Školica za trudnice u vašem gradu

odgovora

Objavljeno

Pozdrav svim sadasnjim i buducim mamama, ja sam 33 nedelja trudnoce i planiram da se porodim Epiduralom ,ako bude bilo mogucnosti za to? Zanima me da li je neka od vas isla na psihofizicku pripremu trudnica i koliko joj je to zaista pomoglo na samom porodjaju?

Tinče voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam isla na psihofizicke pripreme u DZ Savski Venac, koje su mi se strasno svidjale i prijale mi. Unapred sam bila informisana o samom porodjaju (ali ne onako samouka, kao pre vezbi), kao i o nacinu reagovanja u odredjenim fazama porodjaja... Na samom porodjaju, u fazi istiskivanja bebe, dr je rekao ( u sred one frke! :blink: ) da stanem, losi su tonovi, a ja ( "skolovana" trudnica :lol: ) sam pocela da disem kako me je naucila babica u skolici i govorila da se posle prvog izdaha tonovi podizu... i stvarno je tako bilo - bukvalno cim sam zavrsila prvi izdah, dr je dao zeleno svetlo! Eto, meni je znacila skolica (jer mi na stolu niko nije rekao sta da radim, sem da prestanem da guram bebu)... Vrlo je verovatno da sam tako trezveno odragovala, jer sam primila epidural B) ( u poslednjem momentu, i to zbog ogromnog umora koji sam osecala ceo taj dan :) )

Ja sam se osecala vrlo samouvereno zbog vezbi... slusala sam price mama koje su se porodile dok sam ja isla na vezbe, one koje su zavrsile carski, i razmisljala "eee, aj abih znala sta tad da uradim" :lol: kako god, one su me ucinile sigurnom u sebe, hrabro sam otisla na porodjaj, ne razmisljajuci ni o cemu losem...

bret, Ljubičica :) i Ivushka volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Vam svima na odgovorima puno mi znace,a kao neiskusna buduca mama :rolleyes: verovatno cu postaviti jos niz pitanja ? Planiram da se porodim u Frontu iako imam jako lose misljenje o toj bolnici ,ali jedino tamo imam neku vezu,a cula sam takodje da ako nemas vezu gde god da odes moras da imas ludu srecu da bi sve bilo ok. Takodje planiram od ponedeljka da krenem na psihofizicku pripremu u Dz. Savski Venac.Srdacan pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tara,a i des li ti na psihofizicku pripremu?

Nisam se jos nista raspitivla kod dr o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Idem,krenula sam jos u 27-oj nedelji u dom zdravlja i prezadovoljna sam sa vezbama.Vidi sa doktorkom da ti da uput i javi se u prizemlje verovatno ces i ti ici kod babice Marijane jer je ona sa nasom doktorkom u smeni.Ako dolazis u dom zdravlja mozes da dodjes kad su vezbe jer je ona tu.Utorak i cetvrtak od 13:30 do 16h,udjes u prizemlje(sprat ispod ginekologije) druga vrata desno,ili da zoves telefonom(imas broj gore na ginekologiji)

Jel ides u skolu roditeljstva,isto je jako dobro ima sredom od 12:30 i ne treba ti uput?

bret voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam od 27 nedelje trudnoće išla na vežbe i nisam se pokajala. Pri porođaju su mi jako pomogle. Pre toga sam bila preplašena raznim pričama kako je porođaj bolan ali ja sam primenila disanje koje sam tamo učila i zaista deluje. Na porođajni sto sam legla u 6 ujutro i tada sam imala jake konzrakcije. Odmah sam primenila disanje i bolovi su zaista oslabili. Pored mene žena koja se porađala je sve vrema vikala a od mene nisu čuli ni glasa. Kasnije me je i doktorka pitala kako savlađujem bolove i kada sam joj rekla disanjem ona se oduševila.

Meni je pomoglo!!! Kakva su vaša iskustva? Da li ste išli ili planirate da idete na vežbe?

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam skoro krenula na pripreme i bas sam zadovoljna. Ne znam da li ce mi pomoci pri porodjaju, ali ja se silno zabavljam. Mislim da bi svaka trudnica trebala da pohadja taj kurs.

Ljubičica :) i oljica007 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam skoro krenula na pripreme i bas sam zadovoljna. Ne znam da li ce mi pomoci pri porodjaju, ali ja se silno zabavljam. Mislim da bi svaka trudnica trebala da pohadja taj kurs.

