Anketa o odvikavanju od pelena   116 votes

  1. 1. Dajte iskustva sa vašim klincima

    • Dečak do 2,5 godine bez muke
      34
    • Devojčica do 2,5 godine bez muke
      55
    • Dečak do 2,5 godine sa mukama
      16
    • Devojčica do 2,5 godine sa mukama
      11

Molimo vas da se prijavite ili regstrujete da biste glasali.

odgovora

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lena,isti slucaj.Prvo je super prihvatio pa mu nakon nekoliko dana valjda dosadilo i onda sam odustala (mozda sam i pogresila,ne znam)....Prvi topliji dan i skidam ih zauvek,pa cemo videti... ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se slazem sa onim sto je dada napisala.

Prvi sin mi je rodjen u avgustu pa sam smatrala da je leto pre drugog rodjendana idealno vreme za to. Medjutim tog jula mu se rodio brat pa smo to ostavili za kasnije jer nismo znali kako ce reagovati na novu situaciju. U jaslicama su ga stavljali od prvog dana (1 god), ali su nam rekli da on bas ne voli nosu pa je to bio razlog vise da ga ne forsiramo. Konacno smo odvikavanje zapoceli kada je imao skoro 2,5 god. ali iz nekog razloga nikako nismo uspevali. Isli smo korak napred, dva nazad, i tako sve do 3. god. Sa nocnom pelenom je bilo jednako tesko. Sada ima 3,5 god. i obicno ga dignemo da piski oko ponoci pre nego mi legnemo a u toku noci se on sam probudi barem jos jednom a nekada i dva puta. Jos uvek mu se dogodi i da se upiski.

Mladji sin u julu puni dve, ali obzirom na to da sam ja opet trudna sa terminom 2. maj, ne znam ni sama kada da pocnem sa tim. Sad mi je hladno a kasnije nece biti pravi trenutak zbog bebe. On svakodnevno gleda brata koji odlazi u wc i vice pi-pi, a i trudimo se da ga naucimo da kaze ka-ka kada se ukaki, pa se nadam da ce sa njim mozda biti lakse. Ali sto bi ljudi rekli, NISAM PAMETNA :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo ih skinuli sa 19 meseci ;)

Kako: nismo poceli stavljanje sa 6 meseci, nosu nismo do godine dana ni imali u kuci, moja ju je mama jednom-dvaput savila kad je imala 13 meseci, ali se na tome zavrsilo. Kad je imala nekih 15-16 ja videla da joj je pelena po ustajanju ujutru uvek suva i stavim je odmah cim se probudi na nosu- ona se popiski. Tako smo sa tim prvo poceli, pa sa hvatanjem kakanja- ko svajcarac ona kaki 3 puta na dan, posle glavnih obroka. I na smo bili spremni i stavljali je na nosu. E onda je pocela sama da trazi- sa nekih 17 meseci, povremeno, ne svaki put. Stavljala sam je i resila da joj u dane kada smo bile nas dve kod kuce, skinem pelenu i obucem gacice. I bilo je tih dana nezgoda- kad se zaigra, kad ne stigne da mi kaze ili ja ne stignem doci, ali nije ih bilo po vise od jedne-dve dnevno. Onda smo cekali godisnji, imala je tacno 19 meseci, otputovali smo i poneli zastitu za krevet i dosta rezervnih pizamica, gacica i pantalona. Odmah smo prvog dana skinuli skroz- i za dan i za noc! Nijedna nezgoda u toku noci, u toku dana 3 za 5 dana! I to je bilo to! Pelene otisle u nepovrat!

E onda je dva meseca kasnije pocela da nas testira i da ne govori, ta trazi reakciju. Nismo okom trepnuli, nismo je grdili, prekorevali, ni rec ne bi rekli kad se desi. Sad kad se upiski ona nas pita (zbog pricice o Milici koju citamo) dal cemo opet da joj stavimo pelenu i dal ce da bude beba? Slatko pitnje, al ja se na pelene vise ne vracam, a i nju kad pitam zamoli me da joj ih ne stavljam! :)

