Anketa o odvikavanju od pelena   116 votes

  1. 1. Dajte iskustva sa vašim klincima

    • Dečak do 2,5 godine bez muke
      34
    • Devojčica do 2,5 godine bez muke
      55
    • Dečak do 2,5 godine sa mukama
      16
    • Devojčica do 2,5 godine sa mukama
      11

Molimo vas da se prijavite ili regstrujete da biste glasali.

odgovora

Objavljeno

Vec dve noci bez upisavanja. Nocas cak nije ni htela da ustane da piski,i do jutra suva. Nadam se da je faza prosla. Ali bolje da cutim,sa njima se nikad ne znam.

Ipak sam urin juce odnela na analizu. Sutra rezultati. Mada mislim da ce biti ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja ajde neka tako i ostane :)

mi nismo skinuli noćnu, probala sam krajem leta, budila je i nekoliko puta u toku noći ali nije moglo, piškila je i pored toga nekoliko puta. Imam jedan džak, ni nemam toliko posteljine da joj menjam po nekoliko u toku noći, a i hladno je, tako da ćemo to ostaviti za neke toplije dane.

Skoro da se više ne upišava, juče je jednom posle nekoliko dana. Ne traži nošu al trpi dok je ne stavim. Al je počela da kaki u gaće. Prvo se skroz ukakavala al sad pusti malo samo da umaže gaćice. Nekad uhvatim kaku nekad ne. Al sve u svemu ovo je daleko bolje od totalnog upišavanja i ukakavanja. Samo da opet počne da traži sama nošu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za iskusnije mame, kad se moze realno  sprovoditi skidanje pelena? U avgustu punimo 2 godine, mislila sam u toku leta polako poceti, trenutno vec 2-3 meseca uvek prijavi posle kake, ali mislim da nije jos spreman  da sedi na tuti. I za pocetak tutu ili odmah adapter za wc solju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sasvim je u redu da počnete ovog leta. Moj savet je ipak noša, lakše im je, stabilniji su, wc šolja mi je ipak previsoka za "početnike".

Venera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo pelene skinuli sa 22 meseca prilicno lako. Ali ne bas za tri dana, samo sam ja bila naoruzana strpljenjem pa mi nije tesko padalo po sto puta da cistim i objasnjavam, citam knjige dok sedi na nosi... Mislim da je prolece idealno za vas, ali treba mnogo paznje i strpljenja i preporucijem da se prvih desetak dana ostane kod kuce sa malcem. Uvek prvo nosa pa tek kasnije adapter.

Venera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Moja ćerka je skinila pelene  sa 16 meseci.. Bilo je lako kako sam se nadala da ce biti.. Trajalo je oko 15-20 dana.. Ali je mnogo lakše, pogotovo sad kad ima 23 i zna sama da se i obriše i isprazni nošu.. 

Izmenjeno od strane KikaIvo
Venera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi skinuli sa 18 meseci,bilo je leto i cesto sam je presvlacila,ali nije bilo strasno...S tim da sam je ja "navikavala" na nosu od godinu dana,da sedi,cak smo i hvatale kaku,pa joj to nije bio strani predmet.Posto joj je nocna bila suva,odmah sam skinula i nocnu i onu kada drema preko dana...

Venera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da tu nepostoji neko univerzalano vreme, i ne treba da se zuri, i mislim da ces da osetiš kada ti je dete za to spremno. Ali svakako je nabolje lepo vreme i strpljenje. Stariji je skinuo lako, sa 2ipo, nisam pre ni pokušavala, na moru mu skinula za par dana. I cerka je isto skoro skinula, mislila sam da neće hteti, ali je videla od deca u vrticu i sama napravila prvi korak. 

Moji nisu koristili nose uopste. Adapter imaš i sa stepenicama gde lepo ima postolje za noge i nista nije visoko. A onaj sto se samo stavi na wc solju bez ičega nosimo za usput u toku puta. A tada nosimo i nose za ne daj Boze. Stariji nema šanse da sedne na nosu, cerkica i hoće ponekad kada nema izbora :) 

Venera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovorima, nadamo se da ce proci sve lagano, inace sam strpljiva a i hocu da to i od njega dodje , naravno uz malo mamine motivacije. Leti cemo poceti polako pa videcemo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žene, ima li neka savet za sledeću situaciju?

