Kasalj kod dojenceta


odgovora

Objavljeno

I mi od juce kasljemo.

Ima skoro 3 meseca. U ponedeljak je primio vakcinu, pedijatar ga pregledao i rekao da moze da primi vakcinu.

Inace ne bih dozvolila da je samo pomenuo da nesto cuje ili da mu je grlo crveno. Stefana su mi tako zeznuli.

Posle vakcine je sve bilo ok, nije imao temperaturu i nista nije bilo do juce. Onda je poceo da kaslje i to zrelo,bas zrelo. Pitam se odakle taj zreli kasalj? A onda je i temp. dobio. I to je trajalo do jutros negde oko 3 sata. Tad sam mu merila i bilo je 36 C

I vise nije imao temp., ostao je taj zreli kasalj i promukao je. Moram da kazem da je juce dosta kenjkao i stenjao, bas mu je bilo tesko. i plakao je dosta. Nisam ga vodila kod pedijatra jer je danas drzavni praznik i nijedan (od 2 citaj:DVA) pedijatra nije radio. Ako ta promuklost ne prodje koliko sutra,vodicu ga. On mirno dise, ne cujem nikakve piskove u plucima. Lepo jede, i danas je bilo lepo raspolozen i rado bi "pricao" ali ne moze...

Stavila sam mu guscije salo na grudi kao oblogu i inhalirala ga fizioloskim rastvorom. Ne znam sta bih jos mogla da uradim da prodje promuklost? Dajte neki savet,ideju...

Na drugim forumima sam citala da nije strasno i da prodje samo od sebe....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Beba od dva i pol mjeseca vec treci dan kaslje i otezano dise zbog sluzi koja se nalazi u nosu. Idemo na inhalaciju . molim vas savjet ako netko ima kako da se sto prije rijesimo kaslja i sluzi iz nosa, jer inhalacija bs i ne pomaze.

I mi od juce kasljemo.

Ima skoro 3 meseca. U ponedeljak je primio vakcinu, pedijatar ga pregledao i rekao da moze da primi vakcinu.

Inace ne bih dozvolila da je samo pomenuo da nesto cuje ili da mu je grlo crveno. Stefana su mi tako zeznuli.

Posle vakcine je sve bilo ok, nije imao temperaturu i nista nije bilo do juce. Onda je poceo da kaslje i to zrelo,bas zrelo. Pitam se odakle taj zreli kasalj? A onda je i temp. dobio. I to je trajalo do jutros negde oko 3 sata. Tad sam mu merila i bilo je 36 C

I vise nije imao temp., ostao je taj zreli kasalj i promukao je. Moram da kazem da je juce dosta kenjkao i stenjao, bas mu je bilo tesko. i plakao je dosta. Nisam ga vodila kod pedijatra jer je danas drzavni praznik i nijedan (od 2 citaj:DVA) pedijatra nije radio. Ako ta promuklost ne prodje koliko sutra,vodicu ga. On mirno dise, ne cujem nikakve piskove u plucima. Lepo jede, i danas je bilo lepo raspolozen i rado bi "pricao" ali ne moze...

Stavila sam mu guscije salo na grudi kao oblogu i inhalirala ga fizioloskim rastvorom. Ne znam sta bih jos mogla da uradim da prodje promuklost? Dajte neki savet,ideju...

Na drugim forumima sam citala da nije strasno i da prodje samo od sebe....

Jesi li probala da mu dajes cajeve? Mojoj Nati je to jako pomagalo. Primila je vakcinu iako joj je grlo bilo malo crveno, ali sve je ok proslo. Doktorka je porodicna prijateljica, pa imam poverenja u nju. Ona mi je preporucila da dajem cajeve, a ja sam joj davala blagu zalfiju (vrh lista na nekih 30g vode, mereno po flasici. :D).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MickaMacka, pa prodje samo od sebe tj organizam se izbori ako je virus, ako je bakterija, i nece bas..najbolje ga odvedi do dr ipak..mala beba je u pitanju, ja ne bih nista na svoju ruku. Inhalacija fizioloskim ok, ali nista vise..ako ga dojis, daj mu sto cesce da sisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micka, meni to zvuci kao laringitis. Virusni naravno. Mozda opao malo imunitet nakon vakcine i eto ga virus. Kod laringitisa ide naprasno jaci kasalj i sekret se pravi mnogo brzo. U prvoj fazi je vazna inhalacija (ne znam kako to ide kod male bebe ali kod dece se ubacuje pulmikort da se rasire bronhije), a potom se radi na izbacivanju i smanjenju sekreta kako se virusna infekcija ne bi pretvorila u bakterijsku.

Kad cujes promuklost kid deteta, odradite i toplu inhalaciju u zaparenom kupatilu nekoliko minuta a onda par udisaja vazduha kroz prozor da presece. 

Ja bih uradila krvnu sliku i dr onda moze da proceni o cemu je rec, naravno jako je vazno da ti dr svaki dan preslusa dete jer se kod beba sekret ocas posla spusti na pluca ili ode na usi. Ispiranje nosa, samo da se sekret izbacuje dok ne odete kod dr jer sve pocinje od nosa.

Ovo sve verovatno i znas, ali eto, ako ista pomogoh...

Bojana1990 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Hvala vam na odgovorima,  Vodicu ga sutra kod dr, kazem danas nije radio zbog drzavnog praznika.

Bojana jel to kad je bila bebica ili malo starija?

Cajeve ovih dana slabo pije, samo vodu.

Helen i mi smo pomislili da je zakacio neki virus i da mu je imunitet opao posle vakcine.

Smey zar moze da bude laringitis? On od juce tako zrelo kaslje a u ponedeljak je primio vakcinu. Tako brzo virus?