Inace smo pelene koristili platnene- neko kaze to je mozda uticalo jer se u njima guza oseca vlaznije. Sa nasima to nije slucaj jer su imale fleece ulozak koji je odavao osecaj potpoune suvoce. Zato ne znam dal njima mogu da pripisem deo zasluge ili ne... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 14 meseci, još uvek nismo krenuli da je stavljamo na nošu, a trebali bi malo da je privikavamo. Mada ona jako malo sedi, stalno hoće da šeta, pa sedne sekund i onda opet ustane. Nadamo se da će hteti da sedi na noši, bar u početku dok joj bude interesantno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dnevnu smo skinuli sa nekih 2,5 godine. BIlo je piskanja po stanu, drzanja nose po sobama, ali vredelo je...Sa nocnom sam se borila skoro dva meseca (skinuli se je pre nekih 4-5 meseci). U pocetku sam je budila na sat vremena, pa na dva, desavalo se da nekad nece da piski kad je probudim, pa bih je cuvala i mucila i nju i sebe na po pola sata. Mada se sad probudi kad joj se piski, za svaki slucaj drzim musemicu ispod nje u krevecu.

Sa starijim je bilo manje muke sa nocnom pelenom. Onog dana kada je skinuo dnevnu skinuo je i nocnu i NIKAD se nije upiskio preko noci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje ! Moj Vukasin ima 17 meseci, nekoliko puta sam ga stavljala na nosu i nista. A onda je prohodao sa 13 meseci i krenuo za mnom u kupatilo . Sam je uzeo nosu i igrao se. Nekoliko puta sam ga hvatala kada kaki ali ga na zalost prekinem i od kakanja nista posle celog dana. Ja preporucujem da se dete stavlja na nosu kada ume samo da ti kaze ili pokaze. Bar su mi tako pricale druge majke. Pozdrav za vas! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj moj se igra sa nosom, stavlja medu da kaki, sedne obucen i ispusta "zvuke", ali sa golom guzom kad pokusam da ga stavim- kao da treba da sedne na TA pec! Ukruti se da ne mogu ni noge da mu savijem i urla ako uspem pa se odma preturi. A nosa nije ni hladna, ni neudobna :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi se odvikli sa 19 meseci odmah i za dan i za noc skinuli. Pre toga sam joj povremeno skidala pelenu i pustala je da seta u gacicama po kuci a vec par meseci se je i ujutru suva budila. Zato smo uvideli da je spremna i drago mi je da jeste bila i da je nismo silili ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam moju anu odvikla proslo leto,imala je tacno dve godine.kada smo pocinjale,negde u maju,odbijala je,kad vidi nosu i gacice da donosim,otme mi ih iz ruke i baci,mislila sam da ce biti nemoguca misija,odvici je od pelena.po ceo dan je trckarala u gacicama,a kad nije htela da ih nosi,nije mogla napolje,tako da je pristajala na sve,uvek kasno kaze da joj se piski,nocu sam joj stavljala pelene.posto kuce obozava,slucajno sam nasla jedne gacice sa kucom,i samo njih je htela da nosi,tako da sam joj kupila jos 15 komada,tako je i naucila da ide na nosu kad joj se piski,jer nece da upiski kucu.tacno za njen drugi rodjendan je sama sela na nosu,posto joj je bila u sobi,sa sve gacicama i piskila je.od onda stalno trazi nosu.kad je pocela sama da trazi nosu,nisam joj stavljala pelenu nocu,niti sam je budila da piski,kao sto to radi moja kuma,pa joj se deca i dan danas upiske ako ih ne probudi(a imaju 3 i 4 godine),samo sam stavila musemicu ispod nje i nikada za ovih godinu dana se nije upiskila nocu,a mozda se 2-3 puta probudila da trazi da piski.kad se prolepsa vreme,pokusaj ponovo,mozda ces sad uspeti jer ce biti malo starija.zelim ti srecu,pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Jana ima 13 meseci i jos nismo poceli sa nosom. I ja se nesto mislim kada je pravo vreme za to. Mislim da kod nje jos uvek nije pravo vreme jer ona nema sekundu mira,stalno je u pokretu,nema sanse da bi sedela na nosi. Mislim da je unesem u sobu,da joj bude tu u vidokrugu i da se polako sprijatelje,da je ucim cemu to sluzi pa cemo videti. Inace uopste se nesekiram oko toga,kad bude bice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sad mi je lakse nismo jedini :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo,mi opet krenuli,rekoh da vidim kako sad stoje stvari... ;)

