Francuska je najavila vec u septembru bombardovanje Sirije i pustila svoje izvidjacke avione jos tada a vec godina bombarduje Irak.Da li je to "opravdanje" za masakr?Mislim da bi ste se slozili da nije.Zasto su sada opravdana njihova bombardovanja,palenja kampova,zatvaranja dzamija?Da li je krv Francuza plava pa su bitniji ubijeni iz Charlie Hebdo nego toliki broj zena i djece iz Kenije?Ja zalim Francuski narod i imam brata tamo ali nikada,u niti jednom trenutku mi ih nije bilo zalije od djece Sirije,zena Sirije,Kenije,Avganistana,Iraka.Za mene je covek-covek a Pariz-Pariz,Sirija-Sirija i nista vise od toga.

Mejja, mama maza i paper_moon volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ubedjena sam da i te novinare nisu ubili islamisti, vec oni sami. Nahvatali par klinaca i kao oni su krivci. 

Ummu voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ummu, opet ti pominjes novinare i karikaturiste. Veoma je bitno, jer je to ubijanje slobodnog razmisljanja i pisane reci.

I nemoj sad da pominjes zenu i decu (ko uopste govori i opravdava ubistvo civila bilo gde?). Bitan je zivot, bitna je i ta olovka, bitna je i slobodna misao. 

Teroristi ubijaju u ime vere. Duznost svakog muslimana je da podigne glas protiv toga, nemojte sada da govorite kako se islam satanizuje i da se stvara neka slika kako je svaki musliman terorista. Mene plasi u danasnje vreme i neki ludak na ulici i onaj poremeceni um sto poubija pola skole, plasi me i taj terorista sto je opasan bombom i ne preza od raznosenja u ime vere. To mora da se osudi, a ne da se traze opravdanja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bgb, u ime kakve vjere kad dodje u dzamiju(Boziju kucu) i digne ljude na sedzdi u komadice, u ime kakve vjere kad upravo muslimani od te ruke stradaju najvise?? To sto oni uzvikuju Allah Ekber ne cini ih mislimanima, danas se svako zna i prekrstiti i uzviknuti Allah Ekber, to nije mjerilo vjere. Zna se odakle su dosli ti "muslimani", ko ih finansira i sta im je zadatak. Sto se naseg prostora tice, jel znas da se porodici daje 30 000 KM za onog ko ode tamo da se bori pa pogine? Onom ko ima djecu a nema da ih prehrani ne treba nista vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne trazim opravdanja,jesam li takvo nesto rekla?Samo sam rekla i stojim iza toga da nisu bitniji nista vise od drugih ljudi.Oni su ubijeni sto su nacrtali nesto jel'?A ovi drugi sada za sta?Za nista.Zene iz Kenije za sta?Za nista.Koja je razlika?Hocu da kazem da je meni sve isto i da mi nije jedan zivot dragoceniji od drugog.Ali nije krivica u narodu,krivica je u medijima.Evo nesto sto je izjavio Malcom X a sto je istina The media's the most powerful entity on earth. They have the power to make the innocent guilty and to make the guilty innocent, and that's power. Because they control the minds of the masses.

Ja nisam rekla da se ubistva drugih opravdaju vec sam rekla da ih niko i ne pominje.Sto rece mama maza nije musliman a pogotovo vjernik svaki koji uzvikne Allahu Ekber,vecinom muslimana od islama imaju samo ime.Svaki vjernik zna da je u Kur'anu receno da ako se ubije jedan neduzan covjek taj kao da je ubio citavo covjecanstvo.Ja ne branim i nikada nisam branila teroriste niti islamske niti pravoslavne vjeroispovesti,ja sam strogo protiv ali jesam za ravnopravnost.Znaci svi smo isti.Nije Francuska bitnija od Sirije niti obratno.Isto.

Mejja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Rekoh sebi da necu vise na ovu temu, al eto....

Samo ti Mazo zaboravi da ovi sto su dosli u BiH i zive po ovim svojim komunama, koje je Galijasevic naveo, tu se obratise Bogu nakon pocinjenih pokolja po Ozrenu, Vlasisu...