Blago tebi. Meni su rekli da mogu tek od 28 nedelje i da gomila nekih rezultata treba biti dobra. Tek sam u 15-toj nedelji i moraću malo da sačekam. Osećam se super, kao i beba, rezultati su extra, ali nije odgovarajuća nedelja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isla sam u skolicu za trudnice i najvise od svega tamo mi je znacilo druzenje sa drugim trudnjacama,zaista smo uzivale u druzenju i razmeni iskustava,savetima,a i donekle razbijes strah.Zbog toga skolicu najtoplije preporucujem.Vezbe disanja meni nisu pomogle,tacnije jesu pri relativno slabim kontrakcijama,ali kad su naisle jake,ma kakvo disanje,hahaha.Nema se teorijske snage za to (makar iz mog iskustva).

Saveti o nezi beba su bili ok,mada sam ja upala u grupu gde je sestrica volela da prica vise o svemu osim o onome sto treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blago tebi. Meni su rekli da mogu tek od 28 nedelje i da gomila nekih rezultata treba biti dobra. Tek sam u 15-toj nedelji i moraću malo da sačekam. Osećam se super, kao i beba, rezultati su extra, ali nije odgovarajuća nedelja.

Ja sam čula da je skroz dovoljno i tada, posle 27, 28 nedelje krenuti. Navodno, sve vežbe su iste, ponavljaju se pa postane dostano, ali je svakako korisno da odeš barem na par časova da vidiš.

Ja ću sledeće nedelje tražiti da me upute na vežbe, pa javljam kako mi se čine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blago tebi. Meni su rekli da mogu tek od 28 nedelje i da gomila nekih rezultata treba biti dobra. Tek sam u 15-toj nedelji i moraću malo da sačekam. Osećam se super, kao i beba, rezultati su extra, ali nije odgovarajuća nedelja.

Pa i ja sam krenula od 28 nedelje. Ne moze pre. Dovoljno ti je. Dvaput nedeljno su vezbe tako da sve postignes. I ja sam kao i ti stalno pitala dr kad cu moci da krenem. I nisu mi bili potrebni nikakvi nalazi. Samo da nisam na nekoj terapiji. Docekaces i ti te vezbice. Ne brini. Brzo ce proci vreme. Videces. A do tad iskoristi ovo lepo vreme i setaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima,

ja sam takođe išla u školicu. Druženje sa drugim trudnicama mi je puno značilo, a časovi pogotovo. Pred porođaj sam bila dobro potkovana teorijom i nisam se jako plašila. Samo sam se koncentrisala na disanje i dobro sam prošla. Porodila sam se ranije 12 dana tako da sam izostala sa poslednjeg časa na kome se radilo dojenje. U porodilištu (Betanija) mi nisu pokazali kako te sam se malo mučila sam ragadama, ali i to je prošlo. Toplo preporučujem da se ide na ove pripreme. Sigurno ću otići i sledeći put kada zatrudnim.

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isla sam u skolicu- u stvari isli smo mm i ja u jednu u koju su mogla oba roditelja. Upoznali neke parove sa kojima smo se nasli, neka sa kojima nismo (ne mogu svi biti na istoj talasnoj duzini, posebno kad su deca u pitanju) i generalno smo zadovoljni iskustvom. Ja sam takodje isla i na jogu za trudnice i to mi je jako pomoglo u pripremi. Bilo je i casova disanja i relaksacije al na to nisam isla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas je u grupi za vežbe bilo 5 i super smo se družile. Mislim da su bolje manje grupe. Koliko je vas u grupi?

I da pohvalim sestru Tanju koja nam je držala vežbe u školici u domu zdravlja u Rakovici stvarno je bila super.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Morala sam glasati za Ne, jer sam skolu za trudnice posetila samo 3 puta, cisto da vidim teorijski sta rade, jer ne smem nista drugo, i nisam se odusevila jer nisam nista novo ni saznala.

Ali je to super stvar, kada mozes da ides, pa se druzite, delite iskustva, pitate sta vas zanima...

Mislim da bi svaka trudnica trebala da ide ako je u mogucnosti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktorka predlozila ali jednostavno ja nisam zelela da idem,ne znam ni sama zasto,ali kada ostanem sledeci put trudna,najverovatnije cu ici,sto da ne,bar znas sta da radis kada dodje taj dan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam definitivno ZA .Isla sam od sestog meseca i puno mi je znacilo.Naucila sam po nesto novo i upoznala se sa procedurama u porodilistu.Informisala se o epiduralu i prisustvu muza na porodjaju...Takodje sam se jako lepo druzila sa koleginicama trudnicama .Imali smo predavanja o nezi bebe ,rane ,dojenju.Dolazile su nam mlade mame da nam prenesu svoje utiske o prvim danima i da daju poneki savet koga nema u knjigama.