Maleni je skinuo pelene jako lako, sa 1 godinu i 9 meseci. Inače u svemu kopira starijeg brata, pa mislim da je i ovde to bila dodatna motivacija. To je bilo u junu ove godine. 

Par nedelja nakon skidanja dnevne, on je i noću prestao da piški, pa nakon što su mu 2 nedelje bile suve noću pelene, skinula sam mu i noćnu. 

Ubrzo nakon toga, otišli smo na letovanje, to je bilo u avgustu, i on se tamo upiškio  1.dan noću. Nismo poneli mušemu ispod i ja kupim malo pakovanje pelena, reko' ajd da ne uništimo dušek u hotelu, a njemu za tih par dana ništa neće biti ako spava s pelenom.

Međutim, od tad on je svaku noć upišan tako da mu ja i dalje držim i tu noćnu. 

E sad, još veći problem- on je krenuo i kod dnevnog spavanja da piški, iako od skidanja dnevne pelene to nije nijednom uradio 2 meseca. Prvo se upiškio jednom u nedelju dana, a onda jednom u 5 dana, pa u 3, pa svaki 2. dan, da bismo sad došli u situaciju da se već par nedelja upiški svaki put kod dnevnog spavanja.

On kad je budan redovno javlja kad treba na wc, ja ga nikad ne nutkam niti vodim, dakle svestan je kad mu je puna bešika. Javi na vreme, lepo odemo do wc-a, dakle kad je budan nema nikakvih problema. Ne piška često, može da izdrži satima bez wc-a, dakle nije da je bolestan ili prehlađen.

Inače ne dam mu 2h pre spavanja tečnost, i piški pred spavanje neposredno, ali i tako se upiški.

Nije mi jasno šta se desilo, i sve mi je ovo jako iritantno, jer smo mi praktično celo leto bili suvi i tokom spavanja.

Ima li neko neku ideju?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vratila se moja imenjakinja ;)

Ako te ne mrzi da tražiš malo unazad po temi, ja sam sa mladjim imala sličan problem gde je dete, posle celog leta bez pelena, jednostavno zaboravilo šta, kako i gde i vratilo se unazad do sledećeg leta. I to u budnom stanju. Uzrast je bio isti kao kod tvog malise, skinuo pelene pre 2. rodjendana, sa 2,5 zaboravio sve. Došao sebi malo pre 3. rođendana. 

Savet nemam ama baš nikakav, samo, eto, da kažem da nije to toliko neobično, malecki je on još i treba vremena da se sve stabilizuje. Ti eventualno možeš da ubedis sebe da nema svrhe očajavati i nervirati se i da čekaš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

De si Voljena? :lol:

 

Znači, da budem srećna što makar u budnom stanju nemamo problema? :D

Bilo mi čudno kako to može da se zaboravi, uspostavi kontrolu i to mesecima i onda opet krene dok spava da piški... sad već počinjem da mislim da je ono na početku bilo slučajnost što nije noću piškio, neka reakcija na skidanje dnevnih pelena, ali da on suštinski to nije shvatio, tj. iako je danju svestan i javlja se za piškenje, moguće da mu nije ušlo u podsvest u dovoljnoj meri da se zbog toga probudi....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena ni ja nemam nikakav savet,ali takodjw mislim da ne treba da brines jer on zna sta i kada i to je super. Mali su oni jos ipak... 

mi smo recimo skinuli pelene tek sa 2god.i 9meseci i jako je brzo naucio ali nocnu jos imamo iako se budi nekad i trazi da piski u solju i to stojeci zeli... ali hocu reci da ja recimo sam sa skidanjem pelena pokusavala sa 2godine,nesto pre 2.rodjendana pa negde sa 2god.i 2meseca i oko 2,5 i na kraju smo skinuli sa skoro 3godine. On recimo nije bio nikako spreman ranije i videlo se pa nije strasno ako se nekad "pogube". :) nadam se da cete brzo resiti "problem". 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

De si Voljena? :lol:

 

Znači, da budem srećna što makar u budnom stanju nemamo problema? :D

Bilo mi čudno kako to može da se zaboravi, uspostavi kontrolu i to mesecima i onda opet krene dok spava da piški... sad već počinjem da mislim da je ono na početku bilo slučajnost što nije noću piškio, neka reakcija na skidanje dnevnih pelena, ali da on suštinski to nije shvatio, tj. iako je danju svestan i javlja se za piškenje, moguće da mu nije ušlo u podsvest u dovoljnoj meri da se zbog toga probudi....

