Školica za trudnice u vašem gradu

odgovora

Objavljeno

Mi smo ucili i pricali o svemu sto moze da ti se desi na porodjaju, kao i pre toga, sto znaci da kada dodje vreme za to, nista ne moze da te iznenadi. U svakoj situaciji znas sta treba da radis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ih, pa kad zivim u "rupi" od grada! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ih, pa kad zivim u "rupi" od grada! :(

Isti slučaj :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš šteta što kod vas nema školica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Steta... a015.gif I mi to kazemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš šteta što kod vas nema školica

U KŠ-u ima ali su za mene slabe šanse d030.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

CAO DRAGE MOJE I JA ISTO ZIVIM U RUPI OD GRADA-KATASTROFA!!!!DA LI NEKO ZNA NEKI SAJT, GDE MOZEMO MI U CIJEM GRADU NEMA SKOLICE DA BAR MALO NESTO NAUCIMO!!!HVALA!!! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

www.korektivnagimnastika.com/ProgramTrudnice.htm?sub=sub2&insub=insub7#O_vezbama

Posjeti ovaj sajt...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

CAO DRAGE MOJE I JA ISTO ZIVIM U RUPI OD GRADA-KATASTROFA!!!!DA LI NEKO ZNA NEKI SAJT, GDE MOZEMO MI U CIJEM GRADU NEMA SKOLICE DA BAR MALO NESTO NAUCIMO!!!HVALA!!! :(

Mozemo ti i mi koje idemo reci sta treba da radis :lol: .

Nije neka filozofija. Vezbas kapacitet pluca i tri tipa disanja. I to svaki put isto.

Pocnes sa laganim vezbicama u trajanju od 10 min. Prelazis na tipove disanja i na kraju relaksacija. u medjuvremenu svaki put ponavljamo faze porodjaja. I to ti je to.

Najbitnije ti je to disanje. Odnosno kako da savladas kontrakciju kad krene da se ne bi napinjala jer te kontrakcija inace tera da se napinjes, a ne smes jer nije grlic otvoren.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

prsno disanje - polako i duboko udisanje na nos, izdisanje na usta. Treba obratiti pažnju na produženi izdah koji ćete postići stvaranjem barijere usnicama ili zubima zraku koji izdišete. Dobro je da pritom proizvodite i zvuk kako bi se lakše koncentrirali na samo disanje. Kontrolirat ćete vježbu time da pratite širenje i podizanje grudnog koša i podizanje remenog obruča, ako se vježba u sjedećem položaju. Vježba se obično izvodi u poluležećem položaju, na leđima, ili u sjedećem položaju. Kontrolu širenja i podizanja grudnog koša najbolje je osjetiti rukama, a oči držati zatvorene.

trbušno disanje - duboko izdahnuti, zatim udahnuti kroz nos, potiskujući trbuh lagano prema van, što znači da se kod udaha trbuh vidljivo diže, a kod izdaha spušta. Ovaj tip disanja opušta zdjelične organe i opskrbljuje tijelo kisikom. Također treba obratiti pažnju na produženi izdah te kontrolu širenja i podizanja trbuha.

Nastupom trudova slabijeg intenziteta, koji se javljaju u većim vremenskim intervalima, za početak bi trebalo samo zauzeti jedan od opuštajućih položaja i usmjeriti se na polagano normalno disanje. Kad intenzitet trudova postane jači treba započeti s dubokim trbušnim disanjem. Nastupom trudova za koje vam se čini da ćete teško izdržati, započnite drugi način disanja - umirite se, snažno izdahnite, zatim udahnite i nastavite kratko površno prsno disanje sve do kraja kontrakcije. U pauzi između trudova nastavite s dubokim trbušnim disanjem.


Kada kontrakcije postanu vrlo česte tada više nećete biti u mogućnosti tijekom čitavog trajanja truda disati prsno, jer bi vam ponestalo zraka. Zato površno disanje svakih 30-ak sekundi prekinite jednim dubokim udahom i izdahom trbušnog tipa kako biste osigurali dovoljnu zalihu kisika plućima.

Kada osjetite dolazak truda, polako izdahnite na usta, pričekajte nekoliko sekundi i osjetite kako se pojačava. Pustite ga nekoliko trenutaka da krene prema svom maksimumu i onda duboko punim plućima udahnite na nos ili usta. Podignite glavu, ali tako da vam leđa ostanu na krevetu od donjih rubova lopatica pa sve do zdjelice. Ne dižite se kao da želite sjesti na krevet, nego kao da želite napraviti vježbu za jačanje trbušnih mišića (tzv. "trbušnjaci").
Dok udišete i dižete glavu i ramena, pripazite da zrak ne potisnete prema vratu i obrazima. Ako osjetite punjenje obraza kao da se napuhujete, odmah ispustite zrak kroz usta. Brzo ponovite hvatanje zraka te njime stisnite donji dio rebara i trbušne mišiće. Kao da ste zrak zatvorili u donji dio pluća i trbuh.