Za sad opet piski svaki put,ali mene muci kako da ga naucim da sam treba da trazi kad mu se pripiski. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i nas sa istim problemom. Ognjen ima 2,5 godine i jos uvek nece da koristi nosu. Pokusali smo svakakve metode ali nista nije uspelo. Proslog leta sam ga svlacila u gacice, on oseti mokro pomeri se na drugo mesto i nastavlja sa igrom kao da se nista nije desilo.... Sad smo krenuli i u vrtic ali problem je isti. Zna cemu nosa sluzi sedne obucen, ali kad treba da se skine to je plakanje u nedogled... Da li ih ta faza neckanja prolazi? Ne bih zelela da od svega napravim jos vecu fobiju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj moj se igra sa nosom, stavlja medu da kaki, sedne obucen i ispusta "zvuke", ali sa golom guzom kad pokusam da ga stavim- kao da treba da sedne na TA pec! Ukruti se da ne mogu ni noge da mu savijem i urla ako uspem pa se odma preturi. A nosa nije ni hladna, ni neudobna :(

Isti slucaj!!! Da posizi covek!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj Ogi ima 26 meseci i nosa ga ne interesuje,igra se sa njima lepo mu kako svira stavi medu na nosu a on stinje,par puta sam ga prekinula,da bi ga stavila da kaki na nosu onda mi nije kakio po tri dana a to su tek muke,kada kaki i place.....za sada sam odustala pusticu ga kada odemo kuci bez pelena u dvoriste pa cu videti,mislim da ce to doci samo po sebe bitno je da znamo zasta nam nosa sluzi.. ;):o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao zeneeee,ne znam kako da ih odviknem od pelena,imaju 24 meseca,dobili su nosu u obliku automobila,i nece,to im sluzi kao magacin gde stavljaju druge autice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam cerku pocela da odvikavam od pelena sa dve god,bila je i zima.Malo nezgodno al ajd da probam.Jednostavno nisam joj stavljala pelene,samo kad nekde krenemo al sam tih nedelju dana dve,svesno sedela kuci sa njom,reko izdrzacu.Prvi dan sam je osam puta presvlacila,drugi isto,treci,sest puta,cetvrti tri puta i tako sa se smanjivalo.Nezgodno je,od vesa nisam znala gde cu.I jos jedna stvar,imala sam srecu sto je bila pomalo gadljiva,nije volela da bude mokra,odma je pocinjala da skakuce u mestu.A malo sam i ja doprinela tome pricajuci joj kako to nije lepo.I eto za desetak dana smo uspeli.Al cini mi se da je potrebno da to samo dete prelomi u glavici i postane svesno,da insistiranje veliko ne vredi ukoliko ono ne shvata samo.Cast izuzecima.

I jos ne sto,nikad nije volela da sedi dugo na nosi,stavljala sam je na min dva.Jer znam devojcicu koja je umala i po pola sata da sedi,a nista ne uradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi juce kupili muzicku nosu i ja joj kao objasnjavam cemu sluzi,a ona me bledo gleda. Reko da joj bude u sobi pred ocima pa cu za dan dva probati da je stavim da sedne. Inace ona stalno ulazi u nosu i stoji u njoj i crce od smeha. Valda se meni smeje i misli samo se ti nadaj. Ima 14 meseci, ne znam da li je to rano,ali ajde da probamo. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao zeneeee,ne znam kako da ih odviknem od pelena,imaju 24 meseca,dobili su nosu u obliku automobila,i nece,to im sluzi kao magacin gde stavljaju druge autice.

:lol: :lol: :lol: Puci cu od smeha! :lol: :lol: :lol:

Izvini ali smesno mi je. Imam slican problem, Lena nece nikako da sedi na nosi. Kad joj donesem bezi od nje kao da je videla crnog djavola! :wacko: :wacko: :wacko: Nesto razmisljam, kada sam zelela da joj nesto nametnem, u smislu da izbaci nocni obrok ili da ima jednu dremku dnevno, nisam uspevala. To je bilo onda kada je ona tako htela. Verovatno i za ovo moram da je pustim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaoo ja mislila da sam jedina! Mi imamo skoro 2 i po godine,a na nosu sedimo samo obuceni. Kakio je nekoliko puta i piskio ali nikako da on i nosa postanu dobri drugari.. Kad mu kazem idemo na nosu on kaze ne a donese je i sedne obucen.. Isto se i nama desavalo da sedi na nosu 10min.nista ne uradi a cim mu stavim pampers GOTOVO. vise puta smo i zakasnili... Sad smo odlucili da mirujemo dok ne dodje leto.Nadamo se da ce tada NAPOKON da se otarasimo pampersa... Pokusaco da i mladjeg sina(1god)naviknem... pozelite nam srecu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo ih skinuli sa 19 meseci ;)