 

 

Hm, otprilike da:D Kod nas je ukratko to išlo ovako: od juna meseca, za 3 dana bez preterivanja, skinuo i dnevnu i noćnu, sam išao u wc. To je trajalo do kraja decembra kada je u gostima tražio da kaki u nosu i, pošto je nije bilo, protiv volje obavio sve u gaće. Posle te večeri je zaboravio apsolutno sve i nosio pelene kao beba. Ja sam to pripisala nekoj vrsti traume. Ne moram mnogo da podvlačim koliko sam očajna bila. Pogotovo posle fantastičnog iskustva sa starijim koji je od svojih 8 meseci kakio samo u nosu, a pelene skinuo sa oko godinu i po. Kako god, moj gospodin se ustalio sam od sebe čim je stiglo leto. Noćnu pelenu imamo i dalje i po pravilu je upiski čim se spoljašnja temperatura spusti, inače je na niske temperature osetljiv. Svi su oni individue za sebe, nema tu nikakve svrhe ni upoređivati ni gurati... Dodju na svoje pre ili kasnije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja mislim da ce sve to leci gde treba,da ne treba dete forsirati.

Ali sam,kada su u pitanju moja deca,cvrstog stava da nema vracanja onog sti je jednom oduzeto-pelena,duda,sisa,itd.Pisem samo o svom iskzstvu jer mi je cerka takva da joj takav nacin odvikavanja prija,sa malim cemo videti.Kod nas je to davalo dobre rezultate,a svaka roditeljka sama treba da proceni sta ce kod njenog deteta upaliti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Kada decica pocinju sami da se brisu? Cisto informativno i kako im najbolje objasniti, moj sin uvek gleda slikovnice i onda ga ja obrisem.

Procita na jednom savetovalistu, najranije sa 4g. a najcesce izmedju 5 i 10g. 

Izmenjeno od strane Venera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da zavisiti od deteta, i njegove spretnosti, zrelosti...

Moj 5 godina, kuci to obavljam ja, u vrticu sami, tako on kaze, a i vaspitacice su rekle-vreme je ...

To je srecom retko, al vidim da nije uvek  "kako treba" a kad pomislim da li je posle temeljno oprao ruke, ne bude mi dobro:huh:

Venera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krenuli smo u avanturu. Drugi dan bez pelena, 3 upiškavanja, nije loše.

Inače sedi na noši, nikakav problem, nego šta ćemo napolju. Da probamo stojeći? Kako to ide?

MakiJana, Zone* i zeklica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedva nadjoh temu, previse sam se zabila u caskaliste.

Ja sam vec pokusala sa nekih 19 meseci da ga nudim na nosu, medjutim toliko mu secsvidelo da sedi pa je tesko ustajao jad zavrsi radnju, uz drekicu. Hteo da sralno bude gisav golisav tj. po ugledu na kralja gisavog iz price Carevo novo odelo. Stalno je vukao tu knjigu na nisu i pokozivao kako je kralj golisav i kako je on golisav. E onda sam odystala zbog te drekice. Posle jedno pola meseca opet pokusali i sad hteo da ustane al nije bilo to to... E sa 20 i po meseci sam mu kupila gacice, ucinio mi se spreman jer smo hvatali piske i kake. Noc je ugl. Suva, mada ne uvek. Koristimo platnene pelene inace, koristili tj. Bilo je nezgoda vise kad smo krenuli, voleo da kaki na pod, piskio isto... Sad je bolji. Desavaju se nezgode i sd. Ponavljam uvek kad se desi nezgoda tj. Pitam ga gde se piski, kaki-kaze u nonu a gde si ti piskio/kakio-na pod, gace... Poceo je malo da signalizura pre puskenja, uhvati se za gace i kaze pelena ili piski, kaki... A nekad u setnji kad ga izvadim iz kolica cucne i puski kroz pantalone... Nekad hoce na travu. Na adapteru nije jos nijednom piskio/kakio, samo sedi. Noci su nam suve, ujutro se ispuski i nekad i kaki odmah u nonu. Mi se pozdravili sa pelenama, nema nazad, bice bolje. Oduzih. Javljam kad smanjimo nezgode jos. Sad smo na jednoj/dve/tri dnevno, kad. U toku spabanja dnevnog i nocnog je suv.