Neka vam oči neprestano budu zatvorene kako od napetosti u tijelu ne bi došlo do pucanja kapilara u očima i slabljenja pritiska trbušnih mišića.

Dok udišete i dižete glavu i ramena, šakama se pridržavajte za rukohvate na krevetu, vucite ih prem sebi kao da želite zaveslati. Ti su rukohvati donekle pomični, a uz vaše povlačenje omogućit će pojačanu aktivnost trbušnih mišića što će vam uvelike pomoći dok tiskate dijete.

Da bi tiskanje bilo uspješno noge trebaju biti opuštene. To se postiže tako da se opuste prepone i tijekom tiskanja kontrolira osjećaj opuštanja. Osim nogu, prilikom tiskanja potrebno je opustiti i sva tri izlaza na zdjeličnom dnu: izlaz debelog crijeva, rodnice i mokraćne cijevi.

Dok čekate drugi trud pokušajte otkriti je li vaša tehnika tiskanja dobra i savjetujte se s babicom kako bi je poboljšali.






bret voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

prsno disanje - polako i duboko udisanje na nos, izdisanje na usta. Treba obratiti pažnju na produženi izdah koji ćete postići stvaranjem barijere usnicama ili zubima zraku koji izdišete. Dobro je da pritom proizvodite i zvuk kako bi se lakše koncentrirali na samo disanje. Kontrolirat ćete vježbu time da pratite širenje i podizanje grudnog koša i podizanje remenog obruča, ako se vježba u sjedećem položaju. Vježba se obično izvodi u poluležećem položaju, na leđima, ili u sjedećem položaju. Kontrolu širenja i podizanja grudnog koša najbolje je osjetiti rukama, a oči držati zatvorene.

trbušno disanje - duboko izdahnuti, zatim udahnuti kroz nos, potiskujući trbuh lagano prema van, što znači da se kod udaha trbuh vidljivo diže, a kod izdaha spušta. Ovaj tip disanja opušta zdjelične organe i opskrbljuje tijelo kisikom. Također treba obratiti pažnju na produženi izdah te kontrolu širenja i podizanja trbuha.

Nastupom trudova slabijeg intenziteta, koji se javljaju u većim vremenskim intervalima, za početak bi trebalo samo zauzeti jedan od opuštajućih položaja i usmjeriti se na polagano normalno disanje. Kad intenzitet trudova postane jači treba započeti s dubokim trbušnim disanjem. Nastupom trudova za koje vam se čini da ćete teško izdržati, započnite drugi način disanja - umirite se, snažno izdahnite, zatim udahnite i nastavite kratko površno prsno disanje sve do kraja kontrakcije. U pauzi između trudova nastavite s dubokim trbušnim disanjem.

Kada kontrakcije postanu vrlo česte tada više nećete biti u mogućnosti tijekom čitavog trajanja truda disati prsno, jer bi vam ponestalo zraka. Zato površno disanje svakih 30-ak sekundi prekinite jednim dubokim udahom i izdahom trbušnog tipa kako biste osigurali dovoljnu zalihu kisika plućima.

Kada osjetite dolazak truda, polako izdahnite na usta, pričekajte nekoliko sekundi i osjetite kako se pojačava. Pustite ga nekoliko trenutaka da krene prema svom maksimumu i onda duboko punim plućima udahnite na nos ili usta. Podignite glavu, ali tako da vam leđa ostanu na krevetu od donjih rubova lopatica pa sve do zdjelice. Ne dižite se kao da želite sjesti na krevet, nego kao da želite napraviti vježbu za jačanje trbušnih mišića (tzv. "trbušnjaci").

Dok udišete i dižete glavu i ramena, pripazite da zrak ne potisnete prema vratu i obrazima. Ako osjetite punjenje obraza kao da se napuhujete, odmah ispustite zrak kroz usta. Brzo ponovite hvatanje zraka te njime stisnite donji dio rebara i trbušne mišiće. Kao da ste zrak zatvorili u donji dio pluća i trbuh.

Neka vam oči neprestano budu zatvorene kako od napetosti u tijelu ne bi došlo do pucanja kapilara u očima i slabljenja pritiska trbušnih mišića.

Dok udišete i dižete glavu i ramena, šakama se pridržavajte za rukohvate na krevetu, vucite ih prem sebi kao da želite zaveslati. Ti su rukohvati donekle pomični, a uz vaše povlačenje omogućit će pojačanu aktivnost trbušnih mišića što će vam uvelike pomoći dok tiskate dijete.

Da bi tiskanje bilo uspješno noge trebaju biti opuštene. To se postiže tako da se opuste prepone i tijekom tiskanja kontrolira osjećaj opuštanja. Osim nogu, prilikom tiskanja potrebno je opustiti i sva tri izlaza na zdjeličnom dnu: izlaz debelog crijeva, rodnice i mokraćne cijevi.

Dok čekate drugi trud pokušajte otkriti je li vaša tehnika tiskanja dobra i savjetujte se s babicom kako bi je poboljšali.

