Utisak dana

odgovora

Objavljeno

Nece ni toj zeni ni bebi faliti nista. Brat od strica joj je Rasim Ljajic i ova prica nije bez razloga pustena u javnost! 

Kikiriki voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa zato ja i udarih onakav komentar,nesto mi zasmrrrrrrrdelo opasno...

Strasno za pozar!Nadam se da ce ga ugasiti...Mada,ako su vam sluzbe agilne i opremljene kao nase...Neka je Bog u pomoc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neko je pitao za obaveze oca prema detetu, pa cu probati da odgovorim. Ako su u braku, nema on sta da priznaje / ne priznaje - automatski se upisuje kao otac. Verovatno bi morao sudskim putem da trazi da bude izbrisan ali sud to mora da dozvoli.., verovatno se razmatra konkretan slucaj i sve okolnosti... Ako nisu u braku, onda je nesto drugacija situacija. Ona u svakom slucaju nije legalno bila na VTO, kod nas nije zakonom regulisana donacija embriona (koliko bar ja znam)... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smrdi, smrdi.

Samo sto ova prica bas i ne ide Rasimu na ruku.

Ona je izgleda zivjela u vanbracnoj zajednici. Ne znam zakone dole po pitanju vanbracne zajednice, ali vjerovatno se starac na tu kartu i izvlaci.

Ni meni jucer godine nisu predstavljale problem, cak mi je bilo drago zbog nje vjerujuci da je promislila sve u detalje i obezbijedila dijete. Sad vec ne znam da li sam bijesna ili tuzna. U svakom slucaju zelim objema svu srecu svijeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nego ja ne kontam nikako ovo vase "brat od strica". To ga ispade stricev brat cime se moze upucivati u sali na drugog strica ili cak na oca, ili ukoliko imas polu strica koji ima brata koji ti ne dodje nista vec "brat od strica"... :huh:

Nijel lakse i jasnije stricevic :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Nego ja ne kontam nikako ovo vase "brat od strica". To ga ispade stricev brat cime se moze upucivati u sali na drugog strica ili cak na oca, ili ukoliko imas polu strica koji ima brata koji ti ne dodje nista vec "brat od strica"... :huh:

Nijel lakse i jasnije stricevic :huh:

Nasmeja me pošteno ovako rano...Stric je, naravno, očev brat a brat od strica je njegov sin. To je uobičajeni naziv, od rodbinskih sličnih veza imamo još i brat od tetke (tetkin sin zapravo) i brat od ujaka... 

Meni ništa jasnije i lakše od ovoga, a to već spada u lepote jezika kojim govorimo (i ti i ja). 

A kako zovete sestru od strica?

Da ne bude zabune, stričev brat ima potpuno drugo značenje i niko ga ovde ne bi pomešao sa "brat pd strica"... zapravo prvi put shvatam da bi neko mogao da poistoveti ove dve sintagme...

Izmenjeno od strane majat
Kikiriki, miliccam i Voljena volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mama mazo, ne ispade stricev brat nego je to sin od strica, dakle njoj je brat od strica - taman kako ti je gore majat objasnila.

Izmenjeno od strane In-Greed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni sad nije jasno ako je njena vto ilegalna a jeste jer je po zakonu gornja granica 45 godina za zenu pa jos donirani materijal zar ne bi trebala drzava da  kazni kliniku koja je uradila vto u tim uslovima i kako sad da upise dete tj da ga " legalizuje" a opet to je zivo bice beba ne moze se samo izbrisati iz sistema? Zvucace grubo ali po meni treba joj dete oduzeti jer bi u suprotnom to bilo odobravanje krivicnog dela ovo je mnogo ozbiljnije od diskusije koliko godina ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je vto radjena u inostranstvu (tj. Ceskoj jer je tamo legalna donacija jc) i to o svom trosku, nije ilegalna.

Margaritta i MakiJana volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nego ja ne kontam nikako ovo vase "brat od strica". To ga ispade stricev brat cime se moze upucivati u sali na drugog strica ili cak na oca, ili ukoliko imas polu strica koji ima brata koji ti ne dodje nista vec "brat od strica"... :huh:

Nijel lakse i jasnije stricevic :huh:

e valjam se :lol: sto rece majat nisam nikad razmisljala da neko moze tako razumeti, al sad kad gledam dodje tako. Meni se moji u Bosni uvek smeju kad kazem tako nesto brat od strica, tetke... jer po njima brat je onaj koga ti je majka rodila ili polubrat, a sve ostalo su rodjaci. Pa samo gledaju po kolenima. Tipa prvi rodjak, drugi rodjak. Ja opet ne kapiram kad neko iz Hrvatske kad kaze bratic. Jel mu to mali brat, rodjak ili kao kod nas bratov sin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne znam, meni ga dodje tako :D Brat od drugarice ili ti ga drugaricin brat, brat od strica ili ti ga stricev brat i to upucuje na njihovog brata, ne na dijete :mellow: Da je brat po stricu bilo bi mi logicnije i jasnije :)

Za stricevu djecu se valjda kaze stricevic i stricevna. Bratic ili bratisna, sestric, sestrisna, su djeca od brace i sestara(po roditeljima :D)

Zoe86 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasmeja i mene Mazo :) 

A zar, ako gledamo tako kao ti sta je brat od strica, zar nam on isto ne dođje stric? :D 

Ali da, sve to ima i svoje nazive, ali nije ni ovako pogrešno kako mi većinom koristimo brat ili sestra od... 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U srpskom je pravilnije reci drugaricin brat nego brat od drugarice,mozda jedino brat moje drugarice.A gornje sintagme su toliko uobicajene da do zabune ne dolazi.

broccoli i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa zato ja i udarih onakav komentar,nesto mi zasmrrrrrrrdelo opasno...