Izmenjeno od strane Puslica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Djavo ce promijeniti hiljade odijela samo da bi prevario glupog covjeka.

Ummu voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ali slučajno je prolazio i nije mogao da se ne slika kraj risa,i objavi na fejs..Hit :D

Dobro nije rekao mislio sam da je međed ..

Izmenjeno od strane Marijachi
mama maza voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://radiosarajevo.ba/mobile/novost/139870

 

 

Kreteni.

Nije nemoguće slučajno da se odstreli nešto što je zaštićeno, posebno ako love karabinom (gađa na većoj udaljenosti) pa nije video šta je odstrelio. Međutim, ako se već i uradi tako nešto, zna se procedura, prijavljivanje udruženju, pa i kazna koja sleduje. Ali, ovi su baš bili zadivljeni ulovom :( pa se i pohvalili. Razlog tome je što se lovne dozvole dobijaju relativno lako, odnosno, dovoljno je da budeš uporan i dovoljno bogat a to da li znaš kad je lovostaj, čega je lovostaj, da li ideš uredno da prehranjuješ divljač i koliko učestvuješ u udruženju nema veze. ŠTETA za ovu divnu životinjicu 

mama maza i pricalica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Diivno! <treba sto vise takvih prica, da se skine tabu sa daunovog sindroma. Koliko ljudi-neukih- krije tu decu, iz neznanja, straha, besa..ili prosto nedostatka volje, i tako minimizira sanse da se osamostale i vode normalne ispunjene zivote-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljepotice malene :wub:

Majki Sari oskar za ljubav, hrabrost i istrajnost. Zelim joj puno srece i snage sa njenim princezama :wub:

KruelaDeviL i pricalica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

 

Meni je ovde nekako utisak da se otac malo povukao :(   Mada, nigde ne piše da ih je on ostavio, nego, jednostavno, nekako se povukao. Možda čovek ima više posla da bi mogao da ih izdržava i sl, ne znam, nadam se da je tako, da nije ništa drugo po sredi.

Njoj svaka čast, prava majka!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E jeste objasnio, svaka mu čast! Baš se potrudio :) 

Pazi ovako, u potpunosti je u pravu, evo, recimo, zbog manje stope rađanja, u zapadnim zemljama (čini mi se da je pomenuo Norvešku i VB) dolazi do hiper produkcije higijenskih uložaka, jer žene kada su u drugom stanju, nemaju potrebu za ulošcima, a to onda podstiče proizvodnju istih. To onda neminovno za sobom povlači i druge pozitivne efekte jer proizvođači uložaka višak svog kapitala zbog povećanje proizvodnje ulažu u zdraviju sredinu, pa sade šume, a onda od tog papira prave toaletni papir. A zna se, da kada se dobro jede, raste potrošnja toaletnog papira i tako, jedan proces pokrene drugi, pa treći pa četvrti. A ono što je pisao Marks, Adam Smit, pa i nadaleko čuveni V(aj)(e)ber, pada u vodu :)  . 

Prozvodnja nafte nije u realnom odnosu sa gore pomunitm higijenskim ulošcima, bez obzira što je za proces proizvonje neophodna električna energija. U svakom slučaju, to nikakve veze nema sa proizvodnjom orbit žvaka i kvalitetom limarije kod zastavinih automobila. 

Trebalo je malo više da se potrudi, mene nije ubedio :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam šta je sa ovim programom, a vezano je za ovo citiranje, ali dobro.

Meni ovo nekako utisak dana:

Реч погача потиче из италијанског језика (focaccia). У српском језику се одомаћила још у средњем веку. А од нас су ову реч преузели Турци и задржали је до данас. Налази се у свим балканским језицима, па и у мађарском (Pogácsa) и немачком (Pogatscherl).