Ja kao da nemam nikakvog iskustva sa decom...

Izmenjeno od strane MickaMicka
Bojana1990 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze da bude... moze cak da bude da je virus napao dok ste bili na vakcinaciji, sad je vreme kad virusi luduju, sva deca su bolesljiva. Laringitis se manifestuje brzo, glasnice oteknu i dete najednom promukne, a i slajm odmah krece u vecim kolicinama pa se cuje kao da je zreo. No to je uvek virusno kod beba. Vadite slince i bice ok, dr nek prati i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok, hvala opet na brzom odgovoru

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na odgovorima,  Vodicu ga sutra kod dr, kazem danas nije radio zbog drzavnog praznika.

Bojana jel to kad je bila bebica ili malo starija?

Cajeve ovih dana slabo pije, samo vodu.

Helen i mi smo pomislili da je zakacio neki virus i da mu je imunitet opao posle vakcine.

Smey zar moze da bude laringitis? On od juce tako zrelo kaslje a u ponedeljak je primio vakcinu. Tako brzo virus?

Ja kao da nemam nikakvog iskustva sa decom...

Pazi, meni je receno da sme po malo caja, i to jako blagog. Za kamilicu su mi rekli bukvalno zrnce na dozu flasice. Ako si nesigurna, bolje nemoj. Mi smo se cimali oko kaslja i kijanja jer je rodjena sa infekcijom u nosu, primala je antibiotike. Ako je stara skoro 3 meseca, a ja sam davala sa otp 3 i po, ne znam da li je znacajna razlika... Ako se sada, trenutno, jako muci, probaj sa blagom kamilicom. Najbolje je da sto pre odete kod doktora, ali mozes pokusati da makar malo olaksas bebi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam joj davala po malo kasikicom jer je jako vukla na flasicu pa je znala da se zagrcne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Malo pre smo dosli od pedijatra. Vule ima bronhiolit (mislim da tako rece) i upala glasnih zica.

Inhalacije pulmikortom na 12 sata sa 0,7ml pulmikorta i 1ml fiz.rastvora. 

Izmenjeno od strane MickaMicka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Makar znate šta je (upalka glasnica je u stvari laringitis), a bronhiolitis znači da je sekret krenuo ka bronhijama. Rešićete inhalacijama, možda posle i nekim sirupom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja M je imala bronhiolitis, upravo joj prolazi..ona ima 5 meseci, to ti je upala bronhiola, kazu kod beba se cesto javlja, ali meni prva cerka nikad to nije imala. Nadam se da ce ga brzo proci..samo inhaliraj, cisti nosic obavezno, meri temp redovno..i da bude u proverrenoj prostoriji

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da, samo dr nije tako rekao. Samo upala glasnih zica.

Za sirup je rekao da je Vule mali. Samo ne znam da li je mislio na AB ili neki sirup za iskasljavanje.  Rekao je i da je sasvim normalno da se javi kod beba. Pa nista , inhalacije, cistimo nosic i pratimo ga... u subotu ga vodimo na kontrolu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas mi malo vise zvuci kao bronhitis, cuju se piskovi. Inhaliram ga sa pulmikortom i samo sa fizioloskim rastvorom, nosic mu stalno cistim. Samo se plasim da ne zaglavimo bolnicu Vule i ja....

Sto se tice bronhitisa sa tim imam iskustva jer je  Stefi kao beba imao bronhitis i bio u bolnici 7 dana, 4 dana na kiseoniku i primao urbazon. Inhalirali smo ga berodualom 3 puta dnevno.Kasnije kad bi mu se pojavio bronhitis, pedijatar mu je davao isto pulmikort i prvi dan inhalacije se uvek dosta culo pistanje. Sutradan je vec bilo bolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micka, zato se kod laringitisa s puno sekreta, a posebno kad su i bronhije ugrožene, obično da i antihistaminik. Ne znam kako ide kod beba... mi imamo u kući Aerius i uvek uvedemo, mada nama je i generalno preporuka od marta do oktobra da bude na Aeriusu (ima alergijski rinitis). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micka, samo ti inhaliraj dete, radi drenazu, verujem da znas to cim imas iskustva sa bronhitisom, redovno cisti nosic i doci ce to na svoje. Taj sekret u bronhiolama seta, cas se cuje gore, cas dole i sl. Moj S je isto sa 5,5meseci imao bronhiolitis a paralelno i otitis . Bio je pun sekreta i imao bas visoku tt. Za bronhiolit osim inhalacija dobio je i 2 injekcije lemonda. Srecom posle njih se stanje popravilo pa nismo zavrsili na odelljenju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drenaza- lupkanje po ledjima prstima. To radim 15-20 minutra posle inhalacije.  Kad se zakaslje cujem kako proguta slajm i to ce izbaciti sa kakom. 

Mislis na Lemod Solu? To je Stefi primao sa godinu dana, kad nije bilo mesta u bolnici. To je valjda isto kao urbazon?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da to je primio, stvarno ne znam da li je isto sto i urbazon. Ja sam bebu vodila svaki dan na slusanje i dobro je tako jer kod njega je bio malo tezi slucaj, napisah vec, bio je bas pun sekreta iako sam sve radila sto treba, cistila nos, inhalirala, jednostavno su se poklopile dve stvari usi i bronhiolit. Bronhiolit se vise nije vracao ali upale usiju jesu, cim mu procuri pa makar i malo nosic ide pravo na usi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je isto samo je lemod manje stetan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da se javimo, dosli smo sa kontrole. 

Uz pulmikort je dobio i berodual na 6 sati inhalacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.