Uz pomoc ovih priprema totalno sam izgubila strah od porodjaja.Stvarno sam prezadovoljna i toplo preporucujem :)

Ljubičica :) i bret volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam išla... što se mene tiče ja bih svima preporučila da idu... može mnogo toga da se nauči a i družiš se sa drugim ženama koje su u istoj situaciji kao ti... meni je bilo baš lepo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su sve prijateljice i deca sa kojima mi cerkica odrasta sa casova nege za bebe i bebi masaze od posle porodjajaj. Patronazni radnici ih drze besplatno- jednom nedeljno casove i jednom masazu, i ucili su nas svacemu- od prve pomoci, preko nege zuba i slicnih tema. Interesantno je i korisno bilo ici sto zbog prakticnosti, sto zbog novih istrazivanja, podrske u smislu sta gde i kako naci pri kupovini, isprobavanja raznih proizvoda pre kupovine itd... Nakon toga smo se mi okupljale na picu ili rucku i evo otad se nas 7 druzi i vidja svake nedelje. Obzirom da ovde nikog nisam pre toga znala to mi je puno pomoglo da upoznam ljude! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih isla da imam gde da idem. Nemamo skolicu za trudnice!!! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam išla... što se mene tiče ja bih svima preporučila da idu... može mnogo toga da se nauči a i družiš se sa drugim ženama koje su u istoj situaciji kao ti... meni je bilo baš lepo...

I sto je super,kasnije mozete da nastavite druzenje a vasa decica istog uzrasta rastu zajedno B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam htela da idem, ali sam propustila "upis", naime...

kod nas se organizuju tri ciklusa skole za trudnice godisnje, zadnja je krenula 28.januara i kao preduslov je bio da je trudnica u 7.mesecu trudnoce. kako sam ja tada bila u 6. nisu mi dozvolili da pocnem sa izgovorom da ima vremena... pre par nedelja sam bila na kontroli i postavila pitanje za skolicu , ali su mi odgovorili da sledeci ciclus pocinje za 6 nedelja, a ukoliko imam nesto VAZNO da pitam mogu da dodjem da pitam...

ne zelite da znate koliko mi je bilo krivo...

inace ovo je moja prva trudnoca, i htela sam da cujem nesto novo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam htela da idem, ali sam propustila "upis", naime...

kod nas se organizuju tri ciklusa skole za trudnice godisnje, zadnja je krenula 28.januara i kao preduslov je bio da je trudnica u 7.mesecu trudnoce. kako sam ja tada bila u 6. nisu mi dozvolili da pocnem sa izgovorom da ima vremena... pre par nedelja sam bila na kontroli i postavila pitanje za skolicu , ali su mi odgovorili da sledeci ciclus pocinje za 6 nedelja, a ukoliko imam nesto VAZNO da pitam mogu da dodjem da pitam...

ne zelite da znate koliko mi je bilo krivo...

inace ovo je moja prva trudnoca, i htela sam da cujem nesto novo...

Baš šteta :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isla sam u skolicu za trudnice i najvise od svega tamo mi je znacilo druzenje sa drugim trudnjacama,zaista smo uzivale u druzenju i razmeni iskustava,savetima,a i donekle razbijes strah.Zbog toga skolicu najtoplije preporucujem.Vezbe disanja meni nisu pomogle,tacnije jesu pri relativno slabim kontrakcijama,ali kad su naisle jake,ma kakvo disanje,hahaha.Nema se teorijske snage za to (makar iz mog iskustva).

Saveti o nezi beba su bili ok,mada sam ja upala u grupu gde je sestrica volela da prica vise o svemu osim o onome sto treba.

isti slucaj!ni meni disanje nije pomagalo pri kontrakcijama,jer ih UOPSTE nisam imala,ali jeste kod napona!Vidim da si iz Ns,i zanima me da nisi mozda bila u grupi kod Tanje?Ja sam bila u njenoj septembarskoj grupi.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Saveti o nezi beba su bili ok,mada sam ja upala u grupu gde je sestrica volela da prica vise o svemu osim o onome sto treba.

I kod mene isti slučaj!

Bila sam, zabavljale smo se, upoznala sam druge trudnice, ali znanje mi nije puno pomoglo. I kod nas se na časovima pričalo više o nevažnim stvarima nego o onome što bi trebalo. Kod nas se i disanje jako malo radilo, svega nekoliko puta. Meni nije trebalo jer sam završila na CR-u, ali da mi je trebalo, nisam ga baš nešto naučila u školici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.