Jellenna, hvala ti do neba za ovo!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

HVALA VAM PUNO SVIMA!!!!!!!!!!!DIVNE STE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste drage moje trudnice u skoli dobile i neki savjet sta da pijete da se opusti grlic materice t.j. da postane elastican. Cula sam od nekih trudnica da im je savjetovano da piju kasicicu maslinovog ulja ujutro prije jela a kako me tada nije interesovalo sta se pije za laganiji porodjaj nisam se raspitala u kom mjesecu su to pocele da piju i da li smije to da uzima svaka trudnica ili vazi isto kao i za vjezbice samo i iskljucivo zdrave trudnice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam cula, ali i citala o tome. Kasicica maslinovog ulja se pije oko 6 nedelja pred termin, svako jutro po jedna. Neke zene su svarno zadovoljne, i ubijedjene su da su izbjegle sjecenje bas zbog toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas cu da probam to. Ne moze da skodi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Igrom slucaja nisam stizala da odem na pripreme za porodjaj u neki dom zdravlja, pa sam u 35-oj (!) nedelji naisla na pamflet Babice Nene u Zemunu.

Itisla sam kod nje svega 3 puta - jednom sa zMuom (koji je kasnije prisustvovao porodjaju) i dva puta sama. Zakazali smo i naredne termine, ali je moja beba odlucila da dodje na svet, pa sam joj iz porodilista slala sms da necu doci na zakazani cas :)

Radi i grupno i individualno.

Mnogo mi je znacilo - smirila me i uputila u bolnicke procedure jer je radila 20 godina u domovima zdravlja (Visegradska, Zemunska bolnica i Narodni front - ako se dobro secam) na pripremi za porodjaj pre nego sto je otvorila svoju ambulantu.

Divna je zena i zaista radi svoj posao sa ljubavlju!

Sajt joj je: http://www.pripremazaporodjaj.com

I jos da kazem da je veoma pazljiva: kada je njena ambulanta "punila" godinu dana, pozvala je sve nas koje smo kod nje vezbale i pripremale se i okupila nas je u jednom restoranu na Zemunskom keju na picu i kolacima da proslavimo njen rodjendan :)

Takodje, setila se da mi cestita prvi rodjendan moje bebe!

Preporucujem od srca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam cula, ali i citala o tome. Kasicica maslinovog ulja se pije oko 6 nedelja pred termin, svako jutro po jedna. Neke zene su svarno zadovoljne, i ubijedjene su da su izbjegle sjecenje bas zbog toga.

Nama je u školici babica rekla da pijenje maslinovog ulja ne pomaže. Rekla je da to ulje ide u želudac a ne tamo gde bi mi htele :) E sad da li je u pravu ne znam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se u vašim mjestima škole za trudnice naplaćuju ili su u sklopu zdravstvenih ustanova?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se u vašim mjestima škole za trudnice naplaćuju ili su u sklopu zdravstvenih ustanova?

U sklopu zdravstvenih ustanova, a ako hoćeš da platiš imaju i privatne školice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas toga nema u sklopu zdravstvenih ustanova...samo postoji privatna škola.

Ovo je strašno koliko kod nema nikakvih olakšica, samo kad čitam vaše postove muka me hvata.

Znate li možda koliko je kod vas mjesečno primanje za drugo i treće dijete?

Kod nas je za drugo dijete 20 eura!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se u vašim mjestima škole za trudnice naplaćuju ili su u sklopu zdravstvenih ustanova?

U DZ se ne placa, ali u Frontu se moglo ici bez overene dravstvene knjizice, pa se tada placalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas toga nema u sklopu zdravstvenih ustanova...samo postoji privatna škola.

Ovo je strašno koliko kod nema nikakvih olakšica, samo kad čitam vaše postove muka me hvata.

Znate li možda koliko je kod vas mjesečno primanje za drugo i treće dijete?

Kod nas je za drugo dijete 20 eura!

Ja primam za drugo dete nekad 3900, a nekad 4100 dinara, e sad koliko je to evra ne znam-evro je danas valjda oko 101din. Za treće dete je više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čekaj, primaš to iako ste oboje zaposleni????

Kod nas se prima ako se ispuni: da je jedan od roditelja nezaposlen, da nijedan od roditelja nema nepokretnu ili pokretnu imovinu na sebi(znači ni auto)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čekaj, primaš to iako ste oboje zaposleni????

Kod nas se prima ako se ispuni: da je jedan od roditelja nezaposlen, da nijedan od roditelja nema nepokretnu ili pokretnu imovinu na sebi(znači ni auto)...

Izgleda da se nismo razumele-ovo što ja primam to je roditeljski dodatak ( to država Srbija daje da bi se povećao natalitet, za prvo dete je jednokratno, a za ostalu decu na 2 godine) i to svi primaju, a dečiji dodatak primaju nezaposleni i socijalno ugroženi roditelji i to je oko 1000din i kasni nekoliko meseci... Jeco o ovome se priča u temi RODITELJSKI DODATAK...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vojvodina daje jos vece roditeljske dodatke... I grad Novi Sad pride...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.