Некада се под погачом подразумевао округао и пљоснат пшенични хлеб од бесквасног теста, који се пекао у пепелу на огњишту. Данас се овим именом назива и врста колача у облику округлог хлеба од финог белог брашна, маслаца и јаја. Кад се у српској изреци каже да неко „преко хлеба тражи погачу“ – то значи да није задовољан оним што има.

 

 

 

Од давнина су со и хлеб представљали симбол гостопримства код Срба, јер се сматрало да свака, па и најсиромашнија кућа, увек располаже хлебом, сољу и водом – „да има чиме да дочека путника намерника“. Зато се до данас задржао обичај да се гост послужи прво сољу и хлебом, па тек после осталим „што је Бог дао а домаћин спремио“. Кад се може, за госта се спрема најукуснији хлеб – погача. Погача се обично не сече, него се ломи.

Гостопримство нашег народа води порекло из прадавних времена, када се веровало да непознати гост може бити неко божанско биће или дух неког умрлог претка или, уопште, особа натприродне снаге. Због тога су непознате особе - путници намерници дочекивани у свакој кући са великим почастима и гошћени што је могуће боље, а све у циљу да им се кућа не замери. Пре свега на трпезу су изношени погача и со.

Касније, по прихватању хришћанства, обичај гостопримства добио је искреније и милосрдније облике. Обичај дочекивања и гошћења путника намерника постепено се претворио у дочекивања из милосрђа: ако је неко гладан, нахрани га; ако га гоне, сакриј га; ако је слабо обучен, одени га; ако је рањен, превиј га, помози нејаком, болесном, прогоњеном, не питај шта је, ко је, и одакле је, већ гa угости и помози, а „Бог ће ти платити“ за то.

Узор свим хришћанима био је остао један догађај забележен у Библији, у Старом Завету.

Три непозната путника дошла су у дом остарелих побожних људи Аврама и Саре. Они су их дочекали најбоље што су могли. Испоставило се да су тројица заправо Божји анђели који су Авраму и Сари обећали да ће добити сина и да ће кроз њега многи постати наследници Аврама, оданог Богу. Тако је и било. Овај библијски догађај често се представља на иконама и фрескама баш као „Гостопримство Аврамово и Сарино“. На столу пред анђелима се обавезно слика погача (хлеб).

Гостопримство је временом постало једна од препознатљивих особина српског народа којом су се Срби посебно поносили. И данас Срби у испољавању гостопримства осећају посебно задовољство. А изношење пред посебно драге и уважене госте погаче и соли симбол је предавања целог свог дома госту.

Погача је од давнина имала и неке обредне улоге. Званице се код Срба позивају на свадбу погачом и ракијом (вином) у буклији (врста чутуре). Жени која се породила доносили су погачу на дар, за све празнике спрема се по погача. Некада док је владала страшна болест куга, месила се и за кугу погача – да би је „умилостивили“.

 

 

 

РЕЦЕПТ ЗА САВРЕМЕНУ ПОГАЧУ:

1,5 кг брашна
1/2 кашичице соли
1 кашичица соде бикарбоне
1 јаје за премазивање
млака вода по потреби

Брашно сипајте у посуду за мешење, направите у њему удубљење и сипајте у њега соду бикарбону и со. Доливајући постепено млаку воду, најпре замешајте, а затим замесите тесто нешто тврђе него за обичан хлеб. Тесто добро изваљајте на дасци за мешење и обликујте у округлу погачу.
Подмажите плех и спустите у њега погачу, притискајући је благо руком. Узмите виљушку, па њеним врхом прободите погачу на више места по површини. Тамо где прободете, притисните предњим делом зупца виљушке тесто да се на њему оформе шаре типичне за српску погачу. Сада погачу премажите по површини размућеним јајетом и ставите у зарејану рерну. Температура треба да је нешто мања него за лепињу, али већа него за хлеб. Када погача добије златномрку корицу, извадите је из рерне и увијте у чисте салвете.
Служите је топлу уз српски бели сир или кајмак. Изнесите целу пред оне који су за столом и понудите им да је сами изломе и једу без употребе ножа.

http://srpskikod.org/sr/први-ниво/погача

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.