Država potkrada trudnice i porodilje?

odgovora

Objavljeno

Roditeljski portal Bebac traži od Vlade Srbije da hitno obustavi naplaćivanje solidarnog poreza porodiljama na zakasnele, pa potom objedinjene, naknade za porodiljsko bolovanje!

Obračunavavši im tako solidarni porez, Vlada Srbije je, tek porođene žene, ne samo prevarila već i potkrala: Prevarila, zato što im je uskratila redovnu isplatu naknade za porodiljsko bolovanje, čime ih je egzistencijalno ugrozila umesto da ih podrži u situaciji kada im porodica postaje bogatija za novi život, a potom ih je bukvalno i potkrala, obračunavši im porez na kumulativno isplaćena porodiljska bolovanja.


Roditeljski portal Bebac traži od Vlade Srbije i njenih nadležnih ministarstva da, u što kraćem roku, donese uredbu prema kojoj će Poreska uprava sve porodilje osloboditi solidarnog poreza, prihvatavši im prigovor kao važeći

 

Bebac Vladi Srbije: Kaznili ste mame jer rađaju decu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam morala da platim porez za proslu godinu,ne na realnu platu,vec na uplatu koja je objedinila dve plate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno sramota!

Bebac, hajde i ovde da pitam. Pisale smo na drugoj temi. Pročitala sam da se od 1. jan. 2014. i prvih 30 dana trudničkog isplaćuje 100%. Da li to važi i ukoliko žena iskoristi samo tih 30 dana a onda ide na porodiljsko ili samo ukoliko se nastavlja trudničko, tačnije, ukoliko se otvori ranije bolovanje?

Hm, konfuznog li pitanja :D

Znam da se 2013. isplaćivalo 65% ali me je pitanje jedne članice u drugoj temi navelo na to da pročačkam malo i našla sam inf. koju sam gore navela.

Ja sam u takvoj situaciji pa me interesuje. U računovodstvu su mi rekli da znaju za to ali su još prošle godine slali (ne znam kome) papire za tadašnje trudnice i da su im isti vraćeni. Dakle, ništa od preostalih 35%.

Digla sam ruke i pomirila se sa tim ali sada kad čitam ovo pitam se zašto da se odreknem para koje mi pripadaju.

Meni tu nešto ne štima. Neko kraducka sigurno!

U pitanju je državna firma.

Jecy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvedeno je i to da prvi mesec porodiljskog isto ide 100%, ali taj prvi mesec isplacuje poslodavac, tj nema to veze sa rzzo, a takodje ni sa tim da li je privatna ili drzavna firma. Znaci tebi je tvoja firma morala da isplati bolovanje u iznosu od 100%, a svakako se prvi mesec ne refundira nego ide na racun firme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvedeno je i to da prvi mesec porodiljskog isto ide 100%, ali taj prvi mesec isplacuje poslodavac, tj nema to veze sa rzzo, a takodje ni sa tim da li je privatna ili drzavna firma. Znaci tebi je tvoja firma morala da isplati bolovanje u iznosu od 100%, a svakako se prvi mesec ne refundira nego ide na racun firme.

Aha, tako sam i mislila a te pare je onda neko stavio u džep :)

Hvala ti u svakom slučaju. 35% nije uopšte mala cifra ali šta da se radi. Kad bih opet pozvala, sigurno bi mi složili istu priču kao i kada sam prvi put zvala. A eto nisam jedina, napisala sam da tih 35% nisu dobile ni trudnice prošle godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo izvukao sam ti clan iz Zakona o zdravstvenom osiguranju

Član 96

Visina naknada zarade koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i iz sredstava poslodavaca u slučajevima iz člana 74. stav 1. tač. 1), 4), 5) i 7) ovog zakona iznosi 65% od osnova za naknadu zarade.

Visina naknade zarade koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i iz sredstava poslodavca, u slučajevima iz člana 74. stav 1. tač. 2) i 6) ovog zakona iznosi 100% od osnova za naknadu zarade.

U slučaju privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacije u vezi sa održavanjem trudnoće, za prvih 30 dana privremene sprečenosti za rad koju isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, visina naknade zarade obezbeđuje se u iznosu od 100% od osnova za naknadu zarade.

U slučaju privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacije u vezi sa održavanjem trudnoće, počev od 31. dana privremene sprečenosti za rad, visina naknade zarade obezbeđuje se u iznosu od 100% od osnova za naknadu zarade, s tim što se iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja obezbeđuje iznos od 65% od osnova za naknadu zarade, kao i iznos od 35% od osnova za naknadu zarade iz sredstava budžeta Republike.

Sredstva u iznosu od 35% od osnova za naknadu zarade, iz stava 4. ovog člana, prenose se Republičkom fondu koji u ime i za račun budžeta Republike uplaćuje sredstva na račun poslodavca iz stava 3. ovog člana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tranquilo, ma nije trebalo da se maltretiraš, sve sam još u septembru proučila ali šta da radim kad u računovodstvu imaju svoju priču.

Hvala ti svakako na izdvojenom vremenu.

Sve najlepše!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da sam na tvom mestu bi im lepo objasnio da je to sto su uradili krsenje Zakona po vise osnova, prvo krsenje samog tog clana, pa delo prevare, pa cutanje administracije itd...pa im ona das rok od 24h da ti uplate novac ili pripreti sa tuzbom i verujem da ce ti tada to jako brzo isplatiti, ja bih bar tako uradio, jer to sto su oni lenji, nepismeni i bezobrazni nije tvoj problem a uz to te i kosta, izbori se za svoje.

Kikiriki voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.