Kako: nismo poceli stavljanje sa 6 meseci, nosu nismo do godine dana ni imali u kuci, moja ju je mama jednom-dvaput savila kad je imala 13 meseci, ali se na tome zavrsilo. Kad je imala nekih 15-16 ja videla da joj je pelena po ustajanju ujutru uvek suva i stavim je odmah cim se probudi na nosu- ona se popiski. Tako smo sa tim prvo poceli, pa sa hvatanjem kakanja- ko svajcarac ona kaki 3 puta na dan, posle glavnih obroka. I na smo bili spremni i stavljali je na nosu. E onda je pocela sama da trazi- sa nekih 17 meseci, povremeno, ne svaki put. Stavljala sam je i resila da joj u dane kada smo bile nas dve kod kuce, skinem pelenu i obucem gacice. I bilo je tih dana nezgoda- kad se zaigra, kad ne stigne da mi kaze ili ja ne stignem doci, ali nije ih bilo po vise od jedne-dve dnevno. Onda smo cekali godisnji, imala je tacno 19 meseci, otputovali smo i poneli zastitu za krevet i dosta rezervnih pizamica, gacica i pantalona. Odmah smo prvog dana skinuli skroz- i za dan i za noc! Nijedna nezgoda u toku noci, u toku dana 3 za 5 dana! I to je bilo to! Pelene otisle u nepovrat!

E onda je dva meseca kasnije pocela da nas testira i da ne govori, ta trazi reakciju. Nismo okom trepnuli, nismo je grdili, prekorevali, ni rec ne bi rekli kad se desi. Sad kad se upiski ona nas pita (zbog pricice o Milici koju citamo) dal cemo opet da joj stavimo pelenu i dal ce da bude beba? Slatko pitnje, al ja se na pelene vise ne vracam, a i nju kad pitam zamoli me da joj ih ne stavljam! :)

Inace smo pelene koristili platnene- neko kaze to je mozda uticalo jer se u njima guza oseca vlaznije. Sa nasima to nije slucaj jer su imale fleece ulozak koji je odavao osecaj potpoune suvoce. Zato ne znam dal njima mogu da pripisem deo zasluge ili ne... ;)

eto šta radi pampers....;-)....samo problemi.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje pisem vam kao mama dvogodisnje devojcice i kao vaspitac u jaslama... pored svog strucnog iskustva dajem vam i licno!

Prvo i osnovno pravilo glasi : Kad resis da skines pelene i predjes na nosu , nikad ali NIKAD nevracaj pelenu. Laksi nacin je kad potrosis pelene nekupis nove da nebi pala u iskusenje da ih vratis.

Zvuci surovo ali je po dete naj bezbolnije ,najvise strada vase strpljenje i masina za ves.

Moj savet u akciju krenite kada ne idete na posao ( godisnji ili bolovanje u tajanju od 10 dana). pokusajte da u to vreme ne idete nikuda od kuce a ako bas morate opet nema pelena nego stavite najlon i peskir na kolica ,auto sediste i ponesite dosta presvlaka.

Prva dva dana besumucno cete presvlaciti dete ,ali kad god se upiski smireno ga presvucite i objasnite gde stoji nosa i da tamo treba da piski. Treci dan ce biti revolta jer mu se smucilo stalno presvlacenje i to sto je mokro ali neodustajte i nikada negrdite i ne posramljujte dete, cetvrti i peti dan ce biti nekog uspeha ali vise ce se desavati da se upiski pa da ode do nose ili da se upiski pored nose. Od sestog i semog dana dete je skapiralo i bice vise uspeha nego gresaka ...do desetog dana dete je na nosi i vise nema muka . I bitna stvar nestavljajte pelenu ni kad spava vec dete kontrolisite i presvlacite da nebude celu noc mokro.Zvuci tesko! I jeste ali je efikasno ,namucicete se tih 10 dana ali tu je kraj bolje nego meseci sa traumama i posledicama. najbitnije je da se naoruzate strpljenjem i da neodustanete. Moje dete je proslavilo prvi rodjendan u gacama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

njanjavo,slazem se sa tobom!!I ja sam za bolniji ali brzi nacin nego razvlacenje do u nedogled! :wacko:

Primecujem da jako puno dece piski na nosu preko dana a nocu im mame stavljaju pelene i to vec par godina tako... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Njanjavo hvala na savetu. Ovako nesto i ja planiram samo cekam jos malo da se prolepsa vreme. Nadam se da cemo imati uspeha!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.