Strasno za pozar!Nadam se da ce ga ugasiti...Mada,ako su vam sluzbe agilne i opremljene kao nase...Neka je Bog u pomoc...

Ugasili su ga.(u svakom pogledu :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa napisala sam gore Mitko. U sali moze aludirati na oca ili drugog strica ili cak tako kako je stricevog brata u slucaju da se radi o polustricu koji ima polubrata koji tebi ne dodje nista do brat od strica :)

Mozda vama Zoxx jer ste navikli na tu frazu. Ja to prvi put kad sam cula nisam skontala o cemu je rijec :)

Vuciguraj i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da prokomentarisem da mi je drago da se pise na ovoj temi-bas dugo nije bila aktivna!  :)

Earl Grey i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa napisala sam gore Mitko. U sali moze aludirati na oca ili drugog strica ili cak tako kako je stricevog brata u slucaju da se radi o polustricu koji ima polubrata koji tebi ne dodje nista do brat od strica :)

Mozda vama Zoxx jer ste navikli na tu frazu. Ja to prvi put kad sam cula nisam skontala o cemu je rijec :)

Al ga zakomplikova mama mazo:lol:

To su uobicajne fraze u srpskom jeziku i kao sto vidis upotrebljavaju u novinama i na televiziji. Imamo brata i sestru- rodjene, i brata, sestru od strica, ujaka i tetke. To bi u Bosni bilo, rodjak i rodica. 

Recimo, da ja uvek imam problem da objasnim djacima da su brother i sister samo rodjeni brat i sestra, a sve ostalo cousin. Oni su prosto navikli da imaju puno brace i sestara, pa i cesto bukvalno prevode He is my brother from Uncle:lol:... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da Mazo,to i rekoh,nego si napravila analogiju sa "brat od drugarice" a ta sintagma npr. nama para usi,pa rekoh da malo objasnim...

Brocc,pa tako i jeste,to "od" i znaci "from".Neko bi rekao ima partitivno znacenje a ja bih rekla znacenje poticanja :)

Earl Grey i broccoli volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I svedima su to sve rodjaci, ali u Bosni se vise koriste izrazi stricevic, stricevna, ujakovic, ujakovicna, tetic, tetisna. Za ovo prvo ja koristim izraze amidzic, amidzisna i daidzic, daidzisna.

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Covece, ja nisam znala da nam je jezik ovako bogat! Prvi put cujem za neke rijeci....
Mazo, to je kod nas ovako kako ti kazu Vuci i Broc. I ja te sintagme koristim...brat od...
Broc, koleginice, i ja se slatko nasmijem tome kako djaci bukvalno prevode;-)

Nego, sad citam novine, i naidjem na jedan slucaj...bilo je i ranije takvih...sta mislite o ovoj Australijanki sto je u Parlamentu, tacnije za govornicom, dojila bebu?

http://www.detinjarije.com/australijska-senatorka-dojila-za-vreme-obracanja-parlamentu/

P.S. Sorry, preko tel mi ne ide linkovanje...

broccoli, Earl Grey i majat volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja ne znam. Mene  toliko iritira raspravljanje o dojenju na javnom mestu. Mislim, ako je beba gladna nema tu sta da se misli, jede pa gde god se nasli u tom momentu, al opet kad vidim da se neka slikala dok je dojila bebu na javnom mestu pa okacila na fb, lepo bih je zviznula. Evo stize ti orden kako si ti divna i hrabra majka. Od toga mi se povraca. Jos kad krenu komentari tako treba i ostalo, meni je to haos. To mi je potpuno isto banalno, kao kad bi svaki put kad se okupamo to prijavljivali na fb. 

Za ovu likusu ne znam sta bih rekla. Ne verujem da nema bas ko da joj cuva dete. Mislim da je vise da pokaze majkama da dojenje na javnom mestu je potpuno normalna i prirodna stvar. 

KruelaDeviL i snowhite volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://www.detinjarije.com/australijska-senatorka-dojila-za-vreme-obracanja-parlamentu/

Evo ubacih i ja link , da nema niko problem da procita.

Snow, moje mišljenje je da je ovo bas pravo ohrabrenje za žene, jer mnoge zbog osudjivanja odustaju od dojenja napolju ili bilo gde van kuce.

Cipelic, koliko god to tebi bilo da se podrzumeva i da treba tako, daleko je od toga. Mnogima je dojenje u javnosti gnusno, i samo ovakvim potezima može nesto da se promeni. Daleko je to od tuširanja .

Ucestvujem u nekim akcijama, ne znam ni ja kako bih to prevela na srpski, radim ankete, odgovaram takodje na njih itd. Pre nekih 10ak dana sam licno izbacila anketu da li ste za dojenje u javnosti? (Anketa obuhvata austriju, nemačku i švajcarsku) . 52% je odgovorilo sa da, 44% sa ne, a samo 4% je odgovrilo da i same doje svuda. Prilično sam razočarana rezultatima , a zamislite tek kako je u manje razvijenim državama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.