Magarence, MakiJana i mama maza volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Magarence, ja sam u pocetku nosila nosu jer sam procenila da bi mu bilo mnogo promena odjednom i skidanje pelena, i nosa, i napolju sad nesto trece. Cak se secam da su me i kritikovali sto nosim nosu, zaboga navikavam dete. Ali to je bilo samo u onom prvom periodu, prvih par nedelja, kad smo retko i izlazili iz kuce upravo zbog odvikavanja. Posle toga mu je trebalo neko vreme da pocne da “zaliva travicu”, plasio se. U svakom slucaju, kod nas je svaki segment zahtevao posebne pripreme i posebne faze, pa i prelazak sa nose na wc solju, piskenje stojeci, a o kakenju da ne govorim. 

mama maza, MakiJana i Magarence volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako sam i ja sa devojčicom. Za sve je trebalo vremena. Noša je išla svuda sa nama nekih mesec dana, čini mi se. Ponela sam juče i njemu, ali on je stalno u trku kada je napolju, nema vremena da sedi. Izdržao je do kuće, dosta dugo, nekih sat i po. Danas nisam ponela, nije tražiio, nisam nudila, opet izdržao do kuće.

Evo, treći dan je prošao, samo jedna nezgoda. Ujutru piški po buđenju, baš, baš, jer cele noći nije, a onda se desi da se kriz 5-10 min upiški. Ne znam odakle se to stvori i kako da to uhvatimo?!

Ima pune dve godine i apsolutno je zreo pa u principu dosta to lagano ide u odnosu na sestru koja je bila mlađa i gde smo gledali da iskoristimo leto, a dete zapravo nije bilo baš najspremnije. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Magarence,tacno...vidim da svi gledaju da na ljeto skidaju pelene ne obracajuci pritom paznju na to da li je dijete spremno za tu avanturu ili ne.

Ja sam za to da pratim dijete, odvikavacu ga kad vidim da je spreman i zreo za to, ne pada mi na pamet da nesto na silu  radim samo da bih se eto hvalila pred drugima kako moje dijete od 15 mj skinulo pelenu. Nisam u tom fazonu uopste. Gore aludiram na pojedine mame iz parka sa kojima sam pricala na tu temu.

Meni se cini(jer me sjecanje ne sluzi bas najbolje:) da sam sa cerkicama najpre gledala da ih naucim da kake u tutu, a piskenje je doslo malo kasnije. Sve postepeno, lagano, sa strpljenjem. Nikakvo forsiranje.

Vidjecemo sad kako ce biti sa L. 

E da, ta suva pelena se kod nas nikada nije pokazala kao 'mjerodavna' u smislu da sad mozemo poceti sa odvikavanjem...jer desi se dva jutra suva,trece i cetvrto puna...tako da sam ja cerkicama nocnu stavljala mjesecima posle skidanja dnevne. Sto je opet individiualno...neko djetetu skine posve pelenu..

MakiJana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si Snow, treba dete pratiti. Idealno ako se poklopi da je leto. Moja J je tek sa 29 meseci skinula pelenu... Ali pre toga nisam ni pokusavala. Sta ima time da se hvalim ili ne. Kao da to znaci nesto..

snowhite i KruelaDeviL volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa nije bila sasvim mala u vreme skidanja. Imala je 21-22 meseca.

Odlučila sam da to odradimo tada jer joj se na moru par puta istopila pelena i zalepila za kožu. Razgaćila sam dete, oslobodila je tog čuda i kod kuće je posle stavljala na nošu. Maltene do drugog rođendana je polovično prijavljivala piškanje, više sam ja morala da vodim računa, ali takva je prilika bila i ne bih ni sad drugačije uradila.

Kod ovog malog se poklopilo i lepo vreme i zrelost, tako da tu nije ništa išlo na gurku. Ima i stariju sestru koju u svemu želi da sustigne, pa to umnogome ubrzava učenje u svakom smislu.

Suva pelena preko noći je isto bila par dana ovako, par onako, ali evo kako smo skinuli dnevnu nije se nijednom upiškio noću. Sinoć se nalio vode pred spavanje, pa se pred zoru 2x budio da piški. Meni je sad prosto neverovatno koliko malo posla imam oko svega toga, a ja se naoružala strpljenjem, gaćama, mušemama i asepsolom. :D 

Margaritta, Zone* i snowhite volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.